home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما
پکیج های دزدگیر منزل، ساختمان و آپارتمان

راهنمای خرید دستگاه NVR

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

 راهنمای خرید دستگاه nvr

 

تمام دستگاه‌های NVR موجود در بازار دارای ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و مشخصات خاصی هستند. مصرف‌کننده باید با توجه به نیازهای خود دستگاه ان وی ار مناسبی خریداری کند.

در این مقاله با ارائه نکات مهم، شما عزیزان را در انتخاب و خرید بهترین دستگاه NVR متناسب با نیازهای خود راهنمایی می‌کنیم.

 

 تعداد کانال دستگاه NVR - راهنمای خرید

تعداد کانال‌های دستگاه NVR

منظور از کانال، پورت ورودی دوربین در پشت دستگاه می‌باشد. بطور مثال یک دستگاه NVR 16 کانال، 16 پورت ورودی Lan برای دوربین مداربسته دارد. به عبارت دیگر یک دستگاه 16 کانال از 16 دوربین مداربسته پشتیبانی می‌کند. دستگاه‌های ضبط معمولا بصورت 4، 8، 16 و 32 کانال تولید و عرضه می‌شوند.

توجه داشته باشید که تعداد کانال‌ها باید همواره بیشتر از دوربین‌های مداربسته نصب شده باشد، بدین ترتیب در آینده در صورت نیاز به راحتی امکان اضافه کردن دوربین مداربسته به سیستم نظارت تصویری وجود خواهد داشت.

 

 

تکنولوژی PoE

همانطور که می‌دانید در سیستم‌های شبکه از کابل و سوکت شبکه جهت انتقال اطلاعات استفاده می‌شود. یک دوربین مداربسته تحت شبکه به اتصال یک کابل شبکه جهت انتقال اطلاعات به دستگاه NVR و یک کابل برق جهت تغذیه احتیاج دارد. این بدین معناست که به هر دوربین مداربسته IP دو کابل وارد می‌شود، که این موضوع در تعداد دوربین بالا نیاز به کابل‌کشی را بالا می‌برد.

تکنولوژی PoE (مخفف Power on Ethernet به معنای برق روی شبکه) امکان انتقال برق روی کابل شبکه را ایجاد می‌کند. در این روش کابل شبکه در کنار انتقال اطلاعات، مسئولیت انتقال برق را نیز برعهده می‌گیرد. بدین ترتیب نیاز به کابل‌کشی نصف شده و در هزینه‌ها و وقت صرفه‌جویی می‌شود.

انواع دستگاه NVR براساس تعداد کانال و پشتیبانی از PoE

در این قسمت با زبانی ساده و ارائه مثال به معرفی انواع دستگاه ان وی ار بر اساس پشتیبانی از poe می‌پردازیم:

  • دسته اول دستگا‌ه‌هایی هستند که بطور مثال 16 کانال هستند ولی تنها یک ورودی شبکه دارند. در این مدل دستگاه‌ها باید با استفاده از یک سوئیچ بین دوربین های مدار بسته IP نصب شده و دستگاه NVR ارتباط ایجاد کنید.
  • مدل بعدی دستگاه‌های هستند که بطور مثال 16 کانال هستند ولی تنها 8 پورت ورودی در پشت دستگاه موجود است. در این مدل نیز برای ایجاد ارتباط 8 دوربین دیگر باید از یک سوئیچ استفاده شود. لازم به ذکر است 8 پورت ورودی موجود در پشت دستگاه ممکن است PoE نباشند که در این صورت باید به دوربین‌ها کابل برق نیز کشیده شود. حالت دیگر این است که 8 کانال پشت دستگاه PoE باشند ولی 8 کانالی که با استفاده از سوئیچ به دستگاه متصل می‌شوند، PoE نباشند، که در این حالت تنها برای 8 دوربین مداربسته‌ای که مستقیم به دستگاه وصل نمی‌شوند و از طریق سوئیچ به دستگاه متصل می‌شوند نیاز به کشیدن کابل برق است.
  • دسته بعدی NVR هایی هستند که بطور مثال 16 کانال هستند و 16 پورت ورودی نیز در پشت دستگاه موجود است، که در این مدل دیگر نیازی به سوئیچ وجود ندارد.

 

 

کیفیت ضبط دستگاه NVR

کیفیت ضبط دستگاه

همیشه بهتر است کیفیت قابل پشتیبانی دستگاه ان وی ار بیشتر از کیفیت تصویر دوربین‌های مداربسته باشد. بدین ترتیب در آینده امکان تعویض دوربین مداربسته و ارتقاء آن به کیفیت بالاتر وجود خواهد داشت.

اگر کیفیت دوربین مداربسته 4k باشد ولی کیفیت دستگاه 1080p، مطمئنا تصاویری که بدست می‌آید و ضبط می‌شوند 4k نخواهند بود. بطور مثال اگر دوربین 4k است، دستگاه ان وی ار باید کیفیت بالاتر و یا حداقل کیفیت برابری داشته باشد.

لازم به ذکر است دستگاه NVR با کیفیت 4 مگاپیکسل تصویر یک دوربین مداربسته با کیفیت 4 مگاپیکسل را در پخش زنده 4 مگاپیکسل به نمایش می‌گذارد اما ممکن است تصاویر را با کیفیت 2 مگاپیکسل ضبط کند. بدین ترتیب کیفیت تصاویر زنده با تصاویر ضبط‌شده متفاوت است. به عبارت دیگر کیفیت ضبط تصاویر در دستگاه ممکن است برابر یا کمتر از کیفیت نمایش زنده تصاویر باشد. کیفیت نمایش زنده و کیفیت ضبط در مشخصات فنی دستگاه قید می‌شود.

 

 

راهنمای خرید دستگاه ان وی ار

پهنای باند دستگاه NVR

پهنای باند مشخص کننده حجم اطلاعاتی است دستگاه NVR می‌تواند مبادله کند. پهنای باند با واحد mbps (مگابایت بر ثانیه( محاسبه می‌شود.

هرچه کیفیت دوربین مداربسته بیشتر باشد، حجم تصاویر ضبط شده توسط دوربین بیشتر است و در نتیجه به پهنای باند بیشتر جهت انتقال اطلاعات به دستگاه NVR احتیاج دارد.

هر دستگاه NVR دارای پهنای باند محدود در پورت‌های ورودی است. به این معنا که اطلاعات ورودی دستگاه باید در محدوده‌ای خاص باشند. توجه داشته باشید که اطلاعات ارسالی به دستگاه از پهنای باند ماکزیمم آن بیشتر نشود. ممکن است دستگاه 16 کانال باشد، ولی بدلیل به حجم بالای اطلاعات ورودی و به ماکزیمم رسیدن پهنای باند قابل پشتیبانی دستگاه، امکان سرویس‌دهی به چند کانال از بین برود.

پس حجم اطلاعات ورودی به دستگاه علاوه بر تعداد کانال به میزان پهنای باند قابل پشتیبانی از طرف دستگاه نیز بستگی دارد.

 

 

راهنمای خرید دستگاه ان وی آر

خروجی تصویر دستگاه NVR

هر دستگاه NVR دارای دو خروجی تصویر برای نمایش تصاویر زنده و ضبط شده دوربین های مدار بسته روی LCD می‌باشد. این دو خروجی تصویر عبارت اند از VGA و HDMI. خروجی HDMI کیفیت تصویر بالاتری را ارائه می‌کند. 

 

تعداد هارد و تکنولوژی فشرده‌سازی

تعداد هارد و میزان فشرده‌سازی تصویر دو عامل اصلی تعیین کننده میزان زمان ذخیره‌سازی دستگاه ان وی ار می‌باشند.

تعداد و ظرفیت هارد‌های قابل اتصال به دستگاه NVR محدود است. اگر نیاز به ضبط تصاویر برای مدت طولانی دارید، حتما ظرفیت آن را از قبل پیشبینی کنید.

دستگاه های معمولی و میان رده بازار از هارد تا ظرفیت 4 ترابایت پشتیبانی می‌کنند، اما دستگاه‌های برند مانند هایک ویژن از هارد تا 6 ترابایت نیز پشتیبانی می‌کنند.

مورد بعدی تکنولوژی فشرده‌سازی می‌باشد. معمولا دستگاه‌های میان‌رده بازار از تکنولوژی فشرده‌سازی H.264 پشتیبانی می‌کنند، در صورتی که دستگاه‌های NVR برند از تکنولوژی‌های H.265 و H.265+ پشتیبانی می‌کنند. فشرده‌سازی بیشتر به معنای حجم کمتر تصاویر و در نتیجه امکان ذخیره‌سازی تصاویر بیشتر می‌باشد.

 

 

پشتیبانی از پروتکل ONVIF

هنگام انتخاب و خرید دستگاه NVR، تطابق پروتکل دستگاه با پروتکل دوربین‌های مداربسته بسیار مهم است. در صورتی که قصد نصب دوربین‌ها و دستگاه‌ها از برندهای متفاوتی را دارید، باید تمام تجهیزات از پروتکل ONVIF پشتیبانی کنند. این پروتکل استاندارد مشترکی بین تولیدکننده‌های مختلف است و امکان ارتباط بین دستگاه‌ها با برندهای مختلف را ایجاد می‌کند.

 

 

 

نویسنده و گردآورنده: احسان کیاستی

اشتراک‌گذاری در تلگرام

نظر خود را بنویسید.