home صفحه اصلی lock person ثبت نام

سامانه تشخیص پلاک خودرو از طریق دوربین مداربسته - قسمت اول

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

 

سامانه تشخیص پلاک خودرو از طریق دوربین مداربسته

 

سیستم تشخیص پلاک خودرو یا پلاک خوان اولین بار در سال 1976 در مرکز تحقیق و توسعه پلیس انگلستان اختراع شد این سیستم در سال 1979 به صورت نمونه تولید و وارد بازار تجاری گردید اولین بار در سال 1981 یک ماشین سرقت شده توسط این سیستم کشف شد. همچنین این سیستم اولین بار بر روی جاده و تونل دارت فورت نصب گردیده. از آن زمان، این سیستم‌ها در کشورهای بسیاری مورد استفاده قرار گرفته است اما استفاده از آنها در کشور ما به چند سال اخیر برمی‌گردد. یکی از دلایل عدم استفاده از این سیستم در ایران استفاده از حروف و اعداد فارسی در شماره پلاک‌های ایران می‌باشد. اما از آن مهمتر به تنوع پلاک‌ها موجود در ایران باز می‌گردد. در ایران بیش از 35 مدل پلاک استفاده می‌شود اما پس از ابداع پلاک ملی ویکسان شدن پلاک‌ها شرکت‌های مختلفی شروع به تحقیق و توسعه این سیستم نمودند. پلاک وسیله نقلیه در ایران پس از سال 1383 به صورت استاندارد بین‌المللی درآمد.

شماره پلاک خودرو یکی از مشخصات منحصربه‌فرد برای هر اتومبیل می‌باشد که به کمک آن می‌توان یک خودرو را احراز هویت نمود. این سامانه که به سامانه تشخیص پلاک خودرو موسوم به ANPR نیز معروف است. سرکلمه‌های عبارت می‌باشد.

ای‌ان‌پی‌آر یک سیستم کاملاً مکانیزه‌ای است که با استفاده از دانش پردازش تصویر از فیلم گرفته شده از خودروهای عبوری تصویر پلاک‌ها را استخراج نموده و به کمک OCR تصویر ارقام پلاک را به ارقام و حروف واقعی تبدیل می‌کند.

یکی از مزایای استفاده از این سامانه نسبت به دیگر سامانه‌ها آن است که نیازی به نصب و تجهیز خودروها به وسایل دیگری مانند جی‌پی‌اس یا برچسب‌های رادیویی موسوم به تگ‌های آر‌اف‌‌آی‌دی نمی‌باشد. این سامانه با استفاده از دوربین های مدار بسته مخصوص، تصویری از خودرو در حال عبور اخذ می‌کند و سپس تصویر جهت پردازش در اختیار نرم‌افزار تشخیص پلاک خودرو که بر روی یک رایانه نصب شده است ارسال می‌شود. از این سامانه می‌توان در زمینه‌های امنیتی و ترافیکی بسیاری بهره گرفت.

سیستم‌های پردازش پلاک خودرو امروزه دقتی بین 95% تا 98% دارد. برخی از این سیستم‌ها قادر به تشخیص پلاک خودروها تا سرعت 200 کیلومتر بر ساعت می‌باشند.

بخش‌های یک سامانه پردازش پلاک خودرو:

 • - واحد دریافت تصویر
 • - واحد پردازش تصویر

 

:واحد دریافت تصویر شامل تجهیزات زیر می‌باشد:

 

واحد پردازش تصویر شامل تجهیزات زیر می‌باشد:

 • - کامپیوتر
 • - نرم‌افزار پردازش تصویر

 

چرخه تشخیص پلاک خودرو شامل مراحل زیر است:

تشخیص خودرو

مراحل تشخیص پلاک خودرو 

 

اولین قدم گرفتن عکس از خودرو در زمان مناسب است. یعنی باید درست زمانی که خودرو جلوی دوربین پلاک خوان حضور دارد عکس‌برداری صورت گیرد. برای این کار سه روش وجود دارد:

 • - فعال‌سازی سخت‌افزاری: یک سنسور که در مسیر خودروها نصب شده است مستقیماً به سیستم پردازش پلاک متصل است. به محض عبور خودرو یک سیگنال فرمان برای دوربین مدار بسته ارسال می‌شود تا دوربین مدار بسته پلاک خوان از خودرو عکس بگیرد.
 • - فعال‌سازی از طریق نرم‌افزار: در این روش سیستم ANPR با یک نرم‌افزار دیگر از طریق شبکه ارتباط برقرار می‌کند که آن نرم‌افزار از طریق سخت‌افزار و سنسورهای مربوطه عبور خودروها از مقابل دوربین پلاک خوان مداربسته را تشخیص می‌دهد.
 • - دریافت مداوم تصاویر: در این حالت سیستم ANPR برای گرفتن عکس از هیچ سنسوری فرمان نمی‌گیرد بلکه در این روش تصاویر از دوربین مدار بسته پلاک خوان به‌طور مستمر دریافت می‌شود و نرم‌افزار، خود وجود خودرو در تصویر را تشخیص می‌دهد. وقتی که حضور خودرو تشخیص داده شد از خودرو یک عکس گرفته می‌شود. عکس گرفته شده توسط دوربین مدار بسته توسط نرم‌افزار پلاک خوان دریافت می‌شود ادامه این فرایند توسط نرم‌افزار نصب شده بر روی کامپیوتر انجام می‌شود:
 • - جداکردن پلاک از تصویر
 • - تنظیمات نور شامل کنتراست و برانتس در تصویر پلاک
 • - جداکردن هر کاراکتر از پلاک
 • - تطبیق کاراکترها با بانک اطلاعاتی و تبدیل کاراکترها به حروف یا عدد سیستم‌های پردازش پلاک معمولاً به دو صورت در بازار به فروش می‌رسند:
 1. نرم‌افزار و موتور تشخیص پلاک خودرو
 2. نرم‌افزار و سخت‌افزار تشخیص پلاک خودرو

 

وابسته به مورد کاربرد یکی از این دو حالت ممکن است مناسب‌تر باشد:

سیستم پردازش پلاک

ثبات سیستم

تشخیص از فیلم ضبط شده

ارزش افزوده سیستم دوربین فعلی

نرم‌افزار به تنهایی

پایین

مناسب

متداول

نرم‌افزار و سخت‌افزار

بالا

نامناسب

مناسب نیست

 

مزایای اصلی استفاده از سیستم ANPR به قرار زیر است:

1. بالا بردن امنیت یا تهیه گزارش‌های ورود و خروج خودرو

به وسیله این سیستم می‌توان اطلاعات مربوط به خودروهای ورودی و خروجی را ثبت نمود. شما بسیاری از کاربردها را خواهید یافت که در آنها یک نفر مسئول ثبت شماره پلاک خودرو و ساعت ورود و خروج آنها می‌باشد. با ترکیب این سیستم و روش‌های کنترل دسترسی وتداول برای افراد می‌توان یک گزارش دسترسی یکپارچه ایجاد نمود. با استفاده از این سیستم می‌توان تصاویر خودروهای عبوری را در بانک اطلاعاتی جهت کاربردهای بعدی ذخیره نمود.

2. کنترل دسترسی

با استفاده از ارتباط این سیستم به یک راه‌بند امکان تشخیص مجاز بودن تردد خودروها در ساعات تعیین شده از طریق تطبیق شماره خودرو با بانک اطلاعاتی از پیش تعریف شده وجود دارد. به این ترتیب می‌توان ورودی پارکینگ یک مجتمع را مکانیزه نمود.

 

سامانه تشخیص پلاک خودرو از طریق دوربین مداربسته

 

:برای مطالعه قسمت دوم مقاله کلیک کنید

سامانه تشخیص پلاک خودرو از طریق دوربین مداربسته - قسمت دوم

 

منبع: ماهنامه سیباشهر

 

 


نظرات کاربران  

0 حمید 20 خرداد 1397
ین برنامست چیه؟ همه میتونن نصب کنن یا از جایی دانلود بشه پاسخ دادن | گزارش به مدیر

نظر خود را بنویسید.