home صفحه اصلی lock person ثبت نام

تکنولوژی 4K در دوربین مدار بسته

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

 

از زمانی که تکنولوژی 1080p full HD بطور گسترده در نظارت تصویر، صداوسیما وگوشی‌های هوشمند استفاده شده، تکنولوژی HD در زندگی روزمره‌ ما رایج شده است. مردم ترغیب به دیدن تصاویر با کیفیت و وضوح بالاتر شده‌اند، سازندگان تلویزیون، دستگاه‌های با کیفیت 4K ultra HD را روانه بازار کردند. دراین‌ضمن تعدادی از تولیدکنندگان تجهیزات حفاظتی از دوربین‌های 4K ultra HD رونمایی کردند.

حال سوالاتی که مطرح می‌شود این است که 4K چیست؟ چطور تکنولوژی 4K در سیستم‎های نظارت‎تصویر استفاده می‌شود؟ درحال‌حاضر مشکل این تکنولوژی چیست؟

تکنولوژی 4k برگرفته شده از تکنولوژی پیشین خود یعنی DCI  (ابتکار در سینمای دیجیتال) است و یک رزولوشن مشخص در سینمای دیجیتال است و به شکل DCI 4K تعریف می‎شود (24 fps، 4096x2160 pixels).

در تاریخ 23 آگوست 2012، ITU (جامعهء بین المللی مخابراتی تلکام) استاندارد Ultra HDTV یعنی ITU-R BT 2020 را ارائه داد که به عنوان نقطه عطفی در عصر UHD می‌باشد. در حقیقت، 4k و UHD (UHD یا Ultra HD) کیفیت‌‌های بسیار بالایی هستند. ITU-R BT 2020 استانداردهای رزولوشن، فریم‌برثانیه و محدودهء رنگ را برای کیفیت Ultra HD مشخص کرده است.

UHD به دو بخش تقسیم می‌شود: 4k و 8k .

4k دارای رزولوشن 3840x2160 pixel است و در کل حدود 8.3 مگاپیکسل می‌باشد، در حالی که کیفیت 8k دارای رزولوشن 7680x4320 pixels است و حدود 33.20 مگاپیکسل می‌باشد. کیفیت 4k از 24 تا 120 فریم‌برثانیه را پشتیبانی می‌کند. در استاندارد BT 2020، فرآیند اسکن در هم بافته کنار رفته و اسکن پیشرفته جایگزین آن شده است که بسیار کیفیت تصویر را بهبود بخشیده است. درمورد عمق رنگ، در استاندارد BT 709 از 8bit به 10 یا 12bit افزایش وجود دارد. این پیشرفت نقش کلیدی‎ای را در ارتقاء عمق رنگ و انتقال تصویر ایفا کرده است.

4k در دوربین مداربسته

 

4K UHD در دوربین مداربسته

درحال‌حاضر 4K درحال پیشرفت گسترده است، محصولات 4K یک موضوع داغ شده، با اینکه محصولات 4K زیادی در بازار است، اما هنوز تولید انبوه تحقق نیافته است. زیرا اجزای اصلی دوربین های مدار بسته 4K مثل سنسور تصویر و پردازشگر سیگنال تصویر هنوز گران است.

البته مشکلات دیگری هم مثل مصرف برق زیاد و احتیاج به فضای ذخیره‌سازی زیاد وجود دارد. و هنوز درخواست برای این دوربین های مداربسته کم است.

بی‌شک 4K ultra HD در راه است. درحال‌حاضر شرکت هایک‌ویژن دوربین های مداربسته سری 4K UHD خود را معرفی کرده است که ITU Ultra HD (3840x2160, 30fps) و DCI 4K (4096x2160, 24fps) را ساپورت می‌کنند و همچنین با تکنولوژی قبل‌تر خود یعنی 1080P full HD سازگاری دارند.

ویژگی اصلی دوربین های مدار بسته تحت‌شبکه 4K UHD کیفیت بسیار بالا و رنگ تصویر آن است، بنابراین استفاده از این تکنولوژی در دوربین های مدار بسته اسپیددام ( PTZ) می‌تواند پوشش نظارتی بسیار گسترده‌ای ارائه دهد.

این می‌تواند در مکانه‌ای خارجی (outdoor) مثل میدان‌های، ورزشگاه‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس، ساحل‌ها و غیره استفاده شود.

علاوه‌براین در مقایسه با 1080 full HD ، تکنولوژی 4k ultra HD وضوح تصویر بسیار بیشتری دارد که این برتری می‌تواند عکس‌ها و فیلم‌هایی با جزئیات خیلی بیشتر را ارائه کند. برای مثال تشخیص چهره، پلاک‌خوانی و دیگر فعالیت‌های تحلیل تصویر دقیق‌تر و بهتر می‌شود.

 

 

بهبود پلاک خوانی و تشخیص چهره در دوربین های مداربسته 4k

 

 

منبع: unifore[dot]net

مترجم: احسان کیاستی - فرافن


نظر خود را بنویسید.