home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما

معرفی دوربین های مداربسته مولتی سنسور

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

معرفی دوربین های مدار بسته مولتی سنسور multisensor

دوربین مولتی سنسور چیست؟ چه ویژگی‌ها و مزایایی دارد؟ دوربین MultiSensor با FishEye چه تفاوتی دارد؟ در چه اماکنی نصب می‌شوند و موارد استفاده آن‌ها چیست؟ در این مقاله سعی داریم ضمن بیان مزایا و موارد استفاده، به بررسی این نوع دوربین پرداخته و به سوالاتی که مطرح شد پاسخ دهیم.

 

 

دوربین مداربسته مولتی سنسور چیست؟

به دوربین هایی که دارای چند لنز می‌باشند، دوربین مداربسته مولتی سنسور گفته می‌شود، در اینجا منظور از سنسور همان لنز دوربین مداربسته (سنسور تصویر) می‌باشد.

اخیرا دوربین های مدار بسته مولتی سنسور یا چند لنزه (multisensor cameras) به دلایل مختلفی در میان مصرف‌کنندگان محبوب شده‌اند. هنگام پوشش منطقه‌ای وسیع مانند پارکینگ و یا انبار، می‌توان بجای نصب چند دوربین مداربسته، تنها یک دوربین مولتی سنسور نصب کرده و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد. علاوه بر این، استفاده از دوربین‌های مداربسته مولتی سنسور باعث سهولت پروسه نصب و همچنین نگهداری نیز می‌شوند.

دوربین مدار بسته multisensor ورتینا

همانطور که می‌دانید دوربین های مدار بسته مهم‌ترین عنصر سیستم‌های نظارت تصویری هستند. یک دوربین مداربسته تحت شبکه ثابت تک سنسور، کیفیت و وضوح تصویر بالایی بدست می‌دهد، اما نقاط ضعفی نیز دارد که بزرگترین آن‌ها زاویه دید کم در مقایسه با دوربین های مدار بسته مولتی سنسور می‌باشد که هنگام پوشش مناطق وسیع دردسرساز می‌شود.

 

 

 

تصویر پانورامیک دوربین مداربسته مولتی سنسور

ارائه تصویر پانورامیک توسط دوربین های مدار بسته مولتی سنسور

دوربین های مدار بسته پانورامیک

تصویر پانورامیک یا پانوراما، تصویری عریض است که منطقه وسیعی را به پوشش می‌دهد. به دوربین‌هایی که قابلیت تولید تصویر پانورامیک دارند، دوربین مدار بسته پانورامیک (Panoramic) گفته می‌شود. این نوع دوربین ها با ارائه زاویه دید 180، 270 و حتی 360 درجه به کاربر اجازه می‌دهند تنها با استفاده از یک دستگاه، زوایای مختلفی را پوشش دهند.

در واقع تقاضا این نوع دوربین های مدار بسته در بازار رو به افزایش است. تحقیقی که توسط Market Research Future انجام شد نشان می‌دهد فروش دوربین های مدار بسته پانورامیک با مجموع افزایش سالانه 31 درصد بین سال‌های 2016 و 2022 به 36 میلیون دلار می‌رسد.

 دوربین مداربسته multisensor داهوا

 

مقایسه تصویر پانورامیک دوربین مداربسته مولتی سنسور و فیش آی

زاویه دید پانورامیک می‌تواند توسط دوربین مداربسته فیش آی یا چشم ماهی (fisheye) و یا دوربین مداربسته MultiSensor بدست آید.

تصویر پانورامیک در یک دوربین مداربسته فیش ای با استفاده از یک لنز 360 درجه تولید می‌شود، که بهره‌گیری از یک لنز باعث قوس در تصویر و ارائه تصویری گوی مانند می‌شود. لازم به ذکر است که دوربین فیش ای در صورتی که روی دیوار نصب شود تصویری 180 درجه ارائه داده و در صورتی که روی سقف نصب شود تصویری 360 درجه ارائه می‌دهد.

در این میان دوربین های مداربسته مولتی سنسور با توجه به اینکه از چند لنز بهره می‌برند، با ترکیب تصاویر ضبط شده توسط لنزها، تصویری یکنواخت و در عین حال تخت و بدون قوس ارائه می‌دهد.

 

دوربین مداربسته مولتی سنسور multisensor اکسیس axis

دوربین های مداربسته مولتی سنسور می‌توانند طوری تنظیم شوند که تصویری پانورامیک یا تصویری در چند جهت مختلف ارائه دهند.

"سنسورها (لنزها) می‌توانند در چند جهت مختلف تنظیم شده و تصویری با جزئیات دقیق و با وضوح بالا در زوایای مختلف ارائه دهند. این دوربین‌ها برای نصب در راهروها، چهارراه‌ها، مدارس و فروشگاه‌ها مناسب هستند. اگر قابلیت گردش و زوم نیز به این دوربین‌ها اضافه شود، علاوه بر پوشش بالا، قادر به ارائه تصاویر کلوس‌آپ نیز خواهند بود."
- اولف لییدکر، مدیر بخش محصولات در شرکت Axis

دوربین های مدار بسته تحت شبکه Multi-Sensor داهوا معرفی دوربین های مدار بسته تحت شبکه مولتی سنسور Dahua

 

"دوربین های مدار بسته مولتی سنسور پانورامیک بطور کامل منطقه‌ای وسیع را پوشش می‌دهد. برای مثال یک دوربین مداربسته 180 درجه می‌تواند یک خیابان را به خوبی پوشش دهد، و یا با نصب یک دوربین 270 درجه در گوشه‌ای از فضای خارجی یک ساختمان می‌تواند بطور کامل محیط را پوشش دهد.
دوربین های مداربسته مولتی سنسور دقیقا برای پوشش مناطق وسیع طراحی و ساخته شده‌اند. دوربین های multisensor پیشرفته‌تر با کنار هم گذاشتن و ترکیب دقیق تصاویر لنزها، تصویری یکپارچه ارائه می‌دهند."
- کوین صالدانه، مدیر بخش محصولات در Pelco

 

 

 

دوربین های مدار بسته مولتی سنسور multisensor هایک ویژن

مزایای دوربین مداربسته مولتی سنسور

دوربین های مدار بسته مولتی سنسور مزایای فراوانی دارند. مهم‌ترین آن‌ها این است که یک دوربین مولتی سنسور می‌تواند جایگزین 3 تا 4 دوربین مداربسته تک سنسور معمولی جهت پوشش یک منطقه شود. از این رو هزینه نصب و نگهداری نیز تا حد چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند.

"یک دوربین مداربسته مولتی سنسور با بهره‌گیری از قابلیت بزرگنمایی (زوم)، به تنهایی می‌تواند جایگزین چند دوربین معمولی شده و باعث کاهش هزینه‌ها در خرید، نصب، نگهداری و کاهش تجهیزات مورد نیاز می‌شود."
- جف ویتنی، معاونت بازاریابی در Arecont Vision

دوربین مداربسته مولتی سنسور multi sensor سامسونگ

"دوربین‌های مداربسته Multisensor به دلیل کاهش میزان تجهیزات مورد استفاده و راحتی نصب و راه‌اندازی، راهی مقرون بصرفه برای نظارت بر محیط می‌باشد. معمولا قیمت یک دوربین مداربسته مولتی سنسور با چهار لنز، کمتر از چهار دوربین مداربسته تحت شبکه ثابت می‌باشد.
از آنجایی که با استفاده از مولتی‌سنسورها، به تعداد کمتری دوربین مداربسته برای پوشش محیط احتیاج است، نصب دوربین های مدار بسته کمتر باعث می‌شود به نمای ساختمان‌ها نیز خدشه‌ای وارد نشود."
- کوین صالدانه

 

 

دوربین مداربسته مولتی سنسور multisensor پاناسونیک

موارد استفاده جدای از تامین امنیت

بطور معمول از دوربین های مدار بسته مولتی سنسور در تامین امنیت اماکنی مانند فروشگاه‌ها، شهرها، ایستگاه‌های مترو و اتوبوس، بندرها، مراکز دولتی، مدارس و دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند.

با این وجود هر روزه استفاده از دوربین‌های مولتی سنسور در مقاصد غیر امنیتی مانند تحلیل و کنترل بیشتر می‌شود. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • کنترل کارمندان و جلوگیری از نزاع بین آن‌ها
  • جمع‌آوری اطلاعات و تحلیل آن‌ها در مقاصد تحقیقاتی
  • تحلیل رفتار مشتریان در فروشگاه‌ها و افزایش فروش با عکس‌العمل مناسب
  • بررسی و نظارت بر ترافیک

 

 

منبع: asmag
مترجم و ویراستار: احسان کیاستی


نظر خود را بنویسید.