home صفحه اصلی lock person ثبت نام

نصب دوربین مداربسته در کارخانه‌جات: کنترل و بهبود فرآیندها

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

نصب دوربین مداربسته در کارخانه جات

 

باور و هدف معمول از نصب دوربین مداربسته در اماکن مختلف، تامین امنیت است. ولی امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی‌های بکار رفته و در نتیجه افزایش هوشمندی دوربین‌ها، می‌توان از آن‌ها در مقاصد دیگری علاوه بر امنیت نیز بهره برد.

یکی از این موارد کنترل و بهبود روال‌های کاری در کارخانه جات و دیگر مراکز صنعتی می‌باشد.

 

به گفته اندی وارد مدیر کارخانه CTO، کارخانجات هوشمند از طیف وسیعی از اطلاعات ورودی برای تغذیه سیستم‌ها یا روبات‌های هوشمندی که با توجه به این اطلاعات ورودی تصمیم‌گیری می‌کنند، استفاده می‌کنند. ویدیو یکی از این اطلاعات ورودی است که می‌تواند کمک شایانی به تصمیم‌گیری روبات‌های خط تولید کارخانه‌ها کنند.

او گفت: «از نظارت تصویری علاوه بر سنجش و کنترل فرآیند، (برای مثال، اطمینان از عدم توقف فرآیند بدلیل دخالت و تاثیر عوامل یا اشیاء خارجی) در تست و تضمین کیفیت نیز (برای مثال، حصول اطمینان از این‌که همه پیچ‌های لازم برای سرهم کردن یک قطعه در محصول نهایی حاضر هستند.) استفاده می‌شود.»

اندی وارد ادامه داد: «داده‌های تصویری نیاز به تفسیر زیادی دارند. در شرایطی که روشنایی و دید محیط مطلوب است بالاترین کارایی را داشته و نرخ خطا در الگوریتم‌های پردازش تصویر را تا حد چشم‌گیری کاهش می‌دهند. البته ‌در برخی موارد، روش‌های مستقیم تشخیص و شناسایی اشیاء،‌ به عنوان مثال سیستم‌های RFID، ممکن است ترجیح داده شوند.»

 

نقش دوربین های مدار بسته در کارخانه جات هوشمند

آندره سورری،‌ مدیر توسعه تجاری در پروژه‌های دولتی، نظارت شهری و زیرساخت‌های حیاتی شرکت Axis، به برخی پروژه‌های انجام شده در این زمینه اشاره کرد:

نصب دوربین مداربسته در کارخانه کیک‌پزی

«دوربین‌های نصب شده در کارخانه‌های هوشمند برای پیش‌گیری از گم شدن اطلاعات و اشیاء، نظارت از راه دور، فرآیندهای عملیاتی که به تصمیم‌گیری احتیاج دارند، ایمنی و امنیت به کار گرفته می‌شوند. برای مثالMARLENKA International  ‌(کارخانه تولید کیک‌های عسلی واقع در جمهوری چک قرار دارد) در راستای رعایت استانداردها در خط تولید خود جهت نظارت بر سرعت و روند حرکت کیک‌ها در خط تولید و کنترل فرآیند پخت خمیر اقدام به نصب دوربین مداربسته کرد.

در سایر قسمت‌های این کارخانه نیز از دوربین های مدار بسته بهره گرفته شده است. بطور مثال در واحد بسته‌بندی و همچنین واحد ارسال جهت کنترل ترافیک.

سیستم نظارت تصویری نصب شده در واحد ارسال امکان ضبط و ذخیره‌سازی تصاویر برای مدت طولانی را (90 روز)، جهت بازیابی لحظه‌ای خاص در کمترین زمان ممکن، فراهم کرده است.

هیئت مدیره کارخانه در برنامه‌های آتی خود تصمیم دارد در بخش‌های دیگر نیز (جهت نظارت و کنترل و در نتیجه بهبود روال کاری و اطمینان از رعایت استانداردهای شرکت)، از دوربین های مداربسته بهره گیرد.

 

نصب دوربین در مرکز صنعتی ZAMPRA

آندره سورری ادامه داد:

«مثال دیگر جهت نشان دادن نحوه استفاده از دوربین مداربسته در کارخانه‌جات هوشمند ZAMPRA spol، است.»

«در این کارخانه از دوربین های مدار بسته تنها برای دلایل امنیتی مانند حفاظت از محیط، جلوگیری از سرقت و نظارت استفاده می‌کردند.» دوربین‌ها در کنار نظارت امنیتی، کارایی خود را در نظارت بر رعایت ایمنی در کار و فرآیندهای کاری مشخص نیز نشان دادند. تعداد مجروحیت‌ها و غیبت‌های گزارش‌نشده در محل کار نیز کاهش یافت.

با این حال،‌ خیلی زود کیفیت استثنایی و امکانات نرم‌افزاری دوربین‌ها، مانند جستجوی آسان اسناد،‌ استفاده از دوربین‌های مداربسته در راستای بهبود روال‌های کاری و کنترل فرآیندهای مختلف از جمله تولید را نیز مطرح کرد.

«از زمان راه‌اندازی سیستم هوشمند دوربین مداربسته، کارخانه شاهد تغییرات مشهودی از جمله افزایش کمیت و کیفیت تولید و کاهش جراحات حین انجام کار و غیبت کارکنان بوده است.

در حال حاضر سیستم نظارت تصویری بصورت مستقل عمل می‌کند، ولی این کارخانه در آینده در نظر دارد جهت افزایش هوشمندی سیستم‌ها، این سیستم را به بخش‌ها و سیستم‌های دیگر متصل کند.

 

 

جری هوانک، ‌مدیر پروژه در IEI Integration، نیز دو سناریو دیگر جهت استفاده و نصب دوربین مداربسته در کارخانه های هوشمند ارائه داد:

  • بررسی خطا: جری می‌گوید »کار اصلی دوربین‌های مداربسته نصب شده در مراکز صنعتی، بررسی درجه دقت مورد نیاز است.
  • نظارت: «در مرحله دوم هدف از نصب دوربین مداربسته در کارخانه جات، تامین امنیت می‌باشد.

منبع: asmag
مترجم: مینا نورس


نظر خود را بنویسید.