home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما

امکان انتقال تصاویر زنده، دوربین های مداربسته بیسیم را وارد عمل می‌کند

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
انتقال تصاویر دوربین های مداربسته بیسیم سیار 

نظارت تصویری توسط دوربین های مدار بسته پیوسته در حال پیشرفت و گسترش است و دو کاربرد اصلی آن در زمینه امنیت عمومی و اجرای قوانین است. معمولا دوربین های مداربسته در امکان مهم و حساس بصورت ثابت نصب شده و از راه دور امکان انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل و کامپیوتر وجود دارد. اما با توجه به اینکه دوربین‌ها درجایی ثابت نصب می‌شوند، در ارتباط با محدوده‌ای که پوشش می‌دهند و چیزی که می‌توانند ببینند محدود هستند.

در آینده نظارت تصویری بیشتر به سمت نظارت بصورت سیار سوق داده می‌شود و این امر بدلیل فواید و قابلیت‌هایی است که ویژگی سیار بودن به سیستم اضافه می‌کند. بجای دوربین های مدار بسته ثابت، از دوربین‌های متحرکی که روی بدن و لباس، پهباد، موتورسیکلت، خودرو، بالگرد و حتی در بعضی موارد روی سگ‌ نصب می‌شوند استفاده می‌شود و تصاویر ارسالی از این دوربین‌ها را در هر مکانی می‌توان روی گوشی موبایل همراه یا کامپیوتر شخصی به تماشا نشست و نظارت کرد.

 

مزایای نظارت تصویری سیار

از مهم‌ترین مزایایی که نظارت سیار به همراه دارد این است که دوربین مدار بسته می‌تواند به مکانی که سوژه قرار دارد برود، نه این که منتظر بشینیم تا سوژه به مکان نصب دوربین رفته و در مقابل آن قرار گیرد. همچنین بطور مثال در ماموریت‌های پلیس فرستادن پهبادی که مجهز به دوربین مداربسته است، بسیار مقرون‌بصرفه‌تر از این است که مامورین پلیس با هلیکوپتر به منطقه مورد نظر فرستاده شوند.

تصاویر زنده ارسالی توسط دوربین های مداربسته سیار (که روی ماشین‌ها یا هلیکوپترها نصب شده‌اند) در عملیات‌های تعقیب و گریز می‌توانند بسیار مفید واقع شوند. مرکز فرماندهی با مشاهده و بررسی تصاویر دریافتی عملیات را بهتر مدیریت کرده و با توجه به مکان نیروها روی نقشه، نیروهای کمکی را بهتر سازماندهی کند.

 

مزایای استفاده از دوربین های مداربسته بیسیم و نظارت سیار در شرایط اضطراری

نظارت سیار توسط دوربین های مداربسته بیسیم ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی که قبلا امکان‌پذیر نبود را به سیستم اضافه می‌کند. برای مثال نیروهای ویژه پلیس هنگام انجام عملیات می‌توانند از دوربین های مدار بسته پوشیدنی (body-worn) استفاده کنند، آتشنشانان می‌توانند توسط دوربین های مداربسته معمولی و حرارتی تصویر زنده از عملیات و شرایط اضطراری به مرکز فرماندهی ارسال کنند، و همچنین دکترها و پرستاران می‌توانند با بررسی تصاویر زنده ارسالی از امدادگران حاضر در صحنه شرایط را برای بیماری که در راه بیمارستان است آماده کرده و ملزومات را پیشبینی کنند.

اما سوالی که ممکن است پیش آید این است که چطور مامورین حاضر در صحنه می‌توانند با توجه به مشکلاتی مانند قطعی و سرعت شبکه اینترنت، تصاویر زنده از دوربین های مدار بسته بیسیم سیار به مرکز ارسال کنند؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

انتقال تصویر دوربین مدار بسته روی موبایل

 

تکنولوژی فشرده‌سازی H265 برای تصاویر ویدئویی

شبکه 4G تلفن همراه و تکنولوژی‌های فشرده‌سازی ویدئو به کمک ارسال تصاویر زنده روی اینترنت آمده‌اند و باعث کاهش هزینه‌ها شده‌اند. مشکلی که وجود دارد این است که شبکه 4G همیشه قابل اعتماد و اتکا نیست.

شرکت ژاپنی Soliton Systems که در زمینه‌هایی مانند امنیت فناوری اطلاعات، امنیت عمومی و ارسال اطلاعات بصورت سیار (Mobile Broadcasting) فعالیت دارد، با ساخت دستگاهی که بطور همزمان از چند سیم‌کارت از اپراتورهای مختلف تلفن همراه برای ارسال تصاویر استفاده می‌کند و به تکنولوژی فشرده‌سازی H254 نیز مجهز می‌باشد، بر این مشکل فائق آمده است.

با توجه به اینکه تکنولوژی H265 آخرین تکنولوژی فشرده سازی تصاویر ویدئویی بوده و نسبت به H264 تا 50% موثرتر است، و با بهره‌گیری از چند سیم‌کارت هم‌زمان می‌توان تصاویر با کیفیت بالا و بدون قطعی به محل مورد نظر ارسال کرد.

 

انتقال تصاویر بصورت رمزگذاری شده

مطمئنا در بعضی موارد ارسال ایمن اطلاعات حائز اهمیت است. اینکه در میان راه اطلاعات تصویری توسط فرد سومی دیده نشود بسیار اهمیت دارد. سازمان‌های اجرای قانون مانند اداره پلیس، روی امنیت ارسال تصاویر توجه خاصی دارند. از این بابت تصاویر باید در فرستنده کدگذاری شده و در گیرنده کدگشایی شوند.

 

کلام آخر

مشخص است که در دنیای امروز روز به روز بر محبوبیت سیستم‌های سیار مانند تلفن همراه افزوده می‌شود. صنعت نظارت تصویر نیز از این قضیه مستثنا نیست و همواره استفاده از دوربین های مدار بسته بیسیم سیار و استفاده از تلفن همراه برای انتقال تصویر دوربین مداربسته رو به افزایش است. شرکت‌های فعال در زمینه امنیت نیز در پی ارائه تکنولوژی‌های جدید برای سهولت ارسال تصاویر روی اینترنت و رفع مشکلات موجود هستند.

 

منبع: sourcesecurity
مترجم: احسان کیاستی


نظر خود را بنویسید.