home صفحه اصلی lock person ثبت نام
تخفیف به مناسبت یلدا

دوربین های مداربسته وایرلس

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

 

دوربین مداربسته وایرلس چیست؟

تکنولوژی وایرلس این روزها در همه صنایع بکار رفته است، و صنعت نظارت تصویر هم از این عرصه جا نمانده است. یک دوربین مداربسته بیسیم (وایرلس) شامل یک فرستنده داخلی برای ارسال تصویر به وسیله امواج (به‌جای استفاده از سیم) است. اکثر مردم نمی‌دانند که انواع مختلفی از تکنولوژی وایرلس درحال استفاده است، که هرکدام مزایا و معایب خود را دارد.

اکثر دوربین های مداربسته بی سیم از لحاظ فنی بی سیم هستند. یعنی با اینکه آنها اطلاعات را به وسیله امواج رادیویی ارسال می‌کنند، ولی باز هم به یک سیم برق احتیاج دارند. با این وجود باز هم به آنها وایرلس (بی سیم) گفته می‌شود. البته بعضی دوربین های مداربسته انرژی‌شان را توسط باتری تامین می‌کنند که این باعث می‌شود به تمام معنا بی سیم شوند. اما طول عمر باتری محدودیت‌هایی را به‌وجود می‌آورد.

این دستگاه‌ها با قواعد ساده‌ای کار می‌کنند. دوربین مدار بسته بی سیم یک فرستنده رادیویی بی سیم دارد. این فرستنده بی سیم تصاویر دوربین مداربسته را ارسال می‌کند. این تصاویر ویدیویی توسط یک گیرنده که به یک مانیتور یا یک دستگاه DVR متصل است، دریافت می‌شود.

 

آنالوگ در مقابل دیجیتال

دو نوع فرستنده وجود دارد، آنالوگ و دیجیتال.

دستگاه‌های آنالوگ یک رشته ثابت اطلاعات را ارسال می‌کنند. هر گیرنده‌ای که روی فرکانس فرستنده کار می‌کند، می‌تواند اطلاعات را دریافت کند. این به این معنی است که هرکسی که یک گیرنده پیشرفته داشته باشد می‌تواند اطلاعات را دریافت کند. این همینطور امکان تداخل را هم افزایش می‌دهد. اگر در یک محیط چند فرستنده وجود داشته باشد، قوی‌ترین سیگنال بر بقیه سیگنال‌های موجود غلبه کرده و آنها را از دور خارج می‌کند.

دوربین های مدار بسته دیجیتال کمی متفاوت کار می‌کنند. آنها سیگنال‌ها را قطعه‌بندی می‌کنند و بطور مداوم ارسال سیگنال‌ها را  بین فرکانس‌های مختلف برای کاهش امکان تداخل و افزایش امنیت، تغییر می‌دهند. برای دریافت تصاویر، گیرنده باید با دوربین مداربسته جفت (paired) شده باشد.

 

 

انواع وایرلس

چه آنالوگ چه دیجیتال، اکثر دستگاه‌های الکترونیکی تجاری دردست‌رس، امواج را در محدوده 2.4 GHz یا 5.8 GHz منتقل می‌کنند. در دوره‌ای 900 MHz و 1.2 GHz معمول بودند ولی هردوی آنها از رده خارج شدند.

دوربین های مداربسته 2.4 GHz و 5.8 GHz در عملکرد مشابه‌اند. هردوی آنها شامل یک فرستنده که سیگنال‌ها را ارسال می‌کند و یک گیرنده‌ی متصل به یک مانیتور (برای نمایش تصاویر) و یا یک دستگاه DVR (برای ضبط تصاویر)، هستند.

 

2.4 GHz

برای دیجیتال و آنالوگ موجود است.

حداکثر محدوده عملکرد 213 متر است.

یک گیرنده می‌تواند با حداکثر 4 فرستنده کار کند.

اکثرا دستگاه‌های بی سیم (وایرلس) روی این فرکانس کار می‌کنند، بنابراین دستگاه‌های آنالوگ کمتر قادر به ایجاد تداخل هستند.

 

5.8 GHz

برای دیجیتال و آنالوگ موجود است.

حداکثر محدوده عملکرد 609 متر است.

یک گیرنده قادر به کار کردن با 8 فرستنده است.

در لوازم‌خانگی کمتری استفاده شده، بنابراین امکان تداخل کمتری وجود دارد.

گیرنده‌های خارجی می‌توانند سیگنال‌های آنالوگ را دریافت کنند.

 

WiFi

دوربین های مدار بسته وای فای، دوربین های مدار بسته IP بی سیم (wireless) هستند. آنها به چندین دستگاه اجازه می‌دهند باهم شبکه شوند و به یک شبکه محلی از طریق یک روتر (router) وایرلس دسترسی داشته باشند. هر دستگاه می‌تواند با روتر صحبت کند. روتر می‌تواند اطلاعات را به بقیه دستگاه‌های روی شبکه و همچنین روی اینترنت، ارسال و دریافت کند. یک روتر WiFi معمولی محدوده‌ای حدود 45 تا 90 متر دارد و برای بعضی اهداف مشخص می‌تواند به هر تعداد دستگاه که پهنای باند داشته باشد، متصل شود. معمولا روترها همراه با دوربین های مداربسته فروخته نمی‌شوند و باید به‌صورت جداگانه خریداری شوند.

 

سلولی

دوربین های مداربسته سلولی دارای یک فرستنده سلولی هستند و به یک شبکه سلولی برای ارسال اطلاعات متصل می‌شوند. در عمل می‌توانند بسیار مشابه دوربین های مدار بسته WiFi باشند. این جدیدترین تکنولوژی وایرلس است.

این تکنولوژی بسیار گران است. نه تنها تجهیزات گرانند، بلکه به یک طرح سلولی اطلاعات برای انتقال اطلاعات احتیاج است.

 

دوربین های مداربسته وایرلس wireless wifi 

 

آیا میتوانم یک دوربین سیمی را به یک دوربین بی سیم تبدیل کنم؟

بله. کیت‌های ساده‌ای وجود دارند که دارای یک فرستنده برای اتصال به یک دوربین مداربسته سیمی هستند.

 

 

آیا محدوده کاری یک دوربین مداربسته بی سیم قابل افزایش است؟

بله. وسایلی تحت‌عنوان تکرارکننده (repeater) وجود دارند که می‌توانند برای افزایش رینج کاری دوربین های مدار بسته وایرلس استفاده شوند. طرز کار این ریپیترها ساده است، آنها امواج را دریافت کرده و مجدد ارسال می‌کنند. از این طریق می‌توان محدوده‌کاری دوربین مداربسته را دوبرابر کرد، اما استفاده از چند ریپیتر توصیه نمی‌شود، زیرا هرکدام مقدار کیفیت تصویر را پایین می‌آورند.

حداکثر رینج دوربین های مدار بسته بیسیم همیشه از طریق خط دید (line of sight یا LOS) محاسبه می‌شود. این به این معنی است که فرستنده و گیرنده هیچ شیعی بین‌شان نباشد. با اینکه یک فرستنده می‌تواند اطلاعات را درمیان دیوار، پنجره و حتی فلز نازک ارسال کند، ولی این اشیا سیگنال را تضعیف کرده و محدوده‌کاری را کاهش می‌دهند.

 

منبع: brickhousesecurity[dot]com

مترجم: احسان کیاستی - فرافن

 

 


نظر خود را بنویسید.