home صفحه اصلی lock person ثبت نام

LUX در دوربین مدار بسته

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

دوربین های مداربسته معمولا یک درجه LUX دارند، که در واقع مقدار شدت نوری که در آن دوربین مداربسته قادر به تصویربرداری است را مشخص می‌کند.

یک LUX (به اختصار lx) واحد بین‌المللی شدت نور در استاندارد SI می‌باشد که می‌تواند به عنوان قدرت نوری که چشم انسان لمس می‌کند درنظر گرفته شود. 10.8 لوکس تقریبا با یک FC (مقدار نور شمعی که در فاصله یک فوتی قرار دارد) برابری می‌کند.

حال در اینجا برای روشن‌تر شدن مفهوم لوکس چند مثال ذکر می‌کنیم:

  • یک چهارم نور ماه در یک شب مهتابی، 0.01 لوکس نور تولید می‌کند.
  • ماه کامل در یک شب صاف، 0.27 لوکس نور تولید می‌کند.
  • ماه کامل در یک شب صاف در نزدیکی خط استوا، 1 لوکس نور تولید می‌کند.
  • در یک اتاق معمولی در خانه 50 لوکس نور وجود دارد.
  • در یک روز ابری، 100 لوکس نور وجود دارد.
  • در یک اداره معمولا بین 300 تا 500 لوکس نور وجود دارد.
  • نور مستقیم خورشید می‌تواند نوری بین 30000 تا 130000 لوکس داشته باشد.

 لوکس در دوربین مداربسته

 

درجه‌بندی LUX در دنیای دوربین های مداربسته به چند فاکتور بستگی دارد. در اینجا 3 فاکتور را ارائه می‌دهیم: لنز، چیپ سنسور و اف استاپ (F stop). هرچه مقدار LUX دوربین مداربسته کمتر باشد، نور کمتری برای دوربین جهت تصویربرداری مطلوب احتیاج است.

هنگام بررسی تکنولوژی چیپ سنسور و درجه LUX، اساسا دو نوع سنسور وجود دارند که برای تصویربرداری استفاده شده‌اند، CMOS و CCD. معمولا هرچه حساسیت سنسور بیشتر باشد، نور کمتری برای تصویربرداری احتیاج است و درنتیجه قیمت دوربین مداربسته بالاتر می‌رود.

علاوه بر حساسیت چیپ CMOS و CCD، لنزها هم می‌توانند برروی درجه LUX تاثیر بگذارند. لنز باید نور را از خود عبور دهد، هرچقدر هم که لنز تمیز و صاف باشد، بازهم مقداری از نوری که رد می‌شود را جذب خود می‌کند. اگر لنز فیلتر خاصی داشته باشد، اگر بطور نامعمولی بزرگ باشد، یا اگر به شکل خاصی از نظر ظاهری طراحی شده باشد؛ آنگاه تمام این فاکتورها باعث افزایش درجه لوکس دوربین مداربسته می‌شوند.

دوربین مداربسته یک ورودی یا حفره دارد که نور قبل از برخورد با سنسور، از آن رد می‌شود. به این حفره روزنه (aperture) یا F-stop می‌گویند. هرچه F-stop کمتر باشد، دوربین روی نقاط نزدیکتری از تصویر تمرکز (فوکس) می‌کند. اگر مقدار F-stop بالا باشد، دوربین روی اشیای دورتر در تصویر تمرکز می‌‌کند. برای F-stop کم، نور کمتری برای گرفتن تصویری واضح و شفاف احتیاج است. و همانطور که مشخص است، برای F-stop های بالاتر نور بیشتری احتیاج است. بیشتر دوربین های مداربسته فی نفسه F-stop ثابت ندارند. معمولا در دروبین های مداربسته Iris سایز ورودی دوربین مداربسته را کنترل می‌کند و در بیشتر مواقع مطابق با نیاز تنظیم می‌شود.

اکثر دوربین های مداربسته با یک درجه LUX بین 1.0 یا کمتر کار می‌کنند. بعضی دوربین های مداربسته درجه لوکسی به کوچکی 0.003 دارند. اگر یک دوربین مداربسته درجه لوکس 0.0 داشته باشد، این دوربین باید یک دوربین مداربسته دیددرشب دارای تکنولوژی نور مادون قرمز باشد، زیرا درجه لوکس 0.0 به این معنی است که هیچ نوری در محیط وجود ندارد و در این شرایط بدون نور مادون قرمز امکان تصویربرداری وجود ندارد.

فاکتورهای زیادی وجود دارند که روی درجه لوکس تاثیر می‌گذارند. برای انتخاب بهترین مارک دوربین مداربسته با درجه لوکس مطابق با نیاز خود، باید از متخصصین این امر مشاوره بگیرید.

 

منبع: securitycameraking[dot]com

مترجم: احسان کیاستی - فرافن


نظر خود را بنویسید.