home صفحه اصلی lock person ثبت نام

معرفی HDCVI در دوربین مدار بسته

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
 

HDCVI چیست؟

دنیای دوربین مداربسته با تولد دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP) به‌شدت تحت تاثیر قرار گرفت. دیگر دوربین های مداربسته توان رقابت با کیفیت بالای دوربین‌های تحت‌شبکه را نداشتند. همیچنین دوربینی با نرم‌افزاری که توان رقابت با نرم‌افزار دوربین مدار بسته تحت شبکه را داشته باشد، نبود.

چندی بعد برای رقابت با کیفیت بالای دوربین مدار بسته تحت شبکه، دوربین مدار بسته HDSDI (به‌طور مختصر دوربین مدار بسته HD) وارد بازار شدند. اما به‌دلیل کاهش توان انتقال کابل کواکسیال از فواصل بیش از 100 متر این سیستم‌های نظارتی نیازمند ماژول تقویت‌کننده بودند که باعث می‌شد در نهایت هزینه این سیستم‌ها از سیستم‌های شبکه بیشتر شود. همچنین ضعف نرم‌افزاری برجای خود باقی بود.

در ادامه بعضی شرکت‌ها برای رفع نقایص دوربین های مدار بسته HD خود، نسل جدید از دوربین های مداربسته را معرفی کردند. این دوربین‌ها، دوربین مدار بسته HDCVI نام دارند.

 

HDCVI یا High Defination Composite Digital Interface یکی از راه‌های رایج برای برداشت، ضبط و ارسال تصاویر HD در بستر آنالوگ توسط کابل کواکسال (کواکسیال) می‌باشد.

منظور از بستر آنالوگ؛ کابل کواکسیال، فیش BNC و سیستم ذخیره‌سازی مورد استفاده در سیستم‌های آنالوگ (DVR) می‌باشد.

ابداع‌کننده این فناوری کمپانی چینی داهوا (دارنده رتبه پنجم رده‌بندی جهانی دوربین های مداربسته) بوده و برخلاف  HD-SDI، یک پلتفرم بسته است. به این معنی که امتیاز بهره‌برداری مادی و معنوی از نام، فناوری، ارتقاء، نوآوری و… در مورد HDCVI در انحصار داهوا بوده و کمپانی‌های دیگر برای استفاده از آن باید از این کمپانی لایسنس دریافت نمایند.

هم‌اکنون بسیاری از کمپانی‌های آمریکایی، اروپایی و کمپانی‌های معروف تایوانی مانند SHANY و حتی برندهای ارزان قیمت چینی، با دریافت لایسنس از داهوا، مشغول ارائه دوربین های مداربسته و DVRهای HDCVI هستند.

از نظر فنی، HDCVI را باید نسخه بروزشده HDSDI بنامیم، زیرا مهمترین ایراد وارد بر فناوری قدیمی HDSDI یعنی عدم امکان ارسال تصاویر تا فواصل بیش از ۱۰۰ متر، در آن رفع گردیده و می‌توان تصاویر را از طریق کابل کواکسال تا ۵۰۰ متر ارسال نمود.

عدم توانایی ارسال تصاویر در فواصل بیش از صد متر در HDSDI

داهوا استاندارد جهانی HDcctv را نیز از ارائه دهنده آلمانی این استاندارد با نام Alliance HDcctv  دریافت نموده و به‌همراه کمپانی EXAR  از اصلی ترین اعضای این اتحادیه به‌شمار می‌رود.

لازم بذکر است که امکان نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه و همچنین دوربین های مداربسته آنالوگ معمولی، به اغلب DVRهای HDCVI فراهم می‌باشد.

 

 


نظر خود را بنویسید.