استعلام قیمت و موجودی روز فقط با یک تماس:  ۶۱۸۷ ۲۸۱ ۰۹۱۹ | ۶۱۸۶ ۲۸۱ ۰۹۱۹

دوربین مدار بسته دید در شب؛ نقش دید در شب یا مادون قرمز (IR) در دوربین های امنیتی

نقش IR در دوربین­‌های مدار بسته

در محیط‌های تاریک، برای ضبط تصاویر روشن، با کیفیت و در بعضی موارد رنگی، لازم است محیط روشن شود. در غیر این صورت دوربین‌ مداربسته نصب شده تصاویری تاریک و بلااستفاده ضبط می‌کند.

برای روشن کردن محیط در شب باید در محیط چراغ برق نصب شود. دو نوع چراغ روشنایی قابل استفاده است: 1. روشنایی مرئی  2. روشنایی نامرئی

روشنایی نامرئی با استفاده از چراغ‌های تولید کننده نور مادون قرمز ایجاد می‌شود. چشم انسان نور مادون قرمز را تشخیص نمی‌دهند، ولی لنزهای دوربین مداربسته این کار را به خوبی انجام می‌دهند.

معمولا برای روشن کردن محیط در شب جهت ضبط تصاویر با کیفیت، از نور مادون قرمز تولید شده توسط LEDهای نصب شدن در مجاورت لنز دوربین مداربسته استفاده می‌شود.

این نوع دوربین‌های مداربسته دارای قابلیت دید در شب هستند.

اما استفاده از LEDهای مادون قرمز جهت روشن کردن محیط در شب، نقاط ضعفی نیز دارد. یکی از معایب این تکنولوژی که در این مقاله مورد توجه است، عدم پخش متوازن نور مادون قرمز در محیط می‌باشد. بدین ترتیب نقاطی از تصویر بسیار روشن شده، و نقاطی از تصویر تاریک می‌مانند.

نور مادون قرمز توسط چشم انسان قابل رویت نبوده اما به وسیله لنز دوربین های مدار بسته قابل شناسایی است.

برخی معایب استفاده از نور مادون قرمز

 • با توجه به حرارتی که IRها از خود تولید می‌کنند به مرور زمان باعث پایین آمدن کیفیت سنسور تصویر شده و افت کیفیت در طول زمان به همراه خواهد داشت.
 • عدم شناسایی مناسب برای تصویر صورت افراد پس از نزدیک شدن به دوربین های مدار بسته به دلیل پخش نور زیاد توسط  IRها .
 • برد کوتاه IRها از نقاط ضعف دیگر آن می باشد. اکثر دوربین های مداربسته موجود در بازار دارای IR با برد ۲۰ تا ۳۰ متر می­‌باشند.
 • از دیگر مشکل­‌های IR ها تمرکز نور بر روی جسم­های فلزی و حجیم در مقابل خود است که این امر باعث تاریک شدن اطراف آن جسم می‌شود.
 • عدم عبور از شیشه­‌های ضخیم
دوربین ایکس آی آر

نصب دوربین امنیتی یکی از مؤثرترین راه‌ها برای محافظت از خانه، مشاغل و خانواده‌هایمان و حفظ ایمنی آن‌ها می‌باشد، لکن در مناطق تاریک ممکن است این نگرانی به وجود آید که یک دوربین امنیتی مداربسته در شب تا چه فاصله‌ای را می‌تواند رؤیت کند و یا اصولاً همه دوربین ها قابلیت دید در شب دارند؟

پاسخ کوتاه این است که یک دوربین امنیتی مداربسته بسته به مدل خود می‌تواند از حدود 10 متر تا 150 متر در شب به ضبط تصاویر بپردازد. برخی از محصولات ارزان دارای چراغ LED مادون قرمزی هستند که برای کار در فواصل کوتاه طراحی شده‌اند، در حالی که دوربین‌های حرفه ای می‌توانند فواصل بسیار بیشتری را رصد کنند. در اختیار داشتن یک دوربین امنیتی تنها به معنای خرید و نصب آن نیست.

عوامل مؤثر در خرید دوربین مداربسته دید در شب

در واقع قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته در خانه یا ملک خود، ابتدا باید چندین مسأله را بررسی کنید. برخی از عواملی که لازم است در هنگام خرید دوربین امنیتی دید در شب مدنظر قرار دهید به شرح زیر می‌باشند:

 • هنگام خریداری یک دوربین امنیتی چه عواملی را باید در نظر بگیرید؟
 • دوربین باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
 • آیا این نوع دوربین ها تصاویر و فیلم‌های واضحی را ضبط و ارائه می‌کنند؟
 • آیا فیلم‌ها با صدا همراه هستند؟
 • میزان پوشش تصاویر چگونه است؟
 • آیا می‌توان از آن به صورت 24 ساعته و در هر 7 روز هفته استفاده کرد؟
 • آیا دید در شب دارد؟

لذا قبل از خریداری دوربین امنیتی باید به این سؤالات پاسخ دهید. بنابراین ما در این پست سعی خواهم کرد به این سؤال پاسخ دهیم که یک دوربین امنیتی دید در شب تا چه فاصله‌ای را می‌تواند رؤیت کند و آیا این ویژگی به لنزها، نور مادون قرمز و موارد دیگر بستگی دارد یا خیر؟

روش‌های مختلف ارزیابی ویژگی دید در شب دوربین های مداربسته

برخی از دوربین‌های امنیتی از قابلیت دید در شب برخوردار نیستند. بنابراین در هنگام خرید دوربین، باید مطمئن شوید که دوربین مدنظرتان از چنین قابلیتی برخوردار است. سه روش برای ارزیابی این موضوع وجود دارد:

ال ای دی مادون قرمز

۱) دوربین های امنیتی مادون قرمز

یکی از ویژگی‌های این دوربین‌ها، دید در شب است. معمولاً دوربین ها برای دید در شب باید به چراغ‌های مادون قرمز مجهز باشند. این چراغ‌های مادون قرمز ریز باید در دوربین‌های امنیتی شما وجود داشته باشند تا دوربین‌تان از قابلیت دید در شب برخوردار باشد. با کمک قابلیت دید در شب، دوربین‌های امنیتی می‌توانند تصاویر و فیلم ها را در طول شب یا هنگام تاریکی ضبط کنند. انواع مختلفی از دوربین‌های مادون قرمز وجود دارد که برخی از آن‌ها نسبت به سایرین از کیفیت بهتری برخوردار هستند. بنابراین ما به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید حتماً مشخصات دوربین‌تان را بررسی کنید تا بدانید در شب و تا چه فاصله ای را رصد می‌کند. به‌عنوان مثال شما می توانید دوربین‌هایی با فناوری‌های مختلف IR LED خریداری کنید.

دوربین های حرارتی

۲) دوربین‌های امنیتی حرارتی (ترمال)

یکی دیگر از راه‌هایی که از طریق آن دوربین امنیتی شما می‌تواند به ویژگی دید در شب مجهز باشد، دید در شب حرارتی است. دید حرارتی برای مشاهده در شب از گرما استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، دوربین‌های ترمال (حرارتی) می‌توانند گرما را تشخیص داده و از طریق منبع گرمایی که قابل حس و شناسایی است، تصاویر را فیلمبرداری نمایند. توانایی دید در شب یک دوربین امنیتی، یکی از عوامل اساسی‌ و گاهاً پرکاربردترین ویژگی‌ای است که باید در نظر گرفته شود.  

دوربین های کالرویو

۳) دوربین های مداربسته کالرویو (colorvu)

تکنولوژی جدیدی که توسط شرکت هایک ویژن معرفی شده و انقلابی در تولید تصاویر تمام رنگی در طول شبانه روز بوجود آورده نیز یکی از بهترین گزینه های حال حاضر جهت انتخاب و خرید دوربین های مداربسته با قابلیت دید در شب است. تا پیش از این عمده دوربین ها تصاویر دید در شب سیاه و سفید و با کیفیت معمولی و گاهاً پایین ارائه می‌دادند. ولی با معرفی دوربین کالرویو هایک ویژن بسیاری از مشکلات ضبط تصاویر در تاریکی شب رفع شد. این دوربین ها به طرز شگفت آوری تصاویر تمام رنگی را حتی در تاریکی مطلق ارائه می دهند و طیف رنگ ها نیز تا حد زیاد واقعی است.

جانمایی نصب دوربین مداربسته

انواع دوربین های دید در شب

دوربین های دید در شب در سه نوع مختلف ارائه می‌شوند:

۱) دوربین های کوتاه برد و ارزان قیمت

همان‌طور که از نام این نوع دوربین‌ها پیداست، آنها ارزان قیمت هستند. علاوه بر این این نوع دوربین‌ها دارای ویژگی های محدودی هستند و از برد کمی برخوردار می‌باشند. و معمولاً کیفیت تصاویرشان نیز پایین است.

۲) دوربین‌های امنیتی میان برد

هنگامی که صحبت درباره دید در شب باشد، این نوع دوربین‌ها می‌توانند از دید در شب برخوردار باشند. با این حال، دید آنها محدود است. به عبارت دیگر، فاصله خیلی دور را نمی‌توانند ببینند.

۳) دوربین‌های امنیتی سطح بالا

این دوربین‌ها که جزو دوربین های امنیتی HD هستند از کیفیت عالی‌ای برخوردار می‌باشند. تصاویر و فیلم‌های ضبط شده در روز و شب روشن و واضح هستند. البته این دوربین‌ها ممکن است کمی گران باشند، اما حداقل شما از کیفیت و دوام تجهیزات اطمینان خواهید داشت.

دوربین های آی آر پی تی زد

نظارت بر فواصل دور با جزئیات واضح

دوربین امنیتی شما حتماً باید از قابلیت دید در شب برخوردار باشد. با این حال، در کنار آن باید فیلم‌ها و تصاویر روشن و واضحی را نیز ارائه دهد. بنابراین همه چیز به نوع دوربین امنیتی ای که خریداری می‌کنید بستگی دارد. لذا در هنگام خرید اطمینان حاصل کنید که دوربینی با رزولوشن بالا را خریداری نموده اید. همچنین دوربین شما باید از قابلیت بزرگنمایی نیز برخوردار باشد و در هنگام بزرگنمایی نیز تصاویر واضحی را ارائه دهد.

همواره سعی کنید دوربین‌های امنیتی را از تولید‌کنندگان معتبر خریداری نمایید. اگرچه ممکن است قیمت آن‌ها کمی بیشتر از مارک‌های ناشناخته باشد، اما قطعاً دوربینی با بهترین کیفیت و با خدمات و پشتیبانی بهتر را خریداری خواهید کرد. علاوه‌بر این، این شرکت‌ها دارای ضمانت و پشتیبانی فنی نیز هستند. درآخر به یاد داشته باشید که یک دیوار، یک درخت، بوته ای بلند و زاویه نامناسب عواملی هستند که می‌توانند بر عملکرد دوربین امنیتی شما تأثیر داشته باشند.

دوربین دید در شب ضد سرقت

پیش‌تر دوربین‌های مداربسته با قابلیت دید در شب در حوزه‌ی فعالیت‌های ارتش، تولید برنامه‌های تلویزیونی شکار ارواح و فیلمبرداری حرفه‌ای ازحیات وحش مورد استفاده قرار می‌گرفت. با این‌حال، امروزه تقریباً هرکسی می‌تواند از این تکنولوژی استفاده کند، به‌خصوص زمانیکه موضوع نظارت و محافظت از اموال شخصی به‌میان می‌آید.

نظارت در نیمه‌ی شب

استفاده از تکنولوژی دید در شب برای ایجاد امنیت منزل و محل کسب و کار بسیار سودمند است، چرا که بسیاری از سرقت‌ها در شب انجام می‌شود و سارقان از تاریکی شب به‌عنوان یک پوشش استفاده می‌کنند. درحالیکه با انجام اقداماتی، به‌عنوان مثال نصب روشنایی‌های مجهز به حس‌گر حرکت، می‌توانید امنیت منزل و محل کار خود را بالا ببرید. استفاده از دوربین‌های مداربسته دید در شب به شما کمک خواهد کرد تا شب ها با خاطری آسوده بخوابید.

بسیاری از دوربین‌ های مداربسته نظارتی مجهز به حسگر حرکت هستند و زمانیکه جنبش و حرکتی از جانب آن‌ها شناسایی شود، بی‌درنگ پیام هشدار را ارسال می‌کنند. بنابراین شما به محض اینکه شخصی بخواهد بدون اجازه به اموال شما دسترسی پیدا کند، متوجه حضور او خواهید شد. ولی دوربین‌های معمولی قادر به دیدن در شب نیستند و لذا همواره قادر نخواهند بود تا حرکات مشکوک را شناسایی کرده و پیام هشدار به تلفن همراه شما ارسال کنند. در این‌گونه مواقع تکنولوژی دید در شب مفید واقع می‌شود، اما این تکنولوژی چگونه کار می‌کند؟

دوربین دید در شب و خواب راحت

دید در شب با تکنولوژی مادون قرمز

متداول‌ترین نوع دید در شب که در دوربین‌های مداربسته بیرونی شناخته‌شده مانند دوربین‌های Spypoint Force به کاررفته است، تکنولوژی مادون قرمز یا IR می‌باشد. این تکنولوژی بسیار هوشمند است، زیرا قادر است منطقه‌ی تحت پوشش را با نوری نامرئی کاملاً روشن کند، به‌طوریکه چشم انسان قادر به دیدن نیست اما لنز دوربین می‌تواند ببیند. شخصی که در محیط قرار دارد فضای پیرامون را کاملاً سیاه و تاریک می‌بیند و به‌هیچ‌وجه قادر به تشخیص نور اشعه مادون قرمز نیست، اما دوربین با استفاده از نور روشن تولید شده قادر خواهد بود با وضوحی فوق‌العاده فیلمبرداری کند.

دلیل اینکه ما نمی‌توانیم نور مادون قرمز را ببینیم به این خاطر است که این نور در مقایسه با نورهای طبیعی قابل‌مشاهده با چشم انسان، طول‌موج طولانی‌تر و فرکانس پایین‌تری دارد. نور قرمز طولانی‌ترین طول‌موج را در طیف نور‌های قابل مشاهده با چشم انسان دارد و مادون قرمز به این معناست که این نور در طیف طول‌موج‌ها پایین‌تر از نور قرمز قرار دارد.

روی یک دوربین‌ مداربسته مادون قرمز معمولی شما می‌توانید پیکربندی خاصی از لامپ‌های استفاده شده را مشاهده کنید. چراغ‌های LED مادون قرمز با قدرت بالا گرداگرد لنز دوربین قرار می‌گیرند. تکنولوژی مادون قرمز دربسیاری از برنامه‌های فیلم‌برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌خصوص برای فیلم‌برداری از حیات وحش بسیار مفید واقع می‌شود. زیرا حیوانات نیز قادر به دیدن این نور نیستند و نور نامرئی اشعه مادون قرمز آرامش آن‌ها را مختل نمی‌کند. این بدان معنی است که فیلمبرداری از فعالیت‌های شبانه‌ای که به ندرت دیده می‌شود و حیوانات شب‌زی امکان‌پذیر خواهد شد.

انواع دیگر تکنولوژی دید در شب

نوع دیگری از تکنولوژی فیلم‌برداری دید در شب وجود دارد که هنوز استفاده از آن در دوربین‌های مداربسته منازل، محیط‌های تجاری و یا حتی دوربین‌های مداربسته‌ی حرفه‌ای متداول نشده است. دستگاه‌های تقویت کننده تصویر که معمولاً در عینک‌های دید در شب استفاده می‌شود تمامی نورهای موجود در محیط، بانضمام مادون قرمز، را جمع‌آوری و به طور قابل‌ ملاحظه‌ای تشدید می‌کند.

این تکنولوژی امکان دیدن در نور کم یا حتی در تاریکی نسبی را فراهم می‌سازد. حتی زمانیکه به نظر می‌رسد محیط کاملاً تاریک و سیاه است، که به ندرت چنین شرایطی بوجود می‌آید، معمولاً یک منبع نور وجود دارد. حتی اگر چشم انسان قادر به شناسایی آن نباشد، نور ورودی به این عینک‌ها به نور سبز تبدیل می‌شود. به همین دلیل، در این تصاویر چشم افراد بسیار درخشان به نظر می‌رسد زیرا چشم‌های انسان به رنگ سبز نسبت به سایر رنگ‌ها حساس‌تر هستند.

استفاده از عینک‌های دید در شب با این تکنولوژی در عملیات‌های نظامی و نظارت بر اجرای قوانین متداول‌تر است.

دوربین دید در شب و فضای باز

دوربین‌های مداربسته دید در شب و جمع‌آوری شواهد

تکنولوژی دید در شب در دوربین‌های مداربسته بسیار مفید است زیرا امکان شناسایی دقیق‌تر حرکات را فراهم می‌کند، بنابراین این دوربین‌ها کوچکترین حرکت توسط یک عامل مزاحم را شناسایی کرده و بلافاصله به شما هشدار می‌دهند.

اگرچه ممکن است مواقعی پیش آید که شما یا پلیس نتوانسته خود را به موقع به محل حادثه رسانده و شخص متجاوز یا سارق محل وقوع جرم را ترک می‌کند. در این شرایط، دوربین‌های مداربسته دید در شب حتی مفیدتر واقع می‌شوند. وضوح فیلم‌هایی که این دوربین‌ها با استفاده از نور مادون قرمز و تکنولوژی دید در شب قادر به ضبط هستند، این امکان را فراهم می‌کند که مجرمان به آسانی شناسایی و دستگیر شوند. فیلم‌های ضبط شده با این دوربین‌ها می‌تواند به عنوان مدرک بسیار مفید باشد، در حالیکه تصویر دریافت شده توسط دوربین‌های نظارتی معمولی در نور ضعیف، تار و برفک‌دار بوده و درتاریکی کامل، هیچ تصویری را دریافت نمی‌کنند.

بسیاری از دوربین‌های مداربسته دید در شب مجهز به ویژگی‌ها و عملکردهای اضافه‌تری هستند که کیفیت و وضوح فیلم را تا حد زیادی افزایش می‌دهند. این ویژگی‌ها شامل تکنولوژی کاهش‌دهنده تاری تصویر، حس‌گرهای PIR منحنی شکل برای افزایش زاویه دید و لامپ‌های LED با قدرت بالا و درخشش فوق‌‌العاده پایین، می‌باشند. تصمیم برای انتخاب این دوربین‌های پیشرفته‌تر به نوع استفاده‌ی شما از دوربین و مقدار پولی که می‌خواهید هزینه کنید، بستگی دارد.

کی و کجا از دوربین‌های مداربسته دید در شب استفاده کنیم

دوربین مداربسته دید در شب می‌تواند یک ابزار عالی برای گستره‌ای از کاربردهای مختلف باشد. برای مثال:

 • ضبط تصاویری از حیات وحش – ممکن است بخواهید حیوانات موذی که گیاهان شما را نابود می‌کنند، شناسایی کنید یا حیوانات شب‌زی خجالتی که اطراف منزلتان پرسه می‌زنند را برای لحظه‌ای ببینید.
 • حفاظت از منزل و محیط‌های تجاری در شب یا زمانیکه شما دور از محل موردنظر هستید – دوربین‌های مداربسته‌ دید در شب می‌توانند کوچکترین حرکتی را شناسایی کرده و در هر نقطه‌ای از جهان که باشید برای شما پیام هشدار ارسال کنند.
 • جلوگیری از تخلیه غیرمجاز زباله – اگر شما هم از جمله افرادی هستید که از تخلیه‌ی زباله در مکان‌های غیرمجاز و دیگر رفتارهای ضداجتماعی که معمولاً در شب صورت می‌گیرد، مستأصل شده‌اید، دوربین‌های مداربسته‌ی دید در شب به شما این امکان را می‌دهند تا با جمع‌‌‌‌آوری شواهد کافی از این رفتارهای ناشایست جلوگیری کنید.
 • جمع‌آوری شواهد – با این تکنولوژی شما قادر خواهید بود چهره‌ی اشخاص، شماره پلاک ماشین و سایر جزئیات را تصویر برداری کرده و به عنوان شواهد در اختیار مقامات ذی‌صلاح قرار دهید. بسیاری از فعالیت‌ها در تاریکی شب صورت می‌گیرد و دوربین‌های مداربسته دید در شب به شما این امکان را می‌دهند تا از اتفاقاتی که در اطراف شما در حال وقوع است، آگاه باشید. این کاربرد دوربین‌های مداربسته می‌تواند در پرونده‌های قانونی یا طلاق، پرونده‌های بازجویی و یا صرفاً فراهم کردن دلیل و مدرک برای سوءظن‌های ایجاد شده، بسیار مفید واقع شود.

دوربین‌های مداربسته دید در شب همچنین می‌توانند استفاده‌‌های سرگرم‌کننده نیز داشته باشند، به‌عنوان مثال چه کسی شبانه به یخچال دستبرد می‌زند یا زمانیکه شما خواب هستید حیوان خانگی محبوب شما مشغول چه کاری است. به نظر می‌رسد که تعداد و گستره‌ی کاربرد‌های این تکنولوژی شگفت‌انگیز بی‌پایان است و بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود که ببینیم چه نوآوری‌های جدیدی در این عرصه توسط سازندگان دوربین‌های نظارتی عرضه می‌شود.

 منابع:

onlinespyshop
learncctv

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + نوزده =

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت