home صفحه اصلی lock person ثبت نام

چگونه میزان آلارم‌های خطا در سیستم‌های "شناسایی نفوذ در محیط" را کم کنیم

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

 چگونه میزان آلارم‌های خطا در سیستم‌های

سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط، به راحتی برای اعلام وضع اضطراری اشتباه، مستعد هستند، به گونهای که می‌توانند برای پرسنل کنترل‌کننده و ناظر بر محیط، ناکارآمد گردند. براساس مقاله جدید چاپ شده توسط شرکت سنسوریتی، سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط که دارای امواج ماکروویو هستند، اگرچه هنوز در مقابل زنگ اخطارهای دردسرساز، ضعیف عمل می‌کنند، اما نسبت به سایر سیستم‌ها، میزان خطای کمتری در آژیرهای هشداردهنده‌شان وجود دارد. این مسئله نه تنها بر عملکرد سیستم اثر می‌گذارد، بلکه می‌تواند برای شخص اپراتور نیز هزینه‌ساز شود. به منظور استفاده بهینه و کارآمد از سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط، کاهش میزان خطا در زنگ هشدارها، امری حیاتی است. در این مقاله به نحوه عملکرد سیستم تشخیص نفوذ با امواج ماکروویو پرداخته می‌شود.

چگونه یک سیستم تشخیص نفوذ در محیط با امواج مایکروویو کار می‌کند؟

یک سیستم تشخیص نفوذ در محیط با امواج مایکروویو با تجزیه و تحلیل تغییرات در سیگنال‌های دریافتی میان یک فرستنده و گیرنده کار می‌کند، با این حال، این نوع سیستم‌ها مانند سایر سیستم‌های آشکارساز نفوذ در محیط، از زنگ اخطارهای اشتباه در امان نیستند که بیشتر به این دلیل است که در تمایز میان انسان و حیوان، حرکت درختان و شاخ و برگ‌ها، و همچنین، در تشخیص تغییرات آب و هوا مشکل دارند.

آقای جرج ردپاد، مدیر فنی شرکت سنسورتی، در این زمینه می‌گوید: "تمام سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط، در معرض زنگ هشدارهای خطایی قرار می‌گیرند که ناشی از وجود حیوانات، شرایط آب و هوایی، حرکت درختان و شاخ و برگ‌ها هستند، و این موضوع بسیار مهم است که تمام تولید کنندگان این نوع از سیستم‌های آشکارساز، به طور مداوم، در تلاش برای کاهش میزان این زنگ اخطارهای اشتباه باشند. حتی یک میزان بسیار اندک از این زنگ هشدارهای مزاحم، اثرات مخرب و بسیار شدیدی بر عملکرد سیستم‌های امنیتی در محیط می‌گذارد و همچنین، می‌تواند در اپراتوری که سیستم را مدیریت می‌کند، سردردهایی به وجود آورد".

بنابراین، چگونه می‌توان این اعلام خطرهای اشتباه را کاهش داد و در عین حال، بر میزان دقت عمل سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط، اضافه کرد؟ بر اساس گزارش شرکت سنسوریتی، با استفاده از فرکانس صحیح در کار سیستم، آنتن، و همچنین، پردازش سیگنال دیجیتال" می‌توان دقت عملی سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط را به طور قابل توجهی ارتقاء داد.

در این گزارش، به این نکته نیز اشاره شده که سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط، با شناسایی وجود حرکت در میدان‌های الکترونیکی که بین فرستنده و گیرنده سیستم تولید می‌شوند، کار می‌کنند. وقتی مقدار اختلال ناشی از وجود حرکت، به اندازه کافی بزرگ به نظر آید، زنگ خطر سیستم فعال می‌گردد. اختلالاتی که موجب واکنش آژیرهشداردهنده می‌شوند، به میزان فرکانس در کار سیستم، آنتن و مقدار پردازش سیگنال دیجیتال بستگی دارند.

 چگونه میزان آلارم‌های خطا در سیستم‌های

مقدار فرکانسی سیستم

مطابق با گزارش شرکت سنسوریتی، فرکانس بسیار مطلوب برای کار سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط با امواج مایکروویو، مقدار ۵.۸ گیگاهرتز است. در چنین فرکانسی، تأثیر شرایط آب و هوا بر سیستم، تا حد زیادی کاهش می‌یابد، علاوه بر این، "قابلیت دید" برای شناسایی شاخ و برگ‌ها و حیوانات کوچک نیز، در میدان‌های دارای امواج مایکروویو، به طور قابل توجهی پایین می‌آید.

 

طرح آنتن

همانطور که در گزارش اشاره شده، معمولاً در سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط که دارای امواج مایکروویو هستند، از آنتن‌های بشقابی استفاده می‌شود، با این حال، در این نوع از آنتن‌ها، پرتوهای کم‌عرض و باریکی، هم در سطح افقی و هم در سطح عمودی، ایجاد می‌شوند. در عوض، نحوه آرایش پرتوها در یک آنتن مسطح این امکان را فراهم می‌کند تا پرتوها در زوایای مختلفی از هر دو سطح عمودی و افقی، قرار بگیرند و همین امر موجب افزایش سطح میدان دید سیستم می‌گردد. این خصوصیات باعث میشود تا موضوعاتی که مشکوک به نظر می‌رسند، در مدت طولانی‌تری تحت نظارت قرار گیرند و سیستم هم، قبل فعال کردن زنگ خطر، به مدت زمان بیشتری برای تصمیم گیری بهتر و آگاهانه دست می‌یابد.

 

پردازش سیگنال دیجیتال

بسیاری از عوامل هستند که بر دامنه و فرکانس یک سیگنال اثر می‌گذارند. مواردی مانند اندازه شیء مزاحم، موقعیت، سرعت، نقطه عبور، و زاویه حرکت آن می‌توانند فرکانس یک سیگنال را تغییر دهند. تجزیه و تحلیل دقیق سیگنال‌های مختلف، می‌تواند امکان پیشرفت در محاسبات و الگوریتم‌های بهتر را فراهم نماید، به طوری که تعداد دفعات زنگ اخطارهای اشتباه کاهش می‌یابد.

 

آیا یک سیستم بی نقص وجود دارد؟

در نهایت، با این گزارش درمی‌یابیم که سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط که دارای امواج مایکروویو می‌باشند، در کاهش تعداد زنگ خطرهای اشتباه در برنامه‌های امنیتی مربوط به محیط، مؤثر هستند، البته در شرایطی که با فرکانس ۵.۸ گیگاهرتز کار کنند، و از یک آنتن مسطح، به همراه تکنیک‌های پیشرفته پردازش سیگنال دیجیتال استفاده نمایند. کاهش تعداد دفعات آژیرهای هشداردهنده اشتباه، راه را برای برنامه‌های کاربردی مستعد بیشتری برای سیستم‌های تشخیص نفوذ در محیط با امواج مایکروویو، باز می‌کند، از جمله برنامه‌های کاربردی که با کار بر روی یک پلتفرم متفاوت، سازگار هستند.

 

منبع:ماهنامه سیباشهر

مترجم: سارا جواهری

 

 


نظر خود را بنویسید.