home صفحه اصلی lock person ثبت نام

ICR در دوربین مدار بسته

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

نور مادون قرمز

محدود نورهای قابل رویت توسط چشم انسان از طول موج 380 تا 780 نانومتر است. نور مادون‌قرمز از طول موج 780nm به بالا است. پس نتیجه می‌گیریم نور مادون‌قرمز برای چشم انسان قابل رویت نیست.

محدوده طول موج نور مادون قرمز و طول موجهای نور قابل مشاهده توسط چشم انسان

در روشنایی روز: نور مادون‌قرمز در تصویربرداری در روز تاثیر منفی روی کیفیت تصویر دوربین مدار بسته دارد. از این تاثیرات منفی می‌توان به تداخل و کدر شدن رنگ‌ها و تار افتادن تصاویر اشاره کرد.

در تاریکی شب: در شب و در شریطی که نور کافی در محیط وجود ندارد، از نور مادون‌قرمز برای روشن کردن محیط و تصویربرداری استفاده می‌شود. البته همانطور که گفته شد این نور توسط چشم انسان قابل رویت نیست ولی توسط سنسورهای دوربین مداربسته قابل رویت است.

 

فیلتر IR Cut

جهت ازبین بردن تاثیرات منفی نور مادون‌قرمز (بعنوان یکی از نورهای طبیعی محیط) در حین تصویربرداری در روز، یک فیلتر نور مادون‌قرمز (IR Cut Filter) درمقابل سنسور دوربین مدار بسته نصب می‌شود. فیلتر به طیف نورهای مجاز اجازه رد شدن و رسیدن به سنسور تصویر دوربین مداربسته را می‌دهد.

فیلتر IR Cut در دوربین مداربسته

 فیلتر IR Cut در دوربین مداربسته

 

کارکرد ICR در روز و شب

ICR به این معنی است که فیلتر IR Cut بطور مکانیکی قابلیت کنار رفتن دارد.

توسط ICR می‌توان عملکرد اصلی دوربین مدار بسته را در روز و شب مورد سنجش قرار داد.

توسط یک فیلتر لغزان، فیلتر IR Cut امکان تغییر مکان پیدا می‌کند. به‌صورتی که در روز می‌تواند در مقابل سنسور تصویر دوربین مداربسته قرار گیرد و در شب می‌تواند کنار رود تا دوربین مداربسته توسط پخش نور مادون‌قرمز در محیط امکان دید در شب را پیدا کند.

248 Icr3

IR correction

در این سیستم لنز دوربین مدار بسته طوری طراحی و ساخته می‌شود که تشعشعات مادون‌قرمز را قبل از برخورد با  سنسور اصلاح می‌کند.

اما باز هم در طول روز این نوع لنزها بازهم نیاز به یک فیلتر IR Cut دارند. از آنجایی که بهترین فیلترها هم توانایی بلاک کردن همه طیف‌های مادون‌قرمز را ندارند، بقیه طیف‌های رد شده از فیلتر، توسط سیستم اصلاح لنز دوربین مداربسته کنار گذاشته می‌شوند. از این طریق بهترین کیفیت تصویر حاصل می‌شود.

توجه: تنها دوربین های مدار بسته دارای لنز اصلاح‌کننده مناسب برای استفاده از قابلیت دید در شب هستند.

 

 

منبع: cctvdiscover[dot]net

مترجم: احسان کیاستی - فرافن


نظر خود را بنویسید.