روش های بهبود دید در شب دوربین مداربسته از پشت پنجره

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

 بهبود دید در شب از پشت پنجره

 دوربین های مداربسته Wi-Fi،  از اشعه مادون قرمز (IR) برای حالت دید در شب استفاده می‌کنند. ازآنجاییکه اشعه مادون قرمز از پشت شیشه خوب عمل نمی‌کند، بنابراین اگر شما دوربین خود را در پشت یک پنجره نصب کرده‌اید، هنگام شب تنها یک انعکاس تار خواهید دید. لذا در ادامه نحوه ذخیره یک تصویر واضح را به شما آموزش خواهیم داد.

عملکرد دوربین های دید در شب

مدل های دید در شب

در بسیاری از دوربین های وای فای، حالت دید در شب از فرآیند نسبتاً ساده ای استفاده می‌کند. یک یا چند چراغ ال ای دی IR  روشن می‌شوند و به‌عنوان یک نورافکن عمل می‌کنند. از آنجاییکه مادون قرمز برای چشم انسان قابل مشاهده نیست، شما حتی متوجه نخواهید شد که دوربین مدار بسته شما از نور IR برای ضبط ویدیو در ساعات شب استفاده می‌کند.

اگر تا‌ به‌حال سعی کرده‌اید دوربین مدار بسته وایفای خود را در پشت یک پنجره قرار دهید، احتمالاً متوجه شده‌اید که این دوربین‌ ها در طول روز کاملاً خوب کار می‌کنند. اما در شب، تنها یک ویدئوی تار ضبط می‌شود که بیشتر نشان دهنده بازتاب دوربین شما و لکه‌های نور می‌باشد.

انعکاس نور IR پنجره

این یک نقطه ضعف بزرگ برای دوربین امنیتی شما به‌حساب می‌آید. چراکه اگر دوربین شما شخص دیگری را در خارج از خانه شناسایی کند، شما هرگز نخواهید فهمید که او چه شکلی بوده و یا چه کاری انجام داده است.

اما اگر می‌خواهید دوربین دید در شب شما از پشت شیشه خوب کار کند، باید روشنایی بیرونی لازم را فراهم آورید. شما می‌توانید از نورپردازی فضای باز سنتی یا روشنایی IR استفاده کنید. علاوه‌بر این شما باید از خاموش بودن چراغ های IR داخلی دوربین مداربسته نیز مطمئن شوید. در‌نهایت، به‌جای استفاده از یک زاویه مستقیم، شما باید دوربین را تا‌ حد‌ممکن به پنجره نزدیک کنید یا زاویه آن را کمی تغییر دهید.

البته بهتر است که از دوربین مدار بسته خود در فضای بیرونی خانه استفاده نمایید. دوربین در فضای باز دیگر با مشکل شیشه مواجه نخواهد بود و لذا استفاده از آن از بسیاری جهات بهتر است. اما اگر شما به هیچ‌وجه نمی‌توانید از دوربین های فضای باز یا اوتدور استفاده کنید، نکات زیر را مد نظر قرار دهید تا کیفیت ویدئوهایی که به‌وسیله دوربین های شما ضبط می‌گردند، بهبود یابند.

 
1) فراموش نکنید که لامپ تراس خود را روشن کنید

دید در شب رنگی

اولین هدف ما به‌دست آوردن تصویر بهتری نسبت به تصویری است که با کمک چراغ های IR داخلی دوربین به‌دست میآید. چراغ های معمولی ساده‌ترین راه برای رسیدن به این هدف هستند. اگر بر روی تراس یا ایوان خانه خود لامپی دارید، آن‌را روشن کنید و بعد از آن می‌توانید حالت دید در شب دوربین خود را خاموش نمایید.

گزینه های در دسترس شما از دوربینی به دوربین دیگر متفاوت هستند. بعضی از دوربین ها به شما اجازه می دهند همه چیز را خاموش کنید. هنگامی که حالت دید در شب خاموش است، چراغ های IR روشن نخواهند شد. بسته به مدل دوربین مداربسته، ویدئوی شما ممکن است رنگی شود. همانطور‌که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، تصویر به‌دستآمده به اندازه‌ای روشن است که شما می‌توانید چهره هر کسی را که در شب به شما نزدیک می‌شود را ببینید.

اما یک نقطه ضعف آشکار وجود دارد؛ شما باید لامپ خود را در طول شب روشن نگاه دارید و این‌کار همسایگان‌تان را آزار خواهد داد. بنابراین شاید لامپ‌های حساس به حرکت راه‌حل بهتری باشند. شما می توانید چراغ های باتری‌داری را خریداری کنید و آنها را  به درب یا دیوار حیاط خود وصل نمایید. یا می‌توانید از نورافکن استفاده کنید. یک نورافکن به تنهایی می‌تواند از نور تراس مؤثرتر باشد و ترکیب آن‌ها می‌تواند ویدئوی شفافی را ارائه دهد.

2) روشن یا خاموش کردن ال ای دی های IR

مدل های دید در شب

در مثال بالا، ویدئوی دوربین مداربسته هنوز رنگی است و همین امر باعث می‌شود که اطلاعات جزئی خوبی را به‌دست آورید. اگر می‌خواهید نویز کمتر و وضوح بیشتری داشته باشید، ویدئوی شما باید به‌صورت تک‌رنگ باشد. بعضی از دوربین های مداربسته به شما اجازه می‌دهند تا نورهای IR را خاموش کنید و در حالت تک رنگ ضبط کنید. اما برخی مدل‌ها، یا همه را با هم روشن می‌کنند یا همه را با هم خاموش می‌نمایند. اگر دوربین شما هم جزو اینگونه دوربین‌ هاست، می‌توانید از یک نوارچسب کوچک استفاده کنید.

زمانی‌که چراغ های IR را بپوشانید نورپردازی در فضای باز هنوز هم می‌تواند مؤثر باشد، اما جزئیات ویدئویی دقیق‌تر تنها در ویدئوهای تک رنگ قابل مشاهده است، مخصوصاً اگر از نورهای مختلف در فضای باز استفاده کرده باشید. علاوه‌بر این انعکاس نور اضافی می‌تواند عملکرد دوربین‌تان را مختل کند.

3) بهتر است اندکی محل قرارگیری دوربین خود را تغییر داده و یا آن‌را نزدیک‌تر بیاورید

انعکاس نور دید در شب

علی‌رغم این‌ها، انعکاس دوربین شما در پنجره مشکلی است که هنوز حل نشده است. دوربین های تیره‌تر، بهتر از دوربین های روشن‌تر عمل می‌کنند. هرچند خاموش‌ نمودن لامپ های اتاق تا حدی کمک خواهد کرد، اما برای کسب بهترین نتایج می‌بایست دوربین خود را تا حد‌ممکن به پنجره نزدیک نمایید.

تصویر بالا یک سناریوی جالب را نشان می‌دهد که در آن چراغ های IR حتی باوجود روشن بودن تراس، باز هم روشن هستند، اما با‌ این‌حال می‌توان جزئیات را تاحدی مشاهده نمود. خاموش‌کردن چراغ های مادون قرمز دید در شب موجب بهبود تصاویر خواهد شد.

اگر نمی‌توانید دوربین را تا حد‌ممکن به شیشه نزدیک کنید، سعی نمایید زاویه آن‌را برای برطرف نمودن انعکاس نور تغییر دهید. گاهی پنج درجه تغییر زاویه هم کمک خواهد کرد. رفع انعکاس از وسط تصویر باعث می‌شود که بتوانید به تصویر روشنی دست پیدا کنید.

۴) به‌جای لامپ های معمولی، از یک نورافکن مادون قرمز استفاده کنید

لامپ های IR

چراغ های سنتی در همه شرایط بهترین گزینه نیستند. بسته به‌ جایی‌که دوربین شما در آن به‌ کار ضبط تصویر می‌پردازد، همسایگان‌تان ممکن است از نور نورافکن‌هایی که تمام شب از پنجره خانه‌شان داخل میآید راضی نباشند و یا حتی ممکن است برای جبران، لامپ‌های خود را جوری تنظیم کنند که خانه شما را کاملاً روشن نمایند.

بنابراین در حالی‌که نورافکن‌های سنتی کار می‌کنند، یک نورافکن مادون قرمز راه‌حل حتی مؤثرتری خواهدبود. آن‌را مانند نور‌افکنی درنظر بگیرید که به جای استفاده از طیف نوری قابل مشاهده، از نور مادون قرمز استفاده می‌کند. تصویر بالا نورافکن مادون قرمز روشن را نشان می‌دهد. همانطور‌که در تصویر می‌بینید، تنها چیزی‌که مشاهده می‌کنید، چراغ های بنفش کم‌رنگ هستند.

دید در شب از پشت پنجره

ایده دیگر، جایگزینی چراغ‌های مادون قرمز داخلی دوربین امنیتی شما است. آنها را خاموش کنید یا با چیزی بپوشانید (یا اینکه در حالت تک رنگ باشند) و نورافکن مادون قرمز را در محیط بیرون خانه خود نصب کنید. با این‌کار شما توانسته‌اید یک نورافکن بسیار قدرتمند داشته باشید که البته در چشم انسان ممکن است به‌صورت مجموعه ای از نورهای بنفش کمرنگ به نظر آید.

در تصویر بالا، نور چراغ IR بر روی پیاده رو افتاده و همین امر باعث‌شده که این نقطه روشن‌ترین نقطه باشد. بنابراین قبل از نصب این چراغ در خانه خود باید محل و موقعیت دقیق آن را آزمایش کنید.

عملکرد دید در شب

نورافکن های مادون قرمز می‌توانند در کنار چراغ های سنتی نیز مورد‌استفاده قرار گیرند. در چنین شرایطی قطعاً شما واضح‌ترین تصویر را به‌دست خواهید آورد. عکس فوق از تمامی روش های مورد بحث در بالا استفاده می‌کند. دوربین دید در شب درحد امکان به پنجره نزدیک‌شده، چراغ های IR درون دوربین کاور شده‌اند. نورافکن مادون قرمز پیاده رو را هدف قرار داده و هرچیزی باعث می‌شود که نورافکن مجهز به سنسور حرکتی فعال شود.

۵) دوربین مداربسته خود را از نظر حساسیت به حرکت پیکسلی چک کنید

چه روز باشد یا شب، همه دوربین های بیسیم یا  WiFi، در پشت پنجره از هشدار تشخیص حرکت پشتیبانی نمی‌کنند. دوربین دید در شب Wi-Fi از یکی از دو روش زیر برای تشخیص حرکت استفاده می‌کند:

 • یا از سنسورهای IR خود برای شناسایی تغییرات گرمایی مانند گرمای بدن انسان که در آن نزدیکی است استفاده می‌کنند
 • یا تغییر در پیکسل را در ویدئو اندازه‌گیری می‌نمایند

اگر دوربین شما از سنسورهای IR برای تشخیص حرکت استفاده کند، هیچ هشداری در پشت شیشه دریافت نخواهید کرد. درست مثل ویدئوی گرفته‌شده در شب، IR قبل از اینکه بتواند وجود فرد را تشخیص دهد، از کار می‌افتد و لذا دوربین شما نمی‌تواند هیچ حرکتی را تشخیص دهد.
دوربین‌های تشخیص حرکت پیکسلی چنین مشکلی ندارند و می‌توانند در پشت پنجره کار کنند. بنابراین اگر شما قصد دارید دوربین مداربسته خود را در درون خانه نصب کنید بهتر است دوربینی با این ویژگی‌ها را خریداری نمایید.

البته ممکن است برخی از گزینه های بالا برای شما عملی نباشند، اما اگر آنها را آزمایش کنید، قطعاً می‌توانید به شرایط مناسبی دست پیدا کنید که تحت آن شرایط دوربین‌تان در شب هم به خوبی از پشت شیشه کار کند.

در هر صورت چنانچه نیاز به مشاوره های فنی و تخصصی بیشتری در ارتباط با انتخاب و خرید دوربین های مداربسته تحت شبکه بی سیم با قابلیت دید در شب و یا تشخیص حرکت دارید، با ما تماس بگیرید.

منبع: howtogeek
مترجم: سهیلا دوست پژوه

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   دو × سه =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0