home صفحه اصلی lock person ثبت نام

راهنمای نصب دوربین مداربسته پانورامیک

آشنایی با دوربین های مداربسته پانورامیک

ردیابی اشخاص در سراسر فضاهای باز و عریض بدون هیچ نقطه کوری می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. این موضوع در کاربردهای مشخصی مانند یک خرده‌فروشی، بانکداری و دیگر محیط‌های تجاری مهم که می‌خواهیم از زمانی که یک شخص به منطقه تحت نظارت وارد می‌شود، تمام حرکات وی در نظارت ویدئویی تصویربرداری شود، به چشم آید.

هر قدر هم که دوربین های مداربسته تحت شبکه پیشرفته شده باشند، باز هم تصویربرداری با یک دید 360 درجه کامل، حتی با چندین دوربین نصب شده بدون هیچ نقطه کوری، یک چالش است.

تصویر دوربین مداربسته پانورامیک

گرچه دوربین های مداربسته PTZ نظارت 360 درجه را ارائه می‌کنند، ولی ممکن است رویدادهای مهم در قسمت دیگری از منطقه تحت پوشش را از دست بدهند، زیرا در هر لحظه تنها قسمتی از تمام صحنه را فیلم‎برداری می‌کنند. وقتی حادثه‎ای در حال رخ دادن است، ممکن است PTZها در جهت نادرست باشند که منجر به از دست دادن یک فرصت در تصویربرداری نظارت ویدئویی می‎شود. بنابراین دوربین های مداربسته پانورامیک برای کاربردهایی که نیاز به دید 360 درجه کامل دارند، مفید واقع می‎شوند.

بعضی دوربین های مداربسته پانورامیک را به چشم یک دوربین تخصصی که مقرون به صرفه است نگاه می‎کنند. برای مثال در گذشته، چندین دوربین باید به سختی برای پوشش یک پارکینگ یا استادیوم نصب می‎شدند. امروزه استفاده از یک دوربین پانورامیک برای پوشش مشابه به مجوزهای نرم افزار کمتر و زیرساخت شبکه، کابل و منبع‎های تغذیه کمتر برای صرفه‎جویی در هزینه نیاز دارد. دوربین های پانورامیک نه تنها تعداد دوربین‎های مورد نیاز برای بازگشت سرمایه را به حداقل می‎رسانند، بلکه در بحث زیبایی‎شناسی و توانایی‎ها و قابلیت‎های بیشتر نیز امتحان خود را پس داده‎اند.

دوربین‎های مداربسته پانورامیک معمولا با توانایی‎های تصویربرداری 180 درجه و 360 درجه در دو مدل در دسترس هستند. با استفاده از دوربین مداربسته فیش آی یا یک دوربین مداربسته مولتی سنسور.

لنزهای فیش آی یک تصویر نیم‎کره‎ای یا پانورامیک وسیع با مقداری انحراف و قوس فراهم می‎کنند که در آن نرم‌افزار پردازش ویدئویی می‌تواند سطح‎های انحراف را کاهش دهد.

یک دوربین مولتی سنسور یا چند سنسوره همانطور که از نامش پیداست از چند سنسور تصویر (لنز) مجزا برای فراهم کردن تصاویر جدا استفاده می‎کند و یا با استفاده از الگوریتم‎های stiching ویدئویی برای فراهم کردن دیدهای پانورامیک یکپارچه (معمولا بین 180 و 360 درجه) استفاده می‎کند.

تصویر پانوراما یکپارچه بدون قوس دوربین مداربسته مولتی سنسور

راهنمای نصب دوربین های مداربسته پانورامیک

یک دوربین پانورامیک تنها نیاز به کمی قدامات خاص در طول نصب دارد تا تضمین کند بزرگ‎ترین ناحیه را تصویربرداری کرده و بهترین کیفیت تصویر ممکن را فراهم می‎کند. در ادامه 5 نکته مهم را برای نصب و راه‎اندازی آسان‎تر بیان می‎کنیم.

زاویه دید بالای دوربین های پانورامیک

1. جانمایی

بسیار مهم است که انتظار کاربر از تکنولوژی، از جمله سطح جزئیات و وضوح تصویر مطلوب را درک کنیم. مطمئن شوید که دوربین در مناطق با ترافیک سنگین در فضاهای باز نصب شده باشد و از قرار دادن دوربین در دید یک شیء مانع یا یک شیء دائم در حال حرکت اجتناب کنید. برای دریافت دید 360 درجه دوربین مداربسته را در یک گوشه قرار ندهید.

نصب دوربین مدار بسته پانورامیک

2. نصب

محل نصب مناسبی را مشخص کنید که شرایط لازم کاربری را داشته باشد. کیفیت تصویر لازم را انتخاب کرده و طبق آن محاسبه کنید آیا سطح نظارت و شناسایی مناسب است یا این که آیا به تصاویر سطح تشخیص هویت نیاز دارد؟ نتایج بسته به این که دوربین در چه ارتفاعی نصب شده و اشیاء چه قدر از آن دور هستند تغییر می‎کند. دوربین را حداقل 4 الی 6 متر بالاتر از سطح زمین نصب کنید و برای هر 3 متر دوربین را 30 متر به سمت افق نشانه‌گیری کنید. این نسبت اشکالات تصویر را به حداقل خواهد رساند و انجنای صحنه را کاهش خواهد داد.

در نظر داشته باشید که برای هر 10 فوتی که دوربین بالاتر از سطح زمین نصب شده است، یک نقطه کور 10 فوتی در زیر دوربین وجود خواهد داشت. برای مثال، یک دوربین نصب شده به فاصله 20 فوت بالای زمین باید 200 فوت به سمت افق جهت‌گیری شده باشد که یک نقطه کور 20 فوتی در زیر دوربین تولید خواهد کرد.

نحوه جانمایی دوربین مداربسته پانورامیک

3. ابزار

از ابزار و سخت‌افزارهای نصب مناسب برای محیط استفاده کنید. دوربین‌های مداربسته در کاربردهای داخلی باید در IP66 یا بالاتر رتبه‌بندی شده باشند. کابل‌ها باید توسط داکت یا هر نوع محفظه‌ای پوشیده شده باشند.

4. وضوح

کیفیت تصویر لازم را معین کنید و مطمئن شوید که انتظارات کاربر با کیفیت خروجی سازگار باشد. تست و دریافت نمونه تصویر قبل از نصب به حداقل رساندن خطاهای احتمالی و بررسی انتظارات غیر معقول کمک می‌کند.

نمونه تصویر دوربین مداربسته پانورامیک

برای مشخص کردن سطح وضوح مناسب و صحیح برای دوربین، اول فاصله محل نصب دوربین تا محدوده شناسایی را که حداکثر فاصله‌ای است که شما می‌خواهید ببینید، اندازه بگیرید. سپس معین کنید که دوربین در واقع چند پیکسل در دسترس دارد. به آسانی میدان دید را بر حسب فوت بر پیکسل‎های افقی کلی دوربین تقسیم کنید تا تعداد پیکسل‎ها در هر فوت (PPF) را به دست آورید. هرچه میدان دید وسیع‌تر باشد، هر پیکسل بیشتر کشیده شده و پیکسل‎های کمتری برای رویت در هر نقطه از تصویر وجود خواهد داشت.

برای مثال، اگر میدان دید افقی 40 فوت باشد، استفاده از یک دوربین 4 مگاپیکسلی با یک تصویر 2688 پیکسل، 67 پیکسل در فوت به همراه خواهد داشت. با داشتن روشنایی کافی، 67 پیکسل بر فوت برای تصویربرداری از چهره یک شخص یا پلاک از روی یک ماشین مشکوک کافی است.

5. ذخیره‌سازی

شرایط لازم محل ذخیره‌سازی و پهنای باند را مشخص کنید و مطمئن شوید که یک دستگاه NVR انتخاب کرده‌اید که تعداد و اندازه درست هارد درایوها برای ذخیره‌سازی اطلاعات شما را داشته باشد.

منبع: مجله حفاظت و ساختمان

 تامین امنیت دانشگاه تنسی با نصب دوربین های مدار بسته اویجیلون

 

در این مقاله به بیان چالش‌ها، راه‌حل‌ها و ویژگی‌های خاص پروژه نصب دوربین‌های مداربسته اویجیلون جهت نظارت بر فضایی بالغ بر 550 هکتار محیط دانشگاه Tennessee و تامین امنیت افراد می‌پردازیم.

 راهنمای مخفی کردن دوربین مداربسته در فضای خارجی

 

نصب دوربین مداربسته در فضای خارجی راه مناسبی برای نظارت بر منزل و محل کار از راه دور می‌باشد. اما ممکن است افراد خرابکار یا سارقین اقدام به آسیبب رساندن یا از کار انداختن دوربین های مدار بسته کنند. شما می‌توانید با رعایت چند نکته و انجام چند کار ساده از این موضوع جلوگیری کنید.

روش‌های زیادی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات توسط افراد خرابکار می‌باشد که در این مقاله به بررسی چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

 

اگر قصد نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه یا IP در فضای خارجی یا در محیطی صنعتی مانند کارخانجات و کارگاه ها را دارید، باید ابتدا مشکلات، چالش‌ها و شرایطی که دوربین در فضاهای خارجی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند را شناخته و با یافتن راه‌حل مناسب برای هر چالش، دوربین را به بهترین شکل نصب و راه‌اندازی کنید. در این مقاله سعی داریم با ذکر این چالش‌ها، نکات و روش نصب صحیح دوربین مداربسته را در فضای خارجی را بیان کنیم.

آموزش نصب دوربین مداربسته در دفتر کار و شرکت 

 

مرحله اول: خریداری و تست دوربین های مدار بسته و دیگر تجهیزات

 

1. روی نقشه محل نصب دوربین های مدار بسته را مشخص کنید.

نظارت بر تمام نقاط شرکت یا دفتر کار علاوه بر اینکه هزینه‌بر است، لازم هم نیست. پس شما باید ابتدا اماکن را اولویت‌بندی کرده و نقاطی که اهمیت بیشتری دارند را مشخص کنید.

نقشه شرکت یا دفتر کار خود را تهیه کرده یا بکشید و سپس نقاطی که احتیاج است دوربین مداربسته نصب شود را مشخص کنید. نقاطی که برای نصب دوربین مداربسته مشخص کرده‌اید را مجددا چک کرده تا مطمئن شوید مانعی در دید دوربین مدار بسته وجود نداشته باشد و همچنین دوربین بهترین زاویه دید را داشته باشد.

نقاط معمولی که احتیاج به نصب دوربین مداربسته دارند:

  • درب‌های عقب و جلو
  • پنجره‌های رو به خیابان
  • اتاق‌ها
  • پارکینگ
  • راهروها
  • راه‌پله‌ها

تهیه نقشه محل نصب دوربین های مدار بسته 

 

2. بهترین پکیج دوربین مداربسته متناسب با نیاز خود را خریداری کنید.

شما می‌توانید تمام تجهیزات را بصورت جدا خریداری کنید، اما خرید پک آماده و کامل دوربین مداربسته که شامل تمام تجهیزات مورد نیاز می‌باشد، ارزان تر و آسان تر است. سیستم حفاظتی و نظارت تصویری شما حداقل باید شامل 1 تا 3 دوربین مدار بسته HD یا تحت شبکه IP، یک دستگاه DVR یا NVR، سیم و کابل مناسب، آدابتور و فیش باشد.

شما همچنین می‌توانید از دوربین های مدار بسته بیسیم (وایرلس) استفاده کنید، مگر اینکه قصد نظارت بر فضای بزرگی را داشته باشید.

بهترین پکیج دوربین مداربسته را خریداری کنید

 

3. نوع دوربین مداربسته مورد نیاز خود جهت نصب را مشخص کنید.

بعد از اینکه مشخص کردید به چند دوربین مداربسته احتیاج دارید، سپس وقت آن است که نوع دوربین های مدار بسته مورد نیاز خود را تعیین کنید. در ادامه برخی انواع دوربین مدار بسته را ارائه می‌دهیم و شما را در انتخاب نوع دوربین راهنمایی می‌کنیم.

نصب دوربین مداربسته بیسیم یا معمولی

نصب دوربین های مدار بسته وایرلس یا بیسیم آسان‌تر بوده و احتیاجی به سیم‌کشی ندارند، اما کارآیی و کیفیت دوربین با دورتر شدن از دستگاه تضعیف می‌شود. اگر قصد نظارت به مکان بزرگی را دارید، از دوربین های مدار بسته سیمی استفاده کنید، در غیر این صورت احتمالا دوربین های مداربسته بی سیم پاسخگوی نیازهای شما خواهند بود.

نصب دوربین مداربسته خارجی یا داخلی

دوربین های مدار بسته ای که برای نصب در فضای خارجی طراحی نشده‌اند، با بارش باران و رطوبت زیاد بسرعت آسیب می‌بینند، پس این مورد را نیز مدنظر قرار دهید. از این نظر دوربین های به دو دسته داخلی (ایندور یا Indoor) و خارجی (اوتدور یا  Outdoor) تقسیم می‌شوند.

قابلیت تشخیص حرکت

بعضی دوربین های مدار بسته تنها وقتی حرکتی در محیط تشخیص دهند شروع به ضبط تصویر می‌کنند. ضبط تصویر تنها زمانی که شخصی در محیط نصب دوربین مداربسته وجود دارد، باعث صرفه‌جویی فراوان در فضای ذخیره‌سازی و انرژی می‌شود.

انتقال تصویر دوربین مداربسته روی گوشی موبایل یا کامپیوتر و نظارت از راه دور

بسیاری از دوربین های مدار بسته و مهم‌تر دستگاه های DVR یا NVR قادر به ارسال تصاویر یا در اصطلاح انتقال تصاویر روی گوشی موبایل و لپ تاپ می‌باشند. این قابلیت به کاربر اجازه می‌دهد از هرجایی در جهان، از راه دور و از طریق اینترنت تصویر دوربین های مدار بسته نصب شده در منزل، محل کار یا شرکت را می‌دهند. برای اینکار تنها کافیست نرم افزار انتقال تصویر مورد نیاز را روی گوشی موبایل یا لپ تاپ خود نصب کرده و تنظیمات لازم را انجام دهید.

انواع دوربین مداربسته

 

4. نصب دستگاه DVR یا NVR و نمایشگر

برای ذخیره‌سازی تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته و بازبینی تصاویر، به یک دستگاه DVR یا NVR احتیاج دارید. دستگاه DVR یا NVR تصاویر تمام دوربین های مدار بسته را جمع‌آوری کرده و روی یک تلویزیون یا مانیتور نمایش می‌دهد. از طریق این دستگاه همچنین می‌توانید انتقال تصویر روی گوشی موبایل یا لپ تاپ انجام دهید.

دستگاه DVR و NVR دارای هارد دیسک می‌باشند که با توجه به ظرفیت هارد دیسک امکان ضبط تصاویر از یک روز تا هزاران ساعت را فراهم می‌کنند.

  • اگر یک پکیج آماده دوربین مداربسته خریداری کنید، معمولا شامل دستگاه DVR یا NVR می‌باشد.
  • تفاوت دستگاه DVR و NVR: دستگاه DVR همراه با دوربین های مدار بسته HD کار می‌کند و دستگاه NVR همراه با دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP

نصب دستگاه dvr و nvr و نمایشگر 

 

5. تجهیزات را قبل از نصب تست کنید.

قبل از نصب تمام تجهیزات شامل کابل‌ها، دستگاه دی وی ار یا ان وی ار، دوربین های مدار بسته و نمایشگر را بهم متصل کرده تا مطمئن شوید بدرستی در کنار هم کار می‌کنند.

تست دوربین های مدار بسته و دستگاه و تجهیزات قبل نصب

 

ادامه دارد...

منبع: wikihow
مترجم: احسان کیاستی

راه های بهبود و افزایش دید در شب دوربین های مدار بسته

ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که بعد از نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته، کیفیت تصویر مطلوب را در اماکن تاریک و یا تاریکی شب نگیرید. چه چیزی باعث این مشکل می‌شود؟ آیا کیفیت ضبط تصویر دوربین مداربسته ضعیف است؟ دوربین قابلیت دید در شب ندارد؟ برای بهبود کیفیت ضبط شده در امکان کم‌نور چه می‌توان کرد؟

جالب است بدانید با انجام چند تغییر ساده می‌توانید کیفیت دید در شب دوربین خود را چند برابر کنید. در این مقاله که قسمت چهارم این سری مقاله است، سعی داریم 10 راه بهبود و افزایش قابلیت دید در شب دوربین مدار بسته را ارائه دهیم.

برای مطالعه قسمت‌های قبلی این سری، می‌توانید از لینک‌هایی که در انتهای این قسمت قرار داده شده است، استفاده کنید.

راه های افزایش و بهبود دید در شب در دوربین های مدار بسته

 

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های یک دوربین مداربسته دید در شب آن است. دید در شب دوربین های مدار بسته با توجه به تکنولوژی ساخت، نحوه نصب و شرایط محیطی متفاوت است. از ویژگی‌های دید در شب مطلوب، می‌توان به ارائه تصویری با کیفیت تصویر مناسب، روشنایی یکنواخت در تمام نقاط تصویر، بطور هوشمند با توجه به فاصله سوژه از لنز روشنایی را تنظیم کند (بطوری که اگر شخصی در نزدیکی دوربین قرار بگیرید، صورتش را بیش از حد روشن نکند)، مشخص بودن نواحی تاریک‌تر و در نهایت در دوربین های حرفه‌ای‌تر، ارائه تصویری رنگی اشاره کرد.

در این مقاله که قسمت سوم این سری می‌باشد، سعی داریم ده روش ساده ولی کاربردی جهت بهبود دید در شب دوربین مداربسته ارائه دهیم. جهت دسترسی به دیگر قسمت‌های این سری مقاله، به بخش انتهایی این صفحه مراجعه فرمائید.

10 راه افزایش و بهبود دید در شب در دوربین های مدار بسته 

 

جالب است بدانید در بسیاری از پروژه‌ها تنها با انجام چند تغییر ساده می‌توانید کیفیت ضبط تصویر دوربین مداربسته را تا چند برابر افزایش دهید. این مقاله که قسمت دوم سری مقاله با همین عنوان می‌باشد، سعی دارد ده روش ساده ولی کاربردی برای بهبود دید دوربین های مدار بسته در شب را بیان کند.

در قسمت اول این سری مقاله دو روش با عنوان "افزایش نور مرئی محیط" و "نصب منابع اضافی نور مادون قرمز" بیان شد. برای مطالعه قسمت اول می‌توانید به لینکی که در انتهای این مقاله قرار داده شده، مراجعه فرمائید.

راه های افزایش و بهبود دید در شب در دوربین های مدار بسته 

 

شما می‌توانید با به خاطر داشتن نکاتی که در این مقاله ارائه می‌شود، در هنگام نصب، بروزرسانی و یا تعمیر سیستم نظارت تصویری خود، دید در شب دوربین های مدار بسته خود را بهبود بخشید.
چند اشتباه ساده می‌تواند توانایی دوربین مداربسته شما را برای گرفتن تصویری به دردبخور در نور کم به شدت کاهش دهد.
در ادامه خواهید دید که چه کارهایی باید و چه کارهایی نباید کرد تا بتوانید بهترین تصویر ممکن را از دوربین‌های خود بگیرید.

 تاثیر رعد و برق بر دوربین های مدار بسته

امروزه در بسیاری از کسب‌وکارها، خانه‌ها و دیگر مراکز از دوربین های مدار بسته برای حفاظت و افزایش امنیت استفاده می‌شود. تاثیر مثبت نصب دوربین مداربسته در محیط برای جلوگیری از جرایمی مانند ورود غیرمجاز، سرقت، خرابکاری و غیره به روشنی مشخص است.

لازم به ذکر است تنها نصب دوربین مداربسته در محیط کفایت نمی‌کند. سیستم امنیتی نیاز به کنترل، نگهداری و رفع عیب دارد. در این میان دوربین های مداربسته اوتدور (به دوربین‌هایی که در محیط خارجی و باز نصب می‌شوند، outdoor گفته می‌شود) نیاز به توجه بیشتری دارند. به این دلیل که دوربین های اوتدور از یک طرف تحت تاثیر شرایط جوی و عوامل طبیعی مانند رعد و برق قرار دارند و از طرف دیگر بیشتر در دسترس خرابکاران هستند.

برای کاهش خطر آسیب دیدن دوربین های مدار بسته outdoor در برابر رعد و برق و دیگر عوامل، چند استراتژی وجود دارد که هنگام نصب باید مدنظر قرار داده شوند. در این مقاله سعی داریم برخی از این استراتژی‌ها را ارائه دهیم. اما قبل از آن اجازه دهید چند سوال که قبل از نصب یک سیستم امنیتی دوربین مداربسته باید از خود بپرسیم را بررسی کنیم.