home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما
پکیج های دزدگیر منزل، ساختمان و آپارتمان

10 روش بهبود دید در شب دوربین مدار بسته - قسمت چهارم

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

راه های بهبود و افزایش دید در شب دوربین های مدار بسته

ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که بعد از نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته، کیفیت تصویر مطلوب را در اماکن تاریک و یا تاریکی شب نگیرید. چه چیزی باعث این مشکل می‌شود؟ آیا کیفیت ضبط تصویر دوربین مداربسته ضعیف است؟ دوربین قابلیت دید در شب ندارد؟ برای بهبود کیفیت ضبط شده در امکان کم‌نور چه می‌توان کرد؟

جالب است بدانید با انجام چند تغییر ساده می‌توانید کیفیت دید در شب دوربین خود را چند برابر کنید. در این مقاله که قسمت چهارم این سری مقاله است، سعی داریم 10 راه بهبود و افزایش قابلیت دید در شب دوربین مدار بسته را ارائه دهیم.

برای مطالعه قسمت‌های قبلی این سری، می‌توانید از لینک‌هایی که در انتهای این قسمت قرار داده شده است، استفاده کنید.

 

8. دوربین مداربسته دارای فیلتر IR-Cut خریداری و نصب کنید.

یک دوربین مداربسته برای اینکه بتواند در روز و شب بخوبی کار کند و کیفیت تصویر مطلوب را ارائه دهد، باید دارای یک حالت مخصوص برای روز و یک حال مخصوص برای شب باشد. در طول روز یک فیلتر مادون قرمز بطور فیزیکی در جلوی لنز قرار می‌گیرد.
این فیلتر که IR-Cut Filter نام دارد، از رسیدن نور مادون قرمز به سنسور لنز دوربین مداربسته جلوگیری می‌کند و از این طریق سنسور امکان بازتولید رنگ‌ها را بدست می‌آورد.
از آنجا که سنسور تصویر (لنز دوربین) می‌تواند نور مادون قرمز را به خوبی مانند نورهای مرئی حس کند، اگر در طول روز فیلتر جلوی لنز قرار نگیرد، رنگ‌ها در تصویر بطور شدیدی تغییر خواهند.
هنگام فرا رسیدن تاریکی شب، دوربین مداربسته به حالت شب تغییر حالت داده و فیلتر IR-Cut از مقابل لنز دوربین مداربسته کنار می‌رود. لازم بذکر است دوربین همچنین از حالت رنگی به حالت ضبط تصویر سیاه و سفید تغییر حالت می‌دهد.
مطمئن باشید دوربین مداربسته ای که فاقد فیلتر IR-Cut است، نمی‌تواند به خوبی در شب و روز کار کند، پس همیشه هنگام خرید این مورد را چک کنید تا مطمئن شوید چه چیزی خرید می‌کنید.

 


9. شیشه لنز دوربین مداربسته و نورافکن‌ها را تمیز نگه دارید.

برای دست‌یابی به بهترین کیفیت تصویر در روز و شب، لازم است شیشه جلوی لنز دوربین مدار بسته را تمیز نگه دارید. آلودگی و خرده‌ آشغال‌ها می‌توانند برای برخی دوربین های مدار بسته هنگام شب مشکل ایجاد کنند، به ویژه در دوربین‌هایی که دارای LEDهای دید در شب هستند.
بنظر می رسد حشرات و عنکبوت‌ها بنا به دلایلی عاشق دوربین های مداربسته و نور مادون قرمز هستند. باید سطح دوربین مداربسته را حداقل دو یا سه بار در سال تمیز کنید، معمولاً بهار، اواسط تابستان و پاییز.
جدای از گرد و غبار که بدلیل نصب دوربین مداربسته در فضای خارجی امری طبیعی است، تمیزکاری در درجه اول برای خلاص شدن از شر تارهای عنکبوت و آشغال‌هایی که حشرات روی شیشه لنز از خود بجا می‌گذارند، الزامی است.
بیشتر از همه تارهای ریز عنکبوت با رشته‌های ابریشمی دردسر درست می‌کنند. زیرا در روشنایی روز قابل تشخیص نیستند، اما با روشن شدن چراغ‌های LED نور مادون قرمز دوربین مداربسته در شب، این تارها به طور کامل می‌درخشند و در عملکرد دوربین اختلال ایجاد می‌کنند.

 


10. دوربین مدار بسته را پشت پنجره نصب نکنید.

عده زیادی از مردم ممکن است این کار را امتحان می‌کنند. دوربین مداربسته را بجای فضای خارجی در داخل بصورتی که به بیرون پنجره یعنی فضای خارجی نشانه رفته است، نصب می‌کنند. بدین ترتیب در طول روز تصویری با کیفیت مطلوب خواهید داشت.
اما با تاریک شدن هوا، دوربین به حالت شب تغییر حالت داده و چراغ‌های .... دید در شب روشن می‌شوند. از اینجاست که کیفیت تصوری به شدت افت کرده و تمام چیزی که می‌بینید بازتاب نور مادون قرمز روی لنز دوربین مداربسته است. اتفاقی که رخ می‌دهد این است که، نور مادون قرمز ساطع شده از ..... ها به شیشه پنجره خورده و به سمت لنز دوربین مداربسته بازتاب می‌کند. این مورد نمونه بارزی از مطلبی است که در بخش چهارم مطرح شد.


جمع‌بندی

تا به اینجا مطمئنا متوجه شده‌اید که پشت تمام این ده نکته تنها چند اصل پایه هست که به شما کمک می‌کند تا بیشترین بازدهی را از دوربین های مدار بسته دید در شب خود داشته باشید.
نور مرئی یا مادون قرمز نواحی‌ای که می‌خواهید در شب دیده شوند را بیشتر کنید. حتی دوربین های مدار بسته ارزان که تصویر خوبی بطور معمول در نور کم خوب کار نمی‌کنند هم با نورپردازی مناسب محیط می‌توانند تصاویر با کیفیت ضبط کنند.
نگذارید نور مرئی و مادون قرمز بطور مستقیم روی لنز دوربین مداربسته تابیده یا بازتاب شود، تا دوربین مدار بسته بهترین کیفیت تصویر را در نور کم ارائه دهد.
چشم‌های انسان هم مانند لنز دوربین مدار بسته می‌تواند در نور کم به خوبی ببینند. اما فرض کنید شخصی نور چراغ قوه را از روبرو به طور مستقیم به چشم شما بتابد، این دقیقا اتفاقی است که برای دوربین های مدار بسته می‌افتد.
دوربین مدار بسته با چراغ‌های LED پیشرفته‌تر بجای چراغ‌های LED مادون قرمز دایره‌ای شکل در اطراف لنز دوربین مداربسته، خریداری کنید.
برای عملکرد بهتر در تاریکی کامل از نورافکن‌های مادون قرمز خارجی بجای چراغ‌های LED توکار استفاده کنید.

 

 

10 راه بهبود دید در شب دوربین مدار بسته - قسمت اول

10 راه افزایش دید در شب دوربین مداربسته - قسمت دوم

10 روش افزایش دید در شب دوربین مدار بسته - قسمت سوم

 

منبع: networkcameratech
مترجم: احسان کیاستی

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظرات کاربران  

+1 هادی محرمی 17 مهر 1397
خیلی ممنون برای راهنماییهای مفیدتون پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 بخش سایت 03 آذر 1397
با سلام.
خوشحالم که مقاله مفید بوده و مورد توجه شما قرار گرفته. پاسخ دادن | گزارش به مدیر

نظر خود را بنویسید.