home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما

درخواست تماس شما جهت مشاوره با موفقیت ثبت شد.

نیاز به مشاوره دارید؟

شماره تماس خود را وارد کنید، کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.
لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید.
داهوا

فروش انواع

محصولات داهوا

خرید داهوا

چگونه از سیستم دوربین مداربسته در مقابل رعدوبرق و نوسانات برق محافظت کنیم

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

 تاثیر رعد و برق بر دوربین های مدار بسته

امروزه در بسیاری از کسب‌وکارها، خانه‌ها و دیگر مراکز از دوربین های مدار بسته برای حفاظت و افزایش امنیت استفاده می‌شود. تأثیر مثبت نصب دوربین مداربسته در محیط برای جلوگیری از جرایمی مانند ورود غیرمجاز، سرقت، خرابکاری و غیره به روشنی مشخص است.

لازم به ذکر است تنها نصب دوربین مداربسته در محیط کفایت نمی‌کند. سیستم امنیتی نیاز به کنترل، نگهداری و رفع عیب دارد. در این میان دوربین های مداربسته اوتدور (به دوربین‌هایی که در محیط خارجی و باز نصب می‌شوند، outdoor گفته می‌شود) نیاز به توجه بیشتری دارند. به‌این دلیل که دوربین های اوتدور از یک طرف تحت تأثیر شرایط جوی و عوامل طبیعی مانند رعد و برق قرار دارند و از طرف دیگر بیشتر در دسترس خرابکاران هستند.

برای کاهش خطر آسیب دیدن دوربین های مدار بسته outdoor در برابر رعد و برق و دیگر عوامل، چند استراتژی وجود دارد که هنگام نصب باید مدنظر قرار داده شوند. در این مقاله سعی داریم برخی از این استراتژی‌ها را ارائه دهیم. اما قبل از آن اجازه دهید چند سؤال که قبل از نصب یک سیستم امنیتی دوربین مداربسته باید از خود بپرسیم را بررسی کنیم.

سوال‌هایی که باید قبل از نصب یک سیستم دوربین مداربسته از خود بپرسیم:
1. در گذشته محل نصب دوربین مداربسته در معرض رعد و برق بوده یا نه؟
2. در محل نصب دوربین مداربسته احتمال نوسان و تغییر ولتاژ برق وجود دارد؟
3. در محل نصب احتمال قطع و وصل برق وجود دارد؟

 

رعد و برق و نصب دوربین مداربسته 

 

تجهیزات اصلی یک سیستم نظارت تصویری

دوربین های مدار بسته

از مهم ترین بخش‌های یک سیستم امنیتی نظارت تصویری مطمئناً دوربین های مدار بسته نصب شده در محیط هستند. امروزه سه نوع دوربین در اماکن نصب می‌شود.

  • نوع اول دوربین های مدار بسته ای هستند که در معرض دید افراد نصب می‌شوند و برای جلوگیری از جرایمی مانند سرقت و اقدامات خرابکارانه راه‌اندازی می‌شوند.
  • نوع دوم دوربین های مداربسته ای هستند که در معرض دید افراد نیستند و به‌طور مخفیانه در محیط نصب می‌شوند. این نوع دوربین ها که با نام دوربین مخفی نیز شناخته می‌شوند، معمولاً در وسایل موجود در محیط مانند ساعت دیواری، سنسور تشخیص حریق، وسایل الکترونیکی و غیره نصب می‌شوند. هدف از نصب دوربین مخفی می‌تواند جلوگیری از وقوع جرم و یا کنترل نامحسوس باشد.
  • نوع سوم، دوربین‌های مداربسته‌ای هستند که در فضاهای باز یا وسیع برای کنترل پرسنل، کارمندان، تجهیزات، خط تولید و... در محیط نصب می‌شوند.

مانیتورها

در اتاق مانیتورینگ از مانیتور یا نمایشگرها برای مشاهده تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مداربسته استفاده می‌شود. تعداد و سایز نمایشگرهای نصب شده به تعداد دوربین های مداربسته نصب شده بستگی دارد. معمولاً از نمایشگرهای LCD برای نظارت بر تصاویر ضبط شده استفاده می‌شود.

دستگاه DVR

دستگاه دی وی ار وسیله‌ای است که برای ذخیره سازی تصاویر ضبط شده روی یک هارد دیسک به‌کار می‌رود. حجم هارد دیسک به تعداد و کیفیت دوربین های مدار بسته نصب شده و زمانیکه برای نگهداری تصاویر ضبط شده در نظر است، بستگی دارد. دستگاه‌های DVR معمولاً 4 کانال، 8 کانال یا 16 کانال هستند. هر کانال ورودی یک دوربین مداربسته است، یعنی به یک دستگاه دی وی ار 4 کانال امکان اتصال 4 دوربین مداربسته وجود دارد.
از دستگاه دی وی ار برای انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل یا کامپیوتر از طریق اینترنت نیز استفاده می‌شود.

اینها تجهیزات اصلی هستند که در سیستم های امنیتی نظارت تصویری به‌کار می‌روند. حال سؤال اینجاست که چطور می‌توانیم از آسیب رسیدن به این تجهیزات و از پرداخت هزینه برای تعمیر یا تعویض جلوگیری کنیم؟ 

 

نصب دوربین مداربسته و یو پی اس ups 

 

استراتژی‌های مؤثر جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به دوربین های مدار بسته

1. از نصب دوربین های مداربسته روی وسایل فلزی یا آهنی خودداری کنید، چراکه خطر برخورد رعد و برق به اشیاء فلزی و آهنی خیلی بیشتر از دیگر اشیاء است. لذا در‌خاطر داشته باشید که دوربین باید درجایی نصب شود که خطر برخورد رعد و برق کمتر است و در صورت برخورد رعد و برق تأثیر کمتری بر دوربین مداربسته می‌گذارد.

2. همانطورکه می‌دانید رعدوبرق به مرتفع‌ترین و نوک‌تیزترین نقطه ساختمان برخورد می‌کند. استفاده از سیم اتصال به زمین یا ارت (earth) باعث انتقال ولتاژ بالایی که رعد و برق به سیستم وارد می‌کند، به زمین می‌شود. دوربین مداربسته و دستگاه dvr یا nvr باید با استفاده از سیم ارت به زمین متصل شوند. معمولاً در پشت دستگاه dvr و دوربین مداربسته درگاهی برای اتصال سیم اتصال به زمین پیشبینی شده است.

3. رعدوبرق باعث می‌شود ولتاژی بسیار بالاتر از 220 ولت به سیستم وارد شود و باعث آسیب رسیدن به سیستم نظارت تصویری می‌شود. در ادامه سه روش برای جلوگیری از آسیب رسیدن به سیستم در این شرایط بیان می‌کنیم:

  • محافظ برق: هنگام ورود ولتاژ بالا به سیستم محافظ برق، جریان را قطع کرده و مانع ورود جریان برق به سیستم می‌شود.
  • یو پی اس (UPS): هنگام ورود جریان بالاتر یا پایین‌تر از 220 ولت، UPS جریان برق را قطع کرده و برق سیستم را با استفاده از باتری‌های خود تأمین می‌کند. یو پی اس برعکس محافظ برق که تنها جریان برق را قطع می‌کند، با بهره‌گیری از باتری باعث تثبیت جریان می‌شود.
  • استابیلایزر (Stabilizer): استابیلایزر مشابه یو پی اس عمل کرده و باعث تثبیت جریان می‌شود با این تفاوت که دارای باتری نمی‌باشد و هنگام نوسان برق، جریان را تثبیت می‌کند. به‌طور مثال اگر ولتاژ جریان برق 260 ولت یا 180 ولت باشد، استابیلایزر خروجی جریانی ثابت معادل 220 ولت ایجاد کرده و به سیستم تزریق می‌کند.
  • یو پی اس دارای استابیلایزر: این دستگاه تلفیقی از دو مورد قبلی است. به‌این‌صورت که هنگام ورود جریانی معادل 180 ولت دستگاه بدون استفاده از باتری به‌صورت استابیلایز عمل کرده و با تثبیت جریان، 220 ولت برق به سیستم تزریق می‌کند، ولی هنگامی که ولتاژ بسیار پایین‌تر است (به‌طور مثال 100 ولت) و دیگر امکان تثبیت وجود ندارد، برق سیستم را با استفاده از باتری تأمین می‌کند.

4. این مورد با اینکه کوچک است ولی حائز اهمیت است. جهت عملکرد هرچه بهتر سیستم، فیش های BNC یا هرگونه فیش فلزی دیگری که استفاده می‌کنید را با استفاده از چسب برق بپوشانید. اینکار باعث می‌شود در صورتی که فیش با جسمی آهنی برخورد کند، اختلالی در سیستم به‌وجود نیاید.

 

کلام آخر
رعد و برق یا نوسانات برق از شایع‌ترین اتفاقاتی هستند که به سیستم‌های نظارت تصویری آسیب می‌رسانند. پس با این وجود بهتر است تمام استانداردهایی که باعث پیشگیری از آسیب رسیدن به سیستم هنگام وقوع این حوادث طبیعی و غیرطبیعی می‌شوند را رعایت کنیم. در این مقاله برخی از نکاتی که باعث ارتقاع سطح کیفی و مقاومت سیستم در مقابل نوسان جریان برق و رعدوبرق می‌شوند را بیان کردیم. در صورتیکه احساس می‌کنید نکته یا مورد دیگری در این زمینه وجود دارد که به آن اشاره نشده است، می‌توانید مطلب مورد نظر را در بخش نظرات مطرح کنید.

 

منبع: گروه فنی فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت و annke
مترجم و گردآورنده: احسان کیاستی

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.

پرفروش‌ترین‌های دوربین مداربسته
دوربین بولت داهوا مدل DH-HAC-HFW1200TP | DH-HAC-HFW1400TP

سنسور تصویر: 4.1 مگاپیکسل
کیفیت: 2688×1520, 4.1MP
لنز ثابت: 3.6 میلی متر
دید در شب: 20 متر
سایر: ICR + ِDWDR + HLC + BLC + IP67 + Lux + DNR + ...

740,000 تومان
پک آماده 8 کانال دوربین مداربسته ویژه دفاتر کار و مراکز اداری و مراکز خرید

- دستگاه DVR 8 کانال
- 8 عدد دوربین بولت 2 مگاپیکسل
- 25 متر دید در شب
- کابل تصویر RG59 دوسر سوکت 8 حلقه 10 متری
- منبع تغذیه مرکزی 10 آمپر ...

3,676,500 تومان
پک آماده دوربین مداربسته 2 کانال AHD سری اقتصادی

- دستگاه DVR چهار کانال
- دوربین دومگاپیکسل
- 25 متر دید در شب
- کابل تصویر RG59 دوسر سوکت دو حلقه 10 متری
- منبع تغذیه 2 آمپر
- یک ...

1,208,000 تومان
پک آماده دوربین مداربسته 16 کانال AHD ویژه کارگاه ها و مراکز صنعتی و سوله ها

- دستگاه DVR 16 کانال
- 12 عدد دوربین بولت دو مگاپیکسل
- 4 عدد دوربین دام دو مگاپیکسل
- 25 متر دید در شب
- 160 متر کابل تصویر RG59
- ...

6,378,000 تومان
هایک ویژن

فروش انواع

محصولات هایک ویژن

خرید هایک ویژن
جدیدترین‌ها
کنترل-از-راه-دور-گیک-لینک

دستگاه کنترل از راه دور Geeklink با عملکرد SOS، مناسب برای اتوماسیون خانه هوشمند

270,000 تومان
310,000 تومان
Geeklink-repeater

تقویت کننده سیگنال خانه هوشمند، جهت ایجاد ارتباط بین کنترلر مرکزی و وسایلی که در فاصله نسبتا زیاد از کنترلر قرار دارند

680,000 تومان
790,000 تومان
mini-thinker

اتوماسیون خانگی مینی گیک لینک، سازگار با دستیار کنترل صوتی گوگل، دروازه ورود به خانه هوشمند

1,875,000 تومان
1,940,000 تومان
ff

کنترلر مرکزی مغز متفکر خانه هوشمند شما بوده و به راحتی قابل تنظیم، برنامه‌ریزی می‌باشد.

2,480,000 تومان
2,600,000 تومان
ورتینا

فروش انواع

محصولات ورتینا

خرید ورتینا
خانه هوشمند، کودک هوشمند: تاثیرات خانه هوشمند بر کودکان

در اکثر مواقع وقتی حرف از هوشمندسازی منزل می‌شود، از نگاه بزرگسالان و والدین به این موضوع نگاه می‌شود. بطور مثال تاثیراتی مانند اینکه چطور به ایمن‌سازی منزل کمک می‌کند، چطور باعث راحتی مدیریت منزل و وسایل می‌شود، چطور باعث افزایش نظم می‌شود.   اما کمتر از تاثیرات و فوایدی که خانه هوشمند رو ...

رونمایی هایک ویژن از سری جدید دوربین های مدار بسته ترمال (حرارتی) با قابلیت یادگیری عمیق

هایک ویژن یکی از غول‌های صنعت دوربین مداربسته و بطور کل نظارت تصویری، اخیرا نسخه بروزشده‌ای از دوربین‌های بولت ترمال خود که از قابلیت یادگیری عمیق (Deep Learnning) بهره می‌برند را روانه بازار ساخته است. سری جدید دوربین‌های مداربسته ترمال هایک ویژن، قابلیت‌هایی پیشرفته‌تر و بهبودیافته‌تری برای ...

فواید هوشمند سازی منزل

       مقرون‌به‌صرفه بودن تکنولوژی های بیسیم، قابلیت های خانه هوشمند و گرایش مردم به سمت هوشمندسازی را شتاب بیشتری بخشیده است. امروزه اکثر مردم به فواید یک خانه هوشمند پی برده‌اند و به‌دلیل آسودگی خاطر، امنیت و امکاناتی که به همراه دارد، به هوشمندسازی منزل به‌عنوان سرمایه‌گذاری‌ای ارزشمن ...

چگونه دوربین های شمارنده دولنز منجر به فروش موفق می‌شوند؟

    شمارش افرادی که روزانه وارد فروشگاه یا مرکز خرید شما می‌شوند، از جهات مختلف می‌تواند به بهبود عملکرد شما کمک کند. به‌عنوان مثال، با افزایش دقیق تعداد پرسنل در زمان‌های شلوغ می‌توانید سرویس دهی به صف خرید را بهبود داده و با کاهش پرسنل در زمان های خلوت‌تر، بازدهی عملکردتان را افزایش دهید. ه ...

داغ
هایک ویژن یا داهوا؟ مقایسه دو برند پرفروش دوربین مداربسته

یکی از مهم‌ترین و اولین دغدغه‌های افراد هنگام انتخاب و خرید دوربین مداربسته یا هر محصول دیگری، یافتن بهترین و باکیفیت‌ترین برند و تشخیص برندهای نامعتبر و محصولات نامرغوب می‌باشد. در این مقاله سعی داریم مقایسه‌ای جامع میان دو شرکت مطرح در زمینه تولید تجهیزات نظارت تصویری ارائه دهیم. ...

معرفی دوربین های مداربسته Turbo HD PIR هایک ویژن

      در طول تاریخ و دوره‌های زمانی مختلف، جهت حفاظت پیرامونی یک محیط از خندق و برجک گرفته تا دیوارهای مدرن و حصارهای آهنی استفاده می‌شد. تکنولوژی دنیای امروز انواع جدیدی از سیستم‌های حفاظت پیرامونی الکتریکی معرفی کرده است. این سیستم‌های هوشمند علاوه‌بر تشخیص، در بعضی موارد با پیشبینی دقیق ...

معرفی 10 محصول برای هوشمندسازی منزل

    اگر شما به اندازه کافی خوش‌شانس هستید که بتوانید منزل دومی داشته باشید، یک خانه‌ی هوشمند برای ایام تعطیلات با امکاناتی متفاوت از محل اقامت اصلی شما می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد. خواه تمایل داشته باشید که اقامتگاه صرفاً برای استفاده‌ی شخصی خودتان باشد یا قصد تجهیز آن به امکانات هوشمند برای اجا ...

دانلود HiLookVision ورژن 2.7.1.50 - نرم افزار انتقال تصویر دوربین های مدار بسته های لوک نسخه ویندوز

نرم افزار HiLookVision برنامه نظارت تصویری همه‌کاره‌ای است که برای دوربین‌های مداربسته تحت شبکه IP، دستگاه‌های DVR و NVR، دیکدرها و اینکدرها و غیره استفاده می‌شود.   قابلیت‌های برنامه های لوک ویژن نظارت بر تصاویر زنده ضبط تصاویر ویدئویی جستجو و بازبینی تصاویر ضبط شده از راه دور بک‌آپ ...

دانلود HiLookVision - نرم افزار انتقال تصویر دوربین های مدار بسته های لوک نسخه اندروید

     نرم افزار HiLookVision جهت استفاده برای دستگاه‌های DVR و NVR و دوربین های مدار بسته تحت شبکه ای که از قابلیت p2p کلود پشتیبانی می‌کنند، طراحی و عرضه شده است. برنامه های لوک ویژن با انتقال تصویر دوربین مداربسته از طریق اینترنت روی گوشی موبایل همراه، به کاربر امکان مشاهده تصاویر زنده ...

جلوگیری از سرقت در تعطیلات

    در آستانه‌ی سال نو و تعطیلات پیش‌رو آخرین چیزی که نیاز است نگران آن باشید سارقانی هستند که قصد دستبرد به منزل شما را دارند. سرقت از منازل در ایام تعطیلات نوروز و تابستان که بیشتر خانواده‌ها در مسافرت بسر می‌برند، شایع‎‌تر می‌باشد. بنابراین نگه‌داشتن عزیزان و دارایی‌هایتان دور از دسترس ...

مقایسه اندازه های لنز در دوربین های مداربسته

    اندازه‌ی لنز دوربین‌های مداربسته، میدان دید و میزان بزرگنمایی تصویر ضبط شده توسط دوربین را تعیین می‌کند. اندازه‌ی لنز دوربین‌های مداربسته به‌طور‌کلی از 2.5mm تا 100 mm تغییر می‌کند. هرقدر اندازه‌ی لنز دوربین بزرگتر باشد، پهنای میدان دید کمتر و بزرگنمایی تصویر بیشتر است. دوربین‌های م ...

عملکرد دوربین‌ مداربسته‌ دید در شب

  پیش‌تر دوربین‌های مداربسته با قابلیت دید در شب در حوزه‌ی فعالیت‌های ارتش، تولید برنامه‌های تلویزیونی شکار ارواح و فیلمبرداری حرفه‌ای ازحیات وحش مورد استفاده قرار می‌گرفت. با این‌حال، امروزه تقریباً هرکسی می‌تواند از این تکنولوژی استفاده کند، به‌خصوص زمانیکه موضوع نظارت و محافظت از ا ...

آموزش انتقال تصویر دوربین مدار بسته

بانک کامل

مقالات آموزشی دوربین مداربسته

مقالات آموزشی
آموزش انتقال تصویر دوربین مدار بسته

بانک دانلود

نرم افزار دوربین مداربسته

دانلود نرم افزار