home صفحه اصلی lock person ثبت نام

تکنولوژی‌های نوین در خدمت بازار طلافروشان

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

 دوربین مداربسته در طلافورشی

 

بازار جواهرآلات، تجارت بی‌نظیری بوده و لزوماً فقط به یک حیطه تجاری خاص محدود نمی‌شود. درآمد کل سالانه صنعت فروش جواهرآلات در ایالات متحده روی هم به حدود 25 میلیارد دلار می‌رسد. در حال حاضر در آمریکا بیش از 30000 فروشگاه تخصصی جواهرات وجود دارد. علاوه بر فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگی مثل زیلز، کی، تیفانی و استرلینگ فروشگاه‌های محلی کوچک و فروشندگان مستقل زیادی نیز وجود دارند. از نظر تجاری، با اینکه هم اکنون فروشگاه وال مارت بزرگ‌ترین فروشنده جواهرات در ایالات متحده محسوب می‌شود، ولی کنترل این بازار را در اختیار ندارد. در حقیقت روی هم رفته، پنجاه فروشگاه زنجیره‌ای برتر بازار آمریکا، کمتر از نیمی از این بازار را در کنترل خود دارند. علاوه بر این، بازار جواهرات از نظر قیمت به بخش‌های مختلفی تقسیم شده است که اغلب بین فروشگاه‌های جواهرات گران قیمت و آنهایی که با مشتریان در گروه‌های مختلف سنی اختلاف زیادی وجود دارد.

امروزه فروشندگان جواهر آلات به میزان فزاینده‌ای به دنبال پیاده‌سازی سیستم‌های مبتنی بر آراف‌آی‌دی هستند. شرکت‌های کوچک در سراسر دنیا در کمین این بازار پرمنفعت نشسته‌اند. با این حال، در این بازار ویژه و در عین حال پراکنده، تمام این فروشندگان سیستم‌های مشابهی را برای موارد منحصربه‌فردی که جواهرفروشان با آنها مواجه هستند ارائه می‌کنند.

 

دنیایی از سنت‌ها

طبیعی بودن اقلام جواهرآلات آنها را در بازار فروش منحصربه‌فرد می‌گرداند. اندکی فکر کنید؛ شکل جواهرآلات به گونه‌ای نیست که بتوان اصالتاً آنها را شناسایی کرد. آیا تاکنون بر روی یک گردنبند طلا به برچسب UPC برخورد کرده‌اید؟ آیا تاکنون دیده‌اید که به یک حلقه الماس یک برچسب EAS چسبیده باشد؟ مسلماً نه و این تنها به دلیل غیرعملی بودن آن نیست. به غیر از ساعت که کمتر از پنج درصد کل بازار جواهرات را تشکیل می‌دهد، اکثریت عمده محصولات این بازار مارک‌دار نیستند. همچنین هنوز هم در بازار جواهرات مثل قرن‌ها قبل، استادکاری اهمیت داشته و ارزشمند است و بنابراین در بسیاری از موارد چیزی به نام زنجیره تامین وجود ندارد. در حقیقت حلقه یا سنجاقی که در خود فروشگاه درست شده است، ممکن است حتی برای فروش بیش از 100 متر نیز از محل ساخت خود دور نشود. بنابراین، این بازار محصولات گران قیمتی است که تا قبل از ظهور سیستم‌هایی مبتنی بر آراف‌آی‌دی، شناسایی تک تک اقلام آن از نظر تکنیکی یا عملی غیرممکن بوده است.

بنابراین برخلاف اکثریت عمده برنامه‌های فروش، در اینجا تمرکز اصلی بر روی جهبه‌ها یا پالت‌های کالا نیست. در محدوده جواهرآلات، نکته مهم برچسب زدن بر روی تک تک اقلام (حلقه، ساعت، گردنبند و غیره) است. با توجه به این موضوع که ارزش چنین اقلامی بالا بوده و در برخی موارد این ارقام سر به فلک می‌گذارند، نسبت قیمت برچسب به قیمت کالا نسبت به دیگر موارد مناسب‌تر است. بنابراین امروزه تمام سیستم‌های آراف‌آی‌دی موجود در بازار تمرکز خود را بر مدیریت سینی‌ها و اقلام تکی جواهرات نموده‌اند – خواه در ویترین مغازه باشند یا در اتاق پشتی مغازه در انبار.

این سیستم‌ها چگونه کار می‌کنند؟ با اینکه حتماً با هم تفاوت‌هایی دارند و در هر سیستمی که هر فروشنده ارائه می‌کند تفاوت‌های جزئی و مزایای متنوعی وجود دارد، روی هم رفته همه آنها با استفاده از برچسب‌های کوچک و مجموعه‌ای از دستگاه‌های ریدر عمل می‌کنند که می‌توانند بر روی ویترین‌های جواهرات و درهای ورودی قرار داده شوند. این سیستم‌ها اغلب از فرکانس 13.56 MHz و برچسب‌های غیرفعال سازگار با IOS 15693 استفاده می‌کنند. برخی فروشندگان حتی برچسب‌های EPC Gen2 UHF (900MHz) را عرضه می‌کنند. این برچسب‌ها اغلب با استفاده از سیم‌ها یا رشته‌های نازک به تک تک اقلام چسبانده می‌شوند. یکی از فروشندگان در دوبی در فروشگاه جواهر آلات The Jewellery Store، از برچسبی استفاده می‌کند که به وسیله Sokymat، مخصوص ردگیری جواهرآلات ساخته شده است. این برچسب دارای پوشش سخت پلاستیکی 16 میلی‌متری است و هر دو طرف سیم پس از اینکه از درون حلقه جواهرآلات عبور داده شد به جعبه می‌چسبد. به این ترتیب یک مدار الکتریکی بسته ایجاد می‌شود. در این سیستم منحصربه‌فرد، افزودن ویژگی ضد نفوذ به حفاظت بیشتر کمک می‌کند. به این ترتیب که سارق نمی‌تواند برای به اشتباه انداختن سیستم برچسب را از یک محصول ارزان قیمت‌تر باز کرده و بر روی یک کالای گران قیمت بچسباند. چنین سیستم‌هایی در ترکیب با نرم‌افزار زنجیره‌ای و فروشگاهی، امکان نظارت بی‌نظیری را برای مدیریت فروش جواهرآلات فراهم می‌کنند.

 

زنگ تغییرات به صدا در می‌آیند

فروشندگان اخیر محصولات جواهرآلات سه نیاز اساسی دارند که با استفاده از سیستم‌های سفارشی آراف‌آی‌دی به آن پاسخ می‌دهند. این نیازها عبارتند از:

  • مدیریت موجودی انبار
  • حفاظت از انبار
  • استانداردها و نظارت‌های فروش

با مدیریت جواهرآلات با استفاده از تکنولوژی آراف‌آی‌دی، فروشگاه‌های مستقل و مدیریت زنجیره‌ای جواهرآلات نه تنها می‌توانند از سرمایه‌گذاری موثر خود به روش‌های جدید محافظت کنند، بلکه می‌توانند نظارت بی‌نظیری را برلیست اموال ارزشمند خود داشته باشند. به دلیل عدم وجود سیستم‌های ردیابی مبتنی بر رایانه، معرفی سیستم‌های آراف‌آی‌دی می‌تواند هم نظارت مستمر و هم در صورت نیاز اسکن موجودی انبار را نیز بر عهده بگیرند. سیستم‌های آراف‌آی‌دی موجود، می‌توانند سینی‌های حاوی حلقه‌ها را تنها در یک گذر اسکن کرده و به این تریتب زمان و هزینه‌ای را که در تهیه دستی لیست صدها اقلام ویترین یک جواهرفروشی یا شاید هزاران قلم در ویترین فروشگاه کامل صرف می‌شود را به جای روزها کار سخت به چند دقیقه کاهش دهند. به علاوه، سابقاً با وجود اقلام بدون نام تجاری در ویترین، انبارگردانی کار بسیار مشکلی بود که اغلب در فروشگاه‌های جواهرآلات انجام نمی‌شد.

 

هدف سارقین

مدیران و کارکنان جواهرفروشی‌ها، با کمک تکنولوژی آراف‌آی‌دی، می‌توانند از اقلام ارزشمند خود بهتر از پیش حفاظت کنند. تنها یک سینی ساده جواهر، حاوی هزاران دلار اقلام ارزشمند است و شاید یک ویترین به تنهایی صدها هزار دلار ارزش داشته باشد. به همین دلیل جواهرفروشی‌ها نه فقط برای سارقین اقلام تکی، بلکه برای سرقت‌های کلی نیز هدف وسوسه‌انگیزی هستند. تحلیل‌گران این صنعت عقیده دارند سرقت از جواهرفروشی‌ها در سال، بیش از 125 میلیون دلار خسارت وارد می‌کند. این خسارات نه تنها شامل تاکتیک‌های خشن مثل سرقت‌های مسلحانه یا حتی آدم‌ربایی است، بلکه دیگر تاکتیک‌های غیرمسلحانه نیز هستند. این روش‌ها شامل روش‌های "بزن در رو" هستند که در آن سارق با چکش یا وسایل مشابه شیشه ویترین را شکسته و به همراه سینی پر از جواهرآلات از فروشگاه فرار می‌کند. به طور مشابه، کارکنان جواهرفروشی‌ها،ممکن است قربانی فریب شوند. به گونه‌ای که گروهی با همکاری یکدیگر حواس یک فروشنده را پرت می‌کنند تا بتوانند اقلام تکی را برداشته و یا کل سینی را از فروشگاه به سرقت ببرند. با استفاده از سیستم‎‌های جدید مدیریت موجودی مبتنی بر آراف‌آی‌دی، اگر یکی از اقلام برچسب‌دار، بیش از زمان مشخصی از ویترین خارج بماند به مدیریت فروشگاه اعلام می‌شود و او نیز با اعلام به فروشنده، احتمال یک سرقت را گوشزد می‌نماید. به عبارت دیگر، یک سیستم اخطار زود هنگام به وجود می‌آید. این تکنیک در مقابل استفاده از دوربین های مدار بسته ویدئویی در جواهرفروشی‌ها مطرح می‌شود. دوربین های مدار بسته‌ای که تنها می‌توانند به عنوان مدرکی پس از وقوع جرم مورد استفاده قرار بگیرند؛ مگر اینکه پرسنلی را استخدام نمایند تا به طور مستمر تصاویر ویدئویی را به طور زنده کنترل کند و از سرقت جلوگیری نماید. در آخر این که همانند تمام فروش‌ها، مساله سرقت داخلی نیز مطرح است. به دلیل سایز، طبیعت و ارزش اقلام که می‌توانند به راحتی به وسیله پرسنل برداشته شوند، این نوع سرقت نیز متداول است. به علاوه دیده می‌شود که پرسنل صنعت جواهر در سرقت خود خلاقانه عمل می‌کنند. در مواردی، پرسنل توانسته‌اند زیر کونیوم تقلبی را با الماس واقعی در حلقه‌های ازدواج عوض کنند و حتی این اقلام ارزشمند را پنهان کرده و از مغازه خارج کرده‌اند.

دوربین مداربسته در طلافورشی

با مونیتورینگ سینی‌های جواهر و ویترین‌ها، اگر در پایان روز یکی از اقلام فروخته نشده از داخل سینی مفقود شده باشد، مدیریت فروشگاه مطلع می‌شود. کمبود موجودی همواره مشکل واقعی و مهارنشدنی برای جواهرفروشان بوده و هست. بنابراین برچسب‌زنی آراف‌آی‌دی تک تک اقلام می‌تواند راه موثری را در حفاظت و نظارت بیشتر، در ترکیب با پیشگیری از سرقت، در نرخ بازگشت سرمایه برای پیاده‌سازی آراف‌آی‌دی در بخش فروش نقش مهمی ایفا می‌کند.

 

فروش شخصی

در آخر، مساله استانداردها و نظارت فروش مطرح است. در فروش شخصی، حتی با اینکه نسبتاً اقلام ارزان قیمت‌تری هستند، باز هم مسائل مهمی مطرح است – مخصوصاً با طبیعت بدون مارک اقلام جواهرآلات، قیمت آنها، مشابه بودنشان، و تعداد زیاد خریدها. بنابراین، سیستم‌های آراف‌آی‌دی موجود می‌توانند ابزار مدیریت فروش قدرتمندی را برای جواهرفروشان فراهم کنند. به اختصار، از منظر قائم مقام مدیر بازاریابی و فروش RSI ID، تانیا کلارک: "چنین سیستمی به مدیر فروش کمک می‌کند تا کار فروشنده را تحت نظر قرار دهد." با کمک نرم‌افزارهای مخصوص صنعت جواهر، اغلب سیستم‌های رقیب می‌توانند به مدیران فروشگاه‌های مستقل و زنجیره‌ای کمک کنند تا به چنین سوالاتی پاسخ دهند. مثل اینکه کدام اقلام به فروش می‌روند و کدامیک نه؟ کدام فروشنده در حال نمایش و فروش کدامیک از اقلام است؟ اقلام بخصوصی چندبار به مشتریان نشان داده می‌شوند؟ یک کلای خاص قبل از اینکه به فروش برسد برای چه مدت زمانی در معرض نمایش قرار گرفته است؟ قبل از اینکه یک کالای خاص به فروش برسد چندبار به مشتری نشان داده می‌شود؟ کدام اقلام به مشتری نشان داده نشده‌اند؟ کدام اقلام در لیست موجودی مدت زمان زیادی باقی مانده‌اند و احتمالاً باید برای کاهش قیمت بررسی شوند؟

به این ترتیب، ردیابی آراف‌آی‌دی، عصر کاملاً جدیدی را در مدیریت فروشگاهی جواهرفروشی‌ها فراهم کرده و چنین سیستم‌هایی نه فقط قابلیت نظارت بر موجودی را افزایش می‌دهند، بلکه بر تلاش و تاثیر فروشندگان نیز موثر هستند. در ساسر جهان، بازار جواهر حوزه‌ای کاربردی برای آراف‌آی‌دی محسوب می‌شود. فروشندگان این حوزه عقیده دارند که حتی برای نصب در فروشگاه‌های کوچک نیز نرخ بازگشت به جای سالیانه باید ماهیانه محاسبه شود. بنابراین انتظار می‌رود در چند سال آینده بخش فروش جواهر حقیقتاً یکی از حوزه‌های با بیشترین رشد برای تامین کننده‌های سیستم‌های آراف‌آی‌دی باشد. با وجود بازار جهانی جواهر، این بازار احتمالاً برای برآورده ساختن نیازهای منحصربه‌فرد محیط جواهرفروشی‌ها، سیستم‌های سفارشی بیشتری را ارائه خواهد کرد.

 

 

گوشه و کنار چه خبر است؟

دانشمندان در آزمایشگاه تحقیقاتی هیتاچی ژاپن، کوچک‌ترین برچسب آراف‌آی‌دی را با ابعاد تنها 0.05 میلی‌متر در 0.05 میلی‌متر ساخته‌اند. این محصول که چیپ پودری نامیده می‌شود از مقطع یک تار مو نیز نازک‌تر است. با اینکه چنین برچسبی  می‌تواند تنوع گسترده‌ای از کاربردها را در مواردی مثل پاسپورت‌ها، ارز و غیره داشته باشد، شاید جالب‌ترین کاربرد آن بتواند در صنعت جواهرآلات باشد. چنین برچسب کوچکی را می‌توان بدون اینکه دیده شود در اقلامی مثل حلقه‌، گردنبند، ساعت، جاید اد که در نهایت باعث می‌شود فروشگاه‌ها و زنجیره تأمین، بهتر ردیابی شوند.

به علاوه، برچسب پودری به سازندگان جواهرآلات امکان می‌دهد تا برای اقلام جواهر شناسنامه الکترونیکی ایجاد کنند و به این ترتیب امکان " پیگیری و ردیابی" را فراهم کنند و همچنین همه بتوانند از اصلیت و قانونی بودن اقلام اطمینان حاصل کنند. می‌توان ثابت کرد که چنین ویژگی ابزاری بسیار موثر نه فقط برای مبارزه با متقلبین در صنعت جعل است، بلکه از انجا که قیمت اقلام غیرقابل شناسایی بسیار کمتر از آنهایی است که قابل شناسایی‌اند، بازار سیاه را به شدت ضعیف گرداند.

دوربین مداربسته در طلافورشی

در آخر، همانطور که کارشناس و آیندهنگر برجسته مدیریت، دان تپ اسکات، اخیراً بیان کرده است، از چنین شناسنامه الکترونیکی می‌توان برای تعیین اینکه الماس از مناطقی در آفریقا که به نام "الماس خونین" شناخته می‌شوند تهیه نشده باشد استفاده کرد؛ این نام از فیلمی گرفته شده است که به همین مساله می‌پردازد. در حقیقت یک سیستم داوطلبانه به نام Kimberley Process Certification Scheme، به وسیله ایالت تولید کننده الماس آفریقا در سال 2000 تاسیس شده است، تا این مساله را تائید نماید که الماس از ناحیه‌ای تهیه نشده باشد که فروش آن به اقتصاد گروه‌های شورشی کمک کند. این طرح قصد دارد از ورود چنین الماس‌های خونین به بازار جلوگیری کند و در حقیقت شکل‌گیری آن با هدف ضمانت به مشتری ایجاد شده تا هزینه حلقه الماس یا گیره کرواتی که خریداری کرده‌اند در جهت کمک به اقتصاد جنگ‌های داخلی یا موارد حقوق بشر خارجی مورد استفاده واقع شود.

 

 

منبع: ماهنامه سیباشهر

مترجم: سارا ایزدیار

 

 

 


نظر خود را بنویسید.