راهنمای کامل دوربین مولتی سنسور

معرفی دوربین های مدار بسته مولتی سنسور multisensor
  • دوربین مولتی سنسور چیست؟
  • چه ویژگی‌ها و مزایایی دارد؟
  • دوربین MultiSensor با FishEye چه تفاوتی دارد؟
  • در چه اماکنی نصب می‌شوند و موارد استفاده آن‌ها چیست؟

در این مقاله سعی داریم ضمن بیان مزایا و موارد استفاده، به بررسی این نوع دوربین پرداخته و به سؤالات فوق پاسخ دهیم.

دوربین مداربسته مولتی سنسور چیست؟

به دوربین هایی که دارای چند لنز می‌باشند، دوربین مداربسته مولتی سنسور گفته می‌شود که در اینجا منظور از سنسور همان لنز دوربین مداربسته (سنسور تصویر) می‌باشد.

اخیراً دوربین های مدار بسته مولتی سنسور یا چند لنزه (multisensor cameras) به‌دلایل مختلفی در‌میان مصرف‌کنندگان محبوب شده‌اند. جهت پوشش منطقه‌ای وسیع مانند پارکینگ و یا انبار، می‌توان به‌جای نصب چند دوربین مداربسته، تنها یک دوربین مولتی سنسور نصب کرده و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد. علاوه‌بر‌این، استفاده از دوربین‌های مداربسته مولتی سنسور باعث سهولت پروسه نصب و همچنین نگهداری نیز می‌گردند.

دوربین مدار بسته multisensor ورتینا

همانطورکه می‌دانید دوربین های مدار بسته مهم‌ترین عنصر سیستم‌های نظارت تصویری هستند. یک دوربین مداربسته تحت شبکه ثابت تک سنسور، کیفیت و وضوح تصویر بالایی به‌دست می‌دهد، اما نقاط ضعفی نیز دارد که بزرگترین آن‌ها زاویه دید کم در مقایسه با دوربین های مدار بسته مولتی سنسور می‌باشد که هنگام پوشش مناطق وسیع دردسرساز خواهدبود.

تصویر پانورامیک دوربین مداربسته مولتی سنسور

تصاویر پانورامیک با دوربین های مدار بسته مولتی سنسور

دوربین های مدار بسته پانورامیک

تصویر پانورامیک یا پانوراما، تصویری عریض است که منطقه وسیعی را پوشش می‌دهد. به دوربین‌هایی که قابلیت تولید تصویر پانورامیک دارند، دوربین مدار بسته پانورامیک (Panoramic) گفته می‌شود. این نوع دوربین ها با ارائه زاویه دید 180، 270 و حتی 360 درجه به کاربر اجازه می‌دهند تنها با استفاده از یک دستگاه، زوایای مختلفی را پوشش دهند.

در واقع تقاضای این نوع دوربین های مدار بسته در بازار رو به افزایش است. تحقیقی که توسط Market Research Future انجام شد نشان می‌دهد فروش دوربین های مدار بسته پانورامیک با مجموع افزایش سالانه 31 درصد بین سال‌های 2016 و 2022 به 36 میلیون دلار می‌رسد.

دوربین مداربسته multisensor داهوا

مقایسه تصویر پانورامیک دوربین مداربسته مولتی سنسور و فیش آی

زاویه دید پانورامیک می‌تواند توسط دوربین مداربسته فیش آی یا چشم ماهی (fisheye) و یا دوربین مداربسته MultiSensor به‌دست آید.

تصویر پانورامیک در یک دوربین مداربسته فیش ای با استفاده از یک لنز 360 درجه تولید می‌شود، که بهره‌گیری از یک لنز باعث قوس در تصویر و ارائه تصویری گوی مانند می‌شود. لازم به‌ذکر است که دوربین فیش ای در صورتی‌که روی دیوار نصب شود تصویری 180 درجه ارائه داده و در صورتی‌که روی سقف نصب شود تصویری 360 درجه ارائه می‌دهد.

این درحالی‌است که دوربین های مداربسته مولتی سنسور با توجه به بهره‌گیری از چند لنز، با ترکیب تصاویر ضبط‌شده توسط لنزها، تصویری یکنواخت و در عین‌حال تخت و بدون قوس ارائه می‌دهد.

دوربین مداربسته مولتی سنسور multisensor اکسیس axis

دوربین های مداربسته مولتی سنسور می‌توانند طوری تنظیم شوند که تصویری پانورامیک یا تصویری در چند جهت مختلف ارائه دهند.

سنسورها (لنزها) می‌توانند در چند جهت مختلف تنظیم شده و تصویری با جزئیات دقیق و با وضوح بالا در زوایای مختلف ارائه دهند. این دوربین‌ها برای نصب در راهروها، چهارراه‌ها، مدارس و فروشگاه‌ها مناسب هستند. اگر قابلیت گردش و زوم نیز به این دوربین‌ها اضافه شود، علاوه‌بر پوشش بالا، قادر به ارائه تصاویر کلوزآپ نیز خواهند بود.”
– اولف لییدکر، مدیر بخش محصولات در شرکت Axis

دوربین های مدار بسته مولتی سنسور پانورامیک به‌طور کامل منطقه‌ای وسیع را پوشش می‌دهد. برای مثال یک دوربین مداربسته 180 درجه می‌تواند یک خیابان را به‌خوبی پوشش دهد، و یا با نصب یک دوربین 270 درجه در گوشه‌ای از فضای خارجی یک ساختمان می‌تواند به‌طور کامل محیط را پوشش دهد.
دوربین های مداربسته مولتی سنسور دقیقاً برای پوشش مناطق وسیع طراحی و ساخته شده‌اند. دوربین های multisensor پیشرفته‌تر با کنار هم گذاشتن و ترکیب دقیق تصاویر لنزها، تصویری یکپارچه ارائه می‌دهند.”
– کوین صالدانه، مدیر بخش محصولات در Pelco

دوربین های مدار بسته مولتی سنسور multisensor هایک ویژن

مزایای دوربین مداربسته مولتی سنسور

دوربین های مدار بسته مولتی سنسور مزایای فراوانی دارند. مهم‌ترین آن‌ها این است که یک دوربین مولتی سنسور می‌تواند جایگزین 3 تا 4 دوربین مداربسته تک سنسور معمولی جهت پوشش یک منطقه شود. از این رو هزینه نصب و نگهداری نیز تا حد چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند.

“یک دوربین مداربسته مولتی سنسور با بهره‌گیری از قابلیت بزرگنمایی (زوم)، به تنهایی می‌تواند جایگزین چند دوربین معمولی شده و باعث کاهش هزینه‌ها در خرید، نصب، نگهداری و کاهش تجهیزات مورد نیاز می‌شود.”
– جف ویتنی، معاونت بازاریابی در Arecont Vision

دوربین مداربسته مولتی سنسور multi sensor سامسونگ

دوربین‌های مداربسته Multisensor به دلیل کاهش میزان تجهیزات مورد استفاده و راحتی نصب و راه‌اندازی، راهی مقرون به‌صرفه برای نظارت بر محیط می‌باشد. معمولاً قیمت یک دوربین مداربسته مولتی سنسور با چهار لنز، کمتر از چهار دوربین مداربسته تحت شبکه ثابت می‌باشد.
از آنجاییکه با استفاده از مولتی‌سنسورها، به تعداد کمتری دوربین مداربسته برای پوشش محیط احتیاج است، نصب دوربین های مدار بسته کمتر باعث می‌شود به نمای ساختمان‌ها نیز خدشه‌ای وارد نشود.”
– کوین صالدانه

دوربین مداربسته مولتی سنسور multisensor پاناسونیک

موارد استفاده جدای از تأمین امنیت

به‌طور معمول از دوربین های مدار بسته مولتی سنسور در تأمین امنیت اماکنی مانند فروشگاه‌ها، شهرها، ایستگاه‌های مترو و اتوبوس، بندرها، مراکز دولتی، مدارس و دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند.

با این وجود هر روزه استفاده از دوربین‌های مولتی سنسور در مقاصد غیر‌امنیتی مانند تحلیل و کنترل بیشتر می‌شود. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • کنترل کارمندان و جلوگیری از نزاع بین آن‌ها
  • جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل آن‌ها جهت مقاصد تحقیقاتی
  • تحلیل رفتار مشتریان در فروشگاه‌ها و افزایش فروش با عکس‌العمل مناسب
  • بررسی و نظارت بر ترافیک

دوربین‌های مداربسته مولتی سنسور یا چند سنسوره از قابلیت‌ها و مزایای متعددی برخوردار هستند که مهم‌ترین آن‌ها پوشش منطقه وسیع‌تر با بهره‌گیری از تجهیزات و دوربین‌های کم‌تر و همچنین کاهش هزینه نصب و راه‌اندازی و کاهش هزینه تعمیر و نگهداری می‌باشد.

دقیقاً مانند دیگر دستگاه‌ها و تجهیزات الکترونیکی، هنگام خرید یک دوربین مدار بسته مولتی سنسور، موارد مختلفی وجود دارند که باید در‌نظر‌ گرفته شوند. همچنین، نکاتی در ارتباط با نصب و راه‌اندازی وجود دارد که می‌تواند برای مصرف کننده و یا نصاب مفید واقع شوند.

در وهله اول انتخاب یک دوربین مداربسته مولتی سنسور مستلزم درک نیازها و الزامات مشتری است. در ادامه برخی از فاکتورهایی که باید قبل از خرید دوربین مداربسته مولتی سنسور مد‌نظر قرار دهید را ارائه خواهیم کرد.

انواع دوربین مداربسته مولتی سنسور

معمولاً دوربین‌های مولتی سنسور با لنزهای ثابت یا قابل تنظیم وارد بازار می‌شوند.

دوربین مدار بسته مولتی سنسور با لنز ثابت

دوربین‌های دارای لنز ثابت زاویه دید 180 درجه، 270 درجه و 160 درجه ارائه می‌دهند.

«مصرف‌کنندگان بایستی دوربینی با زاویه دید متناسب با نیاز و استفاده خود انتخاب و خریداری کنند. برای مثال، در مکان‌های باز مربعی شکل یا پارکینگ‌ها، دوربینی با زاویه دید 360 درجه بیشترین کارآیی دارد؛ در صورتیکه در یک خیابان دوربین مداربسته با زاویه دید 180 درجه پاسخگوی نیاز می‌باشد.»

– آقای صالح مکارب، ‌مدیر بازاریابی محصول شرکت داهوا تکنولوژی

دوربین مدار بسته مولتی سنسور با لنز متغیر

دوربین مداربسته مولتی سنسور دارای چند لنز قابل تنظیم، ‌به کاربر امکان می‌دهد به‌صورت همزمان تصویر چند جهت را مشاهده کند.

«یک دوربین multi sensor قابل تنظیم در موقعیت‌هایی که لازم است به چند ناحیه مشخص در محیط نظارت شود، انعطاف‌پذیری بیشتری ایجاد می‌کند. در این مواقع هر لنز دوربین می‌تواند به سمت خاصی نشانه روند. به‌طور مثال یک لنز می‌تواند به سمت درب ورودی نشانه رود، در‌حالیکه لنز دیگر به سمت دیگری جهت‌دهی شده است.»

– باب مسنیک، مدیرعامل شرکت kintronics

فشرده‌سازی داده‌ها یا همان تراکم

اگر در محیط مورد‌نظر برای نظارت تحرکات زیادی وجود دارد، انتخاب یک دوربین مداربسته دارای تکنولوژی فشرده‌سازی پیشرفته تصاویر، باعث صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند مصرفی می‌شود.

«با ترکیب تکنولوژی فشرده‌سازی H.265 و دیگر فناوری‌های کدینگ، قادر خواهیم بود از چهار لنز 4K یک دوربین مداربسته مولتی سنسور استفاده کنیم، در مقایسه با یک دوربین مداربسته 4K معمولی که از تکنولوژی H.264 بهره می‌برد وبیت ریت پایین‌تری به ارمغان می‌آورد. یک دوربین مداربسته دارای 4 لنز، باعث کاهش نقاط کور و نظارت بر محیط وسیعی مانند مرکز شهر می‌شود.»

– کارن سانگها،‌ مدیر بازاریابی در شرکت پاناسونیک

فن‌آوری فشرده‌سازی برای کاربران مهم است. دوربین مدل MS9390-HV ما (ویوتک) با بهره گیری از تکنولوژی H.265 و تکنولوژی هوشمند توسعه داده شده توسط ویوتک، در مقایسه با تکنولوژی H.264 تا 90 درصد در مصرف فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند صرفه‌جویی می‌کند.»

– شنگو چنگ، مدیر بخش بازاریابی و توسعه محصولات در شرکت VIVOTEK

ضد آب و خرابکاری

در پروژه‌های فضای باز،‌ دوربین مداربسته بایستی در برابر آب‌وهوای بد و خراب‌کاری مقاوم باشد.

جف وینتی،‌ معاون بازاریابی شرکت Arecont Vision می‌گوید:

«قابلیت IP66 (یا بالاتر)، برای دوربین‌هایی که در فضای باز نصب می‌شوند ایده‌آل است. که البته به شرایط آب و هوایی محیط نصب تجهیزات نظارت تصویری بستگی دارد.»

در این رابطه،‌ خانم سانگ‌ها از شرکت پاناسونیک به تکنولوژی ClearSight اشاره می‌کند:

«این تکنولوژی منحصربه‌فرد شرکت پاناسونیک با دفع قطرات باران، دوربین مداربسته را قادر می‌سازد حتی هنگام بارندگی تصاویر با کیفیت و واضح ضبط کند. تکنولوژی ClearSight Coating شرکت پاناسونیک همچنین مانع جذب گردوخاک شده که این امر باعث کاهش دفعات تمیز‌کردن کاور دوربین مداربسته توسط کاربر می‌شود. این قابلیت‌ها به دوربین مدار بسته امکان ضبط تصاویر با‌ارزش به‌عنوان مدرک، هنگام بروز جرم (مخصوصاً در پروژه‌های نظارت شهری) را می‌دهد.»

نور محیط را مد نظر قرار دهید

در فضای باز، یک دوربین مداربسته مولتی سنسور ایده‌آل دارای قابلیت WDR و در صورت مواجه با شرایط نوری مختلف دارای عملکرد مناسبی می‌باشد.

کوین سالدانها، مدیر محصولات تصویربرداری در شرکت Pelco  چنین می‌گوید:

«دوربین‌های مداربسته مولتی سنسور نیز دوربین‌های امنیتی هستند که وظیفه استخراج اطلاعات از صحنه‌ها با شرایط نوری چالش برانگیز را به دوش می‌کشند. بنابراین، شما با توجه به نیاز خود، میزان وضوح و جزئیات مورد نیاز و شرایط محیطی، دوربین مداربسته و تجهیزات مناسب را انتخاب و خریداری کنید. به‌طور مثال در محیطی که نور کافی وجود ندارد، دوربین باید دارای قابلیت WDR و دیگر قابلیت‌های لازم برای عملکرد مناسب در محیط‌های تاریک را داشته باشد.»

«اگر محیط ضبط تصویر به‌طور همزمان دارای سایه و منبع نور شدید باشد، معمولاً WDR با رنج 120dB بهترین تناسب و موازنه روشنایی در تصویر ضبط‌شده را ایجاد می‌کند. اگر کاربر در یک محیط تاریک احتیاج به ضبط تصاویر رنگی داشته باشد، بهتر است به‌دنبال مدلی از دوربین های مدار بسته مولتی سنسور باشیم که برای هر لنز به‌طور مجزا LED روشنایی در نظر گرفته است.»

– جف وینتی،‌ معاون بازاریابی شرکت Arecont Vision

راهنمایی نصب و راه‌اندازی دوربین های مدار بسته مولتی سنسور

به‌طور‌کلی، با یک کابل و یک آدرس IP، نصب ‌یک دوربین چند سنسوره بسیار آسان است. جمله‌ای که کاربران را جذب می‌کند. اما لازم به‌ذکر است با این وجود نیز توجه به برخی نکات نصب و راه‌اندازی که در ادامه مطرح می‌شود می‌تواند مفید باشد.

«برای دستیابی به بهترین زاویه دید، دوربین‌های چندسنسوره پانورامیک بهتر است با ارتفاع بیش از 3 متر از سطح زمین و با فاصله حداقل 3 متر از اشیاء در‌حال حرکت موجود در محیط نصب شود.

– کوین سالدانها

چنگ می‌گوید:

«نصب و جای‌گذاری صحیح دوربین‎‌های مولتی سنسور و چند دوربین قابل‌تنظیم برای به‌دست آوردن حداکثر پوشش یک منطقه حیاتی است. به‌عنوان مثال، نصب نکردن دوربین کنار یک دیوار، به دوربین multi sensor این امکان را می‌دهد که  به تمام جهت مشرف بوده و پوشش کاملی از محیط ارائه دهد.»

مسینگ می‌گوید:

لازم به‌ذکر است درک کامل از نیازهای مشتری پیش شرط مهمی است. «ما معمولاً پیش از هر کار و پیشنهادی در ارتباط با پروژه نصب و راه اندازی، به‌صورت دقیق نیازها و احتیاجات مشتری را بررسی می‌کنیم. درک این موضوع که مشتری انتظار دارد چه چیزی ببیند، مسأله مهمی است. البته بعضی مواقع مشتریان انتظارات غیرمنطقی‌ای نیز دارند.»

 منابع:

asmag
asmag

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت