home صفحه اصلی lock person ثبت نام

DNR در دوربین مدار بسته

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Inactive
 

 

دوربین های مدار بسته دائما در حال دریافت نویزهایی که توسط دستگاه‌های اطرافش یا دیگر مدارات داخل خودش تولید می‌شوند، است. این نویزهای موجود در محیط توسط دوربین های مداربسته، همراه با تصویربرداری دریافت شده و باعث می‌شود عکس‌ها یا فیلم‌ها برفکی و تار شوند.

DNR یا Digital Noise Reduction یک قابلیت دوربین مدار بسته است که به طور دیجیتال نویزهای تصویر را ازبین می‌برد. 3D-DNR نوعی پیشرفته‌تر از این تکنولوژی است که نویزها را بطور خیلی موثرتر حتی در شرایطی که نور محیط کم است، از تصویر فیلتر می‌کند.

 

انواع نویز

دو نوع نویز وجود دارد که روی دوربین های مدار بسته اثر می‌گذارند: نویز نمک فلفل و نویز گاوسی.

نویز نمک و فلفل وقتی که سنسور CCD داغ می‌شود و یا توسط ذرات خاک درون دوربین مدار بسته تولید می‌شود. این نوع نویزها بطور تصادفی رخ داده و هیچ رابطه‌ای با پیکسل‌های تصویر اطرافش ندارد و بطور پیوسته به‌شکل نقاط سیاه و سفید در تصویر ضبط شده ظاهر می‌شوند.

نویز گاوسی توسط یک تداخل تصادفی که ریشه در حرکت الکتریسیته در مدارهای دوربین مدار بسته دارد، رخ می‌دهد. این نویز باعث می‌شود رنگ پیکسل‌های تصویر ضبط شده کمی با رنگ تصویر محیط واقعی فرق کند و باعث می‌شود تصویر ضبط شده تار و کدر بنظر برسد.

 

DNR

تکنولوژی DNR از تکنیک کاهش نویز موقتی استفاده می‌کند. این تکنیک هر فریم را با فریم کناریش مقایسه کرده و هر نقطه نامتعارف را که با فریم کناری مچ نیست را حذف می‌کند. این روش از طریق مقایسه و تلفیق فریم‌ها نویز کلی تصویر را کاهش می‌دهد.

معمولا تکنولوژی سنتی DNR نویزها و اطلاعات ناخواسته‌ای که در جلوی تصویر هست را از بین می‌برد. این به این معنی است که فقط اشیا جلوی تصویر پردازش شده و نویزهایشان کم می‌شود، درحالی که اشیا موجود در بک‌گراند تصویر، پردازش نشده باقی می‌مانند.

یک پارکینگ را درشب تصور کنید. ماشین‌ها و افرادی که در مقابل دوربین مداربسته هستند پرداش شده و نویزهایشان حذف می‌شود، ولی اشیا موجود در بک‌گراند پردازش نمی‌شوند.

 

تفاوت 3D DNR چیست؟

3D DNR تکنولوژی DNR سنتی را یک مرحله فراتر می‌برد. نه تنها 3D DNR روش سنتی کاهش نویز فریم به فریم را انجام می‌دهد، بلکه کاهش نویز نقطه‌ای را هم انجام می‌دهد.

کاهش نویز نقطه‌ای هر پیکسل را با پیکسل کناریش مقایسه می‌کند و نویزهای ناخواسته پیدا شده داخل فریم را ازبین می‌برد. این تکنولوژی کل تصویر را پردازش کرده و عکسی باکیفیت و واضح را ارائه می‌دهد.

تفاوت تصویر با 3D DNR و بدون 3D DNR

 

مزایای 3D DNR

3D DNR قابلیت و مزایایش بسیار بیشتر از تکنولوژی DNR سنتی است.

  1. 3D DNR سیگنال‌های واضح‌تری نسبت به DNR تولید می‌کند که این باعث می‌شود فضای کمتری اشغال شود و اطلاعات بیشتری روی هارددیسک ذخیره کنید.
  2. دوربین‌هایی که از تکنولوژی 3D DNR استفاده می‌کنند، عکس‌های شفاف و واضح‌تری ارائه می‌کنند. که این باعث می‌شود تشخیص چهره راحت‌تر شود.
  3. تکنولوژی 3D DNR تشخیص نویزتصویر و حرکت واقعی برای دوربین مدار بسته‌تان راحت‌تر شود. که این باعث می‌شود DVR بطور بسیار کارآمدتر عمل موشن دیتکت (تشخیص حرکت) را بخصوص در محیطی که نور کم است، انجام دهد.

 تفاوت تصویر DNR و 3D DNR

همانطور که در این نمونه تصویرها مشاهده می‌کنید، در تصویر سمت راست که از تکنولوژی 3D DNR استفاده شده است، سوژه (مرد ایستاده در تصویر) واضح‌تر و شفافت‌تر است.

 

 منبع: supercircuits

مترجم: احسان کیاستی - فرافن


نظر خود را بنویسید.