» آموزش » دوربین HDTVI چیست؟
آموزش

دوربین HDTVI چیست؟

تیر 5, 1395 30

امروزه حتی با اینکه به عصر دیجیتال وارد شده‌ایم، تجهیزات نظارتی آنالوگ از نوآوری دست نکشیده‌اند. بعد از HDSDI و HDCVI (معرفی شده توسط شرکت داهوا)، هایک‌ویژن و دیگر تولیدکنندگان دوربین مداربسته، از دوربین HDTVI رونمایی کردند.

HDTVI یا High Definition Transport Video Interface از کابل‌های سنتی کواکسیکال برای انتقال تصویر و دیتا استفاده می‌کنند. این تکنولوژی علاوه بر سیگنال‌های ویدیویی 720p و 1080p، سیگنا‌ل‌های صدا و دیتا را هم حتی در فواصل بیشتر از 500 متر، منتقل می‌کند.

درحال‌حاضر تقریبا 100 میلیون کابل کوآکسیکال برای اتصالات دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده شده‌اند. در 3 تا 5 سال آینده آنها با دوربین های مدار بسته کیفیت بالای جایگزین خواهند شد. در این میان بعضی مصرف‌کنندگان نگران سیم‌کشی مجدد، نصب مجدد و اضافه کردن تجهیزات شبکه برای ارتقای سیستم نظارتی آنالوگ‌شان به IP هستند. این دسته از مصرف‌کنندگان راه اقتصادی و آسان ارتقا به تکنولوژی HD (که روی بستر آنالوگ راه‌اندازی می‌شود) را به تکنولوژی IP ترجیح می‌دهند. اینجا بود که تکنولوژی‌های HDSDI و HDTVI متولد شدند.

در میان سیستم‌های HD، مسافت انتقال اطلاعات، کارایی و قیمت، دغدغه هردو گروه تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است. اینجاست که تکنولوژی جدید آنالوگ HD در صنعت سیستم‌های نظارتی ظهور پیدا می‌کند. تکنولوژی HD راه حلی اقتصادی‌تر و آسان‌تر برای نصب و استفاده در زمینه سیستم‌های نظارتی با کیفیت بالا است.

HDTVI سیگنال‌های دیجیتال را به آنالوگ تبدیل می‌کند و ازین طریق می‌تواند اطلاعات را در مسافت طولانی‌تر ارسال کند، قیمت راه‌اندازی کل سیستم را پایین بیاورد و فضای ذخیره‌سازی لازم را کاهش دهد. با استفاده از کابل کواکسیکال انتقال تصویر بدون ازدست رفتن کیفیت، از 300 تا 500 متر به راحتی انجام شود. جدای از این‌ها مصرف‌کننده می‌تواند سیستم آنالوگ خود که شامل دوربین مداربسته و دستگاه DVR آنالوگ است را به راحتی به جدیدترین سیستم HD مثل 1080p ارتقا دهد و این کار اطلاعات اضافی نصب و هزینه زیادی لازم ندارد.

انتقال تصاویر در HDTVI تنها تا ۳۰۰متر میسر بود، درحالیکه در AHD و HDCVI می‌توان تا ۵۰۰متر تصاویر را منتقل کرد. یک کمپانی چینی به‌نام TVT توانست نسخه‌ای از HDTVI را با قابلیت ارسال تصاویر تا ۵۰۰متر توسعه دهد و به‌نام خود ثبت و عرضه نماید. پس از آن نیز هایک‌ویژن، نسخه ارتقایافته HDTVI را با قابلیت انتقال تا ۵۰۰متر بانام Turbo HD عرضه کرد. بنابراین می‌بینید که سه نوع از این فناوری در بازار موجود است که کمی کار را برای کاربران مشکل می‌کند.

مقایسه HDTVI و آنالوگ

مقایسه HDTVI و آنالوگ
 • توانایی ارائه وضوح تصویر 720p و 1080p
 • ارسال سیگنال‌های تصویر HD در فواصل طولانی
 • عدم کاهش کیفیت و تاخیر در ارسال تصویر

مقایسه HDTVI و HDCVI

مقایسه HDTVI و HDCVI

واضح است که HDTVI و HDCVI قابلیت‌های مشابه زیادی دارند.

مقایسه HDTVI و HDSDI

مقایسه HDTVI و HDSDI
 • قابلیت ارسال اطلاعات در فواصل بیشتر از تکنولوژی HDSDI از طریق کابل کواکسیکال
 • قیمت ارزان‌تر
 • پشتیبانی از کابل بهم‌تابیده (twisted cable)

مقایسه HDTVI و دوربین IP

مقایسه HDTVI و دوربین IP
 • عدم نیاز به تجهیزات شبکه
 • عدم نیاز به تنظیم راه‌اندازی شبکه
 • عدم کاهش کیفیت
 • بدون تاخیر
 • انتقال اطلاعات در فواصل طولانی
 • هزینه کمتر برای دوربین مداربسته و تجهیزات ذخیره‌سازی

منبع: hkvstar.com

به این نوشته امتیاز بدهید!

تحریریه فرافن

تحریریه فرافن

هدف ما در تیم تحریریه فرافن، فراهم‌کردن جدیدترین و جامع‌ترین محتوای تخصصی و کاربردی در حوزهٔ سیستم‌های امنیتی و نظارتی (شامل آموزش، نقدوبررسی، اخبار و فناوری) است. با نقدها یا پیشنهادات خود ما را در این امر یاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 7 =

 • ×