» آموزش » DNR چیست؟ معرفی DNR و 3D DNR در دوربین های مدار بسته
آموزش

DNR چیست؟ معرفی DNR و 3D DNR در دوربین های مدار بسته

تیر 5, 1395 30

دوربین مدار بسته دائما در حال دریافت نویزها و امواجی که توسط دستگاه‌های اطرافش یا مدارات داخلی‌اش تولید می‌شود، است. این امواج موجود در محیط توسط سنسورهای دوربین مداربسته جذب شده و باعث می‌شوند تصاویر برفکی و تار شوند.

DNR یا Digital Noise Reduction قابلیتی در دوربین های مدار بسته است که به طور دیجیتال نویزهای تصویر را ازبین می‌برد.

3D-DNR نوعی پیشرفته‌تر از این تکنولوژی است که نویزها را بطور خیلی موثرتر حتی در شرایطی که نور محیط کم است، از تصویر فیلتر می‌کند.

انواع نویز

دو نوع نویز داخلی وجود دارد که روی کیفیت تصویر دوربین مدار بسته اثر می‌گذارند:

  • نویز نوع اول وقتی که سنسور CCD داغ می‌شود و یا توسط ذرات خاک درون دوربین مدار بسته تولید می‌شود. این نوع نویزها بطور تصادفی رخ داده و هیچ رابطه‌ای با پیکسل‌های تصویر اطرافش ندارد و بطور پیوسته به‌شکل نقاط سیاه و سفید در تصویر ضبط شده ظاهر می‌شوند.
  • نویز نوع دوم توسط یک تداخل تصادفی که ریشه در حرکت الکتریسیته در مدارهای دوربین مدار بسته دارد، رخ می‌دهد. این نویز باعث می‌شود رنگ پیکسل‌های تصویر ضبط شده کمی با رنگ تصویر محیط واقعی فرق کند و باعث می‌شود تصویر ضبط شده تار و کدر بنظر برسد.

DNR چیست؟

تکنولوژی DNR از تکنیک کاهش نویز فریم به فریم استفاده می‌کند. این تکنیک هر فریم را با فریم کناریش مقایسه کرده و هر نقطه نامتعارف را که با فریم کناری همخوانی ندارد را حذف می‌کند. این روش از طریق مقایسه و تلفیق فریم‌ها نویز کلی تصویر را کاهش می‌دهد.

معمولا تکنولوژی سنتی DNR نویزها و اطلاعات ناخواسته‌ای که در جلوی تصویر هست را از بین می‌برد. این به این معنی است که فقط اشیا جلوی تصویر پردازش شده و نویزهایشان کم می‌شود، درحالی که اشیا موجود در فاصله دورتر (پس‌زمینه تصویر)، پردازش نشده باقی می‌مانند.

  • یک پارکینگ را در شب تصور کنید. ماشین‌ها و افرادی که در مقابل دوربین مداربسته هستند پرداش شده و نویزهایشان حذف می‌شود، ولی اشیا موجود در پس‌زمینه پردازش نمی‌شوند.

3D DNR چیست؟

3D DNR تکنولوژی DNR سنتی را یک قدم فراتر می‌برد. تکنولوژی 3D DNR نه تنها روش سنتی کاهش نویز فریم به فریم را انجام می‌دهد، بلکه کاهش نویز نقطه‌ای را نیز انجام می‌دهد.

کاهش نویز نقطه‌ای هر پیکسل را با پیکسل کناریش مقایسه می‌کند و نویزهای ناخواسته پیدا شده داخل فریم را ازبین می‌برد. این تکنولوژی کل تصویر را پردازش کرده و عکسی باکیفیت و واضح را ارائه می‌دهد.

3D DNR چیست؟

مزایای 3D DNR

3D DNR قابلیت و مزایایش بسیار بیشتر از تکنولوژی DNR است.

  1. 3D DNR سیگنال‌های واضح‌تری نسبت به DNR تولید می‌کند. این موضوع باعث می‌شود با صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی، مدت زمان بیشتری روی هارددیسک ذخیره شود.
  2. دوربین‌هایی که از تکنولوژی 3D DNR استفاده می‌کنند، عکس‌های شفاف و واضح‌تری ارائه می‌کنند. که این باعث می‌شود تشخیص چهره دقیق‌تر شود.
  3. تکنولوژی 3D DNR با کاهش نویزها، حرکات اضافی ناشی از نویزها در تصویر را نیز کاهش داده که این موضوع باعث می‌شود دستگاه DVR بطور بسیار کارآمدتر عمل موشن دیتکت (تشخیص حرکت) را بخصوص در محیطی که نور کم است، انجام دهد.
تفاوت 3DDNR و DNR

همانطور که در این نمونه تصویرها مشاهده می‌کنید، در تصویر سمت راست که از تکنولوژی 3D DNR استفاده شده است، سوژه (مرد ایستاده در تصویر) واضح‌تر و شفافت‌تر است.

تکنولوژی 3D DNR کمک شایانی به عملکرد تکنولوژی‌های تشخیص چهره و تشیخص حرکت کرده و باعث می‌شود دقت آن‌ها افزایش پیدا کند.

منبع: supercircuits

به این نوشته امتیاز بدهید!

تحریریه فرافن

تحریریه فرافن

هدف ما در تیم تحریریه فرافن، فراهم‌کردن جدیدترین و جامع‌ترین محتوای تخصصی و کاربردی در حوزهٔ سیستم‌های امنیتی و نظارتی (شامل آموزش، نقدوبررسی، اخبار و فناوری) است. با نقدها یا پیشنهادات خود ما را در این امر یاری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×