استعلام قیمت و موجودی روز فقط با یک تماس:  ۶۱۸۷ ۲۸۱ ۰۹۱۹ | ۶۱۸۶ ۲۸۱ ۰۹۱۹

دوربین پلاک خوان

نمایش دادن همه 5 نتیجه

نمایش فیلترها

بارگذاری محصولات بیشتر

راهنمای خرید دوربین پلاک خوان

علاوه بر تامین امنیت، از دوربین مدار بسته در صنایع و کسب‌و‌کارهای مختلف، با اهداف مختلفی بهره گرفته می‌شود. یکی از این اهداف، تشخیص پلاک خودرو در راستای کاهش تخلفات و کنترل ترافیک است. به این منظور خرید دوربین پلاک خوان برای پروژه‌های شهری و جاده‌ای پرکاربرد است.

دوربین مداربسته پلاک خوان از طریق ارتباط با نرم افزار پلاک خوان، قادر به ثبت پلاک و در نتیجه ضبط اطلاعات خودرو است.

سامانه تشخیص پلاک خودرو از طریق دوربین مداربسته

در این راهنما ابتدا پس از ارائه تاریخچه سیستم‌های ANPR (سامانه تشخیص پلاک)، به معرفی این نوع سیستم‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها پرداخته، و سپس مزایا و موارد استفاده از دوربین های پلاک خوان را ذکر می‌کنیم.

تاریخچه تشخیص پلاک خودرو

سیستم تشخیص پلاک خودرو یا پلاک خوان اولین بار در سال 1976 در مرکز تحقیق و توسعه پلیس انگلستان اختراع شد. این سیستم در سال 1979 به‌صورت نمونه تولید و وارد بازار تجاری گردید. اولین بار در سال 1981 یک ماشین سرقت شده توسط این سیستم کشف شد. این سیستم اولین بار بر روی جاده و تونل دارت فورت نصب گردید و از آن زمان این سیستم‌ها در کشورهای بسیاری مورد‌استفاده قرار گرفته‌اند.

دوربین پلاک خوان در ایران

استفاده از دوربین های پلاک خوان در کشور ما به چند سال اخیر برمی‌گردد.

دلایل عدم استفاده از دوربین های تشخیص پلاک در گذشته

 • یکی از دلایل عدم استفاده از سیستم تشخیص پلاک در ایران، استفاده از حروف و اعداد فارسی در شماره پلاک‌های ایران می‌باشد.
 • اما دلیل مهم‌تر به تنوع پلاک‌های موجود در ایران مربوط بود. در ایران بیش از 35 مدل پلاک مختلف استفاده می‌شد.

پس از ابداع پلاک ملی و یکسان شدن پلاک خودروها، شرکت‌های مختلفی شروع به تحقیق و توسعه این سیستم نمودند. پلاک وسایل نقلیه در ایران پس از سال 1383 به‌صورت استاندارد بین‌المللی درآمد. از آن زمان به بعد استفاده از دوربین های پلاک خوان رواج پیدا کرد و رفته رفته در کنار واردات دوربین‌های خارجی، برخی از شرکت‌های دوربین مداربسته در ایران اقدام به تولید دوربین پلاک خوان ایرانی کردند.

سامانه تشخیص پلاک خودرو یا ANPR چیست؟

شماره پلاک خودرو یکی از مشخصات منحصربه‌فرد هر اتومبیل می‌باشد، که به کمک آن می‌توان راننده خودرو را احراز هویت نمود. یکی از موارد مهم استفاده از سیستم‌های نظارت تصویری، راه‌اندازی سیستم تشخیص پلاک جهت کنترل و ثبت تردد خودروها، کنترل ورود و خروج، کنترل ترافیک، کنترل سرعت در جاده‌ها و غیره می‌باشد. یک سیستم پلاک خوان شامل دوربین پلاک خوان و نرم افزار تشخیص پلاک است.

سامانه تشخیص پلاک خودرو یا ANPR با استفاده از دوربین های مدار بسته مخصوص (دوربین پلاک خوان)، تصویر خودرو در حال عبور را ضبط می‌کند. سپس تصویر جهت پردازش در اختیار نرم‌افزار تشخیص پلاک خودرو که بر روی یک رایانه نصب شده است ارسال می‌شود.

 • سیستم‌های پردازش پلاک خودرو امروزه دقتی بین 95% تا 98% دارند.
 • برخی از دوربین های پلاک خوان قادر به تشخیص پلاک خودروهای در حال حرکت تا سرعت 200 کیلومتر بر ساعت می‌باشند.
 • از دوربین پلاک خوان می‌توان در زمینه‌های امنیتی و ترافیکی بسیاری بهره گرفت و با نام دوربین ترافیکی هم شناخته می شود.

دوربین پلاک خوان؛ بخش سخت افزاری سیستم پلاک خوان

اولین و مهم‌ترین قسمت سیستم‌های پلاک خوان، بخش سخت‌افزاری سیستم یعنی دوربین پلاک خوان است، که مسئول عکس‌برداری است.

دوربین تشخیص پلاک (License Plate Recognition camera) که به اختصار LPR گفته می‌شود، نوعی از دوربین مدار بسته است که دارای نرم‌افزاری مخصوص جهت تشخیص و ضبط پلاک خودروهای ثابت و در حال حرکت است. دوربین پلاکخوان نقش مهمی در سیستم تشخیص پلاک خودرو بازی می‌کند. دوربین مداربسته با‌کیفیت منجر به ضبط تصاویر با وضوح بالا و در نتیجه تولید اطلاعات دقیق و مفید می‌شود.

در سیستم پلاک خوان معمولاً از دوربین های مدار بسته پیشرفته با قابلیت‌های خاص استفاده می‌شود. با این وجود بخش نرم‌افزاری سیستم نیز به مرور بهتر شده و هر نوع دوربین مداربسته IP را ساپورت کرده و به پروسه تشخیص شماره پلاک کمک زیادی می‌کند. در ارتباط با فاکتورهایی که برای دوربین های پلاک خوان دردسر ایجاد می‌کنند، می‌توان به سرعت خودروها، تفاوت سطح نور تصویر، نور چراغ‌های جلویی خودروها و شرایط نامناسب جوی اشاره کرد.

اکثر دوربین های پلاک خوان از نور مادون قرمز برای بهبود عکس برداری بهره می‌گیرند. نور مادون قرمز به عکس برداری در شب و بهبود دید در شب دوربین نیز کمک می‌کند. در تصویر زیر دوربین پلاک خوانی را می‌بینید که توسط پلیس مجارستان برای کنترل ترافیک استفاده شده است. به LED های نصب شده روی دوربین دقت کنید.

دوربین پلاک خوان دارای چراغ مادون قرمز در مجارستان

در بسیاری از کشورها پلاک خودروها را به‌صورت شبرنگ تولید می‌کنند. بدین ترتیب نور دوربین پلاک خوان بازتاب می‌کند و کنتراست عکس را بهبود می‌بخشد. در بعضی کشورها کاراکترها شبرنگ نمی‌شوند و تنها زمینه پلاک شبرنگ می‌شود. از این طریق نور تابیده شده به کاراکترها بازتاب نمی‌شود و تنها نور پس زمینه بازتاب می‌کند. با این تغییر کوچک در هر شرایط نوری کنتراست خوبی حاصل شده و دقت اطلاعات به‌دست آمده بیشتر می‌شود. دوربین های پلاک خوان که از چراغ‌های مادون قرمز استفاده می‌کنند (مانند دوربینی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید) بیشترین سود را از این نوع طراحی می‌برند.

نرم افزار دوربین پلاک خوان خودرو

نرم افزار مورد‌استفاده دوربین پلاک خوان بر روی کامپیوترهای معمولی خانگی نیز قابل نصب است. این نرم افزار امکان اتصال به برنامه‌ها و پایگاه داده‌های دیگر و از راه دور را نیز دارد. نرم افزار دوربین سیستمی کاملاً مکانیزه است که با پردازش فیلم گرفته شده از خودروهای عبور کرده از مقابل دوربین مداربسته پلاک خوان، ابتدا با استفاده از تکنیک های پردازش تصویر به تشخیص، نرمالیزه کردن و بهبود کیفیت تصویر پلاک می‌پردازد. سپس با استفاده از OCR (یا Optical character recognition) اعداد و حروف موجود در تصویر پلاک را استخراج می‌کند.

سیستم های تشخیص پلاک خودرو معمولاً به دو صورت کار می‌کنند: در حالت اول کل پروسه پردازش و تشخیص پلاک در محل نصب دوربین انجام می‌شود. در حالت دوم تمام تصاویر ضبط شده توسط دوربین های پلاک خوان نصب شده در جاده‌ها و بزرگراه های مختلف به کامپیوتر مخصوصی که در مکانی خاص قرار دارد، ارسال شده و پروسه OCR روی این کامپیوتر انجام می‌شود.

نصب دوربین پلاک خوان در بزرگراه

در حالت اول اطلاعات (مانند شماره پلاک خودرو، مکان، ساعت و تاریخ ضبط تصویر و…)  تقریباً طی 250 میلی‌ثانیه تولید می‌شود. این اطلاعات را می‌توان در صورت لزوم برای پردازش بیشتر به یک کامپیوتر در مکانی دیگر ارسال کرد، یا در مکان نصب دوربین برای بازیابی و پردازش در آینده ذخیره کرد.

نحوه کارکرد دوربین مداربسته پلاک خوان و فرآیند تشخیص پلاک خودرو

مراحل تشخیص پلاک خودرو

قدم اول: تصویربرداری

اولین قدم گرفتن عکس از خودرو در زمان مناسب است. یعنی باید زمانی که خودرو جلوی دوربین پلاک خوان قرار دارد، عکس‌برداری صورت گیرد. برای این کار سه روش وجود دارد:

 • فعال‌سازی سخت‌افزاری: یک سنسور که در مسیر خودروها نصب شده است مستقیماً به سیستم پردازش پلاک متصل است. به‌محض عبور خودرو یک سیگنال فرمان برای دوربین مدار بسته ارسال می‌شود تا دوربین مدار بسته پلاک خوان از خودرو عکس بگیرد.
 • فعال‌سازی از طریق نرم‌افزار: در این روش سیستم ANPR با یک نرم‌افزار دیگر از طریق شبکه ارتباط برقرار می‌کند که آن نرم‌افزار از طریق سخت‌افزار و سنسورهای مربوطه، عبور خودروها از مقابل دوربین پلاک خوان مداربسته را تشخیص می‌دهد.
 • دریافت مداوم تصاویر: در این حالت سیستم ANPR برای گرفتن عکس از هیچ سنسوری فرمان نمی‌گیرد بلکه در این روش تصاویر از دوربین مدار بسته پلاک خوان به‌طور مستمر دریافت می‌شود و نرم‌افزار خود وجود خودرو در تصویر را تشخیص می‌دهد. وقتی که حضور خودرو تشخیص داده شد، از خودرو عکس گرفته می‌شود.

قدم دوم: پردازش تصویر

در مرحله بعد، عکس گرفته شده توسط دوربین مداربسته پلاک خوان توسط نرم‌افزار پلاک خوان دریافت می‌شود. ادامه این فرایند توسط نرم‌افزار نصب شده بر روی کامپیوتر انجام می‌شود.

مراحل پردازش تصویر

 • جدا کردن پلاک از تصویر
 • تنظیمات نور شامل کنتراست و برانتس در تصویر پلاک
 • جدا کردن هر کاراکتر از پلاک
 • تطبیق کاراکترها با بانک اطلاعاتی و تبدیل کاراکترها به حروف یا عدد

هنگام نصب دوربین های پلاک خوان به چه نکاتی توجه کنیم؟

 • برای اینکه عکس تار نشود، لازم است شاتر اسپید (shutter speed) روی 1000/1 در ثانیه تنظیم شود. به‌دلیل اینکه خودرو در حال حرکت است، سرعت شاتر کمتر باعث تاری عکس شده و نرم افزار در مرحله ocr برای خواندن کاراکترها دچار مشکل می‌شود، مخصوصاً در حالتی که دوربین پلاک خوان بالاتر از خودرو قرار داشته باشد.
 • زمانی‌که سرعت ماشین‌ها کم است، یا هنگامی که ارتفاع دوربین زیاد نیست (به‌طور مثال مانند عکس پایین دوربین روی جاده قرار داشته و خودرو به دوربین پلاک خوان نزدیک شود) لزومی ندارد که شاتر اسپید زیاد باشد. شاتر اسپید 500/1 در ثانیه برای سرعت‌های تا 64 کیلومتربرساعت، و شاتر اسپید 250/1 بر ثانیه برای سرعت 8 کیلومتر بر ساعت مناسب است. دوربین های پلاک خوان می‌توانند تصاویر خوبی از خودروهایی که حتی با سرعت 190 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند نیز دریافت کنند.

نصب دوربین پلاک خوان در شهر

 • برای افزایش کارایی دوربین پلاک خوان، نصاب دوربین مداربسته باید محل نصب دوربین را متناسب با نقطه‌ای که باید عکس‌برداری انجام شود، انتخاب کند. شرکت های سازنده دوربین مداربسته پلاک خوان ابزارهایی طراحی کرده‌اند که خطاهای مربوط به نصب دوربین را کاهش دهند.
 • دوربین های پلاک خوان یا ترافیکی در سطح جاده‌ها و بزرگراه‌ها اصولا روی پایه و دکل دوربین مداربسته نصب می‌شوند.
 • برای اینکه بهترین عملکرد را از دوربین پلاک خوان دریافت کنید، توصیه می‌شود دوربین را فقط برای پوشش دادن 1 یا 2 لاین تنظیم کنید. حتی اگر در دیتاشیت دوربین ذکر شده باشد که تا 4 لاین را پشتیبانی می‌کند.
 • برای افزایش کارایی دوربین پلاک خوان، نصاب دوربین مداربسته باید محل نصب دوربین را متناسب با نقطه‌ای که باید عکس‌برداری انجام شود، انتخاب کند. شرکت های سازنده دوربین مداربسته پلاک خوان ابزارهایی طراحی کرده‌اند که خطاهای مربوط به نصب دوربین را کاهش دهند.

مزایای اصلی استفاده از دوربین پلاک خوان و ANPR

جدای از دستگاه‌های دولتی مانند پلیس راهور، بعضی کسب‌وکارهای خصوصی نیز از سیستم‌های پلاک خوان بهره می‌برند. در بسیاری از کشورها مانند ایالات متحده آمریکا شرکت‌های خصوصی اجازه و امکان دسترسی به اطلاعات ذخیره شده توسط دوربین های پلاک خوان دولتی را ندارند، ولی می‌توانند سیستم تشخیص پلاک خود را داشته باشند. اخیراً دوربین‌های پلاک خوان به دلیل مزایایی که دارند، در میان کسب‌وکارهایی مانند موزه، پارکینگ و غیره محبوب شده‌اند.

1. افزایش دقت نظارت و کاهش تخلفات جاده‌ای

از زمانی که جاده های شهری به دوربین های پلاک خوان تجهیز شدند، آمار تخلفات جاده‌ای کاهش یافت و هر‌چه تعداد این دوربین‌ها در سطح کشور افزایش پیدا کند، کار نظارت برای کاربری‌هایی مانند پلیس راهور آسان‌تر خواهد شد. در واقع با استفاده از دوربین تشخیص پلاک، امکان نظارت 24 ساعته و با دقت بالا را خواهید داشت. در این صورت نیاز به نیروی انسانی هم به حداقل خواهد رسید.

2. بالا بردن امنیت با تهیه گزارش‌های ورود و خروج خودرو

به‌وسیله سیستم تشخیص پلاک می‌توان اطلاعات مربوط به خودروهای ورودی و خروجی را ثبت نمود. شما بسیاری از کاربردها را خواهید یافت که در آن‌ها یک نفر مسئول ثبت شماره پلاک خودرو و ساعت ورود و خروج می‌باشد. با ترکیب این سیستم و روش‌های کنترل دسترسی متداول برای افراد می‌توان یک گزارش دسترسی یکپارچه ایجاد نمود. با استفاده از دوربین پلاک خوان می‌توان تصاویر خودروهای عبوری را در بانک اطلاعاتی جهت کاربردهای بعدی ذخیره نمود.

3. کنترل دسترسی

با استفاده از ارتباط سیستم پلاک خوان یا ANPR به یک راه‌بند امکان تشخیص مجاز بودن تردد خودروها در ساعات تعیین شده از طریق تطبیق شماره خودرو با بانک اطلاعاتی از پیش تعریف شده وجود دارد. به این ترتیب می‌توان ورودی پارکینگ یک مجتمع را مکانیزه نمود.

سامانه تشخیص پلاک خودرو از طریق دوربین مداربسته

4. دسترسی از راه دور به دوربین پلاکخوان

تحت شبکه بودن بستر ارتباطی دوربین های پلاک خوان، امکان نظارت و کنترل از راه دور سیستم را به شما خواهد داد. به‌علاوه به‌عنوان یک دوربین تحت شبکه، از سیستمی انعطاف پذیر برخوردار هستید و به‌سادگی می‌توانید با تعویض یا اضافه کردن دوربین پلاکخوان، سیستم را ارتقا دهید.

کاربردهای دوربین تشخیص پلاک

کاربرد دوربین تشخیص پلاک به دو گروه کاربردهای مربوط به کنترل دسترسی و کنترل ترافیک تقسیم می‌شود. دوربین های مداربسته پلاک خوان در سراسر جهان معمولاً توسط پلیس در راستای اجرای صحیح قوانین راهنمایی و رانندگی و کنترل خودروها استفاده می‌شوند. از این دوربین‌ها همچنین برای پرداخت الکترونیکی عوارض جاده‌ها، تحلیل دقیق‌تر ترافیک بزرگ راه‌ها و غیره نیز استفاده می‌شود.

کاربردهای کنترل دسترسی

1. پیاده‌سازی پارکینگ هوشمند

سیستم اتوماسیون کنترل تردد پارکینگ، امکان نظارت دقیق بر روند تردد خودروها از گیت خودرو، در سازمان‌ها، پارکینگ‌های عمومی و … فراهم می‌سازد. در پارکینگ‌های عمومی انجام کلیه محاسبات ریالی جهت ورود و خروج و میزان توقف خودرو توسط سامانه راه‌بند و گیت راه‌بند کنترل می‌شود.

در سیستم‌های قدیمی از کاغذ برای ثبت ورود و خروج خودروها و پرداخت مبلغ ثابت استفاده می‌شد. در روش‌های جدیدتر اطلاعات خودرو به صورت دستی وارد کامپیوتر می‌گردید و مبلغ مربوطه بر اساس مدت توقف ثبت می‌شد. در این روش‌ها پس از ثبت شماره خودرو در کامپیوتر یک کارت RFID در اختیار راننده قرار می‌گیرد. استفاده از این کارت‌ها با این که بسیاری از مشکلات را برطرف می‌کند اما وقت‌گیر است، زیرا کارت باید از راننده پس گرفته شود و سپس مبلغ مربوطه تعیین شود. علاوه بر این گم شدن کارت یکی از معضلات است.

در سیستم‌های پردازش پلاک خودرو، شماره خودرو جای کارت را می‌گیرد. به این ترتیب علاوه بر حذف فیزیکی کارت و کاهش هزینه‌های مربوط به آن، مبلغ هزینه پارکینگ سریعا به راننده اعلام شده و سرعت ورود و خروج به پارکینگ افزایش می‌یابد.

پیاده سازی پارکینگ هوشمند با استفاده از دوربین های مداربسته در تشخیص پلاک خودرو

2. کنترل دسترسی اتوماتیک خودروها در مجتمع‌های مسکونی و ادارات دولتی

در مجتمع اداری یا مسکونی، در حال حاضر از روش درب اتوماتیک و ریموت کنترل استفاده می‌شود و یا از گیت‌هایی که توسط نگهبان کنترل می‌شود، استفاده می‌گردد.

با استفاده از سیستم تشخیص پلاک خودرو، شماره پلاک به‌عنوان مشخصه تعیین و تصدیق هویت خودرو استفاده می‌شود. شماره هر خودرو با بانک اطلاعاتی خودروهای مجاز تطبیق داده می‌شود، در صورت تایید ورود، گزارش ورود با ذکر زمان ورود در سیستم ثبت شده و فرمان باز شدن درب به صورت اتوماتیک توسط کامپیوتر به راه‌بند ارسال می‌شود. دوربین پلاک خوان با ثبت تصویر رنگی خودرو در کنار ثبت شماره پلاک اجازه شناسایی نسبی راننده را نیز در اختیار می‌گذارد.

3. ثبت تردد

در اماکن مختلفی شاهد هستیم که فردی مسئول ثبت شماره پلاک خودروها و ساعت ورود و خروج است. اماکنی از قبیل: پارکینگ‌های عمومی و نیمه عمومی، تعمیرگاه‌ها، شرکت‌های حمل و نقل، پایانه‌های حمل و نقل، اورژانس، انبارهای کالا. در تمام این موارد از یک نیروی انسانی و سیستم دستی یا حداکثر کامپیوتری برای ثبت تردد استفاده می‌شود. استفاده از نیروی انسانی علاوه بر بالا بردن احتمال خطا، هزینه‌های مربوط به حقوق و هزینه‌های جانبی که بابت فرد به سازمان تحمیل می‌شود را در پی دارد.

کاربردهای ترافیکی؛ دوربین ترافیکی

امروزه در بسیاری از شهرها جهت نظارت بر حرکت و جریان خودروها در جاده‌ها و ثبت تخلف جاده‌ای از سیستم‌های کنترل ترافیک استفاده می‌کنند. از اطلاعات به‌دست آمده از سیستم تشخیص پلاک خودروها می‌توان برای تشخیص اماکن پرترافیک و پر ازدحام و در نتیجه بهبود و کنترل ترافیک شهری و جاده‌ای استفاده کرد.

1. کنترل و اخذ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک با دوربین های ترافیکی

امروزه در شهرهای بسیاری (از جمله تهران) ورود خودروها به مرکز شهر به‌منظور کنترل ترافیک محدود شده است. از آنجا که استفاده از روش‌های سنتی (قرار دادن نیروهای پلیس در تمامی مبادی محدوده) هم پرهزینه و هم کم‌دقت است، راه‌حل‌های جدید برای کنترل و اخذ عوارض ورود به محدوده پرتردد شهرها پیشنهاد شده است.

یکی از این روش‌های مدرن که برای مثال در استکهلم و لندن نیز استفاده می‌شود، استفاده از فن‌اوری تشخیص پلاک خودرو و دوربین های پلاک خوان است. در این روش، دوربین های مدار بسته پلاک خوان در تمامی مناطق طرح ترافیک نصب شده و ورود به محدوده طرح را ثبت می‌کنند. سپس فرصتی به راننده داده می‌شود تا عوارض ورود به منطقه طرح ترافیک را تا زمان مقرر پرداخت نماید. در غیر این صورت، راننده طبق قانون ملزم به پرداخت جریمه خواهد بود. به همین دلیل است که این نوع از دوربین با نام دوربین ترافیکی هم شناخته می شود.

2. اخذ عوارض جاده‌ها و بزرگراه‌ها به‌صورت خودکار

از آنجا که وجود مانع بر سر راه خودروها در عوارضی‌ها باعث کند شدن حرکت، ایجاد ترافیک و استهلاک خودرو و جاده می‌شود، راه‌های مختلفی برای حذف موانع موجود در عوارضی‌ها پیشنهاد شده است. یکی از این راه‌ها استفاده از سامانه تشخیص پلاک خودرو می‌باشد.

در این راه‌حل، خودروها بدون نیاز به توقف از عوارضی‌ها عبور می‌کنند و دوربین تشخیص پلاک خودرو، شماره پلاک آن‌ها را ثبت می‌کند. بر اساس شماره پلاک و اطلاعاتی که نرم افزار پلاک خوان در اختیار قرار می دهد، عوارض مربوطه محاسبه می‌شود و راننده ملزم به پرداخت عوارض در زمان مشخصی خواهد بود.

اخذ عوارض جاده‌ها و بزرگراه‌ها به صورت خودکار با استفاده از دوربین های مداربسته در تشخیص پلاک خودرو

3. ثبت ورود و خروج و محاسبه مدت سفر

یکی از کاربردهای متداول سیستم تشخیص پلاک در بخش‌های تدارکاتی سازمان‌ها و شرکت‌های حمل بار جاده‌ای، جهت ثبت ورود و خروج کامیون‌ها یا تریلی‌های حامل بار و محاسبه مدت زمان سفر جهت کاربردهای مدیریتی می‌باشد.

علاوه بر این، تخمین مدت زمان سفر یکی از کاربردهای مهم سیستم‌های ترافیک هوشمند می‌باشد. در این کاربرد، مسافران می‌توانند پیش از سفر به آمارها و اطلاعات مربوطه مراجعه کرده و تخمینی از مدت زمان سفر میان مبدا و مقصد خود داشته باشند. سامانه تشخیص پلاک خودرو یکی از راه‌حل‌های مناسب جهت این کاربرد به شمار می‌رود. در این راه حل، دوربین پلاک خوان در نقاط مختلف یک جاده نصب می‌شود ( برای مثال در مبدا و مقصد) و مدت زمان سفر را به‌صورت تفکیک شده برای هر خودرو محاسبه می‌کند. با تحلیل آماری این مدت برای تمامی خودروها می‌توان با دقت مطلوبی، متوسط و تغییرات آن در زمان‌های مختلف روز و هفته را در جاده اندازه گرفت و برای تصمیم‌گیری در اختیار عموم قرار داد.

4. اندازه‌گیری سرعت متوسط خودروها

علاوه بر روش‌های معمول اندازه‌گیری سرعت که در یک نقطه خاص سرعت خودروها را محاسبه می‌کنند، روش‌هایی نیز جهت محاسبه سرعت متوسط خودروها در یک مسیر وجود دارد. جهت اندازه‌گیری سرعت متوسط نیاز به تشخیص هویت خودروها در ابتدا و انتهای مسیر می‌باشد. تشخیص پلاک خودرو یکی از راه‌های مناسب جهت تشخیص هویت خودروها و اندازه‌گیری سرعت متوسط آن‌ها می‌باشد. در این راه‌حل، دوربین های پلاک خوان در چندین نقطه از مسیر نصب شده و با ثبت زمان تردد خودرو از مقابل هر یک از آن‌ها، امکان محاسبه سرعت متوسط خودرو میان هر دو نقطه متوالی وجود دارد. در این راه‌حل، حتی اگر رانندگان در مقابل این دوربین های مدار بسته ترمز کنند، تأثیر چندانی در سرعت متوسط محاسبه شده در مسیر نخواهند گذاشت و بنابراین تا حدی در مقایسه با روش‌های مبتنی بر سرعت نقطه‌ای برتری دارد.

اندازه‌گیری سرعت متوسط خودروها با استفاده از دوربین های مداربسته در تشخیص پلاک خودرو

5. جستجوی خودروهای سرقتی با دوربین تشخیص پلاک

با نصب دوربین تشخیص پلاک خودرو در مبادی اصلی ورودی و خروج شهر می‌توان تشخیص داد خودروهایی که به دلیل مسایل جنایی و یا سرقت در حال جستجو هستند، در شهر حضور دارند یا خیر. امکان استفاده از این سیستم بر روی خودروهای آگاهی و یا گشت جهت بررسی خیابان‌ها و کشف خودروهای مورد جستجو وجود دارد.

جستجوی خودروهای سرقتی با استفاده از دوربین مداربسته در تشخیص پلاک خودرو

6. کاربرد دوربین ترافیکی در تشخیص عبور از چراغ قرمز

یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های این نوع از دوربین، ثبت تخلفاتی مانند عبور از چراغ قرمز است. استفاده از دوربین های ثبت تخلف باعث کاهش حوادث جاده‌ای و کنترل ترافیک شده است.

7. ثبت اطلاعات ترافیکی دقیق و جامع از تردد خودروها در معابر

الگوریتم‌های پیشرفته و هوشمند دوربین های مدار بسته پلاک خوان امکان فائق آمدن بر مسائلی که ضبط تصویر را دچار مشکل می‌کنند، مانند آب‌وهوا، سرعت و نور چراغ‌های جلوی خودروها را داده است.

راه‌اندازی سیستم دوربین مداربسته برای کنترل جاده‌ها و ترافیک، نسبت به راه‌اندازی سیستم نظارت تصویری برای دیگر موارد پیچیده‌تر است و نیاز به تکنولوژی‌های خاص جهت ضبط تصاویر کارآمد دارد. کارشناسان فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت آماده ارائه مشاوره تخصصی رایگان در زمینه راه اندازی سیستم کنترل ترافیک و دوربین مداربسته پلاک خوان جهت نصب در جاده‌ها می‌باشند.

دوربین پلاک خوان برای کنترل ترافیک جاده ها و تشخیص پلاک خودروها

علاوه بر ضبط شماره پلاک خودروها، از دوربین های پلاک خوان می‌توان برای ضبط و ذخیره تصویر راننده نیز استفاده کرد. این نوع دوربین های مداربسته در شب با بهره‌گیری از تکنولوژی SMD (نوع پیشرفته چراغ‌های LED) و نور مادون قرمز امکان ضبط تصاویر با کیفیت و واضح با پرداخت نور یکنواخت را فراهم می‌کنند.

مشخصات و تکنولوژی دوربین مدار بسته پلاک خوان

حروف و اعداد با اندازه‌های مختلفی در پلاک درج می‌شوند. نوع درج حروف و اعداد روی پلاک در کشورهای مختلف متفاوت است. لازم به ذکر است تکنولوژی‌های به‌کار‌رفته در دوربین مدار بسته پلاک خوان نیز در استخراج اطلاعات از پلاک می‌توانند بسیار کارآمد و مفید باشند و باعث سهولت انجام عمل OCR شوند. برخی از مهم‌ترین مشخصات دوربین پلاک خوان در ادامه ذکر شده است.

 • دید در شب دوربین های پلاک خوان: قابلیت دید در شب در دوربین های مدار بسته پلاک خوان امکان ضبط تصاویر با‌کیفیت با نورپردازی مناسب را ایجاد می‌کند.
 • قابلیت Defog: از آنجایی که دوربین های تشخیص پلاک اغلب در جاده‌ها نصب می شوند، باید توان تشخیص پلاک در شرایط جوی مه‌آلود یا گردوغبار زیاد را هم داشته باشند. قابلیت Defog یا مه‌زدایی دیجیتال مشکل تار شدن تصویر در این شرایط را رفع کرده است.
 • مقاومت دوربین: دوربین های پلاک خوان در فضای بیرونی نصب می‌شوند و باید در مقابل رطوبت، گردوغبار و شرایط دمایی مختلف، مقاوم باشند.
 • لنز متغیر: وجود لنز متغیر در دوربین مدار بسته پلاک خوان امکان تنظیم زوم و زاویه دید دوربین را به شما می‌دهد.

الگوریتم‌های به‌کاررفته در سیستم پلاک خوان

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، ابتدا نور و کنتراست تصویر اصلاح شده، سپس عکس سگمنت‌بندی شده و برای پروسه استخراج حروف و اعداد از عکس (OCR) آماده می‌شود.

تصحیح نور و سگمنت بندی پلاک خودرو توسط دوربین پلاک خوان

چندین الگوریتم برای تشخیص پلاک خودرو توسط نرم افزار دوربین های پلاک خوان وجود دارد:

 1. مکان‌یابی پلاک: این الگوریتم وظیفه دارد مکان پلاک را در تصویر تشخیص داده و تصویر پلاک را جدا کند.
 2. چرخش و سایزبندی: این الگوریتم تصویر پلاک را به‌صورت افقی تنظیم کرده و ابعاد عکس را متناسب با استاندارد از پیش تعریف شده برای برنامه تنظیم می‌کند.
 3. نرمالیزه کردن: نور و کنتراست تصویر را تنظیم می‌کند.
 4. سگمنت‌بندی کاراکترها: کاراکترهای موجود در تصویر پلاک را سگمنت‌بندی می‌کند.
 5. تشخیص کاراکترهای تصویر یا OCR
 6. تحلیل هندسی و همگام‌سازی: نوع و مکان کاراکترها را چک می‌کند.
 7. کنترل نتیجه حاصل شده با نتیجه حاصل شده از عکس ضبط شده مشابه و میانگین‌گیری، جهت حصول نتیجه مطمئن و قابل اطمینان و استناد.

برای اجرای صحیح هرکدام از این مراحل لازم است سیستم دقیق و بی‌نقص عمل کند. بعضی سیستم‌ها در مرحله سوم (نرمالیزه کردن) از تکنیک‌هایی مانند edge detection استفاده می‌کنند تا تفاوت اعداد و حروف با پس‌زمینه پلاک بیشتر شده و تشخیص دقیق‌تر شود. از یک فیلتر median نیز برای کاهش نویزهای موجود در تصویر استفاده می‌شود.

مشکلات سر راه دوربین های پلاک خوان

همانطور که گفته شد، سیستم های تشخیص پلاک خودرو از تکنولوژی OCR برای استخراج حروف و اعداد از تصویر پلاک خودروها استفاده می‌کنند. کشور هلند در سال 2002 هنگام تغییر ظاهر پلاک خودروها، یکی از تغییراتی که داد، فونت حروف و اعداد بود. به‌طور مثال همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، در بعضی حروف مانند P و R فضاهایی خالی قرار داد تا حروف توسط دوربین های پلاک خوان راحت‌تر تشخیص داده شده و خوانده شوند.

تشخیص پلاک خودرو در هلند

دوربین های تشخیص پلاک قدیمی قادر به خواندن حروف و اعداد سفید یا نقره‌ای، روی زمینه مشکی نبودند. به‌همین جهت در بریتانیا همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، رنگ‌بندی پلاک خودروها اصلاح شد.

عدم تشخیص حروف سفید روی زمینه مشکی در دوربین های پلاک خوان قدیمی

پلاک خودروها در کشور سوئد:

پلاک خودورها در سوئد

لازم به ذکر است سیستم‌های تشخیص پلاک خودرو در اروپا باید قادر به تشخیص پلاک کشورهای مختلف بوده و اطلاعاتی که تولید می‌کنند متناسب با کشور مربوطه باشد.

پلاک خودورها در کشورهای مختلف

برخی مشکلاتی که دوربین های پلاک خوان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند:

 • کیفیت پایین عکس: این مشکل معمولاً به دلیل فاصله زیاد پلاک خودرو با دوربین مداربسته رخ می‌دهد، ولی در بعضی موارد نیز استفاده از دوربین های مدار بسته پلاک خوان کم کیفیت باعث ایجاد این مشکل می‌شود.
 • تاری عکس: معمولاً به‌دلیل لرزش تصویر یا متحرک بودن سوژه رخ می‌دهد.
 • نورپردازی و کنتراست نامناسب: انعکاس نور، سایه‌ها و وضعیت روشنایی محیط باعث بروز این مشکل می‌شود.
 • وجود مانع و ناخوانا بودن پلاک: به‌دلیل وجود خراش یا گل و خاک روی پلاک رخ می‌دهد.
 • تغییر لاین خودرو هنگام خواندن پلاک توسط دوربین مداربسته پلاک خوان
 • ناخوانا بودن فونت کاراکترهای پلاک
 • دستکاری و مخدوش کردن پلاک توسط رانندگان
 • عدم وجود هماهنگی لازم بین استاندارد طراحی پلاک خودروها بین کشورهای مختلف: دو ماشین از دو کشور یا ایالت مختلف (در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا) ممکن است محتوای مشابه با طراحی متفاوت داشته باشند.

با‌اینکه بعضی از این مشکلات در بخش نرم افزاری قابل‌حل هستند، ولی تمرکز اصلی روی برطرف کردن این مشکلات روی سخت افزار (دوربین مدار بسته پلاک خوان) است. یعنی قبل از ارسال اطلاعات به نرم افزار. نصب دوربین مداربسته در ارتفاع بالاتر مشکلاتی مانند وجود مانع (دیده نشدن بخشی از پلاک به‌دلیل مانع شدن ماشین‌های دیگر بین پلاک و دوربین پلاک خوان) را برطرف می‌کند.

دوربین مداربسته پلاک خوان در جاده

هنگام خرید دوربین پلاک خوان به چه نکاتی توجه کنیم؟

1. اتصال دوربین تشخیص پلاک به نرم افزار

سیستم‌های پردازش پلاک معمولاً به دو صورت در بازار به فروش می‌رسند:

 1. نرم‌افزار با قابلیت تشخیص پلاک خودرو
 2. نرم‌افزار و سخت‌افزار تشخیص پلاک خودرو

وابسته به مورد کاربرد یکی از این دو حالت می‌تواند مناسب باشد:

سیستم پردازش پلاک ثبات سیستم تشخیص از فیلم ضبط شده ارزش افزوده سیستم دوربین فعلی
نرم‌افزار به تنهایی پایین مناسب متداول
نرم‌افزار و سخت‌افزار بالا نامناسب مناسب نیست

نکته حائز اهمیت این است که برای استفاده از دوربین پلاک خوان در کشور باید از نرم افزار پلاک خوان ایرانی استفاده کنید. به این معنی که حتی اگر دوربین پلاک خوان از یک برند خارجی هم بخرید، باز هم باید نرم افزار دوربین پلاک خوان را به‌صورت جداگانه از یکی از شرکت‌های داخلی خریداری کنید.

برخی از شرکت‌های تولید‌کننده سیستم‌های نظارتی و امنیتی در کشور، نرم افزار دوربین پلاک خوان را طراحی و به فروش می‌رسانند. شما با خیال راحت می‌توانید دوربین پلاک خوان موردنظر خود را از هر برندی انتخاب کنید و ما برای شما نرم افزار را هم تهیه خواهیم کرد.

2. برند دوربین مداربسته پلاک خوان

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام خرید سیستم‌های نظارتی باید به آن توجه کنید، برند محصول باشد. طبیعتا خرید دوربین پلاک خوان از یک برند معتبر وارداتی، مزایایی همچون دقت بالا، کیفیت عالی و خدمات حرفه‌ای را به‌دنبال خواهد داشت. دوربین های پلاک خوان هایک ویژن و داهوا بهترین دوربین های تشخیص پلاک موجود در بازار ایران هستند.

دوربین پلاک خوان هایک ویژن

اگر در بودجه و پرداخت هزینه محدودیت ندارید، در خرید دوربین پلاک خوان هایک ویژن شک نکنید. قیمت دوربین پلاک خوان هایک ویژن از برند های دیگر بالاتر است اما کیفیتی به مراتب بهتر از دیگر دوربین های پلاک خوان به شما ارائه خواهد داد. به‌کارگیری تکنولوژی‌هایی مانند Darkfighter در دوربین های هایک ویژن باعث بهبود کیفیت تصاویر شده است.

دوربین پلاک خوان داهوا

سالانه پروژه‌های نظارت تصویری زیادی در سطح کشور، از جمله پروژه‌های کنترل ترافیک، با محصولات داهوا راه‌اندازی می‌شود. مناسب بودن قیمت دوربین پلاک خوان داهوا در کنار کیفیت خوب و قابلیت‌های پیشرفته به‌کار‌رفته در این دوربین‌ها باعث شده تا در بین دوربین های پلاک خوان پرفروش باشند.

دوربین پلاک خوان ایرانی

اگر به‌دنبال خرید دوربین پلاک خوان ایرانی هستید و می‌خواهید پروژه ترافیکی خود را با هزینه کمتری اجرا کنید، برند‌های تولید کننده دوربین مداربسته در ایران مانند اکسوم، کی دی تی، ناظر و حافظ گزینه مناسبی برای شما خواهند بود. این دوربین‌ها از کیفیت و استاندارد های لازم برخوردارند و قیمت مناسب‌تری نسبت به دوربین های تشخیص پلاک وارداتی دارند.

3. خدمات گارانتی و پشتیبانی

وقتی بحث حفاظت و امنیت مطرح است، باید در انتخاب شرکت فروشنده دقت کنید. نگاه به پروژه‌ها و سوابق شرکت فروشنده و خرید از نمایندگی‌های رسمی برند، مطمئن‌ترین راه‌حل است. در این حالت نگرانی بابت خدمات گارانتی و پشتیبانی محصول نخواهید داشت. به‌علاوه شرکت‌های با‌سابقه در زمینه فروش دوربین های مداربسته، ضمانت و مزایایی را برای خریداران خود در نظر می‌گیرند.

فرافن مارکت با سابقه نزدیک به 20 سال فروش دوربین های مداربسته و با اولویت قرار دادن رضایت کاربران خود در این سال‌ها، به‌عنوان نمایندگی رسمی هایک ویژن، داهوا، کی دی تی و اکسوم، بهترین دوربین های پلاک خوان را برای فروش به مشتریان خود انتخاب کرده است. برند‌های نام‌برده دارای خدمات گارانتی و پشتیبانی هستند و شما می‌توانید از طریق تماس با شماره‌های موجود در بالای صفحه، از مشاوره کارشناسان ما در امر انتخاب بهره ببرید.

قیمت دوربین پلاک خوان

درست است که برای خرید دوربین مداربسته پلاک خوان از برند‌های وارداتی باید هزینه بیشتری در نظر بگیرید، اما بهتر است بیش از توجه به قیمت، به کیفیت و امکانات نظارتی که ارائه می‌دهند، توجه کنید. در چنین حالتی در طولانی مدت در هزینه‌های نگهداری پروژه خود صرفه‌جویی خواهید کرد.

به‌علاوه با توجه به مشخصات و قابلیت‌های دوربین و اینکه توان ثبت و تشخیص پلاک خودرو با چه سرعتی را دارد، قیمت دوربین مداربسته پلاک خوان متفاوت خواهد بود. در صورت تماس شما، بر حسب بودجه و کاربری محل نصب، بهترین دوربین پلاک خوان را برای خرید به شما پیشنهاد می‌دهیم. برای دریافت قیمت همکاری یا سفارش در تعداد بالا حتما تماس بگیرید.

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت