home صفحه اصلی lock person ثبت نام
تخفیف به مناسبت یلدا

ابهام در مورد تکنولوژی Cloud

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

 

 ابهام در مورد تکنولوژی cloud

صحبت‌های پیرامون حرکت به سوی سیستم‌های IP و شبکه‌های نظارت ابری (Cloud) بسیار است به خصوص در مورد زمان و چگونگی این گذار. با آنکه مزایای کنار گذاشتن سیستم‌های آنالوگ واضح و مبرهن است بیشتر بحث و نگرانی کاربران در مورد شناسایی بهترین و مقرون به صرف‌ترین روش برای تبدیل سیستم آنالوگ به دیجیتال است.

هیچ شکی در مورد همگرایی شبکه در امروز وجود ندارد، اما سوال‌های بسیاری در مورد جایگزینی و چگونگی رسیدن به آن مرحله باقی می‌ماند، خصوصا موقعی که بحث ابر می‌شود. و با آنکه هیچ پاسخ ایده آلی برای کاربران وجود ندارد، تجمیع‌گران سیستم، فروشندگان و تولید کنندگان تکنولوژی پیشرفت‌هایی را در مورد چگونگی این انتقال صورت داده اند.

براد الهرت رئیس تجمیع سیستم بر اساس Utah از گروه Elhert Solution تحت تاثیر پیشرفت‌های صورت گرفته در تکنولوژی IP و ابر قرار گرفته است. کمپانی Elhert خصوصا در بخش آموزش فعال است و او گرایش روز افزون با سیستم‌های نظارت تصویری IP و کنترل دسترسی را نشانه این پیشرفت می‌داند. او سازندگان سیستم‌های کنترل دسترسی بیشتری را می‌بیند که با سیستم ویدئوی زنده کار می‌کنند در حالی که تولید کنندگان نظارت تصویری IP در حال کار بر روی قابلیت دسترسی کنترل هستند.

 

با آنکه وی می‌گوید پیشرفت‌هایی مانند این حیاتی و قابل توجه است، اما این برای مشتریان کافی نیست. او می‌گوید: "البته که پیشرفت اتفاق می‌افتد و در صنعت محصولات امنیتی این موضوع در محصولات مختلف در حوزه معماری نظارت دیده می‌شود. با یک دید وسیع‌تر می‌بینیم که مشتریان خواستار تجمیع بیشتر هستند. پس کماکان نیاز است که پیشرفت‌های بیشتری برای رسیدن به آن مرحله صورت گیرد.

مانعی که Ehlert در این زمینه می‌بیند بیشتر مربوط به ساده‌سازی تجمیع به وسیله راهکارهای چندگانه است. او می‌گوید مشتریان ما می‌خواهند سیستم قابلیت قراردادن دکمه آلارم اضطراری را داشته باشد. به این ترتیب دسترسی به ساختمان از بین می‌رود و با فشردن دکمه مذکور کار تصویربرداری آغاز می‌شود. آنها می‌خواهند مطمئن شوند که تبدیل سیستم‌شان به IP و ابر نیاز به مدیریت این پروسه‌ها را از بین می‌برد. ارزش کار در همین جا نهفته است.

با آنکه مزایای کار کاملا روشن است، این تبدیل سرعتش بالا نیست چون هزینه سیستم‌های جدید که شامل دوربین های مداربسته تحت شبکه، چالش‌های پهنای باند، شبکه ارتباطی مطمئن است زیاد است.

 

خورشید انالوگ هنوز غروب نکرده است

جانانزریچل مدیر Barix می‌گوید: "بر اساس صحبت‌هایی که با مشتریان داشتم، بخش اعظمی از آنها کماکان دوربین های مدار بسته آنالوگ می‌خرند. محصولات نظارت صوتی Barix عموما با سیستم‌های VMS از کمپانی‌های Milestone Systems که هم از دوربین های مدار بسته آنالوگ و هم از دوربین های مدار بسته IP پشتیبانی می‌کنند کار می‌کنند. حیرت‌آور است ولی تخمین‌های اخیر نشان می‌دهد فروش دوربین های مدار بسته آنالوگ بیشتر از دوربین های IP بوده است. بسیاری از مراکز تجاری هنوز آمادگی سرمایه‌گذاری روی دوربین های تحت شبکه را ندارند- دلیل اول، اینکه هزینه‌ی بسیار بالاتری دارد و دلیل دوم هنوز در مورد قابلیت اطمینان این سیستم سوال وجود دارد مخصوصا وقتی بحث خدمات براساس ابر پیش می آید".

با افزایش دوربین های مدار بسته چالش‌های نظارت ابری نیز بیشتر می‌شود. مشکلات زیادی در مورد محیط ابری وجود دارد که با محصولات و تکنولوژی امروز قابل حل نیست. این سوال پیش می‌آید که چگونه برای یک مرکز تجاری با بیش از ۲۰۰ دوربین مداربسته که همه آنها با کیفیت HD تصویربرداری می‌کنند این امکان وجود دارد که تصاویر ضبط شده را در ابر جا دهند. این امر به معنی اختصاص پهنای باند قابل توجه تنها به منظور مصارف امنیتی است که این کار مستلزم هزینه بسیاز زیاد می‌باشد. استفاده از این سیستم را برای صنایع بزرگ یا موسسات آموزشی پیشنهاد نمی‌کنیم. راه‌های از لحاظ اقتصادی بهینه‌تری وجود دارد تا به وسیله IP کار مانیتور کردن را انجام دهیم.

"هنوز در مورد قابلیت اطمینان این سیستم سوال وجود دارد مخصوصا وقتی بحث خدمات براساس ابر پیش می‌آید."

ریچل معتقد است سرمایهگذاری روی دوربین های مدار بسته تحت شبکه با قیمت پایین‌تر برای صنایع با بودجه محدود قابل قبول‌تر است. این کار پروسه جابجایی سیستم‌های ویدئویی به شبکه ابری را با مدیریت بودجه را شروع می‌کند و به کاربران این امکان را می‌دهد از توانمندی‌ها و محدودیت‌های موجود آگاه شوند. سوالی که از خودتان می‌پرسید این است که آیا اتصالات شبکه به اندازه کافی سریع و قابل اطمینان هستند که به صورت آنی تصاویر را ضبط و ارسال کنند. کار کردن با سرویس ابری به معنی بارگذاری فایل‌ها است. اگر از خط با سرعت مگابیت بهره می‌برید، نیاز به خط بارگذاری مگابیت نیز دارید. بیشتر کانکشن‌های ADSL محدود به 256k هستند که برای نظارت صوتی به شیوه ابر عالی می‌باشند اما برای ارسال ویدئو مشکل خواهند داشت. فراتر از آن، خود پهنای باند بسیار هزینه بر است- مخصوصا وقتی بحث ویدئو پیش می‌آید. حتی با یک اتصال با پهنای باند قوی نیز بیشتر مشتریان می‌خواهند هزینه‌های پهنای باند را به ‌گونه‌ای کاهش دهند. این مسائل دوربین های مداربسته شبکه قیمت کمتر را به پیشنهادی جذاب به عنوان شروع کار تبدیل می‌کند.

 

سرعت بخشیدن به تبدیل

با توجه به اظهارات پالاسا مودرام مدیر mobiDEOS هزینه تبدیل به شکلی مشخصی باعث کاهش سرعت تبدیل شده است. کمپانی او با استفاده از پلتفرم جدیدی که UCNE نامیده می‌شود سعی دارد هزینه‌های ناشی از پهنای باند و تبدیل به IP است را کاهش دهد. او ادعا می‌کند با این پلتفرم می‌توان با حدود 4/1 قیمت سیستم‌های موجود کار تبدیل را انجام داد.

مخفف نام "توانمند ساز شبکه و ابر جهانی"، UCNE که از کد گذار قابل پشتیبانی توسط ONVIF استفاده می‌کند تا سیستم‌های آنالوگ را به شبکه وارد سازد شامل دوربین مدار بسته و دستگاه DVR می‌شود. پالاسا مودرام می‌گوید که UCNE ۱۰۰۰ دوربین مدار بسته را وارد شبکه می‌کند که با مقایسه با سیستم‌های کدگذار موجود که ۲۵۰ دوربین مدار بسته را با همان قیمت وارد شبکه می‌کنند بسیار بیشتر است. کمپانی همچنین اتصال آسان به سیستم‌های VMS، تکنولوژی‌های کنترل دسترسی و دیگر اجزای نظارت شامل دیوارهای ویدئویی را به عنوان امتیاز بر می‌شمارد. این تکنولوژی همچنین از بک‌آپ زائد خودکار بهره می‌برد که پهنای باند و در نتیجه هزینه را کم می‌کند و در عین حال قابلیت اطمینان را افزایش می‌دهد.

اما رئیس وی نگران این است که کاربران نتوانند نیازهای خود را به طور واقعی بسنجند. او به تنظیمات شبکه، نیروی کار و هزینه‌های نرم‌افزاری تبدیل از آنالوگ به IP اشاره می‌کند که به عقیده او هزینه حداقل ۱۰ برابری نسبت به مقاوم‌سازی دوربین های مداربسته آنالوگ فعلی دارد.

در واقع او فکر می‌کند به روز کردن سیستم‌های آنالوگ فعلی به جای خرید دوربین های IP راه حل هوشمندانه‌تری است مخصوصا برای مصارفی که به قول او "در محدوده کم" هستند. او دلیلی نمی‌بیند وقتی که سیستم آنالوگ قبلی به درستی کار می‌کند بخواهیم با صرف هزینه و نیروی کار مرتبط با نصب سیستم‌های IP آن را عوض کنیم، حداقل برای کوتاه مدت. او اضافه می‌کند: صنایع و شرکت‌های زیادی نیستند که بتوانند هزینه تعویض سیستم را یکدفعه تقبل کنند به خاطر همین مشکل اقتصادی بسیاری از آنها از این کار سر باز می‌زنند. آنها درواقع هزینه به روز رسانی هر جزء سیستم را با به روز رسانی اجزای موجود مقایسه می‌کنند. بنابراین معقول است که هر کجا نیاز است سیستم آنالوگ را برای رسیدن به کیفیت IP و قابلیت‌هایش به روز رسانی کنیم تا بدین ترتیب نیازهای مشتری پاسخ داده شود. هر چه زودتر شروع به استحکام سازی و به روز رسانی کنند زودتر از مزایای IP بهره‌مند می‌گردند.

 

در میان مزایایی گفته شده، تحلیل ویدئویی و بک‌آپ‌گیری از ویدئو رویکرد جامع‌تری است. او به بک‌آپ‌گیری فوری اشاره می‌کند که بک‌آپ گرفته شده را در مکانی امن نگه‌داری می‌کند تا در صورت بروز خرابی برای DVR تصاویر را داشته باشیم. طبق گفته او با سیستم آنالوگ نمی توان این کار بک‌آپ‌گیری را به شکلی اقتصادی و بهینه انجام داد. این تنها یک مثال از چگونگی ارزشمندی سرمایه‌گذاری روی سیستم‌های IP است. قصد ما کمک به تجمیع‌کننده‌ها و کاربران برای یک گذار از آنالوگ به دیجیتال مقرون به صرفه و اقتصادی و آماده‌سازی آنها برای ابر- یعنی جایی که در نهایت از سرمایه‌گذاری خود لذت می‌برند - آماده کند.

استفان پالی رئیس سیستم‌های Rapid Security Solution LLC فکر می‌کند مادامی که ایده استفاده از اجزای موجود در سیستم IP وجود دارد، دغدغه اصلی او اثر محدود کردن بر روی عملکرد کلی خواهد بود: "من فکر می‌کنم یک تجارت در مورد میزان سرمایه‌گذاری و بودجه صرف شده روی اجزا و تجهیزات موجود و به کارگیری آنها بسیار محتاط خواهد بود. من با تولیدکننده‌ای کار می‌کردم که می‌توانست با 1600 دلار، 16 کانال ویدئویی آنالوگ را بگیرد و آن را روی شبکه داخلی بگذارد. از لحاظ فنی کاربر هنوز به دستگاهی برای ضبط نیاز دارد. آیا شما مایلید برای حفظ دستگاه DVR موجود پول خرج کنید یا می‌خواهید محصولی را بخرید که شبکه- محورتر است؟ اگر هدفتان واقعا حرکت به سمت ابر است منطقی‌تر این است آنها را به شبکه‌ای واحد و تجمیع یافته تبدیل کنید که امکانات و فرصت‌های بیشتری در اختیار شما می‌گذارد".

طبق این گفته وی آن‌قدر هم در مورد ابر کله شق نیست و تعصب ندارد. برای فرد مسائل و ملاحظات اقتصادی ناشی از پهنای باند و تجهیزات زیاد است. و مشابه با نگرانی‌های گفته شده توسط ریچل از شرکت brix او از شبکه اینترنتی چندان مطمئن نیست و می‌ترسد قطع شدن شبکه روی مشتری‌های او اثر بد بگذارد.

اگر شبکه اینترنت یک مرکز دورافتاده قطه شود ارتباطنظارتی شما با آن مرکز نیز قطع خواهد شد. بنابراین نگهداری سیستم و تطبیق ‌پذیری و قابلیت همکاری سیستم ناگهان کاری بسیار مشکل می‌شود، چون مدیریت وابسته به استخراج اطلاعات از حافظه‌های داخلی دوربین مدار بسته و کارت‌های SD می‌شود.

پالی اضافه می‌کند که برای بیشتر کاربرانش نصب شبکه‌های سیستم ویدئویی غیر ابری بسیار به‌صرفه‌تر است و نگهداری آن نیز ساده‌تر است. او روی استفاده از خدمات مانیتورینگ گه از دوربین های مدار بسته IP و تحلیل‌های ویدئویی با نظارت صوتی بهره می‌برند و به پرسنل اجازه ارتباط با مشتریان را با کمک شبکه VoIP می‌دهد مصرانه تاکید می‌کند.

وی می‌گوید: "برای الان ما داریم کاربران خود را در مورد IP و مزایای داشتن سیستم‌های ویدئویی براساس نرم‌افزار آموزش می‌دهیم. ما احتمالا وارد تجارتی خواهیم شد که مرتبط با سیستم‌های آنالوگ موجود است که دستگاه DVR را با دستگاه NVR و اضافه کردن حافظه و جایگزینی تدریجی دوربین مدار بسته کار می‌کند. این به واقع مانند پلی به سمت آینده است."

تولیدکنندگانی مانند mobiDEOS ، Milestone Systems، Barix با همکاری راه زیادی تا جا انداختن ابر دارند. تولیدکنندگان تصمیم گرفتند دید وسیع‌تر و عمیق‌تری نسبت به راه‌کار تجمیع‌یافته داشته باشند. آنها نیاز دارند کارشان را بر روی راه‌کار و محصولی که برای کاربران قابلیت اعمال داشته باشند ادامه دهند: "مدیریت آسان، محیط جذابی که صوت و تصویر را به نقطه مشترکی می‌رساند. هنوز به آنجا نرسیدیم."

 

منبع: دوهفته‌نامه تخصصی حفاظت و ساختمان

 

 

 


نظر خود را بنویسید.