home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما

فروش ویژه عید غدیر

آشنایی با گیت فروشگاهی ضد سرقت و تگ های RF و RFID

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 گیت فروشگاهی ضد سرقت یا گیت دزدگیر فروشگاه

شاید تا به حال برای شما هم اتفاق افتاده باشد پس از خرید در یک فروشگاه و تسویه حساب در صندوق، هنگام خروج آژیری به صدا آمده است. فروشگاه‌ها جهت جلوگیری از سرقت، به نصب و راه‌اندازی سیستم‌های ضد سرقت RF (radio-frequency) و RFID (radio-frequency identification) رو آورده‌اند. لازم به ذکر است تکنولوژی RFID نسبت به RF پیشرفته‌تر بوده و در موارد بیشتری استفاده می‌شوند، از ردیابی حیوانات خانگی گرفته تا آمارگیری کتاب‌های موجود در یک کتابخانه عمومی و جمع‌آوری کرایه مسافران یک اتوبوس. در ادامه با نگاهی دقیق‌تر به این تکنولوژی، به قابلیت‌ها و موارد استفاده آن می‌پردازیم.

 

RF چگونه کار می‌کند؟

فرض کنید به شما ماموریت داده شده با استفاده از چند دستگاه قدیمی رادیویی، سیستمی ضد سرقت طراحی کنید. شما می‌توانید سیستمی شامل فرستنده و گیرنده شبیه به یک رادار طراحی کرده و مقابل درب خروجی، رو به افرادی که از فروشگاه خارج می‌شوند، بگذارید. با توجه به اینکه فرستنده و گیرنده در دو طرف درب خروجی قرار دارند، موج رادیویی از فرستنده خارج شده، از عابرین رد شده و به گیرنده می‌رسد. مشکل اینجاست که این سیستم اطلاعات مفیدی ارائه نمی‌دهد، زیرا قادر به تشخیص مشتریان از سارقین نمی‌باشد. بطور کلی افرادی که از فروشگاه خارج می‌شوند، به سه دسته تقسیم می‌شوند، افرادی که خرید کرده‌اند، افرادی که خرید نکرده‌اند و افرادی که بدون پرداخت هزینه قصد خارج کردن محصولی را دارند. هدف این سیستم ضد سرقت تشخیص گروه سوم است. اما چطور؟

گیت دزدگیر فروشگاهی

سیستم‌های ضد سرقتی که در حال حاضر در فروشگاه‌ها نصب می‌شوند بر این مشکل فائق آمده‌اند. علاوه بر فرستنده و گیرنده، در فروشگاه‌ها روی هر محصول یک تگ RF نصب می‌شود. در کتابخانه‌ها تگ RF روی یکی از صفحات داخلی کتاب چسبانده می‌شود. تگ RF هنگام تسویه حساب در صندوق با استفاده از دستگاه مخصوصی از محصول جدا می‌شود. در لباس‌فروشی‌ها از تگ‌های سخت و توپی شکل استفاده می‌شود. بعضی از تگ‌ها بصورت هوشمندانه‌ای پنهان می‌شوند تا خریدار متوجه آن نشود، بعضی تگ‌ها هم بلعکس در دید افراد نصب می‌شود تا سارقین متوجه وجود سیستم ضد سرقت شوند. البته گیت موجود در ورودی نیز هشداری برای سارقین به حساب می‌آید.

اگر فردی بدون پرداخت هزینه محصولی قصد خروج داشته باشد، امواج رادیویی ارسال شده از فرستنده (که ممکن است در قسمتی از درب خروجی پنهان باشند یا بلعکس در دید افراد نصب شوند) توسط تگ یا لیبل دریافت می‌شوند. سپس تگ سیگنال رادیویی مخصوص خود را انتشار می‌دهد. گیرنده با دریافت این سیگنال، آژیر را بصدا درمی‌آورد.

گیت دزدگیر فروشگاهی gate

ممکن است برایتان این سوال ایجاد شود که چرا وقتی هزینه محصول پرداخت شده، آژیر بصدا درنمی‌آید. هنگام تسویه حساب در صندوق، صندوقدار محصولات خریداری شده را از دستگاه مخصوصی رد می‌کند، این دستگاه تگ یا لیبل RF را از کار می‌اندازد تا هنگام خروج منجر به بصدا در آمدن آژیر نشود. در بعضی موارد نیز این دستگاه در بارکدخوان تعبیه می‌شود.

 

تفاوت تگ RF و تگ RFID چیست؟

تگ RF و تگ RFID دو نوع کاملا متفاوت از تگ‌های RF هستند و عمکرد متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. معمولا واژه RFID برای اشاره به هر دو نوع تگ بکار می‌رود، اما تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. تگ RF سیگنالی یکسان و ساده ارسال کرده و گیرنده را از وجود شیء مطلع می‌کند. تگ RFID سیگنال‌های پیچیده‌تری ارسال کرده و نوع کالایی که به آن متصل شده‌اند را نیز مشخص می‌کنند.

انواع تگ tag rfid و rf گیت فروشگاهی

تگ RF

تگ RF ساده‌ترین نوع تگ است و معمولا در نظارت الکترونیکی کالا (EAS) بکار می‌روند. تگ RF در سیستم ضد سرقتی که توضیح دادیم بکار می‌روند. همه تگ‌ها یکسان بوده و نوع کالایی که به آن متصل هستند را مشخص نمی‌کنند. در فروشگاه‌ها با استفاده از این تگ مشخص می‌شود فردی قصد خارج کردن محصولی بدون پرداخت هزینه را دارد، ولی نوع محصول مشخص نمی‌شود.

یکی از تکنولوژی‌های RF محبوب AM (مخفف acousto-magnetic) می‌باشد. عمکرد AM مشابه تگ RF می‌باشد، با این تفاوت که تگ AM در فواصل طولانی و در سرعت بالا نیز قابل تشخیص است. این تگ وقتی سارق در حال دویدن از درب خروجی عبور می‌کند نیز زنگ هشدار را بصدا در‌می‌آورد و با نام سیستم ضد سارق شناخته می‌شود.

تگ RF با نام‌های "transponder" و "تگ RFID بدون چیپ" نیز شناخته می‌شود.

تگ RFID

تگ RFID تگی پیشرفته‌تر نسبت به تگ RF است و از این بابت متفاوت است که قابلیت تشخیص کالایی که به آن متصل است را ایجاد می‌کند. سیگنالی که از تگ RFID به گیرنده ارسال می‌شود حاوی کد دیجیتالی است که نوع محصول را مشخص می‌کند. طریقه کار دستگاه بارکدخوان نیز به همین شکل است. بطور مثال در کتابخانه‌ها توسط دستگاه، سیگنالی به تگ RFID متصل شده به پشت کتاب ارسال می‌شود، موج برگشتی از تگ حاوی کدی است که با رمزگشایی این کد مشخص می‌شود چه کتابی در حال برگشت یا خروج از کتابخانه است. برخلاف تگ‌های RF، تگ‌های RFID در فواصل کوتاه‌تری کار می‌کنند. بعضی تگ‌های RFID باید دقیقا کنار دستگاه اسکنر قرار گیرند، بعضی نیز تا فاصله 10 سانتی‌متر یا کمتر.

rfid tag

تگ‌های RFID معمولی Passive هستند، به این معنا که بدون باتری کار کرده و به موجی که از فرستنده یا اسکنر دریافت می‌کنند پاسخ می‌دهند. در موج دریافتی انرژی لازم برای فعالسازی چیپ تگ RFID موجود می‌باشد. تگ‌های Passive معمولا تنها در دامنه چند سانتی‌متری کار می‌کنند.
نوع دیگر تکنولوژی RFID با عنوان تگ Active شناخته می‌شوند. این تگ‌ها چیپ‌های پیشرفته‌تری داشته و دارای باتری کوچکی هستند که امکان دریافت و ارسال امواج تا فواصل طولانی‌تری را ایجاد می‌کنند.

اجزای سازنده تگ RFID Passive

  • آنتن: دریافت و ارسال امواج
  • چیپ: تولید کد مخصوص
  • زیرلایه: اتصال چیپ و آنتن به کالا

اجزای تگ rfid

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، آنتن بیشترین فضای تگ RFID را اشغال می‌کند. از این بابت آنتن بزرگترین جزء تگ است که باید امواج را دریافت کرده، انرژی لازم برای فعالیت چیپ را از امواج دریافتی تهیه کرده و امواج تولیدشده را ارسال کند. چیپ تگ RFID بسیار کوچک است، در بعضی مواقع به اندازه نوک خودکار می‌باشد.
تگ‌های RF معمولا کوچکتر و ساده‌تر از تگ‌های RFID بوده، دارای چیپ نمی‌باشند و تنها کاری که انجام می‌دهند این است که امواج دریافتی را با طول موج متفاوتی ارسال می‌کنند.

 

منبع: explainthatstuff
مترجم: احسان کیاستی

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.

هایک ویژن

فروش انواع

محصولات هایک ویژن

خرید هایک ویژن
پرفروش‌ترین‌های دوربین مداربسته
Baby-Cam-2

سنسورتصوير: 2MP
کيفيت: 1080p
دیددرشب: 10 متر
انتقال صدای 2 طرفه

535,000 تومان
598,000 تومان
دوربین بولت داهوا مدل DH-HAC-HFW1200TP | DH-HAC-HFW1400TP

سنسور تصویر: 4.1 مگاپیکسل
کیفیت: 2688×1520, 4.1MP
لنز ثابت: 3.6 میلی متر
دید در شب: 20 متر
سایر: ICR + ِDWDR + HLC + BLC + IP67 + Lux + DNR + ...

740,000 تومان
پک آماده 8 کانال دوربین مداربسته ویژه دفاتر کار و مراکز اداری و مراکز خرید

- دستگاه DVR 8 کانال
- 8 عدد دوربین بولت 2 مگاپیکسل
- 25 متر دید در شب
- کابل تصویر RG59 دوسر سوکت 8 حلقه 10 متری
- منبع تغذیه مرکزی 10 آمپر ...

3,309,000 تومان
3,676,500 تومان
پک آماده دوربین مداربسته 16 کانال AHD ویژه کارگاه ها و مراکز صنعتی و سوله ها

- دستگاه XVR شانزده کانال
- 10 عدد دوربین بولت 2 مگاپیکسل
- 25 متر دید در شب
- کابل تصویر RG59 به متراژ 100 متر
- منبع تغذیه مرکزی 15 آمپر ...

3,315,000 تومان
3,683,000 تومان
داهوا

فروش انواع

محصولات داهوا

خرید داهوا
جدیدترین‌ها
KP-2408H4SM+7

- سوئیچ 24 پورت POE
- 8 پورت Uplink
- سرعت انتقال داده 100/1000
- ارسال برق تا 150 متر
- سه سال گارانتی

3,600,000 تومان
KP-2402H3

- سوئیچ 24 پورت POE
- 2 پورت Uplink
- دارای توان 600 وات
- بدنه فلز
- سه سال گارانتی

2,000,000 تومان
KP-1604H3S

- سوئیچ 16 پورت POE
- 4 پورت Uplink
- دارای توان 400 وات
- بدنه فلز
- سه سال گارانتی

1,730,000 تومان
KP-1604H3

- سوئیچ 16 پورت POE
- 4 پورت Uplink
- دارای توان 400 وات
- بدنه فلز
- سه سال گارانتی

1,550,000 تومان
ورتینا

فروش انواع

محصولات ورتینا

خرید ورتینا

پکیج دوربین

ورتینامشاهده

درب اتوماتیک

ورتینامشاهده

خانه هوشمند

ورتینامشاهده

منبع تغذیه

ورتینامشاهده
بهترین کابل های دوربین مداربسته

    وقتی نوبت به انتخاب کابل دوربین مدار بسته می‌رسد، ممکن است این کار آنقدرها هم ساده نباشد، زیرا شما می‌توانید در تجهیزات نظارتی خود از انواع مختلف کابل‌ها استفاده کنید. با این حال ، بهتر است بدانید که کدام یک از کابل ها برای تجهیزات شما مناسب‌تر هستند. ما در این مقاله‌ٰ، قصد داریم در مور ...

تقویت امنیت کسب و کار با راه حل های هوشمند

    امنیت کسب و کار یکی از نگرانی‌های بزرگ شرکت‌های سراسر دنیا به حساب می‌آید و البته نگرانی آنها بی دلیل هم نیست. زیرا شما به عنوان یک انسان عاقل باید از سرمایه گذاری‌های خود در یک کسب و کار محافظت کنید و سیستم‌های امنیتی، روش مؤثری برای انجام این کار هستند. در این مورد می‌توان به عبارت مش ...

5 دلیل برای خرید دوربین‌ مداربسته بیسیم

    هوشمندسازی خانه ها بر 2 اصل بنیادی پایه گذاری شده است که عبارتند از راحتی و امنیت. همان‌طور که از نام این مفاهیم پیداست ، علاوه بر اینکه زندگی شما راحت تر خواهد شد می‌توانید از مزایای زیاد دوربین‌های مداربسته نیز منتفع شوید. حال می‌خواهیم به تشریح 5 دلیل مهم خرید یک دوربین مداربسته بی‌ ...

بهترین سیستم دوربین مداربسته کدام است؟

  برای یافتن بهترین سیستم دوربین مداربسته، باید عوامل متعددی مد‌نظر قرار گیرد. به‌طور کلی هیچ سیستم امنیتی منحصربه‌فردی وجود ندارد که برای تمام شرایط و نیازها مناسب باشد. با این وجود این مقاله راهنمای مفیدی برای صاحبان خانه و کسب‌وکار است تا بتوانند بهترین سیستم نظارت تصویری که با شرایط‌شا ...

روش های بهبود دید در شب دوربین مداربسته از پشت پنجره

     دوربین های مداربسته Wi-Fi،  از اشعه مادون قرمز (IR) برای حالت دید در شب استفاده می‌کنند. ازآنجاییکه اشعه مادون قرمز از پشت شیشه خوب عمل نمی‌کند، بنابراین اگر شما دوربین خود را در پشت یک پنجره نصب کرده‌اید، هنگام شب تنها یک انعکاس تار خواهید دید. لذا در ادامه نحوه ذخیره یک تصویر واضح را به ...

5 گام خرید دوربین مداربسته هوشمند خانگی

      در دنیای امروز، تکنولوژی خانه‌های هوشمند به‌طور فزاینده‌ای رواج یافته است. با‌وجود جذابیت و راحتی استفاده از ترموستات، لوازم خانگی و لامپ‌های خودکار در منزل، شاید مهم‌ترین عنصر در سیستم خانه‌های هوشمند دوربین امنیتی باشد. مطمئناً انجام آسان و اتوماتیک کارهای مربوط به داخل منزل بسیار م ...

تأثیر فناوری خانه هوشمند بر صنعت املاک و مستغلات

    به نظر شما رشد انفجاری فن آوری های هوشمند چه تأثیری بر صنعت املاک داشته است؟ آنچه امروزه شاهد هستیم این است که چگونه فناوری هوشمند یک اسپیکر هوشمند را به چیزی فراتر از گوش دادن به موسیقی یا مدیریت امور روزمره مبدل ساخته است. پیش از ارائه آمارهایی در این زمینه، به اختصار حوزه هایی د ...

چگونه بهترین سیستم نظارتی را برای کسب و کارتان پیدا کنید؟

   برای هر کسب و کاری بدون توجه به نوع حرفه یا ابعاد آن، راه‌اندازی یک سیستم نظارتی و امنیتی، مهم‌ترین سرمایه گذاری محسوب می‌شود. هر کسب و کاری تعهدات و مسؤلیت هایی برای حفظ امنیت کارکنان و مشتریان خود دارد که دارایی های ارزشمند و کالاها را از گزند سرقت و خرابکاری محافظت می‌نماید. صنعت نظارت ت ...

مشتریان ما
آبفای روستایی استان گلستان
بیمه معلم
اداره کل پست استان گلستان
بانک توسعه تعاون
دینا ایمن قطعه
شرکت گاز خراسان شمالی
آموزش و پرورش گلستان
شهرداری احمدآباد
بیمارستان فاطمه زهرا
مرغ پیگیر
هتل پارس شیراز