home صفحه اصلی lock person ثبت نام

10 راه افزایش دید در شب دوربین مداربسته - قسمت دوم

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

10 راه افزایش و بهبود دید در شب در دوربین های مدار بسته 

 

جالب است بدانید در بسیاری از پروژه‌ها تنها با انجام چند تغییر ساده می‌توانید کیفیت ضبط تصویر دوربین مداربسته را تا چند برابر افزایش دهید. این مقاله که قسمت دوم سری مقاله با همین عنوان می‌باشد، سعی دارد ده روش ساده ولی کاربردی برای بهبود دید دوربین های مدار بسته در شب را بیان کند.

در قسمت اول این سری مقاله دو روش با عنوان "افزایش نور مرئی محیط" و "نصب منابع اضافی نور مادون قرمز" بیان شد. برای مطالعه قسمت اول می‌توانید به لینکی که در انتهای این مقاله قرار داده شده، مراجعه فرمائید.

انواع دوربين مداربسته معرفي کامل انواع دوربين مدار بسته

 

3. نور‌های شدید را از زاویه دید دوربین مداربسته خارج کنید.

هنگام نصب دوربین مداربسته، از مکان تمام چراغ‌ها و منابع نور در تمام زمان روز و شب آگاه باشید. دوربین مدار بسته را طوری باید نصب کنید که در جلو یا نزدیک دوربین منبع پر نور قرار نداشته باشد. این نکته را همیشه باید مدنظر قرار دهید که یک منبع پرنور مانند خورشید یا چراغ‌های خیابان مستقیماً در میدان دید دوربین نباشد.

وجود یک منبع پرنور در نزدیکی دوربین مداربسته می‌تواند مشکلات متعددی ایجاد کند، حتی اگر در زاویه دید دوربین نباشد. این موضوع می‌تواند باعث شود تا حسگر دید در شب به درستی کار نکند. وجود منبع نور شدید باعث اختلال در سنسورهای دوربین مداربسته می‌شود و مانع از این می‌شود که دوربین نور دقیق محیط را تشخیص دهد. فرقی نمی‌کند نور مستقیم چراغ یا بازتاب نور چراغ از سطحی شفاف باشد، در کل تأثیر منفی روی لنز دوربین مدار بسته دارد.

اگر راهی جز نصب دوربین مداربسته در مجاورت یک منبع پرنور ندارید، سعی کنید منبع نور را در پشت دوربین یا بشکلی قرار دارد که نور ساطع شده مستقیما به لنز تابیده نشود.

راهنماي نصب دوربين مدار بسته در فضاي خارجي راهنماي نصب دوربين مدار بسته در فضاي خارجي

بدترین حالت زمانی رخ می‌دهد که بخواهید یک تصویر را در نور کم ببینید و یک منبع پر نور هم جلوی دید مستقیم لنز دوربین مدار بسته باشد. حسگر تصویر شاید بتواند از پس یک تصویر پرنور و یک تصویر کم‌نور بر بیاید، اما نمی‌‌تواند هر دو حد نهایی را یکجا مدیریت کند. اگر نوری شدید در زاویه دید دوربین باشد، دیگر قادر به تصویر نواحی تاریک‌تر نخواهید بود.

همانطور که می‌دانید WDR در دوربین های مدار بسته میزان نور نواحی پرنور و کم‌نور تصویر را اسکن کرده و با تلفیق این دو، تصویری با نور یک‌دست ایجاد می‌کند، بطوری که نواحی تاریک‌تر دیگر نامعلوم نباشند. عدم وجود منبع فوق شدید در تصویر به عملکرد این تکنولوژی در دوربین‌های مداربسته نیز کمک شایانی می‌کند تا تنها به اختلاف نورهای جزئی در تصویر بپردازد و در نهایت تصاویر باکیفیت‌تر بدست دهد.

در تصاویر زیر مثال‌هایی از وجود یک منبع نور شدید در مقابل زاویه دید دوربین مداربسته را نشان می‌دهد.

همانطور که مشاهده می‌کنید در تصاویر زیر نور یک چراغ قوه بطور مستقیم به لنز دوربین مداربسته تابیده شده است. برخی این روش را به عنوان راهی برای از کار انداختن دوربین مدار بسته بطور موقت استفاده می‌کنند.

نور مرئی که از جلو به لنز دوربین مداربسته تابیده می‌شود

 

4. نورهای مادون قرمز (IR) بازتابی مجاور دوربین مداربسته را کاهش داده یا حذف کنید.

اگر اهمیت بخش قبل را درک کرده باشید، احتمالا بحث این بخش را هم می‌توانید حدس بزنید. مانند بخش قبل اگر نور مادون قرمز ناخواسته روی لنز دوربین مداربسته شما بازتاب شود، باز هم دید دوربین مداربسته شما در شرایط کم‌نور یا شب کم شده و کیفیت تصویر دوربین کاهش می‌یابد. این موضوع ساده‌تر از آن است که فکر می‌کنید و می‌تواند روی تصویر شب بسیاری از دوربین‌های مدار بسته تأثیر منفی بگذارد، بدون اینکه صاحب آن حتی اطلاع داشته باشد.

فرض کنید یک دوربین مدار بسته روی ساختمانی نصب کرده و به سمت جایی که می‌خواهید نشانه گرفته‌اید. سپس متوجه می‌شوید که تصویر دوربین در روشنایی روز عالیست ولی در تاریکی شب با اینکه روشن است، ولی تصویر ضبط‌شده در نواحی تاریک‌تر واضح نبوده و هیچ‌چیز تشخیص نیست.

یکی از دلایل معمولش، بازتاب نور مادون قرمزی است که از ال‌ای‌دی‌های IR دوربین مداربسته که در کنار لنز تعبیه شده‌اند می‌باشد. به این ترتیب که نور LEDها با سطحی نزدیک مانند دیوار یا سقف بالکن یا شیئی که در مقابل دوربین مدار بسته قرار دارد برخورد کرده و بسمت لنز دوربین بازتاب می‌کند.. درست مانند نور مرئی که در بخش قبلی مطرح شد، این سطح که باعث بازتاب نور مادون قرمز می‌شود، ممکن است با اینکه حتی در دید دوربین مداربسته نیست، بر روی تصاویر ضبط شده توسط لنز دوربین منفی بگذارد.

معرفي دوربين هاي مداربسته multisensor مولتي سنسور معرفي کامل دوربين هاي مداربسته مولتي سنسور

همچنین درست مانند نور مرئی در بخش قبل، بدترین حالت زمانی اتفاق می‌افتد که از یک منبع نور IR یا همان مادون قرمز، نور بصورت مستقیم به لنز دوربین مدار بسته تابیده شود. در این حالت دوربین کاملا کور می‌شود.

مهم نیست که نور مرئی باشد یا نامرئی (مانند مادون قرمز)، از LEDهای مادون قرمز خود دوربین مداربسته باشد یا از یک نورافکن مادون قرمز (IR) خارجی، بطور مستقیم به لنز تابیده شود یا غیرمستقیم (بازتاب)، دقیقا در زاویه‌دید دوربین باشد یا فقط در نزدیکی، هر نور نامطلوب اضافه‌ای، توانایی دوربین مداربسته شما را برای دید در شب کاهش می‌دهد.

این دو عکس در حالی گرفته شده‌اند که یک نورافکن مادون قرمز به سمت لنز دوربین مداربسته نشانه رفته است. LEDهای مادون قرمز در هر دو حالت در دوربین‌ها غیرفعال شده اند. اما با گذاشتن دست جلوی نورافکن میزان نور ساطع شده کم و زیاد شده و باعث می‌شود کیفیت تصویر ضبط شده در شب توسط دوربین‌های مداربسته ضعیف شود.

بازتاب نور مادون قرمز به طرف لنز دوربین مدار بسته

 

 

10 راه بهبود دید در شب دوربین مدار بسته - قسمت اول

10 روش افزایش دید در شب دوربین مدار بسته - قسمت سوم

10 روش بهبود دید در شب دوربین مدار بسته - قسمت چهارم

 

منبع: networkcameratech
مترجم: احسان کیاستی


نظرات کاربران  

0 هادی محرمی 17 مهر 1397
خیلی ممنون از راهنماییتون خدا قوت پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 بخش سایت 03 آذر 1397
با سلام.
خواهش می‌کنم.
ممنون از توجه‌تون... پاسخ دادن | گزارش به مدیر

نظر خود را بنویسید.