نصب آسان با سیستم های امنیتی خانگی DIY

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+2
پیشنهاد امتیاز+2

 کنترل سیستم امنیتی منزل

تا چندی پیش داشتن یک سیستم  امنیتی خانگی، مستلزم تماس با شرکتی بود که باید یک نصاب حرفه‌ای را به خانه شما می‌فرستاد تا سوراخ‌هایی را در دیوارهای خانه‌تان  ایجاد می‌کرد و سیم‌ها را از تمام نقاط خانه عبور می‌داد. دراین موارد علاوه‌بر هزینه‌ی تجهیزات، به کارگیری نصاب ماهر نیز شامل پرداخت هزینه و اجرت نصب می‌شد.

البته هنوز هم در کشور ما بسیاری از شرکت‌های امنیتی وجود دارند که یک مشاور را به خانه شما می‌فرستند تا سیستمی را که بدان نیاز دارید تعیین کند و سپس تیمی از متخصصان را برای نصب همه تجهیزات ارسال می‌کنند، با این‌وجود برخی شرکت‌ها سیستم‌های امنیت خانگی آسان نصب که در اصطلاح انگلیسی به DIY معروف هستند را پیشنهاد می‌کنند. DIY مخفف عبارت Do it yourself و به‌معنی خودت انجام بده می‌باشد.

شما با استفاده از سیستم‌های DIY ، همه چیز را بصورت آنلاین سفارش می‌دهید و شرکت، تجهیزات را به همراه دستورالعمل‌های نصب مرحله به مرحله برای شما ارسال می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از یک برنامه تلفن همراه این سیستم‌ها را  کنترل کنید ، اما بسیاری از شرکت های DIY نیز برنامه‌های کنترل حرفه ای انعطاف پذیری را بدون قرارداد ارائه می‌دهند.

لذا ما در ادامه می‌خواهیم در مورد آنچه که باید راجع به خرید و نصب سیستم امنیت خانگی DIY بدانید صحبت کنیم.

 انواع تجهیزات امنیتی diy

انواع سیستم های آسان نصب DIY

 سیستم‌های امنیتی خانگی DIY در اشکال و اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شوند. برخی از این سیستم‌ها دارای یک پنل LCD هستند که به‌عنوان مغز سیستم عمل می‌کند. این پنل معمولاً بر روی یکی از دیوارهای مرکزی خانه شما نصب شده و به صورت بی سیم به شبکه خانگی شما متصل می‌شود. بیشتر این پنل‌ها از صفحه نمایش لمسی خازنی استفاده می‌کنند و حاوی انواع قابلیت اتصال هستند که به آن‌ها امکان کنترل بی سیم سنسورهای Wi-Fi ،Z-Wave ،Zigbee و بلوتوث و اجزای اتوماسیون منزل را می‌دهد.

برخی از شرکت‌ها از هاب برای کنترل سیستم استفاده می‌کنند. مانند کنترل کننده‌های پنل LCD، هاب‌ها حاوی مدارها و رادیوی مورد نیاز برای کنترل اجزای مختلف هستند، اما در کل آنها معمولاً دستگاه‌هایی با مشخصات پایین هستند که برای تکمیل دکوراسیون منزل شما طراحی شده‌اند و می‌توانند در قفسه کتاب یا هر سطح صاف دیگری قرار بگیرند.

نوع دیگری از کنترل کننده‌های سیستم امنیتی منزل، کنترل کننده‌های چندمنظوره نام دارند که در واقع یک دوربین مداربسته امنیتی هستند که معمولاً شامل تعدادی اتصال بی سیم، سنسور حرکتی و صدا و آژیر بوده و برای ترساندن میهمانان ناخوانده و هشدار به آنها طراحی شده‌اند. برخی از این سیستم‌ها مجهز به سنسورهای محیطی‌ای هستند که مواردی مانند دمای اتاق، رطوبت و کیفیت هوا را نیز کنترل می‌کنند.

بسیاری از سیستم‌های امنیتی DIY با استفاده از دستورات صوتی آمازون الکسا ویا گوگل می‌توانند فعال و یا غیرفعال شوند. علاوه‌بر این بسیاری از آن‌ها، از تکنولوژی  IFTTT پشتیبانی می‌کنند که به آنها این امکان را می‌دهد تا در هنگام روشن شدن زنگ خطر، کارهایی مانند روشن کردن چراغ‌ها را هم انجام دهند، تنظیمات ترموستات را هنگام فعالشدن تغییر دهند و یا هنگامی که خانه را ترک می‌کنید به طور خودکار روشن شوند.

 اجزای سیستم امنیتی خانگی diy

اجزای یک سیستم حفاظتی DIY

قبل از سفارش سیستم DIY خود باید مشخص کنید که به چه نوع و چه تعدادی سنسور نیاز دارید. در حالت ایده آل، سنسورهای درب باید بر روی هر کدام از درب‌های ورودی منزل‌تان نصب شوند. همچنین شما به یک حسگر پنجره بر روی هر پنجره یا حداقل هر پنجره‌ای که برای دسترسی به داخل خانه به اندازه کافی بزرگ باشد نیاز دارید. لازم نیست در هر کدام از اتاق‌های خانه یک سنسور حرکتی نصب کنید، بلکه باید آن‌ها را در راهروهای اصلی، راه پله‌ها، راهروهای فرعی یا هر مکانی قرار دهید که یک متجاوز در هنگام ورود یا خروج از خانه شما مجبور است از آن مناطق عبور کند.

چند نوع سنسور حرکتی وجود دارد که رایج ترین آن‌ها سنسورهای PIR (مادون قرمز منفعل) هستند که گرمای بدن انسان را تشخیص می‌دهند. این نوع سنسورها برای استفاده در محیط خانه ایده‌آل هستند زیرا مقرون به‌صرفه بوده و در محیط‌های روشن داخلی‌ به‌خوبی کار می‌کنند. سنسورهای حرکتی فعال، مایکروویوهایی را برای شناسایی حرکت ساطع می‌کنند و برای محیط‌های نامطلوب از جمله فضای بیرون مناسب‌تر هستند، البته به دلیل برخورد گرد و غبارهای موجود در باد با آنها می‌توانند گاهی اوقات به اشتباه فعال شوند. یک سنسور حرکتی دوگانه که از هر دو فناوری فعال و غیرفعال برای کاهش هشدارهای اشتباه استفاده می‌کند سنسور مطمئن‌تری به‌حساب می‌آید.

بسیاری از سیستم‌های امنیتی DIY یا خودت انجامش بده، از دوربین‌ های مدار بسته داخلی یا خارجی‌ای تشکیل شده‌اند که هنگام تشخیص حرکت یا صدا، شروع به ضبط فیلم می‌کنند. برخی از سیستم های مدرابسته فیلم‌ها را در حافظه داخلی ذخیره می‌کنند و برخی دیگر آن را در فضای ابری ذخیره می‌نمایند و لذا شما برای دسترسی به فیلم‌های ضبط شده معمولاً به اشتراک نیاز دارید. سایر اجزای این سیستم‌ها شامل حسگرهای جریان، یخ زدگی، ترموستات، آژیر یا آلارم، سنسور شکستن شیشه، ردیاب‌های دود و CO می‌باشند.

نظارت

تقریباً می‌توان تمام سیستم‌های DIY را با استفاده از یک برنامه تلفن همراه کنترل نمود. در واقع اینگونه اپلیکیشن‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا از راه دور سیستم را مسلح کرده و یا خلع سلاح کنید، وضعیت سنسور را چک کنید و فیلم‌های زنده و ضبط‌شده را مشاهده نمایید. هنگامی که یک سنسور شروع به کار کرد، شما هشدارهای لازم (و در برخی موارد اعلان‌های ایمیل) را دریافت خواهید کرد، اما در صورت اعلان وقوع آتش سوزی یا وارد شدن فردی به حریم خانه، این وظیفه بر عهده‌ی شماست که با ارگان‌های مربوطه تماس بگیرید.

با این حال، در حال حاضر بسیاری از فروشندگان DIY خدمات نظارت حرفه‌ای را نیز ارائه می‌دهند. برخی از این خدمات بر اساس قرارداد ارائه می‌شوند و برخی به شما این امکان را می‌دهند که فقط در صورت نیاز به تحت نظارت بودن مبلغ لازم را پرداخت نمایید، مانند زمانیکه در تعطیلات هستید. با دریافت خدمات نظارت حرفه‌ای شما هنوز هشدارها را دریافت خواهید کرد، اما مرکز نظارت سعی خواهد کرد با شما ارتباط برقرار کند. اگر آنها نتوانند با شما یا شخص دیگری که نام او را در لیست تماس اضطراری ذکر کرده اید تماس بگیرند، با ارگان‌های محلی تماس خواهندگرفت.

 نصب سیستم های diy

نصب سیستم امنیتی DIY

معمولاً نصب سیستم‌های DIY بسیار آسان است، اما باید در مورد محل قرارگیری هاب، سنسورها و دوربین های امنیتی خوب فکر کنید. بعضی از هاب‌ها نیاز دارند که با استفاده از سیم به روتر شما متصل شوند، در حالی که برخی دیگر از Wi-Fi برای اتصال به شبکه خانگی شما استفاده می‌کنند. در هر صورت، برای برقراری اتصال بهینه، هاب باید به روتر شما نزدیک باشد. اگر در حال نصب سیستمی با صفحه لمسی هستید، مطمئن شوید که پریز برق در نزدیکی دستگاه قرار دارد.

پس از نصب هاب و برنامه موبایل، زمان آن رسیده که سنسورها را نصب کنید. بیشتر اوقات، سنسورهای درب یا پنجره و سنسورهای حرکتی از قبل به وسیله هاب جفت‌شده‌اند، بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که تیک باطری را برای فعال کردن سنسور بردارید، بر  روی گزینه اضافه کردن یک دستگاه در برنامه کلیک کنید و حسگرها را نام‌گذاری کنید ( مثلا حسگر درب جلو، درب پشت، و غیره).

نصب هاب سیستم امنیتی خانگی

از نظر فیزیکی نصب سنسورها بسیار آسان است زیرا برای نصب آنها می‌توان از نوارچسب‌های دو طرفه استفاده کرد و به راحتی آنها را در عرض چند ثانیه نصب نمود. نصب دوربین های مداربسته و  زنگ درب نیز آسان است، اما شما باید خودتان آنها را با سایر برنامه ها هماهنگ‌سازی و متصل کنید. خوشبختانه تقریباً همه این دستگاه‌ها به همراه دستورالعمل‌های دقیقی ارائه می‌شوند تا شما بتوانید بدون تلاش و زحمت خاصی، به آسانی آنها را نصب کنید.

با همه این اوصاف، چنانچه در هر مرحله از کار نصب تجهیزات امنیتی و دوربین مداربسته خانگی خود دچار ابهام یا اشکال شده‌اید، کافی است با کارشناسان فنی یا پشتیبانی مرکزی که محصول خود را خریداری نموده‌اید تماس گرفته در درخواست راهنمایی نمایید.

منبع: pcmag

مترجم: سهیلا دوست‌پژوه

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   سه × چهار =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0