home صفحه اصلی lock person ثبت نام

چه دوربین مداربسته ای برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

 راهنمای خرید دوربین مداربسته برای محل کار

 

چه مدل دوربین باید انتخاب کنم؟ چه قابلیت هایی دوربین مداربسته مورد نیاز من باید داشته باشد؟ چه امکاناتی باید داشته باشد؟ دام، بولت، اسپید دام یعنی چه و کدام مطابق با نیاز من هستند؟

اگر قصد خرید دوربین مداربسته برای خانه یا کسب و کار خود را دارید، و به تازگی شروع به جستجو کرده اید و اطلاعات زیادی در ارتباط با دوربین مداربسته و تجهیزات نظارت  تصویر ندارید، جای درستی آمده‌اید. برای انتخاب یک دوربین مناسب باید اطلاعات ابتدایی از قابلیت‌ها و امکانات دوربین های مدار بسته بدست آورید تا بتوانید بهترین انتخاب را از میان برندها و مدل‌های مختلف با امکانات متفاوت را داشته باشید. 

در این مقاله به معرفی و بررسی تفاوت‌های دوربین های مداربسته دام، بولت، معرفی قابلیت IP، دوربین های مخفی و نوع لنز وریفوکال می‌پردازیم. در زیر، شما انواع مختلفی از دوربین مداربسته، همراه با برخی ویژگی ها و مزایای آنها را خواهید یافت.

دوربین های دام (Dome Cameras)

دوربین های مدار بسته دام طراحی ساده ای دارند و بیشتر برای نظارت سالن های انتظار و بخش های پذیرش، راهروها، فضای باز ادارات، انبارها، محوطه های پارکینگ و... مناسب هستند. لنز دودی دوربین های مدار بسته دام باعث می شود که مجرمان در تشخیص اینکه در مسیر لنز هستند یا نه به دردسر بیفتند، بنابراین ممکن است کمتر از قرار گرفتن در مقابل دوربین مداربسته جلوگیری کنند. میزان اثرپذیری این دوربین های مداربسته در برابر ضربه، IK10 است که این ویژگی آنها را از تخریب و ضربات فیزیکی محافظت می کند. نصب دوربین های مدار بسته دام بسیار آسان است و این دوربین های مداربسته می توانند روی دیوار یا سقف با زاویه دید مورد نصب شوند.

دوربین مداربسته بولت

دوربین های مدار بسته بولت بخاطر اینکه لوله ای شکل و باریک هستند، دوربین های مداربسته ماتیکی نیز نامیده می شوند. این دوربین های مداربسته بخاطر شکل کوچکشان، بیشتر برای نظارت بانک ها و موسسات مالی استفاده می شوند. یک دوربین مدار بسته بولت می تواند بطور نامحسوس در فضای باز یا داخل قرار گیرد، و کمتر از دوربین های مداربسته باکس قدیمی و دیگر دوربین های مداربسته نظارتی ساختمان در معرض دید باشد.

دوربین های مدار بسته بولت فضای باز، برای نظارت پیرامونی ساختمان در مقابل تخریب، آسیب و سرقت، مقبولیت عام دارند. بسیاری از این دوربین های مدار بسته دارای IP66 یا همان درجه حفاظت هستند که حفاظت از ذراتی مانند گردوغبار، شن و ماسه و باران و برف را تامین می کنند.

بعلاوه برخی از این دوربین های مداربسته، دارای مشخصه 3-axis یا 5-axis هستند که از سه یا پنج نقطه دسترسی برای تثبیت موقعیت بهتر دوربین مدار بسته، قابل تنظیم هستند.

دوربین مداربسته IR

دوربین های مدار بسته مادون قرمز یا IR، امکان ضبط تصویر در محیط کم نور و شب را برای صاحبان کسب و کار فراهم می سازند. به عبارت دیگر این دوربین های مدار بسته می توانند تصاویر را از 200' و بیشتر ضبط کنند. این دوربین های مداربسته همچنین با بردهای مختلف برای ضبط تصاویر از فاصله های مورد نیاز قابل استفاده هستند. بعضی از دوربین های مدار بسته IR، مجهز به ویژگی مادون قرمز پیشرفته مانند: Smart IR و Full Frame Illumination برای بالا بردن کارایی در نور کم هستند.

Smart IR، میزان نور مادون قرمز را برای روشن کردن صحنه، بطور خودکار تنظیم می کند، بهمان اندازه که سوژه نزدیک تر یا دورتر از دوربین مدار بسته حرکت می کند. در نتیجه با نوردهی مطلوب و روشن، تصویری واضح که نه محو باشد و نه خیلی تاریک ایجاد می شود.

Full Frame Illumination یا (FFI) روشنایی گسترده تری از IR ارائه می کند و تصویری واضح تر و درخشان تر در نور کم و شب ایجاد می کند. FFI پارازیت تصویر را با کاهش مصرف پهنای باند و ذخیره سازی کاهش می دهد.

دوربین مخفی

دوربین های مدار بسته مخفی وقتی با یک سیستم امنیتی ادغام می شوند، یک لایه امنیتی قوی ایجاد می کنند. این دوربین های مداربسته داخل هر چیزی مانند دتکتور دود، نور افکن، ترموستات یا آداپتور و در واقع هر چیزی که از چشم انسان پنهان باشد، جاسازی می شوند.

یک دوربین مدار بسته مخفی می تواند برای نظارت در کسب و کارهای مشخصی از جمله: صندوق های پول شمار، دفاتر بانکی، انبارها، سالن های انتظار، اسکله های بارگیری و حمل و نقل و کشتیرانی قرار گیرد. دوربین های مدار بسته مخفی یا دوربین های مدار بسته جاسوسی، امکان حفاظت مخفیانه کسب و کار را برای جلوگیری از دزدی یا تقلب کارکنان (بدون اینکه بدانند تحت نظر هستند) به صاحبان کسب و کار خواهند داد.

دوربین های مخفی کمک می کنند که سرقت های خارجی و داخلی(مانند سرقت کارمندان) که معمولا همراه با تخریب، خسارت و اظهارات دروغ است، کاهش یابد.

دوربین مدار بسته وریفوکال

دوربین های وریفوکال نصب و راه اندازی آسان تری نسبت به دوربین های مداربسته لنز ثابت دارند. این دوربین های مداربسته فاصله کانونی متغیری دارند و با تنظیم این فاصله، زاویه دید دوربین مداربسته نیز تغییر می کند. اگر شما یک دوربین مداربسته با لنز ثابت نصب کردید و می خواهید زاویه دید آنرا تغییر دهید، باید دوربین مدار بسته را از نصب خارج کنید و پس از بدست آوردن زاویه دید موردنظر، آنرا دوباره نصب کنید. که این کار می تواند به دیوار و خود دوربین آسیب برساند.

دوربین های مداربسته وریفوکال مجهز به لنز auto-iris هستند، که این قابلیت امکان ضبط بهتر تصاویر در فضای باز با توجه به شرایط متغیر نوری را فراهم می کند.

دوربین مدار بسته PTZ 

دوربین های مدار بسته PTZ برای نظارت فضاهای باز در سطح گسترده مانند محوطه های پارکینگ، مدارس و مراکز تجاری، فرودگاه ها و... مناسب هستند. دوربین های مدار بسته PTZ اغلب با عنوان دوربین مدار بسته اسپیددام (speed dome) شناخته می شوند، زیرا توانایی سریع حرکت در جهات مختلف در کمتر از یک ثانیه را دارند. علاوه بر سرعت، این دوربین های مداربسته بسیار آسان کنترل می شوند و بسیار دقیق بر اشیا تمرکز می کنند.

دوربین های PTZ همچنین قابلیت زوم بسیار قوی،  بیشتر از دوربین های مدار بسته ثابت قدیمی دارند. بسیاری از دوربین های مدار بسته PTZ (اسپیددام)، زوم اپتیکال 10x(یا بیشتر) و زوم دیجیتال 36x (یا بیشتر) را برای نمایش جزئیات بیشتر تشخیص چهره یا پلاک ارائه می دهند.

صرف نظر از نوع دوربین مداربستهای که شما برای نظارت کسب و کارتان انتخاب می کنید، رزولوشن، مسافت و زاویه دید نیز بسیار مهم است. علت چیست؟ اگر شما زاویه دید یا تصویری با رزولوشن بالا نداشته باشید، شما قادر نخواهید بود جزئیات مورد نیاز برای تشخیص چهره یا پلاک را ارائه و مدارک مورد قبول دادگاه را رسیدگی و مجرمان را محکوم کنید.

 

 مترجم خانوم مهناز ثلاثي کارشناس فروش مترجم خانم مهناز ثلاثي
مسئول بخش آموزش
ايميل: salasi[at]farafan-market.ir


نظر خود را بنویسید.