home صفحه اصلی lock person ثبت نام

نورپردازی طبیعی و مصنوعی در دوربین مدار بسته - قسمت دوم

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

عمر لامپ

عمر لامپ نقش قابل ملاحظه‌ای را در تعیین کارآیی منابع نوری مختلف از لحاظ هزینه‌ای بازی می‌کند. هزینه‌های عملی تعویض لامپ و هزینه‌های نیروی کار باید مورد توجه قرار گیرند، همانطور که می‌بایست خطرات اضافه اختلالات امنیتی به دلیل عدم امکان نورپردازی را در نظر داشت. جدول (5) عمر متوسط لامپ را برحسب ساعت برای بیشتر انواع لامپ که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند به طور خلاصه بیان می‌کند.

در بالای فهرست لامپ‌های سدیم پرفشار و کم‌فشار و لامپ بخار جیوه HID قرار دارند که هر کدام دارای حدود 24000 ساعت عمر متوسط می‌باشند. پس از آن برخی انواع لامپ‌های فلورسنت با عمر 10000 ساعت قرار دارند. در انتهای فهرست نیز لامپ‌های نئون و کوارتز-هالوژن قرار دارند که دارای عمری در حدود 1000 تا 2000 ساعت می‌باشند. اگر تعویض لامپ‌ها مشکل و پرهزینه می‌باشد، می‌بایست به جای انواع لامپ‌های نئون از لامپ‌های سدیم پرفشار استفاده کرد. استفاده از لامپ‌های سدیم پرفشار در مقایسه با تنگستن با حذف 12 سفر به محل برای تعویض لامپ‌های میوب، و داشتن 12 لامپ سوخته کمتر، مقدار زمان غیرفال بودن سیستم نظارت ویدئویی را کاهش خواهد داد. هرچند که لامپ‌های سدیم پرفشار رنگ خوبی را رائه نمی‌دهند.

ویژگی های خروجی تابشی تک LED و آرایه ای از LEDها 

طراحی های لامپ نیازمند مشخصات توان مصرفی، ولتاژ، نوع حباب، شکل لامپ، بازدهی، نور خروجی، دمای رنگ، عمر مفید، هزینه عملکرد، و سایر ویژگی‌های خاص می‌باشد. دمای زنگ، توان ورودی، و رده‌بندی عمر لامپ به شدت به هم وابسته‌اند و نمی‌توانند به طور مستقل تغییر کنند. برای یک توان داده شده، نور خروجی و دمای رنگ با افزایش مر مورد انتظار لامپ کاهش می‌یابد.

در لامپ‌های نئون، توان رشته (وات) تا حدودی متناسب با توان چهارم دمای آن می‌باشد. پس لامپی که در ولتاژی کمتر از ولتاژ نامی خود کار می‌کند دارای عمر بیشتری می‌باشد. یک قاده کلی در این رابطه وجود دارد: عمر رشته به ازای هر 5 درصد کاهش در ولتاژ دو برابر می‌شود؛ برعکس، عمر رشته به ازای هر 5 درصد افزایش در ولتاژ نصف می‌گردد.

عمرلامپ

 

سطوح نورپردازی امنیتی

علاوه بر ویژگی‌های لامپ و الزامات انرژی، اندازه و شکل نورافکن، فاصله بین لامپ‌ها، و ارتفاع لامپ از سطحی که مورد نورپردازی قرار می‌گیرد نیز می‌بایستی مورد توجه قرار گیرد. هرچند هر کاربرد ویدئویی دارای نیازمندی‌های خاص خود می‌باشد، مسئولیت اولیه برای روشنایی معمولاً به معماران یا مهندسین روشنایی سپرده می‌شود. به منظور تامین روشنایی مناسب در یک صنعت امنیتی یا محیط دارای امنیتی در راهروهای ساختمان، پلکانها، محوطه‌های خارجی، پارکینگ‌ها، به طرح‌های نورپردازی متفاوتی نیاز است. جدول (6) سطح روشنایی مورد نیاز برای مکان‌هایی مانند پارکینگ‌ها، پیاده‌روها، محوطه‌های بیرونی ساختما، و گردشگاه‌های متعلق به عابران پیاده را جدول‌بندی کرده است.

طراحان سیستم ویدئویی و مدیران امنیتی اغلب گزینه‌ای برای افزایش یا تغییر روشنایی‌های نصب شده ندارند و باید در ابتدا تعیین نمایند که آیا روشنایی موجود برای کاربردهای با دوربین های مدار بسته کافیست یا نه و سپس به انتخاب دوربین مدار بسته جهت به دست آوردن تصویر مطلوب بپردازند. اگر روشنایی کافی نباشد، می‌توان با افزودن روشنایی جایگزین در منطقه انتخاب شده برای تامین روشنایی اضافه مورد نیاز دوربین های مدار بسته، روشنایی موجود را افزایش داد.

 

نورپردازی با امنیت بالا

نورپردازی نقشی کلیدی در ماندن در یک سطح با امنیت بالا در تاسیسات اصلاحی ایفا می‌کند. سخت‌افزار نورپردازی به تجهیزات خاصی برای اطمینان از بقا در شرایط دشوار نیاز دارد. لامپ‌ها و نورافکن‌های با امنیت بالا به گونه‌ای خاص طراحی می‌شوند تا در مقابل خرابکاری مصون بماند و اغلب با محفظه‌هایی از تولیدات پلی‌کربنات فشرده ساخته می‌شوند تا در مقابل خرابکاری و شرایط بد جوی بدون شکستگی و از دست دادن کارآیی نورپردازی خود مقاوت کنند (شکل (4)).

چنین نورافکن‌هایی طراحی شده‌اند تا لامپ‌های نئون، HID، و سایر انواع لامپ‌ها را در خود جای دهند تا شدت نور لازم و طیف کاملی از رنگهای مورد نیاز برای سیستم‌های امنیتی ویدئویی رنگی و سیاه و سفید تامین شود.بیشتر تجهیزات مجهز به پیچ‌های ضدسرقت جهت جلوگیری از بازشدن نورافکن‌ها توسط اشخاص غیرمجاز می‌باشند. برای مصارف داخلی نورافکن‌های با لامپ فلورسنت و پلی‌کربنات فشرده راه حل خوبی می‌باشد. لنزهای پلی‌کربنات ساخته شده دارای زبانه‌های قالب‌ریزی شده‌ای هستند که در شکاف‌های خاصی که در صفحه‌ای از جنس فولاد تقویت شده قرار دارد گیر کرده و مانع از باز شدن نورافکن می‌گردد، در نتیجه لامپ‌های فلورسنت کمتر در معرض دید خرابکاران قرار می‌گیرد. کاربردهایی که شامل سلول‌های زندان، امکانات بازداشت نوجوانان، بخش‌های با امنیت بالا در بیمارستان، گاراژهای پارکینگ، راهروی ساختمان‌های عمومی، پلکان‌ها، و تونل‌های زیرزمینی می‌شود.

نورافکن های با امنیت بالا

 

خلاصه

کیفیت تصویر ویدئویی نهایی و هوشمندی ارائه شده توسط آن به شدت به منابع نور مصنوعی یا طبیعی که صحنه را روشن می‌سازد بستگی دارد. برای به دست آوردن نتایج بهینه، ویژگی‌های لامپ (طیف، سطح روشنایی، الگوی تابشی) باید بررسی شده و با ویژگی‌های طیفی و حساسیت دوربین مدار بسته تطبیق داده شود. سیستم‌های رنگی هنگامی که در طول روز با نور طبیعی و با منابع روشنایی مصنوعی که دارای رنگ بالانس رنگی مختلف در یک صحنه می‌تواند به ارائه رنگ ضعیف در تصویر ویدئویی منجر شود. اگر سطح روشنایی که در آستانه مقدار مناسب قرار دارد، را با یک نورسنج اندازه بگیرید تا مقدار نوری که از صحنه به دوربین مدار بسته می‌رسد مشخص شود. اگر نور کافی برای یک دوربین مدار بسته ویدئویی دیجیتال استاندارد وجود ندارد، روشنایی را با منابع جایگزین افزایش داده یا دوربین مدار بسته ICCD حساس‌تر انتخاب کنید. همانند چشم انسان، روشنایی کلید خوب دیدن است.

سطح نور توصیه شده برای کاربردهای امنیتی 

 

مطالعه نورپردازی طبیعی و مصنوعی - قسمت اول

 

منبع: ماهنامه سیباشهر

 

 

 


نظر خود را بنویسید.