» اخبار و تازه‌های فناوری » اینترنت اشیا یا IoT: گذشته، حال و آینده
اخبار و تازه‌های فناوری

اینترنت اشیا یا IoT: گذشته، حال و آینده

تیر 24, 1399 20

به نظر شما تلاش بشر برای ایجاد زندگی راحت‌تر موجب روی آوردن به عرصه فناوری شده است یا اینکه کنجکاوی او در حوزه تکنولوژی موجبات ابداع وسایل آسان سازی زندگی را فراهم کرده است؟

پاسخ این سؤال هرچه باشد، به نظر می‌رسد که آنچه با واقعیت پیوسته است و مدام در‌حال رشد است، پیشرفت شگفت انگیز تکنولوژی های هوشمند و نفوذ بیش از پیش آنها در زندگی ما انسان هاست. به نحوی‌که کمتر کسی می‌تواند بدون دستاوردهای فناوری جدید به زندگی در شرایط فعلی جهان ادامه دهد. قدر مسلم آن ‌است که دیگر نمی‌توان تأثیر زیاد حوزه تکنولوژی را بر زندگی بشر انکار کرد.

اما همانطورکه همه ما می‌دانیم طی سال‌های اخیر درصد رشد و توسعه زندگی های مدرن جهش بیشتری یافته است و روز به روز شاهد اخبار نو در حوزه دستاوردهای فناوری هستیم.

حال دلیل اصلی این جهش تکنولوژیکی چیست؟ چه عاملی باعث شده است که زندگی ما انسان ها بیش از پیش آسان‌تر و قابل کنترل‌‌تر شود؟

اینترنت اشیا و تحول در فناوری های نوین

با ظهور مفاهیم هوشمند از قبیل اینترنت اشیاء، جهان به فاز جدید وارد شده است و مرزهای میان انسان ها پیوسته تر و تعامل دنیا باهم بیشتر شده است. دستاوردهایی همچون خانه هوشمند، تلفن های هوشمند، نرم افزارهای هوشمند، شهرهای هوشمند و .. نماد تجلی چنین مفاهیمی هستند.

این دستگاه های هوشمند، اکوسیستمی را بوجود آورده‌اند که کار اصلی آن‌ها اتصال دستگاه های مختلف برای ارسال و دریافت داده است. اینترنت اشیاء اما جلوه‌ی جدیدی از این اکوسیستم است که می‌توان گفت ما را وارد انقلاب صنعتی چهارم کرده است. چراکه تأثیر باورنکردنی بر جنبه های فنی، اجتماعی و اقتصادی انسان‌ها و ماشین آلات داشته است.

از لحاظ سودآوری نیز دانشمندان معتقد هستند که سود حاصل از این فناوری، آینده‌ی قابل پیش بینی را ترسیم می‌کند که اشیاء هوشمند می‌توانند حس، فکر و عمل کنند. اینترنت چیزها فناوری روند است و مفاهیم مختلفی از قبیل محاسبات، پروتکل‌های ارتباطی، دستگاه‌های الکترونیکی، سنسورها، موقعیت و مختصات جغرافیایی و .. را شامل می‌شود.

iot یا اینترنت اشیا چیست
اینترنت اشیا چیست

گذشته اینترنت اشیا

ابتدای پیدایش اینترنت، مهندسان کامپیوتر‌ها را از طریق شبکه‌های ساده سوئیچینگ به یکدیگر متصل می‌کردند تا امکان ارتباط بین آنها برقرار شود. به مرور و با تحقیقات بیشتر، این اتصالات تبدیل به پروتکل‌های جدیدی شد که قابلیت های اساسی مورد نیاز صنایع امروزی را فراهم کرد. یعنی وب و پروتکل‌های HTTP، پست الکترونیکی، SMTP/POP3 و .. .

اما خیلی زود در سال 1980 میلادی یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه کارنگی ملون، یک دستگاه فروش نوشابه را به کامپیوتر مرکزی دانشگاه متصل کرد تا دانشجویان تنها با فشار انگشت و از راه دور بدانند که آیا امکان نوشیدن دارند یا خیر.

او این کار را توسط سنسورهایی که به چراغ های وضعیت متصل بودند انجام داد و همین مورد اولین “چیز یا اشیا” بود که به اینترنت یا همان چیزی که آن زمان ARPANET خوانده می‌شد وصل شد.

هرچند ابداع این دانشجو قدرت اتصالی بیشتر از یک نقطه به شبکه را نشان نمی‌داد ولی دستگاه CMU توانست به سادگی مفهوم و ارزش اینترنت اشیاء (IoT) را به شکل ساده‌ای نشان دهد و الهام بخش چیزهایی شود که در بازار بیش از 18 بیلیون دلاری دستگاه های هوشمند امروزی وجود دارد.

ادامه دارد..

به این نوشته امتیاز بدهید!

تحریریه فرافن

تحریریه فرافن

هدف ما در تیم تحریریه فرافن، فراهم‌کردن جدیدترین و جامع‌ترین محتوای تخصصی و کاربردی در حوزهٔ سیستم‌های امنیتی و نظارتی (شامل آموزش، نقدوبررسی، اخبار و فناوری) است. با نقدها یا پیشنهادات خود ما را در این امر یاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×