EXIR چیست؟ معرفی تکنولوژی exir در دوربین های مدار بسته

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

 تکنولوژی EXIR چیست؟

 تکنولوژی ایکس آی آر با تکنولوژی بکار رفته در دوربین های مدار بسته معمولی که از چراغ‌های LED مادون قرمز استفاده می‌کنند، چه تفاوتی دارد؟

مزایا و نقاط قوت تکنولوژی EXIR چیست؟

با ما همراه باشید…

EXIR چیست؟

EXIR توسط شرکت هایک ویژن معرفی شد. تکنولوژی EXIR باعث می‌شود نور در نقطه‌ای از تصویر متمرکز نشده و بصورت متوازن در تمام نقاط تصویر پخش شود. این تکنولوژی هوشمند نیز می‌باشد، بطور مثال اگر صورت فردی در فاصله کم از لنز قرار گیرد، دوربین مداربسته دارای قابلیت EXIR نور را طور تنظیم می‌کند که چهره فرد قابل تشخیص باشد.

در مقایسه با دوربین های مدار بسته IR معمولی، سری EXIR هایک‌ویژن سطح پیشرفته‌ای از قابلیت دیددرشب را در سیستم‌های نظارت تصویر ارئه کرده است.

برخی ویژگی‌های تکنولوژی EXIR

 • منبع نور بسیار موثر
 • بهبود قدرت نور LEDها
 • استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی پخش نور که کارایی را تا 30% نسبت به تکنولوژی LEDهای سنتی افزایش می‌دهد.

در مقایسه با پخش نور سابق 750mV، تکنولوژی EXIR با ارائه 1050mV باعث قدرت پخش نور بیشتر در فواصل طولانی شده است.

برای افزایش بازده نور LEDها، تکنولوژی EXIR هایک‌ویژن نوری به شکل مستطیل پخش می‌کند، تا بهتر سایز تصویر (3:4 یا 16:9) را پوشش دهد، که باعث می‌شود نور در یک نقطه تصویر جمع نشود.

 مقایسه ir و exir در دوربین مداربسته

نقش IR در دوربین­‌های مدار بسته

در محیط‌های تاریک، برای ضبط تصاویر روشن، با کیفیت و در بعضی موارد رنگی، لازم است محیط روشن شود. در غیر این صورت دوربین‌های نصب شده تصاویری تاریک و بلااستفاده ضبط می‌کنند.

برای روشن کردن محیط در شب باید در محیط چراغ برق نصب شود. دو نوع چراغ روشنایی قابل استفاده است: 1. روشنایی مرئی  2. روشنایی نامرئی

روشنایی نامرئی با استفاده از چراغ‌های تولید کننده نور مادون قرمز ایجاد می‌شود. چشم انسان نور مادون قرمز را تشخیص نمی‌دهند، ولی لنزهای دوربین مداربسته این کار را به خوبی انجام می‌دهند.

معمولا برای روشن کردن محیط در شب جهت ضبط تصاویر با کیفیت، از نور مادون قرمز تولید شده توسط LEDهای نصب شدن در مجاورت لنز دوربین مداربسته استفاده می‌شود.

این نوع دوربین‌های مداربسته دارای قابلیت دید در شب هستند.

اما استفاده از LEDهای مادون قرمز جهت روشن کردن محیط در شب، نقاط ضعفی نیز دارد. یکی از معایب این تکنولوژی که در این مقاله مورد توجه است، عدم پخش متوازن نور مادون قرمز در محیط می‌باشد. بدین ترتیب نقاطی از تصویر بسیار روشن شده، و نقاطی از تصویر تاریک می‌مانند.

نور مادون قرمز توسط چشم انسان قابل رویت نبوده اما به وسیله لنز دوربین های مدار بسته قابل شناسایی است.

برخی معایب استفاده از نور مادون قرمز

 • با توجه به حرارتی که IRها از خود تولید می‌کنند به مرور زمان باعث پایین آمدن کیفیت سنسور تصویر شده و افت کیفیت در طول زمان به همراه خواهد داشت.
 • عدم شناسایی مناسب برای تصویر صورت افراد پس از نزدیک شدن به دوربین های مدار بسته به دلیل پخش نور زیاد توسط  IRها .
 • برد کوتاه IRها از نقاط ضعف دیگر آن می باشد. اکثر دوربین های مداربسته موجود در بازار دارای IR با برد ۲۰ تا ۳۰ متر می­‌باشند.
 • از دیگر مشکل­‌های IR ها تمرکز نور بر روی جسم­های فلزی و حجیم در مقابل خود است که این امر باعث تاریک شدن اطراف آن جسم می‌شود.
 • عدم عبور از شیشه­‌های ضخیم

 تکنولوژی EXIR چیست

تولد EXIR

کمپانی بزرگ هایک‌ویژن با همکاری شرکت OSRAM آلمان، بزرگترین و برترین تولیدکننده سیستم­های نوری، اقدام به ساخت سری جدید از دوربین های مداربسته دیددرشب با LEDهای IR نموده که در تاریک‌ترین فضاها بتواند با نور مادون‌قرمز تا طول ۸۰ متر تصویری واضح و یکنواخت نمایش دهند.

در این دوربین های مدار بسته که مجهز به فناوری EXiR هستند با استفاده از OLSON SMD LED های شرکت اسرام آلمان نور مادون قرمز(IR)  به صورت یکنواخت و یکدست در محیط ساطع شده و در نتیجه از تمرکز نور در مرکز تصویر و تاریکی در گوشه­‌های آن جلوگیری می­‌گردد. در نتیجه اجسام یا افراد در تمامی زوایای کادر در تاریکی مطلق به وضوح دیده می‌شوند.

ویژگی‌های مهم EXIR

کاهش بسیار زیاد نویز تصویر

استفاده از LEDهای مستطیلی OLSON SMD LED شکل امکان پخش نور متناسب با اندازه معمول صفحه‌نمایش (۴:۳ و یا ۱۶:۹) را می‌دهد و در نتیجه سبب کاهش نویز تصویر در شب و کاهش آلودگی نوری (Light Pollution) می­‌شود.

برد دید در شب تا ۸۰ متر

در مقایسه با شدت انتشار نور ۷۵۰mV  در مدل­‌های قدیمی، مدل­‌های مجهز به فناوری EXiR امکان انتشار نور با شدت ۱۰۵۰mV را دارا می‌­باشند. این امر سبب بهره‌­مندی از نور مادون قرمز قوی­‌تر و در نتیجه برد دید بیشتر می­‌شود.

نور یکنواخت در تمام نقاط تصویر

فناوری EXiR هایک‌ویژن امکان بهره­‌مندی از روشنایی یکنواخت در تمام تصویر را فراهم نموده و در نتیجه مشکلات معمول لنزهای LED قدیمی از جمله روشنایی زیاد در مرکز تصویر و فضاهای تاریک و تیره در گوشه­‌های تصویر وجود ندارد.

طول عمر بالای سری LED SMD OLSON نسبت به IRهای موجود در بازار

استفاده از OLSON SMD LED های شرکت اسرام آلمان و همچنین استفاده از منبع نوری مناسب باعث افزایش طول عمر این LED ها نسبت به LEDهای معمولی شده است. با به کارگیری فیلم‌­های نازک بسیار پیشرفته و جدیدترین فناوری انتشار نور در این دوربین های مدار بسته شاهد افزایش کارایی این LEDها تا ۳۰% نسبت به LED های قدیمی می­‌باشیم.

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   2 × دو =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0