home صفحه اصلی lock person ثبت نام

آموزش نصب دوربین مداربسته در دفتر کار و شرکت 

 

مرحله اول: خریداری و تست دوربین های مدار بسته و دیگر تجهیزات

 

1. روی نقشه محل نصب دوربین های مدار بسته را مشخص کنید.

نظارت بر تمام نقاط شرکت یا دفتر کار علاوه بر اینکه هزینه‌بر است، لازم هم نیست. پس شما باید ابتدا اماکن را اولویت‌بندی کرده و نقاطی که اهمیت بیشتری دارند را مشخص کنید.

نقشه شرکت یا دفتر کار خود را تهیه کرده یا بکشید و سپس نقاطی که احتیاج است دوربین مداربسته نصب شود را مشخص کنید. نقاطی که برای نصب دوربین مداربسته مشخص کرده‌اید را مجددا چک کرده تا مطمئن شوید مانعی در دید دوربین مدار بسته وجود نداشته باشد و همچنین دوربین بهترین زاویه دید را داشته باشد.

نقاط معمولی که احتیاج به نصب دوربین مداربسته دارند:

  • درب‌های عقب و جلو
  • پنجره‌های رو به خیابان
  • اتاق‌ها
  • پارکینگ
  • راهروها
  • راه‌پله‌ها

تهیه نقشه محل نصب دوربین های مدار بسته 

 

2. بهترین پکیج دوربین مداربسته متناسب با نیاز خود را خریداری کنید.

شما می‌توانید تمام تجهیزات را بصورت جدا خریداری کنید، اما خرید پک آماده و کامل دوربین مداربسته که شامل تمام تجهیزات مورد نیاز می‌باشد، ارزان تر و آسان تر است. سیستم حفاظتی و نظارت تصویری شما حداقل باید شامل 1 تا 3 دوربین مدار بسته HD یا تحت شبکه IP، یک دستگاه DVR یا NVR، سیم و کابل مناسب، آدابتور و فیش باشد.

شما همچنین می‌توانید از دوربین های مدار بسته بیسیم (وایرلس) استفاده کنید، مگر اینکه قصد نظارت بر فضای بزرگی را داشته باشید.

بهترین پکیج دوربین مداربسته را خریداری کنید

 

3. نوع دوربین مداربسته مورد نیاز خود جهت نصب را مشخص کنید.

بعد از اینکه مشخص کردید به چند دوربین مداربسته احتیاج دارید، سپس وقت آن است که نوع دوربین های مدار بسته مورد نیاز خود را تعیین کنید. در ادامه برخی انواع دوربین مدار بسته را ارائه می‌دهیم و شما را در انتخاب نوع دوربین راهنمایی می‌کنیم.

نصب دوربین مداربسته بیسیم یا معمولی

نصب دوربین های مدار بسته وایرلس یا بیسیم آسان‌تر بوده و احتیاجی به سیم‌کشی ندارند، اما کارآیی و کیفیت دوربین با دورتر شدن از دستگاه تضعیف می‌شود. اگر قصد نظارت به مکان بزرگی را دارید، از دوربین های مدار بسته سیمی استفاده کنید، در غیر این صورت احتمالا دوربین های مداربسته بی سیم پاسخگوی نیازهای شما خواهند بود.

نصب دوربین مداربسته خارجی یا داخلی

دوربین های مدار بسته ای که برای نصب در فضای خارجی طراحی نشده‌اند، با بارش باران و رطوبت زیاد بسرعت آسیب می‌بینند، پس این مورد را نیز مدنظر قرار دهید. از این نظر دوربین های به دو دسته داخلی (ایندور یا Indoor) و خارجی (اوتدور یا  Outdoor) تقسیم می‌شوند.

قابلیت تشخیص حرکت

بعضی دوربین های مدار بسته تنها وقتی حرکتی در محیط تشخیص دهند شروع به ضبط تصویر می‌کنند. ضبط تصویر تنها زمانی که شخصی در محیط نصب دوربین مداربسته وجود دارد، باعث صرفه‌جویی فراوان در فضای ذخیره‌سازی و انرژی می‌شود.

انتقال تصویر دوربین مداربسته روی گوشی موبایل یا کامپیوتر و نظارت از راه دور

بسیاری از دوربین های مدار بسته و مهم‌تر دستگاه های DVR یا NVR قادر به ارسال تصاویر یا در اصطلاح انتقال تصاویر روی گوشی موبایل و لپ تاپ می‌باشند. این قابلیت به کاربر اجازه می‌دهد از هرجایی در جهان، از راه دور و از طریق اینترنت تصویر دوربین های مدار بسته نصب شده در منزل، محل کار یا شرکت را می‌دهند. برای اینکار تنها کافیست نرم افزار انتقال تصویر مورد نیاز را روی گوشی موبایل یا لپ تاپ خود نصب کرده و تنظیمات لازم را انجام دهید.

انواع دوربین مداربسته

 

4. نصب دستگاه DVR یا NVR و نمایشگر

برای ذخیره‌سازی تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته و بازبینی تصاویر، به یک دستگاه DVR یا NVR احتیاج دارید. دستگاه DVR یا NVR تصاویر تمام دوربین های مدار بسته را جمع‌آوری کرده و روی یک تلویزیون یا مانیتور نمایش می‌دهد. از طریق این دستگاه همچنین می‌توانید انتقال تصویر روی گوشی موبایل یا لپ تاپ انجام دهید.

دستگاه DVR و NVR دارای هارد دیسک می‌باشند که با توجه به ظرفیت هارد دیسک امکان ضبط تصاویر از یک روز تا هزاران ساعت را فراهم می‌کنند.

  • اگر یک پکیج آماده دوربین مداربسته خریداری کنید، معمولا شامل دستگاه DVR یا NVR می‌باشد.
  • تفاوت دستگاه DVR و NVR: دستگاه DVR همراه با دوربین های مدار بسته HD کار می‌کند و دستگاه NVR همراه با دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP

نصب دستگاه dvr و nvr و نمایشگر 

 

5. تجهیزات را قبل از نصب تست کنید.

قبل از نصب تمام تجهیزات شامل کابل‌ها، دستگاه دی وی ار یا ان وی ار، دوربین های مدار بسته و نمایشگر را بهم متصل کرده تا مطمئن شوید بدرستی در کنار هم کار می‌کنند.

تست دوربین های مدار بسته و دستگاه و تجهیزات قبل نصب

 

ادامه دارد...

منبع: wikihow
مترجم: احسان کیاستی

راه های بهبود و افزایش دید در شب دوربین های مدار بسته

ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که بعد از نصب و راه‌اندازی دوربین مداربسته، کیفیت تصویر مطلوب را در اماکن تاریک و یا تاریکی شب نگیرید. چه چیزی باعث این مشکل می‌شود؟ آیا کیفیت ضبط تصویر دوربین مداربسته ضعیف است؟ دوربین قابلیت دید در شب ندارد؟ برای بهبود کیفیت ضبط شده در امکان کم‌نور چه می‌توان کرد؟

جالب است بدانید با انجام چند تغییر ساده می‌توانید کیفیت دید در شب دوربین خود را چند برابر کنید. در این مقاله که قسمت چهارم این سری مقاله است، سعی داریم 10 راه بهبود و افزایش قابلیت دید در شب دوربین مدار بسته را ارائه دهیم.

برای مطالعه قسمت‌های قبلی این سری، می‌توانید از لینک‌هایی که در انتهای این قسمت قرار داده شده است، استفاده کنید.

راه های افزایش و بهبود دید در شب در دوربین های مدار بسته

 

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های یک دوربین مداربسته دید در شب آن است. دید در شب دوربین های مدار بسته با توجه به تکنولوژی ساخت، نحوه نصب و شرایط محیطی متفاوت است. از ویژگی‌های دید در شب مطلوب، می‌توان به ارائه تصویری با کیفیت تصویر مناسب، روشنایی یکنواخت در تمام نقاط تصویر، بطور هوشمند با توجه به فاصله سوژه از لنز روشنایی را تنظیم کند (بطوری که اگر شخصی در نزدیکی دوربین قرار بگیرید، صورتش را بیش از حد روشن نکند)، مشخص بودن نواحی تاریک‌تر و در نهایت در دوربین های حرفه‌ای‌تر، ارائه تصویری رنگی اشاره کرد.

در این مقاله که قسمت سوم این سری می‌باشد، سعی داریم ده روش ساده ولی کاربردی جهت بهبود دید در شب دوربین مداربسته ارائه دهیم. جهت دسترسی به دیگر قسمت‌های این سری مقاله، به بخش انتهایی این صفحه مراجعه فرمائید.

10 راه افزایش و بهبود دید در شب در دوربین های مدار بسته 

 

جالب است بدانید در بسیاری از پروژه‌ها تنها با انجام چند تغییر ساده می‌توانید کیفیت ضبط تصویر دوربین مداربسته را تا چند برابر افزایش دهید. این مقاله که قسمت دوم سری مقاله با همین عنوان می‌باشد، سعی دارد ده روش ساده ولی کاربردی برای بهبود دید دوربین های مدار بسته در شب را بیان کند.

در قسمت اول این سری مقاله دو روش با عنوان "افزایش نور مرئی محیط" و "نصب منابع اضافی نور مادون قرمز" بیان شد. برای مطالعه قسمت اول می‌توانید به لینکی که در انتهای این مقاله قرار داده شده، مراجعه فرمائید.

راه های افزایش و بهبود دید در شب در دوربین های مدار بسته 

 

شما می‌توانید با به خاطر داشتن نکاتی که در این مقاله ارائه می‌شود، در هنگام نصب، بروزرسانی و یا تعمیر سیستم نظارت تصویری خود، دید در شب دوربین های مدار بسته خود را بهبود بخشید.
چند اشتباه ساده می‌تواند توانایی دوربین مداربسته شما را برای گرفتن تصویری به دردبخور در نور کم به شدت کاهش دهد.
در ادامه خواهید دید که چه کارهایی باید و چه کارهایی نباید کرد تا بتوانید بهترین تصویر ممکن را از دوربین‌های خود بگیرید.

 تاثیر رعد و برق بر دوربین های مدار بسته

امروزه در بسیاری از کسب‌وکارها، خانه‌ها و دیگر مراکز از دوربین های مدار بسته برای حفاظت و افزایش امنیت استفاده می‌شود. تاثیر مثبت نصب دوربین مداربسته در محیط برای جلوگیری از جرایمی مانند ورود غیرمجاز، سرقت، خرابکاری و غیره به روشنی مشخص است.

لازم به ذکر است تنها نصب دوربین مداربسته در محیط کفایت نمی‌کند. سیستم امنیتی نیاز به کنترل، نگهداری و رفع عیب دارد. در این میان دوربین های مداربسته اوتدور (به دوربین‌هایی که در محیط خارجی و باز نصب می‌شوند، outdoor گفته می‌شود) نیاز به توجه بیشتری دارند. به این دلیل که دوربین های اوتدور از یک طرف تحت تاثیر شرایط جوی و عوامل طبیعی مانند رعد و برق قرار دارند و از طرف دیگر بیشتر در دسترس خرابکاران هستند.

برای کاهش خطر آسیب دیدن دوربین های مدار بسته outdoor در برابر رعد و برق و دیگر عوامل، چند استراتژی وجود دارد که هنگام نصب باید مدنظر قرار داده شوند. در این مقاله سعی داریم برخی از این استراتژی‌ها را ارائه دهیم. اما قبل از آن اجازه دهید چند سوال که قبل از نصب یک سیستم امنیتی دوربین مداربسته باید از خود بپرسیم را بررسی کنیم.

 دکل دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته و بطور کلی سیستم‌های نظارت تصویری سال‌هاست به عنوان عنصر مهمی جهت تامین امنیت و کنترل محیط تلقی می‌شوند. با نصب دوربین مداربسته در اماکنی مانند فروشگاه‌ها، مغازه های خرده فروشی، مدارس، بانک‌ها و غیره می‌توان با نظارت بر تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌ها حرکات مشکوک و تخلفات انجام شده را حتی از راه دور (از طریق انتقال تصویر دوربین مداربسته روی گوشی موبایل یا لپ تاپ) زیر نظر داشت.

از مهم‌ترین محیط‌هایی که دوربین های مداربسته نقش کنترلی دارند، جاده ها، بزرگراه ها و شهرها هستند. در جاده‌های بین شهری و شهرها برای کنترل ترافیک و بررسی حوادث رانندگی و حتی جرایم دیگر از سیستم های نظارت تصویری و دوربین های مداربسته استفاده می‌شود.

نکته‌ای که در اینجا اهمیت دارد و مورد بحث این مقاله است، زاویه دید دوربین، مشرف بودن به کل محیط مورد نظر و به حداقل رساندن نقاط کور است. در جاده‌ها بهترین راه حل نصب دوربین مداربسته روی دکل یا پایه نگهدارنده است. دوربین های مداربسته علاوه بر جاده‌ها، معمولا در سایت‌های نفت و گاز، محوطه نمایشگاه‌ها، استادیوم‌ها (ورزشگاه‌ها)، میادین و پارک‌ها و... نیز بر روی دکل نصب می‌شوند.

در این مقاله سعی داریم شما را با انواع دکل دوربین مداربسته، طریقه نصب دوربین روی دکل و مزایای آن، آشنا کنیم.

 اشتباهات رایج نصب دوربین مداربسته وایرلس

نصب دوربین مداربسته همیشه یکی از بهترین گزینه‌ها برای تامین امنیت خانه یا محل کار است. نصب دوربین مداربسته در منزل بهترین سرمایه‌گذاری است که می‌توانید برای اعضای خانواده‌تان انجام دهید. از این طریق همیشه می‌توانید از امن بودن فضای خانه و سلامتی اعضای خانواده‌تان اطمینان حاصل کنید. با نصب یک سیستم دوربین مداربسته از هر کجا که هستید می‌توانید با کنترل تصاویر ضبط شده دوربین های مدار بسته، از امنیت منزل یا محل کار خود آسوده خاطر باشید.

در این میان در زمینه نصب دوربین های مداربسته اشتباهات رایجی وجود دارد که ممکن است نصاب ناخواسته مرتکب شود. جهت حصول اطمینان از رعایت تمام نکات مهم نصب و دریافت بهترین کیفیت تصویر، لازم است از انجام 8 اشتباهی که در ادامه ارائه خواهیم داد، خودداری کنید.

 

دوربین مخفی، جاسوسی و امنیتی یک دوربین مداربسته ویدئویی و ثابت است که برای ضبط تصویر از اشخاص، بدون اطلاعشان به کار می‌رود. عبارت "دوربین مخفی" در مواقعی که شخص از ضبط شدن تصویرش اطلاعی ندارد و یا بدون آگاهی و اجازه‌اش تصویرش ضبط می‌شود، به کار می‌رود. عبارت "دوربین جاسوسی" معمولا در مواقعی که بدون اطلاع افراد جهت تحقیقات و با هدف جاسوسی به حریم شخصی‌ ایشان تعارض می‌شود، به کار می‌رود. عبارت "دوربین امنیتی" معمولا در مواردی که ضبط تصویر بصورت مخفیانه با یک توجیه امنیتی صورت می‌گیرد. این نوع دوربین که همان دوربین مدار بسته است، برای افزایش سطح امنیت خانه، اداره، مغازه، فروشگاه و غیره بکار می‌رود و در مواقعی که حادثه‌ای رخ دهد، تصویر ضبط شده دوربین مداربسته قابل استناد و ارائه به دادگاه است. معمولا در اماکن از اخطار "این مکان مجهز به دوربین مداربسته است" برای آگاهی دادن از حضور دوربین امنیتی در محیط استفاده می‌شود.

دوربین ممکن است مخفی باشد زیرا در دید شخصی که تصویرش ضبط می‌شود نیست. این نوع دوربین طوری نصب می‌شود که از دید سوژه خارج باشد، بطور مثال با رنگ محیط استتار یافته باشد، یا پشت آینه‌ای دوطرفه مخفی شده باشد و یا در قالب شیء دیگری در محیط نصب شود. دوربین های مخفی می‌توانند در وسایل رایج و معمولی پنهان شده باشند، مثل تلویزیون، سنسور دود نصب شده روی سقف، رادیو، سنسور حرکت، کلاه لبه دار، گیاهان و گوشی موبایل. یک دوربین مخفی می‌تواند جهت نظارت بر خانه و اهداف تبلیغاتی و صنعتی بعنوان دوربین مداربسته امنیتی نصب و استفاده شوند. قیمت پایین دستگاه های ضبط ویدئویی باعث افزایش استفاده از دوربین های مخفی برای اهداف نظارتی قانونی و همچنین سرگرمی و دیگر اهداف شده است.

استفاده از دوربین مخفی باعث بروز برخی مشکلات در ارتباط با حریم شخصی افراد شده و ممکن است برای استفاده از این نوع دوربین ها بسته به نوع استفاده و محل نصب، نیاز به مدنظر قرار دادن برخی جنبه‌های قانونی باشد.

آموزش نصب در اتوماتیک BFT با برد Libra

کمپانی ایتالیایی BFT تولید کننده انواع درب‌های پارکینگی با بردهای متفاوت از جمله تالیا و لیبرا و  زارا می‌باشد. در ادامه راهنمای نصب در اتوماتیک با برد لیبرا جهت سهولت نصب ارائه گردیده است.