home صفحه اصلی lock person ثبت نام
تخفیف به مناسبت یلدا

دوربین های مداربسته اسپیددام یا PTZ

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

 نصب دوربین مداربسته اسپیددام یا ptz

دوربین مداربسته اسپید دام یا PTZ (مخفف pan-tilt-zoom) دوربین است که قادر به زوم و جهت‌گیری از راه دور است. از دوربین های مداربسته PTZ در استودیوهای تلویزیونی، استادیوم‌ها و سالن‌های ورزشی، جاده‌ها و بزرگراه‌ها جهت کنترل ترافیک و غیره استفاده می‌شود. این نوع از دوربین‌های مداربسته در زبان انگلیسی به دوربین های مدار بسته روباتیک نیز معروف‌اند.

عبارت PTZ یا pan-tilt-zoom به قابلیت حرکت لنز دوربین در جهات مختلف و امکان زوم دوربین مداربسته اسپیددام اشاره دارد. در این عبارت pan به حرکت افقی لنز، tilt به حرکت عمودی لنز دوربین و zoom هم همانظور که نامش پیداست به قابلیت زوم اتوماتیک دوربین مدار بسته speed dome اشاره دارد.

بعضی دوربین‌ها که به ePTZ یا vPTZ (مخفف virtual pan-tilt-zoom) معروف‌اند، بصورت نرم افزاری قابلیت زوم روی بخش خاصی از تصویر و حرکت در بخش‌های مختلف تصویر (بدون حرکت فیزیکی لنز دوربین) را دارند. در سیستم‌هایی که محدودیت پهنای باند وجود دارد، بخش‌هایی از تصویر محیط که مورد نظر کاربر است را با استفاده از دوربین های مداربسته vPTZ (اسپیددام مجازی)  به کاربر ارسال می‌کنند. دوربین های مداربسته اسپیددام مجازی یا vPTZ توسط دستگاه DVR کنترل شده و تصویر دوربین بصورت کامل و با کیفیت بالا در دستگاه دی وی ار ضبط و ذخیره می‌شود.

نصب دوربین مداربسته اسپیددام یا ptz در خیابان 

موارد استفاده از دوربین های مداربسته اسپیددام یا PTZ

  • سیستم‌های نظارت تصویری
  • در جاده‌ها و بزرگراه‌ها، شهرها و چهارراه‌ها جهت کنترل ترافیک
  • در کنفرانس‌های ودیوئی
  • برنامه‌های زنده تلویزیونی
  • ضبط سخنرانی‌ها
  • آموزش از راه دور

 

ردیابی اتوماتیک (Auto tracking)

از نوآوری‌های جالب دوربین های مداربسته اسپیددام برنامه‌ای است که بررسی و دنبال کردن تغییرات پیکسلی در تصویر یا به عبارت دیگر تحرکات بوجود آمده در تصویر را ممکن می‌سازد. وقتی در نقطه‌ای از تصویر پیکسل‌های تصویر تغییر کنند (تحرکی در نقطه‌ای از تصویر بوجود آید)، دوربین مداربسته اسپیددام بصورت اتوماتیک فوکوس را روی نقطه مورد اشاره بیشتر کرده و با تغییر جهت لنز، نقطه مورد نظر را در مرکز تصویر قرار می‌دهد. سپس دوربین اسپیددام بصورت نرم افزاری اندازه شیء و فاصله‌اش تا محل نصب دوربین را تخمین می‌زند. بعد از خروج تحرک از زاویه دید دوربین PTZ، لنز دوربین بصورت اتوماتیک به مکان از پیش تعیین شده بازمی‌گردد و با ایجاد تحرک جدید این پروسه تکرار می‌شود.

با استفاده از دوربین های مدار بسته اسپیددام کاربر می‌تواند مناطقی از محیط را برای دوربین تعریف کرده تا دوربین با چرخش لنز و بررسی نقاط مهم، در صورت مشاهده حرکات مشکوک روی گوشی موبایل کاربر آلارم یا هشدار ارسال کرده یا دزدگیر را به صدا درآورد. لازم به ذکر است دوربین های اسپیددام یا PTZ امکان دنبال کردن اشیاء متحرک در محیط را نیز دارند.
نصب دوربین مداربسته اسپیددام یا ptz در چهار راه

مزایای نصب دوربین های مداربسته اسپیددام

نصب دوربین مداربسته‌ای که از راه دوربین قابل کنترل است، کاربر را قادر می‌سازد نقاط بسیار بیشتری از محیط را تحت پوشش قرار داده و نظارت کند. بجای نصب چند دوربین مداربسته ثابت در یک محیط، می‌توان با نصب یک دوربین مداربسته اسپیددام تمام محیط را تحت پوشش قرار داد. برای مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله "10 امتیاز نصب دوربین های مداربسته اسپیددام" را که بزودی منتشر می‌شود را مطالعه کنید.

تفاوت دوربین مداربسته اسپیددام و دام 

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

با اینکه دوربین های دام و اسپیددام از لحاظ ظاهری شبیه‌اند ولی تفاوت‌های مهم زیادی دارند. این تفاوت‌ها از قابلیت‌ها و اجزای داخلی دوربین‌ها شروع می‌شود. دوربین های مداربسته PTZ یا اسپیددام مغز هوشمند در داخل خود دارند و از الگوریتم‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. دوربین های مداربسته speed dome پیشرفته‌تر بوده و قابلیت چرخش افقی و عمودی و زوم در محیط بصورت دستی یا اتوماتیک را دارند. در صورتی که دوربین های مداربسته دام تنها می‌توانند لنز ثابت یا وریفوکال داشته باشند.

دوربین های مدار بسته دام هیچگاه نمی‌توانند از راه دور چه دستی چه اتوماتیک قابل کنترل باشند. با استفاده از دوربین های مداربسته dome کاربر امکان زوم در تصویر محیط یا چرخش به اطراف را ندارد. این دو نوع دوربین مداربسته قابل مقایسه نیستند، حتی در یک کلاس کاری هم قرار نمی‌گیرند. اگر به تفاوت قیمت این دو نوع دوربین دقت کنید، به تفاوت‌های بسیار و قابلیت‌ها و امکانات بسیار زیاد دوربین مداربسته اسپیددام و دام پی خواهید برد. می‌توان گفت این دو نوع دوربین تنها در شکل ظاهر مشابه هستند.

استفاده از دوربین دام یا اسپیددام بسته به نیاز و مکان نصب بستگی دارد. در بعضی اماکن و پروژه‌ها نصب دوربین مداربسته دام مقرون به صرفه و پاسخگوی نیازهاست، ولی در بعضی شرایط نصب دوربین مداربسته اسپیددام احتیاج است.

نصب دوربین مداربسته دام یا اسپیددام 

 

کلام آخر
دوربین های مداربسته اسپیددام می‌توانند بخش مهم و ضروری‌ای از یک سیستم نظارت تصویری مدرن و پیشرفته باشند. دوربین های PTZ می‌توانند طوری تنظیم شوند که روی بعضی وقایع محیطی توجه بیشتری داشته باشند. در محیط‌هایی که تحرکات زیادی وجود دارد، دوربین های مداربسته اسپیددام می‌توانند به صورت اتوماتیک روی بعضی وقایع تمرکز و حساسیت بیشتری داشته و با تنظیم جهت لنز دوربین و زوم (بصورت اتوماتیک توسط دوربین) وقایع مهم را ضبط کرده و اطلاعات مفیدی به کاربر ارائه دهند.

 

منابع: wikipedia | networkwebcams | security-camera-warehouse | بخش فنی فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت
مترجم و گردآورنده: احسان کیاستی

 


نظر خود را بنویسید.