نظارت بر پارک ممنوع با دوربین های هوشمند

ذخیرهذخیرهحذف شده 1
پیشنهاد امتیاز+3
پیشنهاد امتیاز+3

حتماً شما هم مثل من هنگام گشت و گذار در سطح شهر و عبور از خیابان ها شاهد تعداد زیاد پارک ممنوع از سوی رانندگان بوده‌اید.

طبیعتاً تا حدی هم از مشکلات ناشی از آن آگاه هستیم. اما واکنش ما یا مسؤلین به این تخلفات چگونه بوده است؟ آیا از این مشکلات چشم پوشی کرده‌ایم یا به دنبال راه‌حل جدی برای حل آن‌ها بوده‌ایم؟

در این مقاله قصد داریم ضمن تشریح این مشکلات به راه حل های نوینی اشاره کنیم که به مدیریت هرچه آسانتر این موارد کمک خواهند کرد. پس با ما همراه باشید…

خطرات احتمالی پارک کردن غیرمجاز خودرو ها

وسایل نقلیه پارک شده در نواحی پارک ممنوع در بهترین حالت، فضاهای نامناسب را اشغال می‌کنند و در بدترین حالت می‌توانند خطرات جدی‌ای را برای عابران و سایر وسایل نقلیه به وجود آورند، لذا در این راستا دوربین های مداربسته هوشمند امکان شناسایی سریع و مقابله با این مسأله را امکان‌پذیر نموده‌اند تا بتوان از بروز حوادث جاده ای و ترافیک جلوگیری نمود.

مشکلات پارک غیرمجاز

ممکن است فکر کنید که اتومبیل‌هایی که به‌صورت غیرمجاز پارک کرده‌اند بیشتر موجب اذیت و آزار می‌شوند تا اینکه یک خطر به حساب بیایند، اما در واقع آن‌ها تهدیدات امنیتی قابل توجهی را ایجاد می‌کنند. به‌عنوان مثال:

 • ممکن است خودروی پارک‌شده قسمتی از جاده را مسدود کند، این بدان معناست که عبور وسایل نقلیه دیگر بسیار دشوار یا حتی غیرممکن خواهد بود. این امر به نوبه خود به معنای ایجاد ترافیک بیشتر است که شانس وقوع یک تصادف را بالا خواهد برد.
 • از خطرات دیگر می‌توان به سناریویی اشاره نمود که در آن خودرو در ناحیه ممنوعه پارک نموده و لذا دید وسایل نقلیه دیگر و عابران را مسدود کرده است. این امر باعث می‌شود دیگر شهروندان جاده را نبینند و لذا ندانند که می‌شود از کنار جاده عبور کرد یا باید دور بزنند؟ چنین مشکلی می‌تواند خطرات بسیار زیادی را برای دیگر رانندگان به همراه داشته باشد.
 • سرانجام، پارک کردن در مقابل بیمارستان‌ها یا ایستگاه‌های پلیس، به شکلی که مانع عبور آمبولانس‌ها و سایر وسایل نقلیه مسؤل شود، می‌تواند هزینه‌های زیادی را برای بخش عمومی به همراه داشته باشد.

بنابراین هرچه وسایل نقلیه بیشتری به طور غیرقانونی پارک کرده باشند، خطر تصادفات نیز بیشتر می‌شود. به همین دلیل اطلاع رسانی به مراکز قانونی و اجرای قانون در این مورد از اهمیت زیادی برخوردار است. چراکه در این صورت یک فرد مسؤل می‌تواند به سرعت وارد عمل شود.

مدیریت هوشمند پارک ممنوع

ما شاهد روند رو به رشد “شهرهای هوشمندی” هستیم که مشکلات روزمره خود را با کمک دستگاه‌های IoT حل می‌کنند و لذا هم اکنون که شبکه 5G در حال ظهور است، این موضوع به موضوعی داغ‌تر ازقبل تبدیل شده است.

جریمه پارک ممنوع

سطح ارتباطات پیشرفته‌تر این فناوری، نوید آینده‌ای را می‌دهد که در آن سنسورها می‌توانند کنترل تمام بخش‌های یک شهر را آسان‌تر کنند و همه چیز را از مصرف انرژی گرفته تا تنظیم راه‌ها و جاده‌ها در سیطره خویش بگیرند.

راه‌حل های سیال هم‌اکنون در بسیاری از موارد به کمک نیروهای پلیس آمده‌اند. به‌عنوان مثال، می‌توان به تشخیص خودکار یک حادثه یا شناسایی و ضبط پلاک و الگوهای ترافیک آزاد اشاره نمود.

بنابراین می‌توان از همین فناوری دوربین‌های مداربسته، همراه با آنالیز ویدئویی قدرتمند برای ردیابی خودروهای پارک شده در ناحیه قرمز استفاده نمود و به طور خودکار به پلیس یا پرسنل امنیتی حوزه‌ای که در آن این اتفاق روی داده، هشدارهای لازم را ارسال کرد.

شناسایی و رفع تخلفات

برای درک نحوه عملکرد این فناوری، بیایید سناریوی معمولی‌ای را در نظر بگیریم که در آن وسیله نقلیه غیرمجازی، فضایی را که به سایر کاربران اختصاص دارد، به‌عنوان مثال فضای یک ایستگاه اتوبوس را اشغال نموده است. اکنون اتوبوس به جای پارک کردن در کنار پیاده رو مجبور به توقف در وسط خط می‌باشد و این امر عبور و مرور را برای سایر وسایل نقلیه دشوار خواهد کرد. علاوه‌بر این اگر این اتفاق در ساعات اوج ترافیک رخ دهد، جریان سنگین ترافیک می‌تواند به راهبندان منجر شود.

پارک کردن غیر قانونی

حال در چنین شرایطی، به‌جای اینکه منتظر بمانید تا کسی اختلال به‌وجود آمده را اعلام کند، می‌توانید از دوربین هایی استفاده کنید که به سرعت وسیله نقلیه خاطی را از طریق یک نرم افزار پیشرفته تجزیه و تحلیل تشخیص می‌دهند.

اگر تخلف تشخیص داده شود، مجری قانون به‌طور خودکار باخبر شده و می‌تواند برای حل اوضاع قدم بردارد و از بحرانی شدن شرایط جلوگیری نماید. از این گذشته، اگر دوربین به بلندگو متصل باشد، می‌توان از این ویژگی برای پخش خودکار هشدارهایی مانند “شما در منطقه ممنوعه پارک کرده اید” استفاده نمود. اغلب اوقات نیز هشدارهای از پیش ضبط شده به عنوان یک عامل بازدارنده خوب عمل می‌کنند و به مجرمان احتمالی، هشدارهای لازم را ابلاغ می‌کنند.

همچنین این فناوری به همراه نظارت شهری و اجرای قانون، می‌تواند توسط فرودگاه‌ها، استادیوم‌ها، مالکین و زیرساخت‌های مهم به کار گرفته شود تا امنیت این ساختمان‌ها تأمین شده و متجاوزین احتمالی به سرعت شناسایی شوند.

مزایای بلند مدت مدیریت هوشمند شهری

جلوگیری از وقوع تصادفات و ترافیک فقط بخشی از مزایای چنین سیستمی به حساب می‌آیند. سیستم‌هایی که با پارک غیرقانونی مقابله می‌کنند، تأثیرات مثبت زیادی را به همراه دارند:

 1. از یک سو، جریان سیال‌تر ترافیک به معنای رضایت بیشتر شهروندان و کاهش فشارهای روانی آن‌هاست.
 2. ازسوی دیگر روشی کارآمد است و به لطف قابلیت اتوماسیون، کاملاً مقرون‌به‌صرفه می‌باشد، زیرا از زیرساخت‌های دوربین مدار بسته موجود استفاده می‌کند و به شهر کمک می کند تا هزینه‌های بیشتری را برای پارک‌های ممنوعه دریافت کند.

سرانجام، چنین راه حل‌هایی می‌توانند منجر به بروز تغییرات مثبتی در رفتارهای ترافیكی شهروندان شده و جاده‌ها را برای همه ایمن‌تر کنند.

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، استفاده از فناوری 5G اجرای راه‌حل‌های هوشمند را برای شهرها بسیار ساده‌تر می‌کند. با فعال کردن شبکه‌های سریع‌تر و یکپارچه‌تر در طولانی مدت، 5G شهرهایی ایمن‌تر را برای همگان به ارمغان خواهد آورد که “نظارت بر نحوه پارک نمودن خودروها” فقط یکی از بخش‌های در‌ حال تغییر شهرهای هوشمند است.

سهیلا دوست پژوه
مترجم: سهیلا دوست پژوه
axis.com
منبع: axis

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   3 + 4 =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0