home صفحه اصلی lock person ثبت نام

سامانه تشخیص پلاک خودرو از طریق دوربین مداربسته - قسمت دوم

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

کاربردهای سامانه تشخیص پلاک خودرو

کاربردهای این سیستم به دو گروه کاربردهای مربوط به کنترل دسترسی و کنترل ترافیک تقسیم می‌شود.

 

 

کاربردهای کنترل دسترسی به قرار زیر است:

1. پیاده‌سازی پارکینگ هوشمند

سیستم اتوماسیون کنترل تردد پارکینگ امکان نظارت دقیق بر روند تردد خودروها را از گیت خودرو، در سازمان‌ها، پارکینگ‌های عمومی و ... فراهم می‌سازد. در پارکینگ‌های عمومی انجام کلیه محاسبات ریالی جهت ورود و خروج و میزان توقف خودرو توسط سامانه راه‌بند و گیت راه‌بند کنترل می‌شود. در حالی که در سیستم‌های قدیمی از کاغذ برای ثبت ورود و خروج خودروها و پرداخت مبلغ ثابت استفاده می‌شد. روش‌های جدیدتر در این روش‌ها اطلاعات خودرو به صورت دستی وارد کامپیوتر می‌گردید و مبلغ مربوطه براساس مدت توقف ثبت می‌شد. در این روش‌ها پس از ثبت شماره خودرو در کامپیوتر یک کارت ار‌اف‌آی‌‌دی در اختیار راننده قرار می‌گیرد. استفاده از این کارت‌ها با این که بسیاری از مشکلات را برطرف می‌کند اما وقت‌گیر است زیرا کارت باید از راننده پس گرفته شود و سپس مبلغ مربوطه تعیین شود. علاوه بر این گم شدن کارت یکی از معضلات است. با استفاده از سیستم پردازش پلاک خودرو شماره خودرو می‌تواند جای کارت را بگیرد به این ترتیب علاوه بر حذف فیزیکی کارت و کاهش هزینه‌های مربوط به آن مبلغ هزینه پارکینگ سریع به راننده اعلام می‌شود و سرعت ورود و خروج به پارکینگ افزایش می‌یابد.

پیاده سازی پارکینگ هوشمند با استفاده از دوربین های مداربسته در تشخیص پلاک خودرو

2. کنترل دسترسی اتوماتیک برای خودروهای یک مجتمع مسکونی یا یک سازمان اداری

در مجتمع اداری یا مسکونی که خودروها به داخل آنها می‌توانند تردد داشته باشند، در حال حاضر از روش درب اتوماتیک و ریموت کنترل استفاده می‌شود و یا از گیت‌هایی که توسط نگهبان کنترل می‌شود استفاده می‌گردد. با استفاده از سیستم پردازش پلاک خودروشماره پلاک به عنوان مشخصه تعیین و تصدیق هویت خودرو استفاده می‌شود. شماره هر خودرو با بانک اطلاعاتی خودروهای مجاز تطبیق داده می‌شود در صورت تایید ورود در زمان مربوطه لاگ مربوطه ثبت شده و فرمان باز شدن درب به صورت اتوماتیک توسط کامپیوتر به راه‌بند ارسال می‌شود. ثبت تصویر رنگی خودرو در کنار ثبت شماره پلاک اجازه شناسایی نسبی راننده را نیز در اختیار می‌گذارد.

3. ثبت تردد

کاربردهای فراوانی را می‌توان یافت که درآنها یک نفر مسئول ثبت شماره پلاک خودروها و ساعت ورود و خروج آنها باشد. کاربردهایی از قبیل: پارکینگ‌های عمومی و نیمه عمومی، تعمیرگاه‌ها، شرکت‌های حمل و نقل، پایانه‌های حمل و نقل، اورژانس، انبارهای کالا در تمام این کاربردها از یک نیروی انسانی و سیستم دستی یا حداکثر کامپیوتری برای ثبت تردد استفاده می‌شود. استفاده از نیروی انسانی علاوه بر بالا بردن احتمال خطا هزینه‌های مربوط به حقوق و هزینه‌های جانبی که بابت یک نفر به سازمان تحمیل می‌شود را در پی دارد. تنها هزینه حقوق یک نفر برای شیفت کاری با مبلغ حقوق پایه برای یکسال بیش از 5 میلیون تومان می‌شود.

 

 

کاربردهای ترافیکی این سیستم به قرار زیر است:

1. کنترل و اخذ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک

امروزه شهرهای بسیاری (از جمله تهران) ورود خودروها به منطقه مرکزی شهر را به منظور کنترل ترافیک آن محدود ساخته‌اند. از آنجا که استفاده از روش‌های سنتی (قرار دادن نیروهای پلیس در تمامی مبادی محدوده) هم پرهزینه و هم کم‌دقت است، راه حل‌های جدید برای کنترل و اخذ عوارض ورود به محدوده پرتردد شهرها پیشنهاد شده است. یکی از این راه‌حل‌ها (که برای مثال در استکهلم و لندن استفاده می‌شود استفاده از فن‌اوری تشخیص پلاک خودرو است. در این راه حل، دوربین های مدار بسته تشخیص پلاک خودرو در تمامی مبادی طرح نصب می‌شوند و ورود به محدوده طرح ثبت می‌شود. سپس روش اخذ عوارض، فرصتی به راننده داده می‌شود تا عوارض ورود به طرح را تا زمان مقرر پرداخت کند. در غیر این‌صورت، راننده طبق قانون ملزم به پرداخت جریمه خواهد بود.

2. اخذ عوارض جاده‌ها و بزرگراه‌ها به صورت خودکار

از آنجا که وجود مانع بر سر راه خودروها در عوارضی‌ها باعث کند شدن حرکت، ایجاد ترافیک، و به تبع آن آلودگی محیط زیست و استهلاک خودرو و جاده می‌شود، راه‌های مختلفی برای حذف موانع موجود در عوارضی‌ها پیشنهاد شده است. یکی از این راه‌ها استفاده از سامانه تشخیص پلاک خودرو می‌باشد. در این راه‌حل، خودروها بدون نیاز به توقف از عوارضی‌ها عبور می‌کنند و سامانه تشخیص پلاک خودرو شماره پلاک آنها را ثبت می‌کند. براساس شماره پلاک، عوارض مربوطه محاسبه می‌شود و راننده ملزم به پرداخت عوارض در زمان مشخصی خواهد بود.

اخذ عوارض جاده‌ها و بزرگراه‌ها به صورت خودکار با استفاده از دوربین های مداربسته در تشخیص پلاک خودرو

 

3. ثبت ورود و خروج و محاسبه مدت سفر

یکی از کاربردهای متداول این سیستم در بخش‌های تدارکاتی سازمان‌ها و شرکت‌های حمل بار جاده‌ای ثبت ورود و خروج کامیون‌ها یا تریلی‌های حامل بار و محاسبه مدت زمان سفر جهت کاربردهای مدیریتی می‌باشد. علاوه بر این تخمین مدت زمان سفر یکی از کاربردهای مهم سیستم‌های ترافیک هوشمند می‌باشد. در این کاربرد، مسافران می‌توانند پیش از سفر به آمارها و اطلاعات مربوطه مراجعه کنند و تخمینی از مدت زمان سفر میان مبدا و مقصد خود داشته باشند. سامانه تشخیص پلاک خودرو یکی از راه‌حل‌های مناسب جهت این کاربرد به شمار می‌رود. در این راه حل، سامانه تشخیص پلاک خودرو در نقاط مختلف یک جاده نصب می‌شود ( برای مثال در مبدا و مقصد) و بنابراین مدت زمان سفر را به صورت تفکیک شده برای هر خودرو محاسبه می‌کند. با تحلیل آماری این مدت برای تمامی خودروها می‌توان با دقت مطلوبی، متوسط و تغییرات آن در زمان‌های مختلف روز و هفته را در جاده اندازه گرفت و برای تصمیم‌گیری در اختیار عموم قرار داد.

4. اندازه‌گیری سرعت متوسط خودروها

علاوه بر روش‌های معمول اندازه‌گیری سرعت که در یک نقطه خاص سرعت خودروها را محاسبه می‌کنند، روش‌هایی نیز جهت محاسبه سرعت متوسط خودروها در یک مسیر وجود دارد. جهت اندازه‌گیری سرعت متوسط نیاز به تشخیص هویت خودروها در ابتدا و انتهای مسیر می‌باشد. تشخیص پلاک خودرو یکی از راه‌هایمناسب جهت تشخیص هویت خودروها و به تبع آن اندازه‌گیری سرعت متوسط آنها می‌باشد. در این راه‌حل، دوربین های مدار بسته تشخیص پلاک در چندین نقطه از مسیر نصب می‌شوند و با ثبت زمان تردد خودرو از مقابل هر یک از آنها، امکان محاسبه سرعت متوسط خودرو میان هردو نقطه متوالی وجود دارد. در این راه‌حل، حتی اگررانندگان در مقابل این دوربین های مدار بسته ترمز کنند تأثیر چندانی در سرعت متوسط محاسبه شده در مسیر نخواهند گذاشت و بنابراین تا حدی در مقایسه با روش‌های مبتنی بر سرعت نقطه‌ای برتری دارد.

اندازه‌گیری سرعت متوسط خودروها با استفاده از دوربین های مداربسته در تشخیص پلاک خودرو

 

5. جستجوی خودروهای سرقتی

با نصب سیستم پردازش پلاک خودرو در مبادی اصلی ورودی و خروج شهر می‌توان تشخیص داد خودروهایی که به دلیل مسایل جنایی و یا سرقت در حال جستجو هستند در شهر حضور دارند یا خیر. این شیوه امکان استفاده از این سیستم بر روی خودروهای آگاهی و یا گشت جهت بررسی خیابان‌ها و گشت جهت بررسی خیابان‌ها و کشف خودروهای مورد جستجو وجود دارد.

جستجوی خودروهای سرقتی با استفاده از دوربین مداربسته در تشخیص پلاک خودرو

6. تشخیص عبور از چراغ قرمز

7. ثبت اطلاعات ترافیکی دقیق و جامع از تردد خودروها در معابر

 

 برای مطالعه قسمت اول مقاله کلیک کنید:

 سامانه تشخیص پلاک خودرو از طریق دوربین مداربسته - قسمت اول

 

منبع: ماهنامه سیباشهر


نظر خود را بنویسید.