home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما

درخواست تماس شما جهت مشاوره با موفقیت ثبت شد.

برای خرید نیاز به مشاوره دارید؟

شماره تماس خود را وارد کنید، کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.
لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید.
داهوا

فروش انواع

محصولات داهوا

خرید داهوا

13 راه ساده جلوگیری از هک شدن دستگاه DVR، NVR و دوربین مداربسته

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

راه های جلوگیری از هک شدن دستگاه DVR

امروزه دوربین های مدار بسته جزئی از شبکه داخلی در شرکت‌ها، کارخانه‌جات و منازل هستند. این قابلیت به دوربین ها امکان می‌دهد با دستگاه‌های دیگر موجود در شبکه همکاری داشته و کارایی سیستم را بالا ببرند.

از مزایای مهم اتصال دوربین‌های مداربسته به شبکه و اینترنت، امکان انتقال تصویر دوربین مداربسته و مشاهده تصاویر زنده و ضبط شده از راه دور است. اما اتصال به اینترنت مسائل امنیت سایبری را به میان می‌آورد. زیرا در صورتیکه مسائل امنیتی رعایت نشود، امکان نفوذ هکرها به شبکه داخلی و هک دستگاه DVR وجود خواهد داشت.

در این مقاله سعی داریم به مسائل امنیتی و بایدها و نبایدها جهت جلوگیری از هک شدن دستگاه ضبط NVR یا DVR و سیستم دوربین مداربسته بپردازیم.

 

اولین قدم برای جلوگیری از هک شدن دستگاه ضبط و سیستم نظارت تصویری، آگاهی از نحوه هک شدن دستگاه است. بسیار حیاتی است که کاربران و اپراتورهایی که مسؤلیت امنیت یک مجموعه را دارند، آگاهی کاملی از نحوه ورود هکرها به شبکه و نفوذ آن‌ها به سیستم داشته باشند.

 

 

عدم تغییر اطلاعات پیش‌فرض = هک شدن دستگاه DVR یا NVR

امروز متأسفانه واقعیت تلخ این است که به‌دلیل رعایت نشدن مسائل اولیه امنیتی، نفوذ به سیستم دوربین مداربسته بسیار آسان است. راه‌های متعددی برای نفوذ و سرقت اطلاعات سیستم نظارت تصویری وجود دارد.

در این رابطه امیر لخانی استراتژیست ارشد امنیت در شرکت Fortinet می‌گوید: هکرها در اکثر موارد پروتکل‌ها و پورت‌های پیشفرض (Default) دوربین های مدار بسته و دستگاه های DVR یا NVR را بررسی یا اسکن کرده و مورد حمله قرار می‌دهند. آن‌ها با استفاده از اطلاعات پیشفرض، اقدام به اتصال به بخش تنظیمات دستگاه می‌شوند.

اگر این روش موفقیت‌آمیز نباشد، هکرها اسکن‌های پیشرفته‌ای انجام داده تا حفره‌ای امنیتی یافته و با استفاده از شماره پورت یا یوزرنیم و پسورد به دستگاه دسترسی پیدا کنند.

 

در اکثر موارد مشکل اصلی به تولیدکنندگان برمی‌گردد. در مورد تولیدکنندگان کوچک، مخصوصا آن دسته از تولیدکنندگان که مستقیماً با مصرف‌کنندگان و کاربران نهایی سروکار دارند، مشکلات امنیتی موجود در محصولات‌شان بسیار ابتدایی هستند. بعضی از این موارد ابتدایی رعایت نشده عبارت اند از:

 • عدم اجبار کاربر به تغییر کلمه عبور پیش‌فرض دستگاه
 • عدم حفاظت مناسب از پروسه بوت
 • عدم رمزنگاری اطلاعات ارسالی

 

 

"متأسفانه هکرها احتیاجی به یافتن حفره امنیتی و یا موارد آسیب‌پذیر در برنامه مورد استفاده ندارند. معایب موجود در طراحی و راه‌اندازی سیستم به هکرها اجازه می‌دهند به‌راحتی به دستگاه DVR یا NVR دسترسی پیدا کنند. در سال‌های اخیر حمله‌های زیادی که تنها به‌دلیل عدم اجبار کاربر به تغییر رمزعبور پیش‌فرض و یا عدم پیاده‌سازی ارتباطی امن شکل گرفته است، بوده‌ایم."
- آلون لوین، معاونت بخش مدیریت محصول در شرکت VDOO Connected Trust

 

 

امیر لخانی می‌گوید: جدای از مشکل ناشی از عدم تغییر پسورد پیش‌فرض، ممکن است یوزرنیم و پسوردی پنهان توسط تولیدکننده برای تست و یا اشکال‌یابی در نظر گرفته شده باشد که هکرها با یافتن این اطلاعات امکان اتصال به سیستم را پیدا می‌کنند.

 

 


 طریقه جلوگیری از هک شدن دوربین مداربسته 

 

راه‌های جلوگیری از هک شدن دستگاه DVR یا NVR و دوربین مداربسته

در این بخش 13 راه ساده جلوگیری از هک شدن سیستم نظارت تصویری را ارائه می‌دهیم:

 

1. تغییر یوزرنیم و پسورد پیش‌فرض دستگاه

هرگز دستگاه DVR یا NVR خود را با نام کاربری و کلمه عبور پیش‌فرض رها نکنید. عدم تغییر اطلاعات پیش‌فرض یکی از معمول‌ترین اشتباهاتی است که باعث هک شدن دستگاه DVR و نفوذ به سیستم می‌شود.

 • هکرها می‌توانند با استفاده از 1000 آدرس IP مختلف، یوزرنیم و پسوردهای پیش‌فرض را امتحان کرده تا راه نفوذی پیدا کنند.

 

2. انتخاب نام کاربری و کلمه عبور مناسب و قوی

موارد زیر را در انتخاب کلمه عبور رعایت کنید:

 • از کلمات معمول استفاده نکنید.
 • از اطلاعات شخصی مانند نام، تاریخ تولد، شماره تلفن و... استفاده نکنید.
 • از الگوهای معمول مانند 1234 استفاده نکنید.
 • از کاراکترهای خاص مانند * / # $ % استفاده کنید.
 • از ترکیب عدد، کاراکتر و حرف استفاده کنید.
 • پسورد طولانی بهتر از پسورد کوتاه است.
 • از جملات و عبارات استفاده نکنید.

 

 

3. تعیین یوزرنیم و پسورد خاص برای هر کاربر، دستگاه و برنامه و تغییر متناوب آن

توجه داشته باشید که برای امنیت بیشتر، باید برای هر دستگاه، برنامه یا کاربر اطلاعات کاربری مخصوص برای ورود به سیستم با سطح دسترسی مشخص تعیین کنید.

 • لازم به ذکر است باید در بازه‌های زمانی مشخص، به‌طور متناوب نام کاربری و کلمه عبور های به‌کار رفته را تغییر دهید.

 

 

4. تغییر پورت‌های پیش‌فرض

هر دستگاهی که روی شبکه کار می‌کند، با استفاده از پورت‌های اختصاص یافته به خود، خدمات خود را ارائه می‌دهد. در ارتباط با سیستم‌های نظارت تصویری، دستگاه DVR و NVR با استفاده از پورت‌های اختصاص یافته به کاربر اجازه می‌دهد از راه دور و با استفاده از اینترنت تصاویر زنده و ضبط شده را روی گوشی موبایل و یا کامپیوتر خود مشاهده کند.

هر تولیدکننده پورت‌های پیش‌فرضی روی دستگاه خود تعریف می‌کند، با این انتظار که کاربر پس از خرید، هنگام راه‌اندازی شماره پورت خاصی (غیر از پورت پیش‌فرض) برای دستگاه تعریف می‌کند.

به‌طور مثال هرگز از پورت 8000 استفاده نکنید.چراکه پورت پیش‌فرض اکثر دستگاه‌ها 8000 است. از اولین شماره پورت‌هایی که هکرها امتحان می‌کنند، پورت 8000 است.

 • لازم به ذکر است هر فردی که آدرس IP و پورت اختصاص یافته به دستگاه را داشته باشد، می‌توانند دستگاه DVR یا NVR را پیدا کند. تغییر شماره پورت پیش‌فرض و اختصاص پورت مخصوص، به‌طور کلی مشکل را حل نمی‌کند، ولی جلوی بسیاری از حملات را می‌گیرد. البته بعد از یافتن دستگاه با استفاده از IP و Port توسط هکر، مرحله بعدی وارد کردن یوزرنیم و پسورد دستگاه است.

 

 

5. عدم استفاده از DMZ یا UPnP

یکی از مراحل انتقال تصویر دوربین مداربسته از طریق اینترنت روی گوشی موبایل یا لپ تاپ، Port Forwarding یا فوروارد کردن پورت‌ها می‌باشد. به‌هیچ‌عنوان از روش DMZ برای فوروارد کردن پورت‌ها استفاده نکنید، زیرا در این روش تمام پورت‌های ورودی روی دستگاه ضبط NVR فوروارد می‌شوند.

 

 

6. به‌روزرسانی فریم‌ور دستگاه

فریم ور دستگاه DVR یا NVR خود را آپدیت نگه دارید. ممکن است ویژگی‌های امنیتی خاصی به ورژن جدید نرم افزار اضافه شده باشد و یا حفره‌ها و باگ‌های امنیتی موجود برطرف شده باشند.

نسخه بروز Firmware دستگاه معمولاً در سایت تولیدکننده در دسترس است.

 • علاوه بر فریم‌ور، نرم‌افزارهای مورد استفاده روی موبایل و کامپیوتر شخصی خود جهت مشاهده تصاویر از راه دور را نیز بروز نگه دارید.

 

 

7. افزایش امنیت شبکه وای فای در صورت استفاده از دوربین مداربسته بیسیم

یوزرنیم پسورد شبکه وای فای

رعایت موارد امنیتی مربوط به شبکه وایرلس

 • اگر در پروژه امنیت از اهمیت خیلی بالایی برخوردار است، بهتر است از دوربین مداربسته سیمی استفاده شود.

 

 

8. فعال‌سازی Encryption

در صورتیکه در تنظیمات دستگاه یا مودم قابلیت Encryption (رمزنگاری اطلاعات ارسالی) وجود دارد، آن را فعال کنید. این قابلیت همانطور که از نامش پیداست، اطلاعات را جهت جلوگیری از سوءاستفاده هکرها، قبل از ارسال رمزنگاری می‌کند.

 • در شبکه‌های WiFi قابلیت WPA2 encryption را فعال کنید: WPA مخفف Wi-Fi Protected Access به‌معنای شبکه وای‌فای با دسترسی حافظت‌شده می‌باشد. WPA استانداردی امنیتی برای ارتباط دستگاه‌های مختلف می‌باشد. WPA2 استاندارد یا پروتکلی امن‌تر می‌باشد که بعد از WPA معرفی شد. در اکثر دوربین‌های مداربسته بیسیم این آپشن (WPA2) وجود داشته که باید حتماً توسط کاربر فعال شود.

 

 

9. فعال‌سازی Firewall مودم

یکی از مهم‌ترین موارد لازم، فعال‌سازی فایروال مودم یا روتر می‌باشد. می‌توانید با زدن یک تیک ساده (فعال‌سازی فایروال مودم)، جلوی بسیاری از حملات را بگیرید.

 • مودم یا روتر در بازه ورود اطلاعت به شبکه داخلی از دنیای اینترنت (وبالعکس) می‌باشد. در امنیت مودم یا روتر به‌کار رفته نیز اطمینان حاصل کنید.

 

 

10. تعریف لیست دستگاه‌های مجاز در مودم

علاوه بر فعال‌سازی فایروال مودم، یکی از اقداماتی که می‌توانید برای به حداکثر رساندن امنیت سیستم انجام دهید، تعریف MAC آدرس دستگاه‌های مجاز برای اتصال به دوربین و یا دستگاه می‌باشد.

تعریف مک آدرس برای جلوگیری از هک شدن دوربین مداربسته

هر دستگاه الکترونیکی (اعم از گوشی موبایل، تبلت، کامپیوتر، لپ‌تاپ، دستگاه DVR، دستگاه NVR، دوربین مداربسته وغیره) شناسه فیزیکی به نام مک آدرس (MAC Address) دارد.

 • آدرس IP شناسه نرم‌افزاری و آدرس MAC شناسه فیزیکی یک دستگاه در شبکه می‌باشد.

قابلیتی به نام MAC Filtering در مودم‌ها و روترها وجود دارد که به کاربر امکان می‌دهد لیستی از مک آدرس های دستگاه‌های مجاز را برای مودم تعریف کرده تا تنها به این دستگاه‌ها اجازه دسترسی به سیستم (و دستگاه DVR) را دهد.

شما می‌توانید مک آدرس گوشی موبایل، لپ تاپ خود و همکاران مجاز خود را در مودم تعریف کرده تا از نفوذ افراد غیرمجاز به سیستم جلوگیری کنید.

 

 

11. لاگ کردن ورود و خروج و بررسی آن‌ها به‌طور متناوب

یکی از مواردی که می‌تواند در شناسایی فعالیت‌های مشکوک و یا غیرمجاز در شبکه و سیستم به شما کمک کند، لاگ کردن فعالیت‌ها و اتفاقات رخ داده در سیستم و یا شبکه است. لاگ کردن اطلاعات به معنای ثبت اطلاعات و فعالیت‌ها می‌باشد. کاربر می‌تواند با چک کردن لاگ‌ها فعالیت‌های رخ داده در سیستم را چک کند.

 • با چک کردن لاگ‌ها می‌توانید مطمئن شوید فقط خودتان و یا افراد مجازی که به آن‌ها دسترسی داده‌اید به سیستم متصل شده‌اند.
 • اگر مشاهده کردید فردی ناشناس تلاش کرده به سیستم متصل شود، سریعاً نام کاربری و کلمه عبور های مورد استفاده را تغییر دهید.

 

 

12. دوربین مداربسته و یا دستگاه NVR و DVR دست‌دوم خریداری و استفاده نکنید.

اگر امنیت برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، خریداری دوربین مداربسته دست دوم به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. دوربین های مدار بسته کار‌کرده پتانسیل بیشتری برای هک شدن دارند.

 • هرگز دوربین مداربسته را از اشخاص ناشناس خریداری نکنید.

 

 

13. از اتصالات و شبکه‌های عمومی اینترنت استفاده نکنید.

هرگز به‌طور مثال از شبکه وای‌فای رایگان یک رستوران برای اتصال به شبکه داخلی، دسترسی به دستگاه ضبط و در نهایت مشاهده تصاویر دوربین‌های مداربسته خود استفاده نکنید. زیرا این شبکه‌های عمومی و رایگان ممکن است از امنیت کافی برخوردار نباشند.

 

 

نویسنده و گردآورنده: احسان کیاستی

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.

پرفروش‌ترین‌های دوربین مداربسته
hikvision-2T83G0-I8

سنسورتصویر: 8MP
کیفیت: 3840 × 2160
لنز: فیکس 6/4/2.8 میلی‌متر
دیددرشب: 50 متر
سایر: 3D DNR, 120dB WDR, H.+265

3,521,700 تومان
DVR AHD

- دستگاه XVR چهار کانال
- 4 عدد دوربین دام 2 مگاپیکسل
- 25 متر دید در شب
- 50 متر کابل تصویر RG59 ترکیبی
- چهار عدد منبع تغذیه 2 آمپر ...

1,686,000 تومان
دوربین اسپیددام AHD مدل AH6RV3-130

سنسورتصوير: 2MP
کيفيت: Full HD
لنز: زوم 480x
ديددرشب: 150 متر
ساير: 3D DNR, DWDR,

4,125,000 تومان
پک آماده 8 کانال دوربین مداربسته ویژه دفاتر کار و مراکز اداری و مراکز خرید

- دستگاه DVR 8 کانال
- 8 عدد دوربین بولت 2 مگاپیکسل
- 25 متر دید در شب
- کابل تصویر RG59 دوسر سوکت 8 حلقه 10 متری
- منبع تغذیه مرکزی 10 آمپر ...

3,676,500 تومان
هایک ویژن

فروش انواع

محصولات هایک ویژن

خرید هایک ویژن
جدیدترین‌ها
PTZ-Network-camera

سنسورتصوير: 2 MP
لنز: زوم 30x
ديددرشب: 150 متر
ساير: 3D DNR, DWDR, Onvif

5,900,000 تومان
Pack-GMK

- پنل مرکزی با قابلیت پشتیبانی از خط تلفن شهری
- یک عدد باطری جهت کارکرد در زمان قطعی برق
- کنترل از راه دور دستگاه با خط تلفن
- دو عدد چشم دزدگیر ...

1,398,000 تومان
1,440,000 تومان
GMK-910

- قابلیت ضبط پیام
- 4 زون باسیم و 2 زو بیسیم
- کنترل دستگاه با تلفن
- دارای 10 حافظه تلفن کننده
- 4 زون باسیم و 3 زون بی سیم
- 2 عدد ریموت ...

820,000 تومان
Pack-GMK

- پنل مرکزی با قابلیت پشتیبانی از سیم کارت
- فعال سازی و تنظیم از راه دور توسط اپلیکیشن اندروید
- یک عدد باطری جهت کارکرد در زمان قطعی برق
- دو عدد چشم ...

1,799,000 تومان
1,863,000 تومان
ورتینا

فروش انواع

محصولات ورتینا

خرید ورتینا
هارد بنفش (نظارت تصویری) یا هارد سبز (کامپیوتر)؟

    درایو های ذخیره سازی بسیاری برای مصارف مختلف وجود دارند، اما اکثر کاربران هنگام خرید نمی دانند کدام یک از هارد ها را انتخاب کنند. به‌طور خلاصه باید دانست که تفاوت هارد ها یا HDD ها به نوع طراحی و معماری ساخت آنها مربوط است. به‌عنوان نمونه امور نظارتی نیاز به فعالیت مداوم هارد دیسک ها ...

داغ
جنگ بزرگ بلندگوهای هوشمند: گوگل، آمازون و اپل

      3 مورد از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه تکنولوژی، یعنی گوگل، آمازون و اپل، از بزرگ‌ترین رقبای تولیدکننده بلندگوهای هوشمند (Smart Speakers) هستند. هر بلندگوی هوشمند بطور کلی یک هدف اصلی را دنبال می‌کند: بخشی جدا نشدنی از منزل شود. تمام برندهای عنوان‌شده، با کمی تفاوت، در راس ...

خانه هوشمند، کودک هوشمند: تاثیرات خانه هوشمند بر کودکان

در اکثر مواقع وقتی حرف از هوشمندسازی منزل می‌شود، از نگاه بزرگسالان و والدین به این موضوع نگاه می‌شود. بطور مثال تاثیراتی مانند اینکه چطور به ایمن‌سازی منزل کمک می‌کند، چطور باعث راحتی مدیریت منزل و وسایل می‌شود، چطور باعث افزایش نظم می‌شود.   اما کمتر از تاثیرات و فوایدی که خانه هوشمند رو ...

رونمایی هایک ویژن از سری جدید دوربین های مدار بسته ترمال (حرارتی) با قابلیت یادگیری عمیق

هایک ویژن یکی از غول‌های صنعت دوربین مداربسته و بطور کل نظارت تصویری، اخیرا نسخه بروزشده‌ای از دوربین‌های بولت ترمال خود که از قابلیت یادگیری عمیق (Deep Learnning) بهره می‌برند را روانه بازار ساخته است. سری جدید دوربین‌های مداربسته ترمال هایک ویژن، قابلیت‌هایی پیشرفته‌تر و بهبودیافته‌تری برای ...

فواید هوشمند سازی منزل

       مقرون‌به‌صرفه بودن تکنولوژی های بیسیم، قابلیت های خانه هوشمند و گرایش مردم به سمت هوشمندسازی را شتاب بیشتری بخشیده است. امروزه اکثر مردم به فواید یک خانه هوشمند پی برده‌اند و به‌دلیل آسودگی خاطر، امنیت و امکاناتی که به همراه دارد، به هوشمندسازی منزل به‌عنوان سرمایه‌گذاری‌ای ارزشمن ...

چگونه دوربین های شمارنده دولنز منجر به فروش موفق می‌شوند؟

    شمارش افرادی که روزانه وارد فروشگاه یا مرکز خرید شما می‌شوند، از جهات مختلف می‌تواند به بهبود عملکرد شما کمک کند. به‌عنوان مثال، با افزایش دقیق تعداد پرسنل در زمان‌های شلوغ می‌توانید سرویس دهی به صف خرید را بهبود داده و با کاهش پرسنل در زمان های خلوت‌تر، بازدهی عملکردتان را افزایش دهید. ه ...

داغ
هایک ویژن یا داهوا؟ مقایسه دو برند پرفروش دوربین مداربسته

یکی از مهم‌ترین و اولین دغدغه‌های افراد هنگام انتخاب و خرید دوربین مداربسته یا هر محصول دیگری، یافتن بهترین و باکیفیت‌ترین برند و تشخیص برندهای نامعتبر و محصولات نامرغوب می‌باشد. در این مقاله سعی داریم مقایسه‌ای جامع میان دو شرکت مطرح در زمینه تولید تجهیزات نظارت تصویری ارائه دهیم. ...

معرفی دوربین های مداربسته Turbo HD PIR هایک ویژن

      در طول تاریخ و دوره‌های زمانی مختلف، جهت حفاظت پیرامونی یک محیط از خندق و برجک گرفته تا دیوارهای مدرن و حصارهای آهنی استفاده می‌شد. تکنولوژی دنیای امروز انواع جدیدی از سیستم‌های حفاظت پیرامونی الکتریکی معرفی کرده است. این سیستم‌های هوشمند علاوه‌بر تشخیص، در بعضی موارد با پیشبینی دقیق ...

معرفی 10 محصول برای هوشمندسازی منزل

    اگر شما به اندازه کافی خوش‌شانس هستید که بتوانید منزل دومی داشته باشید، یک خانه‌ی هوشمند برای ایام تعطیلات با امکاناتی متفاوت از محل اقامت اصلی شما می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد. خواه تمایل داشته باشید که اقامتگاه صرفاً برای استفاده‌ی شخصی خودتان باشد یا قصد تجهیز آن به امکانات هوشمند برای اجا ...

دانلود HiLookVision ورژن 2.7.1.50 - نرم افزار انتقال تصویر دوربین های مدار بسته های لوک نسخه ویندوز

نرم افزار HiLookVision برنامه نظارت تصویری همه‌کاره‌ای است که برای دوربین‌های مداربسته تحت شبکه IP، دستگاه‌های DVR و NVR، دیکدرها و اینکدرها و غیره استفاده می‌شود.   قابلیت‌های برنامه های لوک ویژن نظارت بر تصاویر زنده ضبط تصاویر ویدئویی جستجو و بازبینی تصاویر ضبط شده از راه دور بک‌آپ ...

دانلود HiLookVision - نرم افزار انتقال تصویر دوربین های مدار بسته های لوک نسخه اندروید

     نرم افزار HiLookVision جهت استفاده برای دستگاه‌های DVR و NVR و دوربین های مدار بسته تحت شبکه ای که از قابلیت p2p کلود پشتیبانی می‌کنند، طراحی و عرضه شده است. برنامه های لوک ویژن با انتقال تصویر دوربین مداربسته از طریق اینترنت روی گوشی موبایل همراه، به کاربر امکان مشاهده تصاویر زنده ...

جلوگیری از سرقت در تعطیلات

    در آستانه‌ی سال نو و تعطیلات پیش‌رو آخرین چیزی که نیاز است نگران آن باشید سارقانی هستند که قصد دستبرد به منزل شما را دارند. سرقت از منازل در ایام تعطیلات نوروز و تابستان که بیشتر خانواده‌ها در مسافرت بسر می‌برند، شایع‎‌تر می‌باشد. بنابراین نگه‌داشتن عزیزان و دارایی‌هایتان دور از دسترس ...

آموزش انتقال تصویر دوربین مدار بسته

بانک کامل

مقالات آموزشی دوربین مداربسته

مقالات آموزشی
آموزش انتقال تصویر دوربین مدار بسته

بانک دانلود

نرم افزار دوربین مداربسته

دانلود نرم افزار