home صفحه اصلی lock person ثبت نام

تکنولوژی Iris در دوربین مدار بسته

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

لنز دوربین مدار بسته نقش مهمی برای تصویر با کیفیت در یک سیستم نظارتی بازی می‌کنند، مخصوصا در دنیای مگاپیکسلی IP. عملکرد دوربین مدار بسته IP بستگی زیادی به کیفیت لنز دارد. معمولا دوربین های مداربسته تحت شبکه مرسوم از لنز ثابت یا وریفوکال (متغیر) برای ارائه تصاویر باکیفیت استاندارد استفاده می‌کنند. بعضی تولیدکنندگان، دوربین های مداربسته IP مجهز به auto-Iris و P-Iris را توسعه داده و تولید کردند.

Iris بخشی از دوربین است که یک ورودی قابل تنظیم دارد که به نور اجازه می‌دهد وارد شود و برروی سنسور تصویر بیفتد. هرچه Iris ورودی اش گشادتر باشد، نور بیشتری می‌تواند وارد شود و بالعکس هرچه ورودی اش تنگتر باشد، نور کمتری اجازه ورود پیدا می‌کند. Aperture یا روزنه، اندازه ورودی Iris است.

این ساختار در چشم ما نیز وجود دارد، در نور زیاد مردمک چشم تنگ و کوچک می‌شود که نور کمتری وارد چشم شود و بالعکس در نور کم مردمک بزرگ و باز می‌شود تا نور بیشتری وارد چشم گردد.

روزنه در تنظیمات دوربین‌تان با F-Stop قابل تنظیم می‌باشد. F-Stop کم اشاره به روزنه بازتر و F-Stop زیاد اشاره به روزنه کوچکتر دارد. روزنه کوچک مقدار نور ورودی را محدود می‌کند و عمق میدان را زیاد می‌کند.

Iris2

رابطه بین روزنه، F-Stop و عمق میدان:

F-Stop زیاد = عمق میدان زیاد = نور بیشتری لازم

F-Stop کم = عمق میدان کم = نور کمتری لازم

 

در دوربین های مداربسته لنزها از نظر Iris به 3 دسته ی; تنظیم دستی آیریز (Manual Iris)، تنظیم اتوماتیک آیریز (Auto Iris) و پی آیریز (P-Iris) تقسیم می‌شوند.

 

Manual Iris

در این نوع لنز Iirs لنز به‌ صورت دستی و براساس نور محیط تنظیم می‌گردد. این نوع لنزها معمولا در دوربین های مداربسته محیط داخل (indoor) استفاده می‌شوند.

مشکل اساسی این نوع لنز، برداشت تصاویر تقریبا بی‌استفاده و بی‌کیفیت در شرایط نوری متفاوت است. چرا که در نور کمتر تصویر تیره و در نور زیاد، تصاویر بسیار روشن برداشت خواهند شد.

Auto Iris

Auto Iris یک لنز موتوردار با قابلیت تنظیم خودکار Iris است که برای ضبط تصویر با کیفیت و نور ثابت در شرایط محیطی‌ای که شدت و مقدار نور متغیر است مناسب است.

در مقایسه با لنز های با Iris ثابت و تنظیم شونده دستی، لنزهای Auto Iris از تکنولوژی پیشرفته‌تری استفاده می‌کنند. دوربین های مداربسته دارای تکنولوژی Auto Iris معمولا گران‌تر هستند. لنزهای اتو آیریس به 2 دسته ویدئویی و DC Iris تقسیم می‌شوند. در دی‌سی‌آیریس مدار کنترل کننده، به‌جای لنز داخل دوربین مداربسته قرار دارد.

اگر چه این نوع لنز بسیار بهتر از نوع قبلی است، اما مشکلی که بوجود می آید این است که با تنگ و گشاد شدن آیریس لنز، میدان‌دید و خصوصا ناحیه فوکوس دوربین مداربسته تغییر می‌کند. این موضوع در دوربین های مداربسته که دسترسی به جزییات در تمامی نقاط تصویر، مهم و گاهی حیاتی است، ضعف بزرگی محسوب می‌گردد.

برای حل مشکلات این لنزها، شرکت‌های سازنده اقدام به ساخت لنز P-Iris نمودند.

 

P-Iris

لنز پی‌آیریس مختص دوربین های مداربسته نظارتی توسعه داده شده و امکان تنظیم آیریس و میزان نور ورودی را بدون تغییر در میدان دید و فوکوس دوربین مداربسته، فراهم می سازد.

بدین ترتیب همیشه تصویری دقیق و واضح از تمام قسمت‌های تصویر با مناسب‌ترین میزان نوردهی، خواهیم داشت.

Iris3 

 

استفاده از لنز P-Iris برای اماکن نظامی، امنیتی، بانک‌ها، صرافی‌ها، جواهرفروشی‌ها و مکان‌های از این دست، مهم و در برخی موارد، حیاتی است.

 

 منبع: hkvstar.com

مترجم: احسان کیاستی - فرافن


نظر خود را بنویسید.