home صفحه اصلی lock person ثبت نام

نظارت هوشمند (Smart Monitoring)

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

نظارت هوشمند یا اسمارت مانیتورینگ

 

بروز خطا و اشتباه در هنگام تمرکز بر روی تصاویر ویدئویی از سوی ماهرترین اپراتورهای CCTV معمول و طبیعی است، نظارت هوشمند می تواند به ما کمک کند تا هیچ تصویری را از دست ندهیم.

تغییرات سیاسی، اجتماعی، تجاری و تکنولوژیکی در جامعه باعث تغییر شیوه های مدیریتی مسائل امنیتی مدرن شده است. مسائل به وجود آمده اخیر باعث شده است تا مسائل امنیتی مورد توجه خاص قرار گیرند و چگونگی استفاده و به کارگیری امنیت، سوالی است که برای هر یک از مدیران پدید آمده است. اولین سوالی که در ذهن هر مدیر یا رئیس به وجود می آید این است که: آیا در هنگام بروز حوادث و فجایع امنیتی از لحاظ نیروی انسانی و تکنولوژی توان پاسخگویی و ایستادگی در مقابل خطرات امنیتی را داریم؟ چگونه می توانیم توان امنیتی خود و افراد را بسط و گسترش دهیم؟ امروزه با نزدیک تر شدن تکنولوژی IT به مسائل امنیتی و همکاری متخصصان IT با متخصصان مسائل امنیتی، سازمان ها و ارگان ها دریافته اند که با تلفیق این دو تکنولوژی می توانند از لحاظ تجاری صرفه جویی کنند و با قراردادن هر دو تکنولوژی  IT نقش به سزایی در این زمینه بازی می کنند، اما در مقابل تاثیری نیز بر افراد و چگونگی انجام کار توسط آنها دارد.

یکی از مهمترین و اساسی ترین مشکلاتی که با افزایش دوربین های مداربسته در اتاق های کنترل با آن روبرو هستیم، حجم بالای اطلاعات تصویری است که همچون سیلی از اطلاعات وارد اتاق های کنترل شده و اپراتورهای اتاق را با سر در گمی مواجه می کند. در اکثر مواقع بیشتر این دوربین های مدار بسته و تصاویر به صورت کارا و موثر مورد توجه و بازرسی قرار نمی گیرند. اغلب اوقات تنها قسمت های کوچک و خاصی از تصاویر ارسال شده توسط دوربین های مداربسته مورد توجه و بازدید اپراتورهای اتاق کنترل قرار می گیرند که این موضوع باعث کاهش ضریب امنیتی و نادیده گرفتن وقوع برخی رخدادها می شود. البته لازم به ذکر است که این مشکل به خاطر بی اعتنایی و کم حواسی اپراتورها نیست، چرا که قوای حسی و ادراکی انسان به گونه ای است که قادر به شناسایی و احساس مسائل کوچک و تغییرات ریز نیست. مثلا قرارگیری یک چمدان کوچک در میان انبوهی از جمعیت در حال رفت و آمد یک ایستگاه قطار قابل شناسایی توسط اپراتورهای اتاق کنترل نیست.

آموزش افراد می تواند تا حدی در رفع این مشکل موثر باشد. اما ازدیاد صحنه ها و تصاویر شلوغ و بروز وقایع بی شمار به ناچار باعث کاهش کارایی افراد و از دست رفتن برخی رویدادها و صحنه ها می شود. اغلب اوقات حرفه ای ترین اپراتورها نیز پس از گذشت بیست دقیقه دیگر تمرکز کامل را ندارند و از عهده بررسی اکثر دوربین های مداربسته و تصاویر و رویدادهای آنها برنمی آیند. به همین خاطر چون ما می دانیم که حواس انسان به طور طبیعی گنجایش بررسی این همه تصویر و اطلاعات را ندارد بایستی به دنبال روشی برای پردازش اتوماتیک و خودکار تصاویر و بررسی دقیق و بدون خدشه آنها باشیم. در حالی که برنامه های تلویزیونی و فیلم های هالیوودی جذابیت های سیستم های نظارتی آینده را به رخ می کشند، تکنولوژی های واقعی و پیشرفته امروز نیز تاثیر به سزایی را در روش های نظارت تصویری و اتاق های کنترل بسیاری از سازمان ها نظیر مراکز خرید، فرودگاه ها، انبار ها، کازینوها و مراکز بزرگ حمل و نقل ایفا می کنند.

همان گونه که شما مطلع هستید با استفاده از DVRها شما در حال پایه ریزی تکنولوژی های آینده هستید. در سال گذشته برای اولین بار فروش دستگاه های DVR چندید برابر فروش دستگاه های VCR آنالوگ بوده است و این روند رو به افزایش خواهد بود. امروزه روش های تحلیلی هوشمند تصاویر دیجیتالی، همراه دستگاه های DVR شده اند و ما را قادر به پردازش خودکار تصاویر نموده اند تا اپراتورها از این کار ملال آور خلاص شوند. این روش در واقع همان نظارت هوشمند نام دارد.

افزایش توان اپراتورها

جهت روشن شدن چگونگی کارایی یک سیستم مبتنی بر نظارت هوشمند و چگونگی عملکرد آن در حین پردازش انبوه تصاویر خسته کننده روزمره، از یک مثال بهره می بریم. به عنوان مثال جاده های ورودی و اطراف یک فرودگاه را در نظر بگیرید. این جاده ها از مواردی هستند که بسیار مخاطره آمیز هستند و بایستی دائما تحت نظارت و مراقبت باشند، اما نظارت بر این جاده ها حتی برای حرفه ای ترین اپراتورها نیز عملی خسته کننده و ملال آور است و پس از مدتی ذهن آنها را خسته می کند. در این حالت اگر اپراتور بتواند از تکنولوژی مطمئنی بهره جوید، به گونه ای که اگر وسیله نقلیه ای یا شخصی وارد محدوده ممنوعه شود آلارم فعال شود آنگاه وی فرصت خواهد داشت تا تصمیم گیری به موقعی داشته باشد و عکس العمل های مربوطه را بروز دهد (محافظان را به محل گسیل کند یا موقعیت را ارزیابی کند و یا آلارم را نادیده بگیرد) و این موجب می شود تا اپراتور توان انجام کامل مسئولیت های خود را داشته باشد.

بدین ترتیب، در کاربردهای کنترل دسترسی نیز می توان به همین ترتیب از نظارت هوشمند استفاده نمود. هر گونه محل یا نقطه دسترسی که رفت و آمد ترافیکی بالایی داشته باشد (مثل ورودی های قطارها و متروها در ساعات شلوغ) و حجم عبور افراد بسیار سنگین باشد را نمی توان توسط انسان کنترل کرد و غیر ممکن به نظر می رسد. به همین جهت استفاده از سیستم های نظارتی هوشمند در محل هایی که افراد به دنبال هم و پیوسته در حال عبور هستند و یا ممکن است از مانعی پرش کنند بسیار پر ارزش است، چرا که کارآمدترین نیروهای امنیتی نیز قادر به شناسایی تمام خطرات نیستند و این در حالی است که سیستم نظارت هوشمند به طور خودکار خطرات را شناسایی می کند.

استفاده از سیستم های نظارتی هوشمند موجب می شود تا منابع انسانی بتوانند تمرکز خود را بر انجام کارهای دیگر قرار دهند و نقش بهتر و قوی تری را اعمال کنند. در این روش افراد نیازی به تمرکز بر روی مانیتورها ندارند و تنها کافی است که براساس اطلاعات ارائه شده به آنها تصمیمات خود را به صورت ماهرانه اتخاذ کنند. از طرف دیگر با استفاده از تکنولوژی نظارت هوشمند، دیگر نیازی به افراد بیشتر برای اتاق های کنترل وجود ندارد و به جای آن می توان نیروهای امنیتی مستقر در محوطه و تیم های امنیتی را تقویت کرد ضمن اینکه فشار وارده بر روی اپراتورهای دوربین های مداربسته نیز کاهش یافته است و این موجب می شود در نهایت ضریب پاسخ دهی کلی در مجموعه هنگام بروز حادثه بالا رود. به عنوان مثال و برای نشان دادن تغییرات به وجود آمده در حین استفاده از نظارت هوشمند در کارهای روزمره یک تیم امنیتی می توان به همان ایستگاه قطار یا متروی شلوغی که قبلا اشاره کردیم، رجوع کنیم. در این حالت نیروهای امنیتی و عملیاتی ما در ایستگاه افزایش یافته اند و دوربین های مداربسته نیز در حال نظارت بر محل های مخاطره آمیز هستند که هر دوی اینها در واقع یک عامل بازدارنده برای مجرمین می باشند چرا که مجرمین قادر به دیدن دوربین های مدار بسته و ماموران هستند. در این حال اگر سیستم به طور خودکار یک چمدان رها شده را در ایستگاه شناسایی کند و پیام هشداری را به کامپیوتر های دستی ماموران ارسال کند، تیم امنیتی و ماموران حفاظتی می توانند تصاویر مربوط به رها شدن چمدان را توسط فرد ناشناس در کامپیوتر دستی خود مشاهده کنند. در این حالت با بروز چنین مواردی میتوان بهترین تصمیم را گرفت و عکس العمل نشان داد. حال می توان جمعیت را از محوطه تخلیه کرد یا به صورت ایمن چمدان را انتقال داد و یا به دنبال فرد ناشناس رفت و یا هر سه مورد را انجام داد.

 


نظر خود را بنویسید.