home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما

درخواست تماس شما جهت مشاوره با موفقیت ثبت شد.

برای خرید نیاز به مشاوره دارید؟

شماره تلفن خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.
لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید.

نظارت هوشمند یا Smart Monitoring چیست؟

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

نظارت هوشمند یا اسمارت مانیتورینگ

 

بروز خطا و اشتباه در هنگام تمرکز بر روی تصاویر ویدئویی از سوی ماهرترین اپراتورهای CCTV نیز معمول و طبیعی است، بااین‌وجود با کمک نظارت هوشمند می‌توانید کمتر نگران ازدست‌دادن تصاویر ضبط شده باشید.

تغییرات سیاسی، اجتماعی، تجاری و تکنولوژیکی در جامعه باعث تغییر شیوه‌های مدیریت مسائل امنیتی مدرن شده است. مسائل جدید بوجود‌آمده باعث شده است تا مسائل امنیتی مورد توجه خاص قرار گیرند و چگونگی استفاده و به‌کارگیری امنیت، برای هر یک از مدیران به مهمترین سؤال تبدیل شده‌است. اولین سؤالی که در ذهن هر مدیر یا رئیس بوجود می‌آید این است که آیا هنگام بروز حوادث و فجایع امنیتی از لحاظ نیروی انسانی و تکنولوژی توان پاسخگویی و ایستادگی در مقابل خطرات امنیتی را دارند؟ و یا چگونه توانِ امنیتی خود و افراد را بسط و گسترش دهند؟. امروزه با نزدیک‌تر‌شدن تکنولوژی IT به مسائل امنیتی و همکاری متخصصان IT با متخصصان مسائل امنیتی، سازمان‌ها و ارگان‌ها دریافته‌اند که با تلفیق این دو تکنولوژی می‌توانند از لحاظ تجاری صرفه‌جویی کنند و با قراردادن هر دو تکنولوژی  IT نقش به سزایی در این زمینه بازی کنند.

یکی از مهمترین و اساسی‌ترین مشکلاتی که با افزایش دوربین های مداربسته در اتاق‌های کنترل با آن روبرو هستیم، حجم بالای اطلاعات تصویری است که همچون سیلی از اطلاعات وارد اتاق‌های کنترل‌شده و اپراتورهای اتاق را با سر‌در‌گمی مواجه می‌کند. در اکثر مواقع بیشتر این دوربین های مدار بسته و تصاویر به صورت کارا و موثر مورد توجه و بازرسی قرار نمی‌گیرند. اغلب اوقات تنها قسمت‌های کوچک و خاصی از تصاویر ارسال‌شده توسط دوربین های مداربسته مورد توجه و بازدید اپراتورهای اتاق کنترل قرار می‌گیرند که این موضوع باعث کاهش ضریب امنیتی و نادیده گرفتن وقوع برخی رخدادها می‌شود. البته لازم به ذکر است که این مشکل تنها به خاطر بی‌اعتنایی اپراتورها نیست، چرا‌که قوای حسی و ادراکی انسان به‌گونه‌ای است که قادر به شناسایی و احساس مسائل کوچک و تغییرات ریز نیست. مثلاً قرارگیری یک چمدان کوچک در میان انبوهی از جمعیتِ در‌حال رفت‌و‌آمد یک ایستگاه قطار قابل شناسایی توسط اپراتورهای اتاق کنترل نیست.

آموزش افراد می‌تواند تا حدی در رفع این مشکل مؤثر باشد اما ازدیاد صحنه‌ها و تصاویر شلوغ و بروز وقایع بی‌شمار به ناچار باعث کاهش کارایی افراد و از‌دست‌ رفتن برخی رویدادها و صحنه‌ها می‌شود. اغلب اوقات حرفه‌ای ترین اپراتورها نیز پس از گذشت بیست‌دقیقه دیگر تمرکز کامل را ندارند و از عهده بررسی اکثر دوربین‌های مداربسته و تصاویر و رویدادهای آنها برنمی‌آیند. به همین خاطر لازم است به دنبال روشی برای پردازش اتوماتیک و خودکار تصاویر و بررسی دقیق و بدون خدشه آنها باشیم. در حالی که برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های هالیوودی جذابیت‌های سیستم های نظارتی آینده را به رخ می‌کشند، تکنولوژی های واقعی و پیشرفته امروز نیز تأثیر بسزایی را در روش‌های نظارت تصویری و اتاق‌های کنترل بسیاری از سازمان‌ ها نظیر مراکز خرید، فرودگاه ها، انبار ها و مراکز بزرگ حمل و نقل ایفا می کنند.

همان گونه که شما مطلع هستید با استفاده از DVRها شما در حال پایه‌ریزی تکنولوژی‌های آینده هستید. در سال گذشته برای اولین‌بار فروش دستگاه های DVR چندید برابر فروش دستگاه‌های VCR آنالوگ بوده است و این روند رو به افزایش خواهد‌بود. امروزه روش‌های تحلیلی هوشمند تصاویر دیجیتالی، کمک‌رسان دستگاه های DVR شده‌اند و ما را قادر به پردازش خودکار تصاویر نموده‌اند تا اپراتورها از این کار ملال آور خلاص شوند. این روش در واقع همان نظارت هوشمند نام دارد.

افزایش توان اپراتورها

چگونگی کارایی یک سیستم مبتنی بر نظارت هوشمند و چگونگی عملکرد آن در حین پردازش انبوه تصاویر خسته کننده روزمره را می‌توان با یک مثال روشن‌تر ساخت. یک لحظه جاده‌های ورودی و اطراف یک فرودگاه را در نظر بگیرید. این جاده‌ها از مواردی هستند که بسیار مخاطره‌آمیز هستند و بایستی دائماً تحت نظارت و مراقبت باشند اما نظارت بر این جاده‌ها حتی برای حرفه‌ای‌ترین اپراتورها نیز عملی خسته‌کننده و ملال‌آور است و پس از مدتی ذهن آنها را خسته می‌کند. در این حالت اگر اپراتور بتواند از تکنولوژی مطمئنی بهره‌گیرد، به گونه‌ای که به محض ورود وسیله نقلیه یا شخصی به محدوده‌ی ممنوعه آلارم فعال شود، آنگاه وی فرصت خواهد‌داشت تا تصمیم‌گیری به‌موقعی داشته باشد و عکس‌العمل‌های مناسب را بروز دهد (محافظان را به محل گسیل کند یا موقعیت را ارزیابی کند و یا آلارم را نادیده بگیرد) و این موجب می‌شود تا اپراتور توان انجام کامل مسؤلیت‌های خود را داشته باشد.

بنابراین در کاربردهای کنترل دسترسی نیز می‌توان به همین ترتیب از نظارت هوشمند استفاده نمود. هر گونه محل یا نقطه دسترسی که رفت‌و‌آمد ترافیکی بالایی داشته باشد (مثل ورودی های قطارها و متروها در ساعات شلوغ) و حجم عبور افراد بسیار سنگین باشد را نمی‌توان توسط انسان کنترل کرد و به نحوی غیر‌ممکن به‌نظر می‌رسد. به همین جهت استفاده از سیستم های نظارتی هوشمند در محل‌هایی که افراد به دنبال‌هم و پیوسته در‌حال عبور هستند و یا ممکن است از مانعی عبور کنند بسیار ارزشمند است، چرا که کارآمدترین نیروهای امنیتی نیز قادر به شناسایی تمام خطرات نیستند و این در‌حالی است که سیستم نظارت هوشمند به طور خودکار خطرات را شناسایی و اعلام می‌نماید.

استفاده از سیستم های نظارتی هوشمند موجب می‌شود منابع انسانی بتوانند تمرکز خود را بر انجام کارهای دیگر قرار دهند و نقش بهتر و قوی‌تری را اعمال کنند. در این روش افراد نیازی به تمرکز بر روی مانیتورها ندارند و تنها کافی است که براساس اطلاعات ارائه‌شده تصمیمات خود را به صورت ماهرانه اتخاذ نمایند. از طرف دیگر با استفاده از تکنولوژی نظارت هوشمند، دیگر نیازی به افراد بیشتر برای اتاق های کنترل وجود ندارد و به جای آن می‌توان نیروهای امنیتی مستقر در محوطه و تیم‌های امنیتی را تقویت نمود. ضمن اینکه فشار وارده بر روی اپراتورهای دوربین های مداربسته نیز کاهش یافته است و این موجب می‌شود در نهایت هنگام بروز حادثه ضریب پاسخ‌دهی بالا رود. به‌عنوان مثال و برای نشان‌دادن تغییرات به‌وجود‌آمده در حین استفاده از نظارت هوشمند در کارهای روزمره یک تیم امنیتی می‌توان به همان ایستگاه قطار یا متروی شلوغی که قبلاً اشاره کردیم رجوع کنیم. در این حالت نیروهای امنیتی و عملیاتی ما در ایستگاه افزایش یافته‌اند و دوربین های مداربسته نیز در‌حال نظارت بر محل‌های مخاطره‌آمیز هستند که هر دوی این‌ها در واقع یک عامل بازدارنده برای مجرمین می‌باشند. چرا‌که مجرمین قادر به دیدن دوربین های مدار‌بسته و مأموران هستند. در این حال اگر سیستم به طور خودکار یک چمدان رها شده را در ایستگاه شناسایی کند و پیام هشداری را به کامپیوتر‌های دستی مأموران ارسال کند، تیم امنیتی و حفاظتی می‌توانند تصاویر مربوط به رها‌شدن چمدان را توسط فرد‌ناشناس در کامپیوتر دستی خود مشاهده کنند. در این حالت با بروز چنین مواردی می‌توان بهترین تصمیم را گرفت و عکس العمل مناسب نشان داد. حال می‌توان جمعیت را از محوطه تخلیه کرد یا به صورت ایمن چمدان را انتقال داد و یا به دنبال فرد ناشناس رفت و یا هر سه مورد را انجام داد.

 

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.

پرفروش‌ترین‌های دوربین مداربسته
پک آماده دوربین مداربسته 16 کانال AHD ویژه کارگاه ها و مراکز صنعتی و سوله ها

- دستگاه XVR شانزده کانال
- 10 عدد دوربین بولت 2 مگاپیکسل
- 25 متر دید در شب
- کابل تصویر RG59 به متراژ 100 متر
- منبع تغذیه مرکزی 15 آمپر ...

3,683,000 تومان
پک آماده دوربین مداربسته 8 کانال AHD

- دستگاه DVR 8 کانال
- دوربین دومگاپیکسل
- 20 متر دید در شب
- کابل تصویر RG59 دوسر سوکت هشت حلقه 10 متری
- یک عدد منبع تغذیه مرکزی 10 آمپر ...

2,758,700 تومان
دوربین اسپیددام AHD مدل AH6RV3-130

سنسورتصوير: 2MP
کيفيت: Full HD
لنز: زوم 480x
ديددرشب: 150 متر
ساير: 3D DNR, DWDR,

4,125,000 تومان
DVR AHD

- دستگاه XVR چهار کانال
- 4 عدد دوربین دام 2 مگاپیکسل
- 25 متر دید در شب
- 50 متر کابل تصویر RG59 ترکیبی
- چهار عدد منبع تغذیه 2 آمپر ...

1,652,000 تومان
1,786,000 تومان
هایک ویژن

فروش انواع

محصولات هایک ویژن

خرید هایک ویژن
جدیدترین‌ها
IPC-T120

سنسور تصویر: 2 مگاپیکسل
کیفیت: 1080*1920
لنز ثابت: 4/2.8 میلی متر
دید در شب: 10 متر
سایر: ICR + ِDWDR + HLC + BLC + IP67 + Lux + DNR + OSD Menu ...

1,009,000 تومان
IPC-T120

سنسور تصویر: 2 مگاپیکسل
کیفیت: 1080*1920
لنز ثابت: 4/2.8 میلی متر
دید در شب: 10 متر
سایر: ICR + ِDWDR + HLC + BLC + IP67 + Lux + DNR + OSD Menu ...

1,050,000 تومان
IPC-B220

سنسور تصویر: 2 مگاپیکسل
کیفیت: 1080*1920
لنز ثابت: 4 میلی متر
دید در شب: 30 متر
سایر: ICR + ِDWDR + HLC + BLC + IP67 + Lux + DNR + OSD Menu + ...

1,030,000 تومان
IPC-B220

سنسور تصویر: 2 مگاپیکسل
کیفیت: 1080*1920
لنز ثابت: 4 میلی متر
دید در شب: 30 متر
سایر: ICR + ِDWDR + HLC + BLC + IP67 + Lux + DNR + OSD Menu + ...

1,077,000 تومان
داهوا

فروش انواع

محصولات داهوا

خرید داهوا
 های فرافن مارکت

پکیج دوربین

ورتینامشاهده

درب اتوماتیک

ورتینامشاهده

خانه هوشمند

ورتینامشاهده

منبع تغذیه

ورتینامشاهده
ورتینا

فروش انواع

محصولات ورتینا

خرید ورتینا
تأثیر فناوری خانه هوشمند بر صنعت املاک و مستغلات

    به نظر شما رشد انفجاری فن آوری های هوشمند چه تأثیری بر صنعت املاک داشته است؟ آنچه امروزه شاهد هستیم این است که چگونه فناوری هوشمند یک اسپیکر هوشمند را به چیزی فراتر از گوش دادن به موسیقی یا مدیریت امور روزمره مبدل ساخته است. پیش از ارائه آمارهایی در این زمینه، به اختصار حوزه هایی د ...

چگونه بهترین سیستم نظارتی را برای کسب و کارتان پیدا کنید؟

   برای هر کسب و کاری بدون توجه به نوع حرفه یا ابعاد آن، راه‌اندازی یک سیستم نظارتی و امنیتی، مهم‌ترین سرمایه گذاری محسوب می‌شود. هر کسب و کاری تعهدات و مسؤلیت هایی برای حفظ امنیت کارکنان و مشتریان خود دارد که دارایی های ارزشمند و کالاها را از گزند سرقت و خرابکاری محافظت می‌نماید. صنعت نظارت ت ...

چگونه اتاق خواب خود را هوشمند کنیم؟

       شاید شما هم بیشتر وقت خود را صرف خواب یا فعالیت در اتاق خواب خود می‌کنید، با این‌وجود باز هم می‌توانید از تکنولوژی های خانه هوشمند یا SmartHome استفاده کنید. یک اتاق خواب هوشمند می‌تواند به شما کمک کند زمان بندی خواب یا بیداری خود را بهبود دهید.   ...

راهنمای نصب سیستم دوربین مدار بسته بیسیم در فضای باز با دستگاه DVR مرکزی

      این مقاله جهت طراحی و پیاده سازی دوربین های مداربسته بی سیم و سیستم های حفاظتی در فضای آزاد، راهکارها و دیدگاه های مناسبی ارائه خواهد داد. شما ممکن است هنگامی که برای راهنمای نصب دوربین مداربسته در فضای باز جستجو می‌کنید این مقاله را مشاهده کنید. بسیاری از مشتریان و کاربران دوربین های ...

هارد بنفش (نظارت تصویری) یا هارد سبز (کامپیوتر)؟

    درایو های ذخیره سازی بسیاری برای مصارف مختلف وجود دارند، اما اکثر کاربران هنگام خرید نمی دانند کدام یک از هارد ها را انتخاب کنند. به‌طور خلاصه باید دانست که تفاوت هارد ها یا HDD ها به نوع طراحی و معماری ساخت آنها مربوط است. به‌عنوان نمونه امور نظارتی نیاز به فعالیت مداوم هارد دیسک ها ...

داغ
جنگ بزرگ بلندگوهای هوشمند: گوگل، آمازون و اپل

      3 مورد از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه تکنولوژی، یعنی گوگل، آمازون و اپل، از بزرگ‌ترین رقبای تولیدکننده بلندگوهای هوشمند (Smart Speakers) هستند. هر بلندگوی هوشمند بطور کلی یک هدف اصلی را دنبال می‌کند: بخشی جدا نشدنی از منزل شود. تمام برندهای عنوان‌شده، با کمی تفاوت، در راس ...

خانه هوشمند، کودک هوشمند: تاثیرات خانه هوشمند بر کودکان

در اکثر مواقع وقتی حرف از هوشمندسازی منزل می‌شود، از نگاه بزرگسالان و والدین به این موضوع نگاه می‌شود. بطور مثال تاثیراتی مانند اینکه چطور به ایمن‌سازی منزل کمک می‌کند، چطور باعث راحتی مدیریت منزل و وسایل می‌شود، چطور باعث افزایش نظم می‌شود.   اما کمتر از تاثیرات و فوایدی که خانه هوشمند رو ...

رونمایی هایک ویژن از سری جدید دوربین های مدار بسته ترمال (حرارتی) با قابلیت یادگیری عمیق

هایک ویژن یکی از غول‌های صنعت دوربین مداربسته و بطور کل نظارت تصویری، اخیرا نسخه بروزشده‌ای از دوربین‌های بولت ترمال خود که از قابلیت یادگیری عمیق (Deep Learnning) بهره می‌برند را روانه بازار ساخته است. سری جدید دوربین‌های مداربسته ترمال هایک ویژن، قابلیت‌هایی پیشرفته‌تر و بهبودیافته‌تری برای ...

آموزش انتقال تصویر دوربین مدار بسته

بانک کامل

مقالات آموزشی دوربین مداربسته

مقالات آموزشی
دانلود نرم افزار دوربین مداربسته

بانک دانلود

نرم افزار دوربین مداربسته

دانلود نرم افزار