استعلام قیمت و موجودی روز فقط با یک تماس:  ۶۱۸۷ ۲۸۱ ۰۹۱۹ | ۶۱۸۶ ۲۸۱ ۰۹۱۹ | ۶۵۵۲ ۳۹۶ ۰۹۹۲

دکل دوربین مداربسته؛ مزایا و کاربردها

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز0
پیشنهاد امتیاز0
دکل دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته و به‌طور کلی سیستم‌های نظارت تصویری سال‌هاست به‌عنوان عنصر مهمی جهت تأمین امنیت و کنترل محیط تلقی می‌شوند. با نصب دوربین مداربسته در اماکنی مانند فروشگاه‌ها، مغازه های خرده فروشی، مدارس، بانک‌ها و غیره می‌توان با نظارت بر تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌ها حرکات مشکوک و تخلفات انجام شده را حتی از راه دور (از طریق انتقال تصویر دوربین مداربسته روی گوشی موبایل یا لپ تاپ) زیر نظر داشت.

از مهم‌ترین محیط‌هایی که دوربین های مداربسته نقش کنترلی دارند، جاده ها، بزرگراه ها و شهرها هستند. در جاده‌های بین شهری و شهرها برای کنترل ترافیک و بررسی حوادث رانندگی و حتی جرایم دیگر از سیستم های نظارت تصویری و دوربین های مداربسته استفاده می‌شود.

در این مقاله سعی داریم شما را با انواع دکل دوربین مداربسته، طریقه نصب دوربین روی دکل و مزایای آن، آشنا کنیم.

نکته‌ای که در اینجا اهمیت دارد و مورد بحث این مقاله است، زاویه دید دوربین، مشرف بودن به کل محیط مورد نظر و به حداقل رساندن نقاط کور است. در جاده‌ها بهترین راه حل نصب دوربین مداربسته روی دکل یا پایه نگهدارنده است. دوربین های مداربسته علاوه بر جاده‌ها، معمولاً در سایت‌های نفت و گاز، محوطه نمایشگاه‌ها، استادیوم‌ها (ورزشگاه‌ها)، میادین و پارک‌ها و… نیز بر روی دکل نصب می‌شوند.

نصب دکل دوربین مداربسته

اهداف نصب دوربین مداربسته روی دکل یا پایه نگهدارنده

 • به حداکثر رساندن زاویه دید دوربین
 • به حداقل رساندن نقاط کور
 • افزایش برد دید دوربین مداربسته
 • افزایش دقت تخمین سرعت وسایل نقلیه و خودروها
 • افزایش دقت و کارایی دوربین های مداربسته پلاک خوان
 • دور از دست دسترس بودن افراد خرابکار
 • افزایش کارایی و بهره‌وری تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌ها
 • کنترل بیشتر روی محیط و افزایش قدرت مانور دوربین های اسپیددام یا PTZ
نصب دکل دوربین مداربسته در جاده

موارد استفاده از دکل جهت نصب دوربین مداربسته از لحاظ نوع عملیات

 • حافظتی
 • نظارتی
 • ثبت تخلفات
 • کنترل محدوده ترافیک زوج و فرد

نکات نصب دکل دوربین مداربسته

موارد متعددی در تعیین ارتفاع، جهت و مکان برپایی و نصب دکل دوربین مداربسته دخیل هستند. از موارد تعیین کننده‌ی طریقه نصب دکل دوربین مداربسته، می‌توان به میزان میدان دید مورد نیاز، جهت وزش باد، جهت تابش نور خورشید، وجود ارتعاشات و امواج در محیط مورد نظر و… اشاره کرد.

دکل باید طوری نصب شود که دوربین مداربسته هیچگونه لرزشی نداشته باشد و نور خورشید به‌طور مستقیم به لنز دوربین تابیده نشود.

دکل دوربین مداربسته اسپیددام پلاک خوان

تعیین نوع دکل با توجه به مکان نصب

 • تعیین نوع یا الگوی نمایی دکل با توجه به محل نصب
 • تعیین جنس، پوشش، رنگ و یا گالوانیزه بودن دکل با توجه به مکان نصب
 • تعیین ارتفاع با توجه به میزان میدان دید مورد نیاز

جنس دکل دوربین مداربسته

دکل یا پایه دوربین مداربسته معمولاً از جنس آهن، آلومینیوم یا آلیاژهای آلومینیوم ساخته می‌شود. ولی اکثراً از جنس آهن با روکش گالوانیزه یا فاقد روکش هستند.

جنس دکل با توجه به کاربرد و قیمت تمام شده آن تعیین می‌شود. از آنجاکه ساخت دکل از آهن با روکش گالوانیزه موجب بالا رفتن قیمت دکل می‌شود، در بعضی موارد در محیط‌های خشک و بدون رطوبت  از دکل‌هایی با جنس آهن سیاه استفاده می‌شود. نکته حائز اهمیت در این روش این است که پس از ساخت، دکل باید با روکش ضد زنگ پوشانده شده، سپس رنگ زده شود. لازم به‌ذکر است برای ارتفاع بیشتر از 4 متر هیچگاه از دکل‌های غیر گالوانیزه استفاده نمی‌شود.

پوشش دکل با توجه به میزان رطوبت هوا می‌تواند متفاوت بوده و از جنس گالوانیزه یا رنگ باشد. در مناطق مرطوب مانند شمال کشور، استفاده از پوشش گالوانیزه بهترین انتخاب است.

انواع دکل دوربین مداربسته

دکل لوله‌ای

دکل های لوله ای معمولاً از آهن سیاه یا آهن با پوشش گالوانیزه ساخته می‌شوند. این نوع دکل‌ها به‌دلیل سادگی ساخت بسیار رایج‌اند، اما ساخت آنها به شکل L برعکس یا T پیچیده و سخت است. استقامت دکل‌های لوله‌ای در مقابل ضربات فیزیکی و باد بسیار بیشتر از دکل‌های مکعبی‌شکل است. از این دکل ها حداکثر تا ارتفاع 10 متر استفاده می‌شود.

دکل لوله ای دوربین مداربسته

دکل مکعبی

دکل های مکعبی گاهاً از قوطی یا پروفیل‌های آهنی ساخته می‌شوند. هزینه ساخت این نوع دکل به‌دلیل سادگی ساخت پایین است. دکل‌های مکعبی معمولاً به شکل L برعکس یا T ساخته می‌شوند. لازم به‌ذکر است این نوع دکل مقاومت کمتری در مقابل فشارهای فیزیکی دارد. به‌دلیل اینکه پروفیل‌های آهنی تنها تا 6 متر ساخته می‌شوند، این دکل‌ها تنها تا ارتفاع 6 متر ساخته می‌شوند.

دکل مکعبی دوربین مداربسته

دکل چندوجهی

دکل‌های چند وجهی با مقاطع مختلف (6 یا 8 وجهی) و به شکل هرم ناقص و از ترکیب تعداد زیادی سازه‌های کوچکِ به‌هم‌ جوش‌داده‌شده ساخته می‌شوند. سطح مقطع این نوع دکل‌ها به عنوان حرفه‌ای‌ترین نوع دکل دوربین مداربسته، از بالا به پایین افزایش یافته و همین مسأله باعث افزایش مقاومت در مقابل باد و ضربات فیزیکی می‌شود. دکل‌های چندوجهی از لحاظ شکل و ساختار محدودیتی نداشته و در انواع مختلفی ساخته می‌شوند. هزینه ساخت دکل‌های چندوجهی به مراتب بالاتر از دیگر انواع دکل است.

دکل چندوجهی دوربین مداربسته

دکل ماژولار

دکل های ماژولار شباهت زیادی به دکل‌های مخابراتی دارند. از این نوع دکل‌ها در محیط‌هایی که وزش باد زیاد است، استفاده می‌شود. دکل ماژولار مقاومت بسیار زیادی در مقابل باد دارد ولی در مقابل ضربات فیزیکی آسیب‌پذیر است و در واقع این یکی از معایب آن به‌شمار می‌آید.

نظر دهید

پاسخ دهید

15 + 18 =

فرافن مارکت
Logo
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0
سبد خرید