نظارت در دنیای مدرن؛ قدم بعدی چیست؟

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+4
پیشنهاد امتیاز+4

گری دانفی مدیر استراتژیک سازمان بین المللی IFSEC، به بررسی نقش فناوری های نظارتی در جوامع مدرن پرداخته و همچنین بیان نموده که چرا این موضوع با بروز پاندمی کووید 19 بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است.

چالش نظارت در دنیای مدرن

 

اهمیت نظارت در جوامع مدرن

استقاده از دوربین های مدار بسته در جوامع مدرن همواره امری بحث برانگیز بوده است، زیرا استفاده از این دوربین ها نیازمند قوه‌ای حاکم است که میان احترام به آزادی های شهروندان و تأمین ایمنی و محافظت از آن‌‌ها نقشی تعدیل کننده ایفا کند. این مسأله امری چند لایه است که ابعاد بسیاری همچون فناوری، قانون‌گذاری، خط مشی های اخلاقی و رفتاری و … را در برمی‌گیرد.

با ظهور کووید 19 این مباحثات بسیار بیشتر شدت گرفته اند، زیرا با بروز این بیماری استفاده از دوربین های مداربسته و ابزارهای نظارتی جدی تر شده است. شامل اموری همچون به‌کارگیری پهبادها توسط پلیس برای اجرای قوانین قرنطینه، نظارت بر فاصله گذاری اجتماعی، اپلیکیشن های پیگیری و ردیابی دولت و بیومتری.

با اینکه ابزارهای نظارتی اصولاً در خدمت ایمنی عمومی هستند، در مورد اینکه نظارت تا چه میزان باید پیش برود، بحث هایی ایجاد شده است البته که این نوع مباحث در دنیایی پر از بحران های ملی عادی به نظر می‌رسد.

 

هفته دیجیتال IFSEC

موضوع دوربین های مداربسته در هفته ی دیجیتال IFSEC مطرح شد و درآنجا تونی پورتر ضمن اشاره به آن تحت عنوان شرایطی ملی، به بیان نقش این دوربین ها در بحران فعلی پرداخت. وی همچنین استاندارد جدیدی را مطرح کرد-اصل 8- که امسال منتشر خواهد شد.

در راستای تطابق با استاندارد اصلی نظارتی دولت، پیش بینی می‌شود که سازمان ها از کسب و کارها انتظار داشته باشند تا قبل از همکاری با آن‌ها این استاندارد جدید را به‌کار بگیرند که این موضوع بخش جدیدی از پاسخگویی را به صنعت می افزاید.

تونی

تونی در سال 2014 به عنوان سفیر دوربین های مداربسته دولت برگزیده شد. او برای اولین بار روز ملی نظارت با استفاده از دوربین های مداربسته را معرفی کرد که در سال 2019 توسط سازمان بین المللی IFSEC ارائه شد.

او از تجربه ی خود در کسب و کار و اجرای قانون استفاده می‌کند تا به سیستم های عمومی و خصوصی اطلاعات و پیشنهاداتی در مورد چگونگی استفاده از سیستم های دوربین مداربسته به شکلی مؤثر، مناسب، جامع و شفاف ارائه کند.

به‌علاوه اداره او موظف است که سازمان ها را ترغیب کند تا در تطابق با اصول پیاده سازی دوربین های مداربسته عمل کنند به این صورت که دائما نحوه عملکرد کدها (اصول) را بررسی کنند و به وزارتخانه های دولت، پیشنهاداتی درباره برنامه های آتی بدهند.

 

تکنولوژی و امنیت عمومی

با پیشرفت فناوری می‌توان مشاهده کرد که سیستم های هوش مصنوعی توسعه یافته‌تری در سیستم های نظارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به ویژه فناوری تشخیص چهره در حال ایجاد تغییر عمده ای در کاربردها و قانونگذاری است.

اخیراً در انگلستان برای اولین‌بار با کمک فناوری تشخیص چهره متهم هایی را شناسایی کرده اند. این حرکت مورد قبول بسیاری از افراد است اما برخی نیز کمی محتاطانه با آن برخورد می‌کنند. زیرا در مورد اینکه چگونه می‌توان مطمئن بود این آمار و تشخیص چهره برای اهداف نظارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، شک دارند.

این موضوعی است که فراتر از مرزهای انگلستان زیر ذره بین قرار گرفته است، یعنی موضوع بررسی داده های مربوط به تخطی از GDPR (مقررات محافظت از داده های عمومی) بر اساس قوانین اروپا و فراتر از حوزه استحفاظی پلیس.

این بررسی ها در دو حوزه ذخیره اطلاعات و رضایت اولیه انجام می‌شوند، قوانینی که برای ارتقا و محافظت از امنیت عمومی ایجاد شده‌اند، مسائل مربوط به تشخیص چهره را کاملًا تحت پوشش قرار می‌دهند.

به نظر می‌رسد این مباحث به دلیل بروز کووید 19 مدتی محو خواهد شد و نظارت بر شیوع این ویروس در کوتاه مدت اثرگذار و تعیین کننده خواهد بود. وقتی به روندهای موجود همچون “استخراج اطلاعات از اینترنت” و نفوذهای گسترده به حریم شخصی و درز و افشای اطلاعات توجه می‌کنیم، متوجه دلیل مخالفت برخی افراد می‌شویم. این صنعت باید دائماً هزینه ها و فواید را مورد ارزیابی قرار دهد.

 

امنیت سایبری

امنیت سایبری دیگر موضوع مهم و در‌حال توسعه ای است که با آن روبرو هستیم و دیگر اینکه باید به امر مدیریت امنیت دنیای فیزیکی و واقعی نیز بپردازیم. شاید مهمترین چالش پیش روی ما سرعت تغییرات باشد، سرعت عملکرد مجرمان سایبری و همچنین سرعت بالای تغییرات فناوری در مقایسه با درک مردم از آن.

صنعت امنیت، سرمایه گذاری های ویژه ای بر فناوری های نظارتی می‌کند تا به این هدف برسد. ازجمله اینکه نرم افزار و سخت افزاری که با هم هماهنگ باشند و به گونه ای طراحی شده باشند که استاندارهای امنیت سایبری را تأمین کنند. این امر نه تنها یک چالش بزرگ در حوزه نظارت است بلکه فرصت خوبی است و حوزه ای است که ظاهراً در آینده شامل رشد و پیشرفت خواهد بود.

 

 

کرونا در دنیای مدرن

 

حقوق و آزادی های فردی

در هنگام استفاده هر یک از این سیستم های نظارتی باید توجه داشته باشیم که اصول اخلاقی و رفتاری رعایت شوند و همچنین اینکه عملکرد ما، درون مرزهای تعریف شده باشد. نظارت می‌تواند تا حدی دست و پاگیر باشد و از سوی دیگر مدیریت کردن امنیت به شکلی که در تناسب با پارامترهای قانون باشد برای حفظ موقعیت صنعت ضروری است.

موضوع نظارت و دوبین های مداربسته امری وسیع و متنوع است و می‌تواند مشکلاتی اجتماعی و احساسی و یا قانونی و فناورانه ایجاد کند. ما مسؤلیت های مربوط به GDPR را بسیار جدی می‌گیریم و به گونه ای در این صنعت فعالیت میکنیم که از تطابق با آنها اطمینان حاصل کنیم.

 

محدثه شاهدهی
مترجم: محدثه شاهدهی
ifsecglobal.com
منبع: ifsecglobal

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

پاسخ دهید

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما با خبر شوید!

فروشگاه آنلاین فرافن مارکت

فروشگاه فرافن مارکت از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را در زمینه تأمین و فروش تجهیزات امنیتی و سیستم های حفاظتی و نظارتی از قبیل دوربین مدار بسته، دزدگیر اماکن، اعلام حریق، تلفن سانترال و ویپ، درب اتوماتیک، شبکه کامپیوتر، ups، موتور برق، خانه هوشمند و ..آغاز نمود و اکنون با بیش از یک دهه تجربه موفق در اجرای پروژه‌های بزرگ دوربین مدار بسته و سیستم‌های امنیتی ادارات دولتی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، کارخانجات صنعتی، هتل‌ها و مراکز تفریحی، فروشگاه‌ها، مغازه ها و منازل مسکونی، آماده ارائه محصولات و خدمات به هموطنان عزیز در کلیه شهرهای ایران از جمله تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، قم، شیراز، اراک، ساری، سمنان، گرگان، بندرعباس، اهواز، شاهرود، یزد و .. می‌باشد.

فرافن مارکت

نماد اعتماد

نماد اعتماد

نشان شرکت برتر

تماس با ما

آدرس تهرانتهران: سعادت آباد، بلوار پاک‌نژاد، خیابان بنفشه، پلاک ۱۲۴

آدرس گرگان گرگان: بلوار شهید شکاری، نبش کوچه پنجم، پلاک ۷۳

پست الکترونیکی پست الکترونیکی: info[at]farafan-market.com

شماره تماس شماره تلفن: ۰۲۱۲۶۷۴۲۹۶۹ | ۰۲۱۲۶۷۴۳۶۸۵

تلگرام فرافن مارکت    اینستاگرام فرافن مارکت    آپارات فرافن مارکت    فیسبوک فرافن مارکت

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فراسرمایه فرجاد نواندیش (فرافن) می‌باشد.

مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0