home صفحه اصلی lock person ثبت نام

اهمیت کابل کشی در نصب دوربین مدار بسته

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

408 Cable 

 

آقای ایوان باترورث، مدیر تولید محصولات امنیتی شرکت ای-دی-آی گاردینر می گوید: « نصابان سیستم های امنیتی می بایست در چگونگی اتصالات الکتریکی سیستم ها بسیار دقت نمایند، چرا که این خطایی است که بسیار به سختی تشخیص داده می شود و البته رفع آن نیز بسیار پر هزینه خواهد بود. ما خود در رعایت مقررات و ویژگی های سیستم های امنیتی بسیار توجه می نماییم، و اخیراً نیز در این راه سیستم های خود را با استاندارد پی - دی ۶۶۶۲ هماهنگ نموده ایم، با این حال هنوز هم بسیاری از سیستم های امنیتی که در سراسر جهان به فروش رسانده و مورد استفاده قرار می گیرند از کابل کشی های قدیمی استفاده می کنند.

یکی از جملاتی که من همواره از نصابان سیستم های امنیتی می شنوم آن است که کابل، کابل است و هیچ تفاوتی بین دو نوع مختلف وجود ندارد. اگر چه که من شک ندارم که هیچ گاه این عبارت پذیرفتنی نبوده است، اما در حال حاضر این چنین مفهومی به هیچ وجه قابل قبول نیست.

برای کابل ها استاندارد خاصی وجود دارد که البته دلیل آن نیز محکم است. برای مثال استاندارد بی-اس-۴۷۳۷ مربوط به ارائه کابل هایی با حداقل میزان مقاومت الکتریکی است، که این میزان کم مقاوت عملکرد بهتر سیستم را باعث شده و میزان بروز اعلام خطر اشتباه را بر اساس نقصان در سیگنال کاهش می دهد.

البته کابل های سیستم های امنیتی نمی بایست بسیار پیچیده طراحی و ساخته شده باشند، چرا که ویژگی این کابل ها در چگونگی عملکرد موثر یک سیستم امنیتی بسیار موثر است. اگر برای یک سیستم مدرن هم یک کابل نامناسب مورد استفاده قرار گیرد، آن سیستم می تواند به عنوان منبعی از سیگنال های خطای اعلام خطر باشد.

 افزایش قیمت زیادی که اخیراً در قیمت مس به عنوان فلز اصلی استفاده شونده در کابل های الکتریکی رخ داده است، به همراه الزاماتی که استاندارد بی-اس بر روی سیستم ها وارد می کند، باعث شده است تا هم اکنون بحث تکنولوژی ساخت کابل های الکتریکی در صنعت بسیار مطرح باشد.

 این احتمال بسیار وجود دارد که در بازار کابل هایی عرضه شوند که بیان شود با استاندارد بی-اس هماهنگ هستند اما در عمل چنین نباشد. هم چنین ممکن است کابل هایی نیز وجود داشته باشند که بیان نشود که با استاندارد بی-اس هماهنگ هستند اما فواید متعددی داشته باشند. سوالی که در اینجا وجود دارد آن است که آیا میتوان در انتخاب کابل دوربین مدار بسته ریسک کرد؟

 قیمت کمتر کابل هایی که با استاندارد بی-اس هماهنگ نیستند عمدتاً به دلیل استفاده کمتر از مس در آنها است. علت دیگر ارزان بودن نیز می تواند قلع اندود نکردن کابل ها باشد. قلع اندود کردن به استفاده راحت تر از کابل در ترمینال ها کمک می کند. هم چنین ممکن است جنس مسی که استفاده شده است نیز مطلوب نباشد، و یا حتی از یک ماده ترکیبی هادی به جای مس استفاده شده باشد که البته ویژگی های الکتریکی متفاوتی نیز خواهد داشت.

هم اکنون سالها است که در بازار انگلستان کابل های تولید شده برای استفاده در سیستم های امنیتی بر اساس استاندارد بی-اس ۴۷۳۷ تولید می شوند و مشخصات تمامی کابل های تولیدی می بایست با این استاندارد هماهنگ باشند.

 هرگز اجازه ندهید تا کابل سیستم شما ضعیف ترین بخش آن باشد. همواره از کابل هایی استفاده نمایید که بر اساس استاندارد انگلستان تولید شده باشند.

انواع کابلهای موجود:

408 Cable2

 

کابلهای استاندارد

این کابل دوربین مدار بسته از هسته هایی تشکیل شده است که هر کدام از آنها از تعداد ۷ رشته سیم مسی بسیار نازک با ضخامت 0/2 میلی متر تشکیل شده اند و همگی در پی- وی- سی های نوع اول پوشانده شده اند. این کابل در انواع رنگ سفید و یا قهوه ای موجود می باشد.

کابلهای نسوز و ضد دود

 پوشش پی-وی - سی خارجی کابل ها می تواند از نوعی انتخاب شود که در مقابل آتش مقاوم باشد. این پوشش ها به گونه ای هستند که در آنها درصد میزان اکسیژن حدود ۳۲ درصد است. این به معنی آن است که میزان اکسیژن موجود در هوا می بایست حداقل ۳۲ درصد از حجم آن را تشکیل دهد تا این کابل ها آتش بگیرند. هوای معمولی حدود 19 درصد اکسیژن دارد. در کابل های معمولی درصد اکسیژن ۲۰ درصد است و حال آن که این کابل های نسوز ۳۲ درصدی هستند.

کابلهای ۱۴ رشته ای

این کابل ها نیز همانند کابل های معمولی دوربین های مدار بسته استاندارد هستند، با این تفاوت که در هر کدام، از تعداد ۱۴عدد رشته سیم 0/2 میلی متری استفاده شده است. این تعداد رشته سیم سطح مقطع نامی معادل 0/44 میلی متر مربع را ارائه می دهند. لذا این کابل ها عموماً در مواردی استفاده می شوند که به سطح مقطعی حدود 0/5 میلی متر احتیاج باشد.

کابلهای روکش دار

 در اینجا هسته سیم همانند کابل های استاندارد است. به علاوه یک لایه آلومینیوم نیز در دور کابل پیچانده شده است. استفاده از این کابل عموماً در مواردی است که در محیط، پالس های رادیویی و یا دیگر امواج تداخل کننده وجود دارند که می توانند منجر به اعلام خطر اشتباه و یا از دست رفتن سیگنال شوند. لذا در سراسر این نوع کابل دوربین مدار بسته پوشش آلومینیومی که زمین نیز شده است وجود دارد که نقش محافظ را بازی می کند و به علاوه می تواند در مدار به عنوان زمین نیز مورد استفاده قرار گیرد.

کابل های ارسال همزمان اطلاعات و تغذیه

 در این کابل ها از دو نوع فلز هادی مختلف استفاده می شود. دو سیم رشته ای آبی و قرمز که هر کدام از تعداد ۱۶ رشته سیم 0/2 میلی متری تشکیل شده اند و سطح مقطعی معادلی  0/5 میلی متر مربع را ارائه میدهند به عنوان کابل های تغذیه استفاده می شوند. این سطح مقطع می تواند کمک کند تا کابل دوربین مدار بسته در جریان های بالاتر از حد و یا در دیگر موارد ضروری نیز بتواند به کار آید.

کابل مربوط به ارسال اطلاعات و سیگنال نیز از سیم های استاندارد ۷ رشته ای 0/2 میلی متری مسی ساخته می شود. سیم های ارسال داده توسط فویل های آلومینیومی توری مانند که زمین نیز شده است پوشانده شده اند تا بتواند از تداخلات ناخواسته سیگنال هایی که میتواند از محیط و یا از کابل تغذیه مجاور ناشی شده باشند جلوگیری نماید.

کابل های دو رشته ای به هم پیچیده

در اینجا هر کابل از تعداد ۲۴ رشته سیم مسی 0/2 میلی متری با سطح مقطع کل 0/75 میلی متر مربع تشکیل شده است. هر دو رشته از سیم ها علاوه بر قرار گرفتن در پوشش آلومینیومی به هم نیز تابیده شده اند. در اینجا یک کابل ۷ رشته ای نیز به عنوان زمین مورد استفاده قرار می گیرد. این کابل دو رشته ای برای استفاده در کاربردهای انتقال داده و یا در مواردی هم چون سیستم های نظارت تصویری و یا سیستم های کنترل دسترسی که نیاز به سیم کشی های بلند دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

 

منبع: ماهنامه سیباشهر

مترجم: مهندس امیرحسین بتولی


نظر خود را بنویسید.