home صفحه اصلی lock person ثبت نام phone_iphone تماس با ما

بهره‌گیری از الگوریتم Deep Learning در تشخیص چهره دوربین های مدار بسته

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 Deep Learning و هوش مصنوعی در دوربین های مدار بسته دارای تشخیص جهره

هر روزه بیشتر و بیشتر الگوریتم‌های هوش مصنوعی (Artificial inelegance) و یادگیری عمیق ماشین‌ها (deep learning) در تکنولوژی تشخیص چهره (facial recognition) بکار می‌روند تا باعث افزایش کارایی و دقت آن شوند. با پیشرفت و توسعه سخت‌افزاری دوربین های مدار بسته، الگوریتم‌های یادگیری عمیق یا deep learning در دوربین های مداربسته نیز وارد شدند.

یادگیری عمیق مستلزم این است که کامپیوترها بدون دخالت انسان قادر به استخراج خصوصیت‌‌ها باشند. هرچه کامپیوتر بتواند خصوصیت‌های بیشتری استخراج کند، تشخیص چهره دقیق‌تر خواهد بود. به همین دلیل موتورهای تشخیص چهره بیشتر و بیشتر جهت افزایش دقت رو به اعمال الگوریتم‌های یادگیری عمیق آورده‌اند.

آلن آتائوف، مدیر فروش شرکت AxxonSoft می‌گوید:
"طی 5 سال اخیر تکنولوژی‌هایی که از هوش مصنوعی مبتنی بر شبکه‌های عصبی بهره برده‌اند، از تکنولوژی‌های دیگر پیشی گرفته‌اند. تکنولوژی تشخیص چهره حتی در شرایط نامطلوب محیطی بسیار قابل اطمینان شده است. در حال حاضر الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق در بازار نظارت تصویری و دوربین مداربسته بسیار تاثیرگذار بوده‌اند. این الگوریتم‌ها، الگوریتم‌های کلاسیک و قدیمی را کنار زده و باعث افزایش کیفیت تشخیص شده‌اند. اگر به سرعت پیشرفت این دو الگوریتم توجه کنید، هیچ‌گاه به استفاده از الگوریتم‌های کلاسیک قدیمی رو نخواهید آورد."

مایکل جیمیسون، پژوهشگر در زمینه تکنولوژی‌های رایانه‌ای در کمپانی سنستار می‌گوید:
"وظیفه اصلی تکنولوژی تشخیص چهره ضبط تصویر چهره و ذخیره مشخصه‌های خاص چهره برای استفاده‌های بعدی می‌باشد. بدین صورت که مشخصه‌های تولید شده توسط دو عکس متفاوت از یک فرد (بدون تاثیر نور محیط و دیگر شرایط محیطی موثر در کیفیت عکس) تا حد امکان نزدیک به یکدیگر باشد و در مقابل مشخصه‌های تولید شده از چهره دو فرد متفاوت کاملا متفاوت باشد. با ارائه اطلاعات و محاسبات کافی، یک شبکه عصبی نسبت به یک انسان می‌تواند بهتر عمل کند. این شبکه عصبی می‌تواند مشخصه‌های پیچیده‌تر و بیشتری تولید و استفاده کند، مشخصه‌هایی که انسان قادر به تولید و تحلیل آن‌ها نیست.
این تغییرات باعث می‌شود محصولات جدیدی که وارد بازار می‌شوند در زمینه تشخیص چهره رقابت سنگینی با یکدیگر داشته باشند."

علاوه بر این تولید کنندگان بزرگ دوربین مداربسته در جهان و فعال در صنعت نظارت تصویری، به استفاده از الگوریتم‌های یادگیری عمیق در دوربین های مدار بسته خود رو آورده‌اند. برای مثال می‌توان به دوربین مداربسته DeepinView هایک ویژن که مجهز به دو لنز و تکنولوژی تشخیص چهره می‌باشد اشاره کرد؛ و دوربین مداربسته تحت شبکه 2 مگاپیکسل Starlight شرکت داهوا اشاره کرد. هر دو دوربین مداربسته قابلیت یادگیری عمیق دارند.

جری هنگ، مدیر محصولات تحت شبکه Hikvision می‌گوید:
"از مهمترین مزایایی که الگوریتم‌های یادگیری عمیق به ارمغان می‌آورند می‌توان به دقت تشخیص قابل قیاس و حتی بهتر از انسان، قابلیت ضد مداخله و قابلیت تشخیص، استخراج و کلاس‌بندی هزاران مشخصه از چهره افراد اشاره کرد. با بهره‌گیری از تکنولوژی یادگیری عمیق (Deep Learning)، میانگین دقت تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته بطور چشم‌گیری تا 38% افزایش پیدا می‌کند.
ما در راستای بهبود و بکارگیری بیشتر هوش مصنوعی در محصولات خود، تیمی اختصاصی برای توسعه الگوریتم‌ها گمارده و از قوی‌ترین پردازشگرهای گرافیکی بهره می‌بریم.

استنلی هو، مدیر محصول در شرکت Dahua Technology می‌گوید:
"الگوریتم هوش مصنوعی اساسا برای تکامل تشخیص چهره و بهبود این پروسه بکار می‌رود. الگورتیم Deep Learning یا یادگیری عمیق می‌تواند دقت تشخیص چهره را بهبود دهد. این موضوع باعث کارایی بیشتر سیستم امنیتی و نظارت تصویری محیط از جمله کیفیت تصویر واضح و عریض می‌شود."

 

منبع: asmag
مترجم: احسان کیاستی


نظر خود را بنویسید.