با ما در تماس باشید:  ۶۱۸۷ ۲۸۱ ۰۹۱۹ | ۶۱۸۶ ۲۸۱ ۰۹۱۹

دوربین حرارتی

در حال نمایش 5 نتیجه

نمایش فیلترها

بارگذاری محصولات بیشتر

راهنمای خرید دوربین مداربسته حرارتی

خرید دوربین مداربسته حرارتی برای اجرا و راه‌اندازی برخی از پروژه های نظارتی و امنیتی کمک زیادی به افزایش کارایی سیستم و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌کند. کاربری های زیادی وجود دارد که به دلیل حساسیت بالا و شرایط محیطی ترجیح می‌دهند از دوربینی استفاده کنند که در تاریکی هم بتواند وقایع را برای آن‌ها ثبت کند. در چنین مواردی استفاده از دوربین حرارتی یا ترمال مناسب‌ترین گزینه است.

در این راهنما، نگاهی عمیق‌تر به قابلیت‌های دوربین مداربسته ترمال انداخته و موارد استفاده و نصب این نوع دوربین را ارائه خواهیم داد. همچنین بررسی خواهیم کرد که چگونه این نوع دوربین‌ها باعث بهبود کارایی سیستم‌های امنیتی می‌شوند.

مزایا و موارد استفاده و نصب دوربین های مدار بسته حرارتی ترمال

دوربین مداربسته حرارتی چیست و چطور کار می کند؟

دوربین مداربسته حرارتی (Thermal CCTV Camera) یک دوربین نظارتی و امنیتی هوشمند است که بر خلاف سایر دوربین های مداربسته که برای ثبت تصاویر به نور احتیاج دارند، تصاویر را فقط بر اساس گرما و حرارتی که از افراد و اشیاء ساطع می‌شود، ثبت می‌کند. 

به‌عبارت دیگر، در این نوع دوربین‌ها میزان دید محیط بر ضبط وقایع تأثیر نمی‌گذارد و حتی در محیط‌های تاریک، شرایط مه‌آلود و در صورت استتار سوژه نیز همانند شرایط روشن و آفتابی و مساعد، بسیار دقیق عمل کرده و قادر به دیدن یک طرح کلی از یک تهدید بالقوه هستند.

در چیپ تصویر یک دوربین ترمال به جای استفاده از دیود حساس به نور، از دیودهایی استفاده شده که به پرتو گرمایی حساس هستند. تمامی اجسام از خود نور مادون قرمز ساطع می‌کنند که از طریق گرما احساس می‌شود. دوربین های حرارتی قادرند تا اختلاف دمایی که بین اجسام و محیط وجود دارد را تشخیص دهند. 

نحوه کارکرد این دوربین ها به این صورت است که پس از دریافت گرما، ولتاژ تولید شده را به سیگنال های دیجیتال و آنالوگ تبدیل می‌کنند. طبیعی است که هر چه اختلاف دما بیشتر باشد، دقت بالاتر رفته و جزئیات بیشتری از تصویر قابل رؤیت است.

کاربرد و موارد استفاده از دوربین حرارتی

استفاده از دوربین حرارتی بیشتر جنبه امنیتی دارد و کمک می‌کند تا نظارت بهتر و دقیق تری در شب داشته باشید. اما اگر می‌خواهید که افراد و اجسام را به‌صورت واضح مشاهده کنید، باید از دوربین مدار بسته معمولی استفاده کنید. ضمن اینکه در مواردی که حساسیت بیشتری وجود دارد، می‌توان از دوربین مداربسته معمولی و دوربین مداربسته حرارتی در کنار هم استفاده کرد.

دوربین های حرارتی در پروژه‌های مختلفی که در آن‌ها تشخیص دقیق بسیار حیاتی و حائز اهمیت است، پرکاربرد هستند و البته در مناطق حساس و به‌خصوص مناطق دور افتاده که ممکن است هیچ نوری در شب وجود نداشته باشد. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

نصب دوربین های مداربسته حرارتی جهت کنترل و نظارت

حفاظت محیطی در اماکنی مانند فرودگاه‌ها، ایستگاه های برق رسانی و نیروگاه‌ها

برای مثال ماهیت مزارع یا نیروگاه‌های خورشیدی به‌شکلی است که در فضاهای دوردست و بدون روشنایی واقع شده‌اند و جلوگیری از نفوذ و خرابکاری در این سیستم ها به‌عنوان سرمایه ملی، حیاتی است. بنابراین سیستم نظارتی بایستی کنترل دقیق و مؤثر کل محیط را در روز و شب تضمین نماید.

نصب دوربین های مداربسته حرارتی در نیروگاه های برق خورشیدی

با استفاده از دوربین های حرارتی برای نظارت بر محیط سایت، که مجهز به نرم افزار تجزیه و تحلیل‌های ویدیویی نیز می‌باشد، این نیروگاه قادر به تشخیص انسان‌ها، حیوانات و اشیاء با بیش‌ترین دقت، چه در شرایط نوری مناسب و چه در تاریکی مطلق، حتی در فواصل طولانی می‌شود.

دوربین مداربسته ضمن به‌صدا درآوردن زنگ خطر، تصویر و تحرکی که منجر‌به فعال‌کردن زنگ‌خطر شده را نیز نمایش می‌دهد. این امر باعث می شود که نگهبان به سرعت نگاهی به وضعیت کلی محیط بیاندازد و براساس آن حتی از راه دور، عکس‌العملی مناسب و به‌موقع از خود نشان دهد.

تشخیص حیوان از انسان توسط دوربین های حرارتی

نظارت و کنترل بیمار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

بیمارستان‌ها می‌توانند با استفاده از دوربین‌ مداربسته حرارتی بدون از بین بردن حریم خصوصی بیماران با تصویربرداری 24 ساعته از آنان، تنها به کنترل و آگاهی از اتفاقاتی که نیاز به توجه دارد (مانند افتادن از تخت) بپردازند. در صورتی که در محل نصب دوربین مداربسته حرارتی اتفاقی رخ دهد، کارکنان بیمارستان می‌توانند به سرعت عکس‌العمل مناسبی از خود نشان داده و به بیمار کمک‌رسانی کنند.

استفاده از دوربین‌ حرارتی نه تنها میزان هشدارهای اشتباه از طرف دوربین را کاهش می‌دهد، بلکه با کاهش دفعات مراجعه به بیمار، مانع از ایجاد مزاحمت برای بیمار می‌شود؛ چیزی که در طول دوره بهبود بیماران، امری حیاتی است.

کنترل تجهیزات و نحوه عملکرد آن‌ها در اماکن صنعتی و کارخانجات

یکی از مهم‌ترین کاربری هایی که از دوربین ترمال استفاده می‌کنند، مربوط به اماکن صنعتی است. دوربین هایی که در اماکنی مانند کارخانه ها استفاده می‌شوند، بهتر است که کیفیت دید در شب خوبی داشته باشند.

بعلاوه با استفاده از دوربین های حرارتی می‌توانید تجهیزات و دستگاه ها را کنترل کنید. با اطلاع به موقع از بالا رفتن دمای تجهیزات، می‌توانید پیش از اینکه دستگاه دچار مشکل شود، آن را بررسی کنید. 

توصیه ما این است که در اماکن صنعتی از دوربین حرارتی و دوربین مداربسته معمولی در کنار هم استفاده کنید. تا علاوه بر برخورداری از مزایای دوربین حرارتی، نظارت دقیق تری هم داشته باشید.

کنترل و حفاظت از جنگل ها و مرز ها

دوربین های مدار بسته حرارتی یا ترمال علاوه بر قدرت تصویر‌‌برداری در تمام شرایط نوری و جوی، به‌دلیل امکان ترکیب و همکاری آن‌ها با نرم افزارهای تجزیه و تحلیل برای کاهش هشدارهای خطا (آلارم‌های اشتباه)، جهت پوشش مناطق وسیعی که استفاده از انسان به‌عنوان نگهبان امکان‌پذیر نیست، می‌توان آن‌ها را راه‌اندازی کرد. 

سالانه پروژه های نظارت تصویری زیادی با کاربری نظامی با استفاده از دوربین مداربسته حرارتی راه‌اندازی می‌شود. دید‌بانی در مرز ها به‌راحتی با این دوربین ها امکان‌پذیر است. همچنین برای پروژه های نظارتی محیط‌بانی برای حفاظت از جنگل در مقابل آتش‌سوزی و در کل تشخیص حریق بهترین راه‌حل است.

چرا دوربین مداربسته حرارتی بخریم؟ مزایای خرید دوربین ترمال

از دوربین مداربسته حرارتی در راه‌اندازی پروژه های نظارتی زیادی استفاده شده است. حال اینکه به چه علت دوربین ترمال بخریم و چه مزایایی برای ما دارد؛ سوالی است که در ادامه به آن پاسخ داده‌ایم.

ثبت تصاویر و شناسایی خطر در نور کم

همه ما هنگام خرید دوربین مدار بسته با این چالش روبرو هستیم که کیفیت آن‌ها در نور کم به چه صورت است. دوربین مداربسته حرارتی در تمام شرایط نوری (نور کم است یا تضاد نور وجود دارد)، در ثبت تصاویر ثبات دارد.

دوربین مداربسته معمولی در محیطی که نورپردازی مشکل خاصی نداشته باشد و نور کافی در محیط وجود داشته باشد، به‌خوبی قادر به تصویربرداری است. اما در محیطی که نور کافی وجود ندارد و یا در تاریکی شب، قابلیت‌ها و کیفیت عملکرد دوربین‌های مداربسته معمولی کاهش پیدا کرده و دریافت تصویر همراه با نویز خواهد بود.

از آنجا که تصویربرداری در شب و روز، در محیط‌های تاریک و روشن، اهمیت بسیاری در صحت عملکرد یک سیستم نظارت تصویری موثر دارد، تجهیزات تصویربرداری حرارتی با تبدیل انرژی گرمایی به تصویر قابل تشخیص برای چشم انسان، کمک بسیاری به سیستم‌های امنیتی می‌کنند.

تصویر دوربین مداربسته حرارتی داهوا

عدم تأثیر شرایط آب و هوایی بر کیفیت تصویر دوربین ترمال

دوربین مداربسته ترمال حتی در شرایط جوی بارانی، مه، طوفان و برف هم قادر به شناسایی و تشخیص است. در واقع شرایط آب و هوایی تأثیر منفی روی کیفیت تصویر دوربین های حرارتی ندارد. 

نظارت دما از راه دور

یک دوربین مداربسته حرارتی یا ترمال تنها برای نظارت تصویری نیست، بلکه برای کنترل دمای تجهیزات از راه دور نیز جهت جلوگیری از اتفاقات مناسب است. دوربین حرارتی با محاسبه تناسب بین امواج رادیویی حاوی انرژی دریافتی و دما، دمای سطح سوژه یا دستگاه مورد‌نظر را نشان می‌دهد.

اگر دمای یکی از تجهیزات یا دمای بخشی از ایستگاه مورد‌نظر از حد مجاز بیشتر شود، سیستم به‌صورت اتوماتیک زنگ خطر را به صدا درمی‌آورد. ارائه اطلاعات زنده درباره تجهیزات، علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و کار، باعث افزایش بهره‌وری می‌شوند.

به‌علاوه پیدا کردن نقطه نشت گرما در ساختمان‌ها و یا تشخیص روشن بودن یا نبودن یک ماشین در چند ساعت گذشته با استفاده از دوربین‌های مداربسته حرارتی به خوبی امکان‌پذیر است.

حفظ حریم خصوصی افراد با استفاده از دوربین مداربسته حرارتی

مزیت دیگر دوربین های حرارتی در جامعه‌ای آگاه از حریم خصوصی، این است که تصاویر ارائه شده توسط این نوع دوربین‌ها قابل استناد برای تشخیص هویت افراد نیستند. یعنی جزئیات چهره و ویژگی‌های ظاهری افراد را ضبط نمی‌کنند. این امر به‌ویژه در مقابله با مقررات ارائه شده در زمینه حفظ حریم خصوصی افراد بسیار مفید است.

نمونه تصویر دوربین حرارتی داهوا

صرفه‌جویی در زمان و هزینه

در بعضی شرایط خاص، دوربین های حرارتی در مقایسه با دوربین‌های مداربسته معمولی می‌توانند تشخیص قابل اطمینان‌تری برای افزایش نظارت مؤثر داشته باشند. همچنین با ترکیب کنتراست بالای تصویر و تشخیص حرکت (Motion Detection) می‎توان هشدارهای اشتباه از طرف دوربین را کاهش داد و در نتیجه ضمن صرفه‌جویی در زمان، پروسه‌های کاری را بهینه کرد.

برای مثال، یک دوربین حرارتی می‌تواند یک شئ در‌حال حرکت به سمت یک محیط یا منطقه ممنوعه را تشخیص داده، سپس مشخص نماید آیا این تحرک یک تهدید است یا خیر. یا تشخیص می‌دهد حیوانی که در‌حال عبور است تهدید به‌حساب نمی‌آید، ولی شخص یا ماشین در‌حال نزدیک شدن به منطقه حساس می‌تواند تهدید باشد و نیاز به توجه دارد. در‌مورد دوم، می‌توان به یک نگهبان اطلاع داد تا وضعیت را بررسی کند.

تشخیص موارد غیر‌ضروری که تهدیدی به‌حساب نمی‌آیند از طرف دوربین مداربسته حرارتی، باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در زمان، منابع و روی هم‌رفته کاهش هزینه بررسی هشدارهای خطا ارسال‌شده توسط دوربین‌های معمولی می‌شود.

دوربین مداربسته حرارتی داهوا

جهت اندازه‌گیری دقیق و افزایش کارایی دوربین‌های حرارتی، باید سه مرحله زیر را مدنظر قرار داد:

  • عایق‌سازی منابع گرمایی مزاحم در محیط که باعث ایجاد اختلال می‌شوند.
  • نصب دوربین مداربسته حرارتی در فاصله مناسب از سوژه به شکلی که حداقل 10×10 از پیکسل‌های موجود در تصویر را اشغال کند.
  • مد نظر قرار دادن اتلاف انرژی گرمایی. مخصوصا در محیط‌هایی با دما و رطوبت بالا که ضریب انتقال کاهش می‌یابد.

معایب خرید دوربین مداربسته حرارتی

عدم تشخیص جزئیات و چهره

دوربین های مدار بسته حرارتی رزولوشن بالایی ندارند و اگر می‌خواهید جزئیات تصویر و چهره افراد تشخیص داده شود، باید از دیگر دوربین های مداربسته استفاده کنید. 

قیمت دوربین مداربسته حرارتی

قیمت دوربین حرارتی با توجه به اینکه از چه برندی است و چه امکاناتی دارد، متغیر است. اما به‌طور کلی به‌خاطر سنسور ها و کاربردی که دارند، قیمت آن‌ها نسبت به دیگر دوربین ها بالاتر است. ضرورت استفاده از دوربین مدار بسته حرارتی در برخی از پروژه ها ما را به پرداخت هزینه مجاب می‌کند.

تصویر سیاه و سفید

تصویری که توسط دوربین حرارتی ثبت می‌شود، سیاه و سفید است و همان طور که در تصاویر مشاهده می‌کنید، بیشتر جنبه حفاظتی داشته و کلیت تصویر را به شما ارائه می‌دهد.

بهترین برند دوربین مداربسته حرارتی

دوربین های حرارتی هایک ویژن و داهوا بهترین دوربین های ترمال موجود در بازار ایران هستند. تکنولوژی های بکار برده شده در این دوربین ها، باعث شده تا یک سیستم امنیتی و نظارتی قدرتمند شکل بگیرد.

دوربین حرارتی هایک ویژن

سری محصولات حرارتی هایک ویژن علاوه بر اینکه تنوع خوبی دارد، از قابلیت های ویژه‌ای نیز برخوردار است. در واقع از بین انواع دوربین حرارتی موجود در بازار، خرید دوربین ترمال هایک ویژن انتخابی هوشمندانه است.

هایک ویژن به عنوان برترین تولید کننده سیستم های نظارت تصویری در دنیا با به‌کارگیری قابلیت هایی نظیر یادگیری عمیق و تشخیص هوشمند، امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار داده است. 

تشخیص حریق، تشخیص نفوذ و عبور از خط از جمله قابلیت هایی است که توسط این دوربین ها ساپورت می‌شود. پشتیبانی از سیستم آلارم هوشمند و به‌کارگیری تکنولوژی هوش مصنوعی، هشدار های کاذب را به حداقل رسانده و دقت را بالا برده است و شما با اطمینان می‌توانید برای مواردی مانند اعلان حریق و کنترل دما از دوربین حرارتی هایک ویژن استفاده کنید. 

الگوریتم ها و تکنولوژی های پیشرفته بکار برده شده در دوربین ترمال هایک ویژن موجب تحلیل رفتار و پردازش تصویر به‌شکلی قدرتمند شده که در کنار سنسور هایی با حساسیت بالا، یک سیستم نظارتی و امنیتی حرفه‌ای را شکل داده است. 

دوربین حرارتی داهوا

داهوا با بهره‌گیری از تجربه چندین ساله خود در زمینه تحلیل تصویر و توسعه الگوریتم‌های هوشمند، نسل جدیدی از دوربین های مدار بسته ترمال (Thermal) خود با قابلیت‌های مدرن رونمایی کرد.

دوربین مداربسته حرارتی داهوا

نسل جدید دوربین مداربسته حرارتی داهوا با ایجاد توازن میان تصویربرداری معمولی در روشنایی کافی و تصویربرداری با بهره‌گیری از نورهای مادون قرمز در اماکن تاریک، کاربر را قادر می‌سازد به نظارت محیط مورد‌نظر خود در تمام شرایط نوری بپردازد.

به علاوه، قابلیت‌های پیشرفته این سری از محصولات حرارتی شرکت داهوا مانند اندازه‌گیری هوشمند دما و تحلیل رفتار، به سیستم‌های نظارت تصویری در اموری مانند حفاظت پیرامونی یا محافظت و نگهداری از تجهیزات کمک فراوانی می‌کنند.

سری جدید دوربین های حرارتی داهوا از حسگرهای مادون قرمز پیشرفته و بی‌نظیری با پیکسل‌های موثر 400×300 بهره می‌برند. این سنسورهای نور مادون قرمز در مقایسه با حسگرهای سابق 336×256 افزایش 40 درصدی را به ارمغان می‌آورند.

مزیت اصلی این بهبود، افزایش زاویه دید می‌باشد. برای مثال مدل TPC-BF5400 با لنز 13 میلی‌متری، زاویه دیدی معادل 29.7 در 22.3 درجه دارد، در صورتی که مدل TPC-BF5300 با همان لنز زاویه دید 25 در 19 درجه بدست می‌دهد.

لازم به ذکر است مدل‌های جدیدتر دوربین های مدار بسته ترمال داهوا بهبودهایی در کیفیت ضبط جزئیات، کنتراست و غیره به همراه داشته‌اند.

سیستم تصویری هوشمند داهوا (IVS مخفف Intelligent Video System)، الگوریتم تحلیل تصویر تعبیه شده در این سری محصولات شرکت Dahua است که با ارائه قابلیت‌های هوشمند کمک بسیاری به تشخیص نفوذ، حفاظت پیرامونی و تشخیص اشیاء گم‌شده در محیط می‌کند.

از این مورد می‌توان به‌عنوان سیستم تشخیص نفوذ (مانند دیواری نامرئی) در محیط استفاده کرد. یک دوربین در صورتی که در ارتفاع 5 متری نصب شود، می‌تواند فنسی با طول 100 متر را به خوبی پوشش دهد. فرقی نمی‌کند روز باشد یا شب، دوربین مداربسته ترمال به محض ورود شخصی به منطقه مشخص شده، به مرکز کنترل هشدار ارسال می‌کند.

سخن پایانی

در این راهنما چند نمونه از موارد استفاده دوربین‌ مداربسته حرارتی بیان شد. در عمل این نوع دوربین‌ها در محدوده وسیعی از پروژه‌ها به‌کار گرفته می‌شوند. همان طور که در ابتدا گفته شد از پروژه‌های حفاظت محیط مراکز صنعتی، فرودگاه‌ها و نیروگاه‌های برق خورشیدی گرفته تا ردیابی و شناسایی افراد در عملیات جستجو و نجات می‌توان از ویژگی‌های خاص و مفید دوربین‌های حرارتی بهره گرفت.

به دلیل حساسیت کمتری که دوربین حرارتی یا ترمال نسبت به تغییرات محیطی (مانند تغییر در میزان روشنایی محیط) دارد و قادر است به‌صورت 24 ساعته افراد یا اشیاء در حال حرکت را حتی در تاریکی مطلق تشخیص دهد، تصویربرداری حرارتی شاید بهترین و مطمئن‌ترین راه‌حل امنیتی برای حفاظت پیرامونی کاربری های نامبرده شده باشد. 

توصیه کارشناسان فرافن مارکت برای چنین پروژه هایی استفاده از دوربین ترمال و دوربین مداربسته معمولی در کنار هم است. که اگر دوربین حرارتی شما تحت شبکه باشد یا از دوربین ip در سیستم نظارتی خود استفاده کنید، از مزایایی همچون قابلیت ارتقا و کنترل از راه دور هم بهره‌مند خواهید شد.

در صورتی که برای خرید و اطلاع از قیمت دوربین مداربسته حرارتی نیاز به راهنمایی و استعلام دارید، با شماره های موجود در بالای صفحه تماس بگیرید و دوربین ترمال موردنظر خود را با بهترین قیمت خریداری کنید.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت