home صفحه اصلی lock person ثبت نام

انتقال تصویر دوربین مدار بسته روی اینترنت

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

 

برقراری ارتباط تصویری تحت شبکه برای شعبه‌های مختلف یک شرکت و شرکت‌های وابسته دیگر یک رویا نیست. از طرفی افزایش ظرفیت شبکه‌ها باعث ایجاد امکانات جدید در ارتباطات و انتقال دانش و اطلاعات از طریق اینترنت و اینترانت می‌شود. امروزه دوربین های مدار بسته تحت شبکه به طور مستقیم می‌توانند تصاویر خود را بر روی اینترنت ارسال نمایند. دوربین‌های مدار بسته آنالوگ با اینکه خود قادر به ارسال اطلاعات بر روی اینترنت نیستند اما می‌توانند به دستگاه DVR وصل شوند. دی وی آر ها اغلب توانایی انتقال تصویر روی اینترنت را دارند.

در هر صورت در سمت گیرنده برای مشاهده تصاویر می‌توان به یکی از روش‌های زیر عمل نمود.

در سمت گیرنده:

  • استفاده از یک نرم‌افزار دیکدر برای مشاهده تصاویر
  • استفاده از یک سیستم ویدئو کنفرانس
  • علاوه بر این‌ها یک مرورگر وب استاندارد برای نمایش تصاویر قابل استفاده است.

باتوجه به توسعه شبکه‌های کامپیوتری که پیش از این ذکر شد برای کاربران دی‌وی‌آر اکنون کاربرد‌های وسیعی به وجود آمده است.

 

اتصال از راه دور به دی‌وی‌آر

آنچه در پی می‌آید جزئیات روش‌های مختف ارسال تصویر بر روی اینترنت اشاره می‌کند.

دستگاه دی وی آر (فرستنده) میتواند به یک سرویس دهنده اینترنت ISP متصل شود این ارتباط می‌تواند به صورت مستقیم از طریق یک روتر یا به صورت غیرمستقیم مثل LAN برقرا شود. شرکت ISP می‌تواند گزینه مناسب را به شما پیشنهاد دهد مثلاً ارتباط از طریق خط تلفن. سپس ISP وظیفه تغذیه اینترنت با تصاویر ویدئویی را به عهده خواهد گرفت. حال هر کاربری که به یک ISP متصل است می‌تواند تصاویر را به داخل کامپیوتر خود انتقال دهد.

به این ترتیب کسی که تصاویر دی‌وی‌آر را تأمین می‌کند و کاربر نهایی تصویر، تنها هزینه اتصال به ISP خودشان را می‌پردازند. حتی اگر فرستنده و گیرنده تصاویر در دو قاره دور از هم باشند. مزیت قیمت پائین باعث ایجاد کاربردهای بسیار جالبی می‌شود.

 

روش‌های انتقال

چهار روش برای انتقال تصاویر DVR در این نوشتار بیان خواهد شد. از میان آنها شما می‌توانید موردی را که برای هدف شما مناسب‌تر است برگزینید.

 

1-انتقال تصویر به صورت غیرپیوسته از طریق FTP Upload

این ساده‌ترین راه برای انتقال تصویر دی‌وی‌آر روی اینترنت است. دراین روش تصاویر توسط خود DVR و دوره‌های زمانی از پیش تعیین شده ارسال می‌شود. در زمان‌های تعیین شده یک ارتباط با ISP برقرار شده و یک تصویر جدید ارسال می‌شود. این تصویر بخشی از صفحه وب بوده و به هنگام درخواست کاربر همراه صفحه به کامپیوتر وی ارسال می‌شود. این روش برای تمام کاربرهایی که در آن‌ها نیاز به ارسال تمام حرکت‌ها نیست و تصاویر در فواصل طولانی به‌روز می‌شوند مفید است مثلاً هر ساعت.

کاربردها:

این نوع انتقال تصویر زمانی انتخاب خوبی است که تغییرات زیادی بین تصاویر نباشد یا این که تغییرات مهم نباشد. برای مثال این روش برای کاربردهای زیر مفید است:

صنایع عمرانی: برای نمایش پیشرفت کار ساخت و ساز

برای اطلاعات آب و هوا: دوربین‌های مدار بسته در مناطق تفریحی روی قله‌ها برای ارائه اطلاعات در مورد وضعیت برف و غیره استفاده می‌شود.

در صنایع توریستی: برای نمایش جاذبه‌های توریستی

 

2-ارسال تصویر زنده  JPEG به عنوان بخشی از یک سایت اینترنتی

در این حالت تصاویر بخشی از HTML یک سایت می‌باشند. به محض اینکه کاربر صفحه HTML را با تصاویر زنده فراخواند یک ارتباط با سیستم DVR فعال می‌شود. شما می‌توانید یک تصویر را به صفحه وب متصل کنید یا تصاویر به طور دائم از دی وی ار ارسال شوند. ارتباط با دستگاه به محض اینکه کاربر از صفحه خارج شد قطع می‌شود.

نوع ارتباط با ISP وابسته به تعداد درخواست‌ها است. اگر درخواست‌های زیادی وجود داشته باشد تعداد تماس‌ها زیاد می‌شود و ممکن است هزینه اشتراک و پهنای باند مورد نیاز در سمت فرستنده بالا رود.

 

کاربردها:

کاربردهای این روش با روش قبلی به هم نزدیک است سوال اولیه هزینه‌ای است که می‌خواهید برای انتقال تصویر بکنید اگر شما یک ارتباط دائم با ISP دارید ارسال تصویر زنده زودتر به ذهن می‌رسد.

این روش ارتباط برای مقاصد زیر مناسب است.

برای نمایش فعالیت‌های شرکت: برای تولید یک محصول جدید تور مجازی در شرکت و مشاهده استعدادهای یک شرکت

صنایع توریست: برای مشاهده دوربین‌های مدار بسته مختلف که جاذبه‌های توریستی یا قسمت‌های مختلف یک هتل را نشان می‌دهد.

برای ارسال رخدادها: مثل فستیوال‌ها، رخدادهای ورزشی و جشن‌های شهری و غیره

برای تبلیغات استخرها و باشکاه‌های ورزشی

 

3-تصاویر زنده H.264 به عنوان بخشی از یک سایت اینترنتی

این گزینه مستلزم استفاده کردن از یک Active x تولید شده توسط سازنده دی‌وی‌آر در کد HTML صفحه یک وب سایت می‌باشد. هنگامی که صفحه فراخوانده می‌شود یک ارتباط با سیستم دی‌وی‌آر برقرار می‌شود و Active x مربوط روی کامپیوتر کاربر آغاز می‌شود. تصاویر زنده به عنوان بخشی از این صفحه نمایش بخشی از این صفحه به نمایش در می‌آیند. این روش از استاندارد انتقال H.264 استفاده می‌کند که اجازه می‌دهد تصاویر با کیفیت خوب حتی با سرعت ارتباط خیلی پائین یافت شوند. برای اینکه کاربر قادر به دریافت تصاویر باشد می‌بایست یک Active x  بر روی کامپیوتر خود نصب کند. این نرم‌افزار به صورت رایگان همراه DVR ارائه می‌شود. در صورتی که دی‌وی‌آر، برنامه مربوطه را روی کامپیوتر کاربر پیدا نکند برنامه Active x به صورت اتوماتیک دانلود و روی کامپیوتر نصب می‌شود. یک ارتباط دائم با ISP وابسته به تعداد دفعات و مدت هربار مشاهده تصاویر قابل پیشنهاد است.

 

کاربردها:

این روش زمانی به کار می‌رود که تصاویر با کیفیت بالا نیاز باشد برای مثال

گزارش وقایع: مثل فستیوال‌ها و جشن‌ها

تبلیغات: استخرهای تفریحی، باشگاه‌های ورزشی

 

4-دریافت تصاویر به صورت مستقیم از دی‌وی‌آر

در این روش انتقال کاربر مستقیماً با دستگاه DVR ارتباط برقرار می‌کند لذا دی وی آر باید یک IP معتبر روی اینترنت داشته باشد. این کار توسط ISP صورت می‌گیرد بعضی ISP‌ها برای راحت‌تر برقرار کردن ارتباط، یک نام به جای چند رقم به شما می‌دهند.

به محض اینکه یک کاربر در یک نقطه از دنیا این IP یا نام اختصاصی را در مرورگر اینترنت خود وارد کند یک ارتباط مستقیم با فرستنده دی‌وی‌آر از طریق اینترنت برقرار می‌شود. این روش انتقال تصویر برای کاربردهای نظارت تصویری مناسب است زیرا گزینه‌های حفاظتی دیگری توسط دی‌وی‌آر ارائه می‌شود. برای مثال دسترسی به DVR از طریق رمز عبور صورت می‌گیرد و یک رمز مجزا برای دسترسی به تنظیمات دستگاه قابل تعریف است. از آنجا که کنترل خوب تصاویر نقش مهمی در مانیتورینگ بازی می‌کند. کاربر می‌تواند استانداردهای M-JPEG یا H.264 را انتخاب کند. مورد اخیر امکان مشاهده بهترین کیفیت تصاویر را به همراه کمترین سرعت انتقال داده‌ها در اختیار می‌گذارد لذا برای کاربرانی که ارتباط با سرعت بالایی ندارند تصاویر را دریافت نمی‌نمایند. هر قدر تعداد تماس‌ها و مدت مشاهده تصویر بیشتر باشد استفاده از یک شبکه ثابت بین دستگاه  Video Jet و ISP مناسب‌تر است. نظارت از طریق اینترنت باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود خصوصاً زمانی که دو نقطه از هم دور هستند.

 

کاربردها:

همانطوری که گفته شد این نوع ارتباط زمانی استفاده می‌شود که تصاویر زنده با کیفیت خوب باید از طریق اینترنت در دسترس باشند. برای مثال:

در کارخانجات: برای مشاهده خط تولید از راه دور یا نظارت انبارها و غیره

در مدیریت حمل و نقل: برای اعلام به‌موقع گره‌های ترافیکی، نظارت بزرگراه‌ها و مکان‌های ساخت و ساز

در تحقیقات: برای مشاهده و آزمایش از راه دور

 

 

منبع: ماهنامه سیباشهر

 

 


نظر خود را بنویسید.