home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما

آموزش نصب دوربین مدار بسته در منزل

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

راهنما و آموزش نصب دوربین مداربسته در خانه

نصب دوربین مداربسته در منزل موجب افزایش سطح امنیت شده و این امر نیز باعث می‌شود با خاطری آسوده هنگام سفر و دوری از خانه، به مشاهده و بررسی تصاویر ضبط‌شده توسط دوربین های مداربسته و ذخیره شده روی دستگاه DVR (با استفاده از تکنولوژی انتقال تصویر) بپردازید.

پروسه تحقیق، انتخاب، خرید و نصب سیستم‌های امنیتی نظارت تصویری می‌تواند جذاب باشد. همچنین اگر خودتان اقدام به خرید و نصب دوربین های مدار بسته کنید، می‌توانید هزینه‌ها را کاهش دهید، به‌شرطی‌که در منابع درستی به تحقیق پرداخته و از مشاوران زبده و صحیحی کمک گرفته باشید. 

در این مقاله آموزش گام‌به‌گام و ساده جهت خرید و نصب دوربین مداربسته در خانه را ارائه می‌کنیم.

 

انواع دوربين مداربسته معرفي کامل انواع دوربين مدار بسته

 

 

الف) اقدامات لازم قبل از نصب دوربین مدار بسته، دستگاه DVR و دیگر تجهیزات

فکر ایجاد حفره در دیوارهای خانه برای سیم کشی جهت نصب دوربین مدار بسته ممکن است کمی نگران کننده باشد. اما بعضی سیستم های امنیتی دوربین مداربسته به‌صورت پکیج ارائه شده و نصب سیستم امنیتی دوربین مداربسته را بسیار آسان می‌کنند. 

1. تهیه لیستی از نیازها

اولین قدم تهیه لیستی از نیازهایی است که در زمینه نظارت تصویری دارید. این بدین معناست که مشخص کنید در چه مکانهایی نیاز به کنترل و نظارت تصویری دارید.

نظارت تک‌تک نقاط خانه توسط دوربین های مداربسته هم گران است و هم غیرضروری. در نتیجه نقاطی از خانه که مهم‌تر هستند و نیاز بیشتری به نظارت دارند را باید مشخص و اولیت‌بندی کنید. نقشه را روی یک کاغذ کشیده و نقاطی‌که نیاز به نصب دوربین مدار بسته است را مشخص کنید. سپس تک‌تک مکان‌هایی که برای نصب دوربین مداربسته مشخص کرده‌اید را چک کنید تا مطمئن شوید در آن نقطه بهترین تصویر را از دوربین مداربسته می‌گیرید و شیئی مانع ضبط تصویر توسط دوربین مداربسته نیست.

مکان‌های معمول برای نصب دوربین مدار بسته در خانه:

 • درب جلویی و پشتی خانه
 • پنجره‌های رو به خیابان
 • فضاهای باز داخل خانه (مثل آشپزخانه، حال و...)
 • کوچه یا خیابانی که خانه در آن واقع است
 • ایوان
 • راه‌پله‌ها

 

آموزش نصب دوربین مدار بسته در خانه 

 

2. خرید بهترین پکیج دوربین مداربسته مطابق نیازهایتان

شما می‌توانید تمام دستگاه‌های موردنیازتان را به‌صورت جدا تهیه کنید. اما معمولا ًخرید سیستم نظارت تصویری به‌صورت پکیج آماده ارزان تر، مقرون بصرفه‌تر و راحت‌تر است. سیستم امنیتی موردنیازتان می‌تواند شامل حداقل 2 یا 3 دوربین مداربسته، یک دستگاه DVR (دی وی آر)، کابل دوربین مداربسته (کواکسیال یا شبکه)، فیش BNC یا سوکت شبکه (بسته به سیستم دوربین مداربسته ای که نصب می‌کنید) و منبع تغذیه باشد. اگر هم قصد نظارت بر محیط بزرگی را ندارید، یک سیستم دوربین مداربسته بیسیم (وای فای یا وایرلس) نیازهایتان را برطرف می‌کند. این نکته را هم به یاد داشته باشید که دوربین مداربسته ای که خریداری می‌کنید تا حد امکان می‌بایست از برندهای معتبر بازار از قبیل هایک ویژن، های لوک، داهوا، ورتینا و ... باشد. چرا که دوربین هایی که به اصطلاح noname گفته می‌شود فاقد کیفیت و ضمانت می‌باشند.

نصب پکیج دوربین مداربسته معمولی برای خانه:

پکیجی دارای دو یا سه دوربین مداربسته (برای نظارت بر درب‌ها)، و یک دستگاه DVR (دی وی ار) با فضای ذخیره سازی (هارد دیسک) کافی برای ضبط دو یا سه روز ویدئو.

نصب پکیج دوربین مداربسته برای نظارت کودکان و دیگر اشیاء و اماکن مهم در خانه:

تعداد یک تا سه دوربین مداربسته وایرلس indoor می‌تواند یک اتاق را کاملاً پوشش داده و تصویر را مستقیماً به کامپیوترتان ارسال کند. (به دوربین های مدار بسته ای که در فضاهای داخلی مثل خانه و بانک و ادارات نصب می‌شوند ایندور (indoor) یا داخلی و به دوربین های مدار بسته ای که در فضاهای خارجی و باز نصب می‌شوند، اوتدور (outdoor) یا خارجی گفته می‌شود).

 

خرید فروش پکیج دوربین مداربسته 

 

3. دوربین های مداربسته موردنیازتان را شخصاً خریداری کنید.

وقتی تعداد دوربین های مدار بسته مورد نیازتان را مشخص کردید، باید دقیقاً نوع دوربین مداربسته ای که احتیاج دارید را مشخص کنید. خرید یک سیستم امنیتی دوربین مداربسته برای خانه می‌تواند از چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان قیمت داشته باشد، پس باید دقیقاً نوع و مشخصاتی که می‌خواهید دوربین مداربسته‌تان داشته باشد را مشخص کنید. برای اطمینان از انتخاب بهترین دوربین های مداربسته و دستگاه DVR (دی وی ار) می‌توانید از سیستم مشاوره رایگان فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت استفاده کرده و با کارشناسان ما تماس حاصل فرمائید. در نظر داشته باشید که امتیاز دیگر پکیج های آماده به نصب دوربین مداربسته ارزان تر تمام می‌شوند و همچنین با استفاده بسته آموزش نصب دوربین مدار بسته ای که همراه پکیج ارسال می‌شود، می‌توانید به راحتی خودتان سیستم دوربین مداربسته را نصب کرده و برای نصب هم هزینه‌ای پرداخت نکنید.

سیستم دوربین مداربسته بی سیم یا سیمی:

یکی از مزایای استفاده از دوربین های مداربسته وایرلس (بی سیم یا وای فای)، امکان نصب آن بدون نیاز به ایجاد حفره روی دیوارهای خانه برای سیم کشی می‌باشد. اما لازم به ذکر است هرچه دوربین مداربسته وای فای (ویرلس، بی سیم) از دستگاه DVR دورتر شود، قدرت و کیفیت سیگنال تصویر ارسالی کمی کمتر می‌شود. اگر قصد نظارت بر مکان بزرگی را دارید، از دوربین های مداربسته سیمی استفاده کنید، ولی اکثراً برای نصب دوربین مداربسته در خانه، سیستم دوربین مداربسته بیسیم (وای فای، وایرلس) چه از لحاظ سادگی نصب و چه از لحاظ سادگی سیستم، بهتر است.

تشخیص حرکت (موشن دیتکشن):

بعضی دوربین های مدار بسته تنها وقتی حرکتی تشخیص دهند شروع به ضبط تصویر می‌کنند. ضبط تصویر تنها وقتی کسی در اتاق است، باعث صرفه جویی در فضای ذخیره سازی و انرژی می‌شود.

انتقال تصویر دوربین مداربسته:

بسیاری از دوربین های مدار بسته قابلیت انتقال تصویر دستگاه DVR را ممکن می‌کنند. با استفاده از این قابلیت می‌توانید در کیلومترها دورتر از خانه یا محل کار از طریق گوشی تلفن همراه و یا لپ تاپ، تصاویر دوربین های مدار بسته نصب شده در خانه و محل کارتان را با استفاده از نرم افزار انتقال تصویر نصب شده روی سیستم‌تان، ببینید.

دوربین مدار بسته بیسیم, دوربین مداربسته ایندور و اوتدور,  

 

4. راه اندازی یک دستگاه DVR و یک مانیتور

برای مشاهده و ضبط تصویر دوربین های مدار بسته تان نیاز به یک دستگاه DVR دارید. دی وی ار تمام تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مداربسته را دریافت کرده و به یک مانیتور یا تلویزیون ارسال می‌کند. دستگاه های DVR فضای ذخیره سازی (هارد دیسک) متفاوتی دارند که به آنها اجازه می‌دهد از چند روز تا چند ماه تصویر ذخیره کنند.

 • اگر یک پکیج دوربین مداربسته خریداری کنید، معمولاً پکیج شامل دستگاه DVR است.
 • دستگاه NVR (ان وی آر یا Network Video Recorder که برای سیستم دوربین های مداربسته شبکه استفاده می‌شود) و دستگاه VCR (وی سی آر برای سیستم دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده می‌شود) نیز برای خرید در دسترس هستند.

دوربین مدار بسته, دستگاه dvr 

 

5. تست تجهیزات قبل از نصب

قبل از نصب پکیج دوربین مداربسته، از سلامت تمام تجهیزات از جمله کابل‌ها و فیش‌ها، دستگاه DVR، دوربین های مدار بسته، مانیتور یا تلویزیون اطمینان حاصل کنید.

پکیج دوربین مداربسته 

 

  

ب) نصب دوربین مدار بسته

1. انتخاب ارتفاع و زاویه مناسب برای نصب دوربین مداربسته

بهترین زاویه هر اتاقی برای نصب دوربین مدار بسته معمولاً کنجی از اتقاق است که دیوارها و سقف به‌هم می‌رسند. اطمینان حاصل کنید که دوربین مداربسته تصویر تمام ورودی‌ها و خروجی‌های موجود در اتاق را پوشش داده و نزدیک به یک منبع انرژی برق مانند پریز برق است.

 • اگر قصد نصب دوربین مدار بسته در فضای بیرون را دارید، دوربین مدار بسته را در ارتفاع 3 متر یا بیشتر نصب کنید، تا دوربین مداربسته در دسترس افراد نباشد.

آموزش نصب دوربین مدار بسته 

 

2. دوربین مداربسته را روی دیوار نصب کنید.

همراه بعضی دوربین های مدار بسته لنت‌های چسبنده‌ای برای نصب دوربین مداربسته روی دیوار ارسال می‌شود، ولی راه مطمئن‌تر پیچ کردن دوربین مداربسته به دیوار است.

 • مکان مناسب را مشخص کنید.
 • محل پیچ‌های دوربین مداربسته را روی دیوار علامت‌گذاری کنید.
 • جاهای علامت‌گذاری شده را با استفاده از یک دریل سوراخ کنید.
 • دوربین مداربسته را به دیوار پیچ کنید.
 • سمت دوربین مداربسته را تنظیم کنید.

آموزش نصب دوربین مدار بسته روی دیوار 

 

3. دوربین مداربسته را به یک منبع تغذیه برق متصل کنید.

تقریباً همراه تمام دوربین های مدار بسته یک آداپتور برق ارسال می‌شود که اتصال دوربین مداربسته به پریز برق معمولی دیواری را ممکن می‌کند. یک سر سیم آداپتور را به پشت دوربین مدار بسته و سر دیگر را (دوشاخه) به پریز برق متصل کنید.

 • اگر آداپتور برق دوربین مداربسته در جعبه ارسالی موجود نیست، و یا شکسته است، با محلی که دوربین مدرابسته را خریداری کرده‌اید تماس بگیرید.

منبع تغذیه دوربین مدار بسته 

 

4. یک دوربین مداربسته سیمی را به DVR متصل کنید.

تجهیزات نظارت تصویری از طریق فیش BNC به یکدیگر متصل می‌شوند. استفاده از فیش های بی ان سی آسان است و با چرخاندن پیچی که در انتهای فیش BNC قرار دارد، به پورت متصل شده قفل می‌شود. یک سر کابل RG (که به دو سرش فیش بی ان سی متصل است) را به دی وی ار و یک سر دیگر کابل را به دوربین مدار بسته متصل کنید.

 • توجه کنید که باید فیش BNC را به درگاه ورودی دی وی آر (Input) متصل کنید تا تصویر دوربین مداربسته را ببینید.

اتصال دوربین مداربسته به دستگاه DVR 

 

5. دوربین مداربسته بیسیم را به کامپیوتر خود متصل کنید.

همراه دوربین های مدار بسته بیسیم (به این دوربین های مدار بسته وای فای یا وایرلس نیز گفته می‌شود) دیسک فشرده‌ای (CD) ارسال می‌شود، که باید برای نظارت و دسترسی به دوربین مداربسته وایرلس این دیسک را روی کامپیوتر خود نصب کنید.

 • بعضی دوربین های مدار بسته وای فای گیرنده کوچکی دارند که از طریق درگاه USB به کامپیوتر متصل می‌شوند. اطمینان حاصل کنید گیرنده دوربین مداربسته وایرلس به درستی به کامپیوتر متصل شده است.
 • آی پی دوربین مداربسته بیسیم خود را یادداشت کنید. با وارد کردن این شماره (IP Address) در هر مرورگری (Browser) می‌توانید از راه دور به دوربین مداربسته وای فای خود دسترسی پیدا کرده و تصویرش را ببینید.

اتصال دوربین مدار بسته بیسیم به کامپیوتر 

 

6. نمایشگر (مانیتور یا تلویزیون) را به دستگاه DVR متصل کنید.

برای اتصال دستگاه DVR به نمایشگر نیز از فیش BNC استفاده می‌شود. اما برای مشاهده تصویر دوربین مدار بسته با کیفیت بالاتر، از کابل‌های HDMI، کابل کواکسیال (AV) و کابل VGA استفاده می‌شود. بعد از انتخاب نوع کابل، یک سر کابل را به دستگاه DVR و یک سر دستگاه را به نمایشگر متصل کنید.

 • شما می‌توانید به تعدادی که دستگاه DVR ورودی دوربین مداربسته دارد، به آن دوربین مدار بسته متصل کنید، دستگاه DVR به‌طور اتوماتیک تصویر هر دوربین مداربسته ای که به آن متصل کنید را ضبط می‌کند.

اتصال دستگاه DVR به مانیتور یا تلویزیون 

 

7. هرگونه مشکل و خطا را با تماس با بخش فنی فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت عیب یابی و رفع کنید.

چک کنید که دوربین مداربسته، دستگاه DVR و نمایشگر به منبع تغذیه برق متصل و تمام دستگاه‌ها روشن باشند. اطمینان حاصل کنید کابل‌ها سالم‌اند و به درستی و به پورتی که باید متصل شده‌اند. بعضی سیستم‌ها تصویر تمام دوربین های مدار بسته را با هم نشان می‌دهد، ولی بعضی امکان مشاهده و نظارت را به‌صورت تک تک می‌دهند.

رفع عیب، مشکل خطا دوربین مداربسته و دستگاه DVR 

 

ج) نکات نصب دوربین مدار بسته

1. انتخاب مکانی مناسب برای قرار دادن تجهیزات نظارت تصویری

وقتی قصد سیم کشی برای تعدادی زیادی دوربین مداربسته را دارید، به مکانی احتیاج دارید که تمام کابل‌ها در آنجا جمع شده و به دستگاه DVR متصل شوند. این مکان باید در دسترس باشد و از هر جایی از خانه بتوان به آنجا سیم کشی کرد. به‌طور مثال اتاق شیروانی مکان مناسبی برای قرار دادن تجهیزات سیستم نظارت تصویری است.

 • معمولاً تنها یک دستگاه DVR برای تمام دوربین های مدار بسته نصب شده کافی است.

کابل دوربین مدار بسته، دستگاه DVR و گیرنده 

 

2. از کابل ترکیبی استفاده کنید.

معمول‌ترین کابل در سیستم های دوربین مداربسته کابل ترکیبی است. این نوع کابل دارای دو رشته است، یک رشته برای تصویر و یک رشته برای برق، از این بابت به این کابل ترکیبی گفته می‌شود. با استفاده از کابل ترکیبی، برای هر دوربین مداربسته تنها یک بار احتیاج به سیم‌کشی است. رشته تصویر کابل ترکیبی از نوع RG59 است.

 • در رشته مربوط به برق، سیم سیاه‌رنگ منفی و سیم قرمزرنگ مثبت است.
 • به دو سر رشته تصویر، فیش BNC متصل می‌شود.
 • از کابل ترکیبی بهتر است در مسافت‌های زیر 50 متر استفاده شود.

کابل ترکیبی دوربین مداربسته, فیش BNC, کابل کواکسیال, سیم RG59 

 

3. روش‌های برق رسانی به دوربین های مدار بسته

 در مورد دوربین های وایرلس یا بی‌سیم اگر از نوع باطری خور هستند می‌توانید برق دوربین را با قراردادن باطری های باکیفیت تأمین نمایید. اگر هم آداپتور داشته باشند به راحتی با اتصال مستقیم به پریز برق می‌توانید برق آن را تأمین کنید. اما در مورد سایر دوربین هایی که نیاز به کابل کشی دارند هم از پریز برق استفاده می‌شود و هم از دستگاه های تأمین برق ضروری مانند موتور برق.

4. کابل هر دوربین مداربسته را به یک ورودی دستگاه DVR متصل کنید.

دستگاه DVR تان می‌تواند چند دوربین مداربسته را مدیریت کند و به شما این امکان را می‌دهد تنها با یک دستگاه تصویر تمام دوربین های مدار بسته را ضبط کنید. سپس نمایشگرتان تصویر دوربین های مداربسته را به‌صورت تک تک و یا یکجا نمایش می‌دهد.

آموزش نصب دوربین مدار بسته به دستگاه DVR 

 

5. کابل‌های دوربین های مدار بسته را مخفی کنید.

برای راه‌اندازی یک سیستم نظارت تصویری حرفه‌ای، می‌توانید کابل‌ها را از داخل دیوارها رد کرده و یا از داکت استفاده کنید.

 • می‌توانید کابل‌ها را از زیر فرش و دیگر وسایل رد کنید. در این صورت کابل‌ها را با چسب به زمین بچسبانید.
 • اگر با سیم کشی و ایجاد حفره در دیوار با استفاده از دریل مشکل دارید، با یک سیم کشی حرفه‌ای تماس بگیرید.

آموزش کابل کشی و سیم کشی دوربین مداربسته 

 

6. با کارشناسان تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با نصب دوربین مدار بسته و دیگر سیستم های امنیتی، می‌توانید از سیستم مشاوره رایگان فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت استفاده کرده و با کارشناسان فنی و فروش ما تماس حاصل فرمائید. کارشناسان ما آماده راهنمایی شما عزیزان هستند.

 

آموزش انتقال تصوير دوربين مدار بسته آموزش تصويري و قدم به قدم انتقال تصوير دوربين مداربسته به زبان ساده

 منابع: wikiHow و بخش فنی فروشگاه اینترنتی دوربین مداربسته فرافن مارکت

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظرات کاربران  

+1 کامپیوتر گلریز 08 مرداد 1397
عالی بود.تشکر پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 بخش سایت 03 آذر 1397
خواهش می‌کنم. خوشحالم مقاله براتون مفید واقع شده. پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 سلیمان 08 مرداد 1397
دستتون درد نکنه خیلی برام مفید بود پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 بخش سایت 03 آذر 1397
خواش میکنم. تشکر از توجه‌تون... پاسخ دادن | گزارش به مدیر
+1 دکتر توکلی 09 مرداد 1397
خیلی خوب و کامل توضیح دادید ممنون پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 بخش سایت 03 آذر 1397
سلام.
نظر لطف شماست.
در نگارش مقاله سعی شده به زبان ساده و بطور جامع موضوع پوشش داده بشه. پاسخ دادن | گزارش به مدیر
+1 Mostafa 14 مرداد 1397
جامع و کاربردی بود مرسی پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 بخش سایت 03 آذر 1397
خواهش می‌کنم.
ممنون از توجه شما... پاسخ دادن | گزارش به مدیر
+1 مهندس خورنگ 09 شهریور 1397
سلام توضیحات صادقانه و فنی بود با تشکر. پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 بخش سایت 03 آذر 1397
سلام.
نظر لطف شماست. پاسخ دادن | گزارش به مدیر
+1 مهندس خورنگ 09 شهریور 1397
سلام توضیح بسیار عالی بود. پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 بخش سایت 03 آذر 1397
سلام.
تشکر، امیدوارم مفید و آموزنده بوده باشه. پاسخ دادن | گزارش به مدیر
+1 مسعود 11 مهر 1397
سلام خیلی خوب بود .یک سوال دارم من میخوام به صورت لایو کنترل کنم.ایا مونیتور هم دارید.نه مونیتور کامپیوتر مثلا یک تلوزیون ۴۰×۴۰سانتیمتر نه اینچ مثلا ۱۲ اینچ.ممنون پاسخ دادن | گزارش به مدیر
-1 مدیر سایت 15 مهر 1397
با سلام.
شما می‌تونید با استفاده از گوشی موبایل همراهتون تصاویر زنده و ضبط شده رو از راه دور مشاهده کنید.
مقاله "آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته" رو مطالعه کنید. پاسخ دادن | گزارش به مدیر
+2 مهندس امیرعباس مرادی 19 مهر 1397
سلام. مطالب مفید و آموزنده بود...تشکر پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 بخش سایت 03 آذر 1397
سلام.
خواهش می‌کنم.
تشکر از توجه شما... پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 طاهره حسن پور 17 اسفند 1397
سلام چه مارکی بگیرم خوبه به نظرتون..... من یکی برا روی حیاط میخام یا خیلی خواسته باشم دوتا دوربین میخام؟؟؟ پاسخ دادن | گزارش به مدیر
0 بخش فروش
سلام
روی دوربین مداربسته تعدد برند داریم که شما با توجه به کاربردتون باید دوربین مورد نظر رو انتخاب کنید.
جهت مشاوره رایگان با بخش فروش تماس بگیرین، درخدمت تون هستیم. پاسخ دادن | گزارش به مدیر

نظر خود را بنویسید.

داهوا

فروش انواع

محصولات داهوا

خرید داهوا

جدیدترین‌ها

هایک ویژن

فروش انواع

محصولات هایک ویژن

خرید هایک ویژن

پکیج دوربین مداربسته

ورتینا

فروش انواع

محصولات ورتینا

خرید ورتینا

لوازم جانبی