سیستم های باز یا یکپارچه در دوربین های مداربسته

1
سیستم های باز یا یکپارچه در دوربین های مداربسته

405  1 

 

انتخاب از میان سیستم های باز یا یکپارچه

امروزه کاربران میان سیستم های ویدیویی مبتنی بر IP تفاوت قائل می شوند و سیستم های ویدیویی ساخته شده توسط یک کمپانی یا چندین کمپانی را از هم تشخیص می دهند. الیور ولکات (Oliver Vellacott) در رابطه با مزایا و معایب این سیستم ها به بحث می پردازد.

با ظهور تکنولوژی انتقال تصویر توسط IP و چیرگی آن بر سیستم‌های آنالوگ و قدیمی CCTV، همواره یکپارچه‌بودن سیستم ویدئویی (ساخته یک کمپانی یا ساخته چندین کمپانی) مورد سؤال قرار می‌گیرد. کاربران از خود می‌پرسند؛ آیا هیچ استانداردی برای سیستم های ویدئویی مبتنی بر IP وجود دارد؟ آیا می‌توان محصولات مختلفی را از فروشندگان متفاوتی خریداری کرد و انتظار داشت که همه دستگاه ها به خوبی با هم کار کنند؟ این مقاله به برخی از این سؤالات پاسخ خواهد داد و ملاحظات حساس و کلیدی را که در زمان انتخاب یک سیستم ویدیویی دیجیتال مبتنی بر IP بایستی در نظر بگیریم را تشریح می‌کند.

استانداردها

بسیاری از افراد معتقدند که موفقیت سیستم‌های ویدیویی باز (ساخته چندین کمپانی مختلف) به خاطر استفاده آنها از استانداردهای صنعتی باز می‌باشد. تعدادی از خصوصیات شبکه های تصویری مبتنی بر IP براساس استانداردهای جهانی می‌باشند. یکی از این استانداردها مربوط به فشرده سازی تصاویر ویدیویی است که شامل H.264, Н.263, MPEG-4 ،MPEG-2 می‌شود. همگی این استانداردها دارای مقبولیت جهانی هستند و در صنایع CCTV جهان مورد‌استفاده قرار می‌گیرند. تمامی این فرمت‌ها تنها از فشرده‌سازی دیجیتالی تصاویر ویدیویی آنالوگ پشتیبانی می‌کنند و قادر به پشتیبانی از تصاویر دیجیتالی زنده نیستند. سیستم های ویدیویی مبتنی بر IP نیاز به ارسال زنده و بلادرنگ تصاویر ویدیویی دیجیتال در شبکه دارند و برای این کار نیاز به یک پروتکل ارسال و کنترل دارند. این پروتکل بایستی با استفاده از استانداردهای اترنت (Ethernet) در شبکه، تصاویر را به همراه دیگر اطلاعات کامپیوتری موجود در شبکه انتقال دهد. اکنون تعداد بسیاری از ارسال کننده ها در بازار موجود هستند که از استانداردهای فشرده‌سازی تصاویر ویدیویی استفاده می کنند ولی پروتکل انتقال تصاویر اختصاصی خود را دارند. در واقع این پروتکل ارسال و کنترل است که غیر استانداردترین عنصر سیستم های ویدیویی است و هر کمپانی پروتکل اختصاصی خود را ارائه می کند و در عین حال همین پروتکل است که بسیاری از ویژگی های پیشرفته سیستم های ویدیویی را تعیین می کند. این پروتکل حاوی تعدادی از دستورات پایه و عمومی است. مثلا فرمان های داخل این پروتکل اجازه شروع و پایان ضبط تصاویر ویدیویی و یا ارسال آلارم یا چرخش دوربین مدار بسته را صادر می کنند. هر کمپانی تولیدکننده سیستم های ویدئویی از پروتکل اختصاصی خود استفاده می کند و بدون آن پروتکل خاص سیستم قادر به کار نخواهد بود. با اضافه شدن قابلیت تحلیل تصاویر ویدیویی به سیستم های ویدیویی، اکنون پیچیدگی این پروتکل به شدت افزایش یافته است. در سیستم های ویدیویی آنالوگ نیز وضعیت مشابهی به چشم می خورد با این تفاوت که انتقال تصاویر ویدئویی استاندارد هستند ولی حرکت و زوم (PTZ) دوربین های مدار بسته و کنترل آنها اختصاصی هستند. در حقیقت سیستم‌های ویدیویی باز بایستی توانایی کار با پروتکل های ارائه شده توسط تولیدکنندگان مختلف را داشته باشند.

انتخاب از میان سیستم های تک سازنده یا چندین سازنده

تمامی سیستم های CCTV مبتنی بر IP از سه جزء اصلی تشکیل یافته‌اند: سخت افزار انتقال و ارسال تصاویر، سخت افزار ضبط تصاویر و نرم افزار مدیریت تصاویر ویدئویی. برخی از تولیدکنندگان تمامی قسمت ها را خود ارائه می‌کنند و به‌عنوان یک سیستم جامع و کامل تمامی قسمت‌های سخت افزاری و نرم افزاری را طراحی و ساخته و به‌عنوان یک سیستم یکپارچه به فروش می‌رسانند. این نوع محصولات را تک سازنده (Single-Vendor) می‌نامیم. برخی دیگر از سازندگان نیز که به‌عنوان چند سازنده (multi-Vendor) شناخته می‌شوند نیز از سیستم های باز استفاده می‌کنند و به‌عنوان مثال نرم‌افزار مدیریت ویدیویی خود را به گونه‌ای ارائه می‌کنند تا با تجهیزات سخت‌افزاری تولید‌شده توسط دیگر سازندگان سازگاری داشته باشد. محصولات این نوع سازندگان دارای مزایای زیر است:

  • قابلیت استفاده از منابع مختلف و سازندگان متنوع
  • دستیابی به تجهیزات سخت افزاری ارزان قیمت‌ تر
  • بازار فروش بیشتر و پررونق‌تر جهت نرم‌افزارهای تولید‌شده مستقل و امکان دسترسی آسان‌تر و بهتر کاربران به قابلیت‌های ویژه نرم افزارها
  • عدم محدودیت کاربران و وابستگی آنها به سخت افزارهای تولید‌شده توسط یک سازنده خاص
  • قابلیت به‌روز‌رسانی سیستم های ویدیویی نصب‌شده با استفاده از دیگر تولید‌کنندگان سخت‌افزار
  • قابلیت انتخاب مناسب‌ترین تولیدکننده متناسب با یک کاربرد خاص

 

405 2

با اینکه با یک نگاه به نظر می‌رسد سیستم های چند سازنده (باز) بهترین و مناسب ترین راه‌حل هستند اما با‌این‌حال دارای معایب زیر نیز هستند:

الف- سیستم های چند سازنده معمولاً تک منبعی هستند

 معمولاً سیستم باز به معنی آن است که یک نرم افزار مدیریتی ویدیویی را از یک فروشنده مستقل نرم افزاری تهیه کنیم به گونه‌ای که این نرم افزار قابلیت پشتیبانی از محصولات سخت افزاری دیگر تولیدکنندگان نظیر ارسال کننده ها یا دوربین های مدار بسته تحت شبکه (IP) را داشته باشند. اکنون محدودیتی در استفاده از سخت افزار نخواهیم داشت اما هنوز وابسته به نرم افزار یک سازنده خاص هستیم که در اینجا به جای اینکه کل سیستم وابسته به یک منبع باشد تنها نرم افزار مدیریتی وابسته به یک سازنده خاصی است. با‌اینکه این روش خوب است اما سازنده نرم افزار مدیریتی ما کنترل کمی برروی سخت افزارهای ارائه شده و ارائه شونده توسط دیگر سازندگان خواهد‌ داشت و به همین خاطر و به دلیل نبود استانداردهای واقعی، پیاده سازی یک سیستم بهینه با کارایی بالا امکان پذیر نخواهد بود. از آن طرف، یک سیستم تک سازنده که تمامی اجزاء را تنها یک کمپانی طراحی کرده و می سازد موفقیت بیشتری خواهد داشت.

ب- سیستم های باز از لحاظ سازگاری محدودیت دارند

 به نظر میرسد کاربران با استفاده از نرم افزارهای باز قادر خواهند بود به طور مداوم و با هزینه کم از تجهیزات سخت افزاری و ارسال کننده ساخته شده توسط هر کمپانی بهره گیرند. اما به هر حال، به علت وجود یک سری محدودیت ها در سیستم های باز امکان ادغام هرگونه تجهیزات ارائه شده توسط سازندگان مختلف وجود ندارد. در واقع با ادغام تجهیزات مختلف، سیستم به پائین‌ترین حد کارایی خود می‌رسد و در نهایت بازدهی کل سیستم کاهش می‌یابد. در دنیای واقعی بسیاری از سیستم های ویدیویی تحت شبکه تنها از محصولات و تجهیزات سخت افزاری یک سازنده استفاده می‌کنند تا محدودیت ها را کاهش دهند. اغلب سیستم های CCTV تحت شبکه نیاز به ارتباط سخت افزار با سخت افزار دارند که به عنوان مثال ارتباط مستقیم ارسال کننده (Transmitter) و دیکدر (Decoder) را می توان نام برد. این ارتباط جهت‌بخش بسیار مهم ماتریس مجازی (Virtual MatriX) است که این بخش ارائه کننده انعطاف پذیری و مقیاس پذیری سیستم ویدیویی می‌باشد. هیچ نرم افزاری قادر به انجام عملیات این بخش نیست و در صورت نبودن این جزء سخت افزاری مهم و کلیدی، کلیت سیستم ویدیویی مورد سؤال قرار می‌گیرد.

ج- ممکن است سیستم های باز گران تر باشند

گران ترین جزء یک سیستم CCTV تحت شبکه نرم افزار مدیریتی ویدئویی آن است. البته معمولاً هزینه های واقعی در پشت نرم افزار مخفی می شوند. در این حالت، می‌بینیم که کاربران با انتخاب یک فروشنده مستقل نرم افزار مدیریتی، خود را به سادگی وابسته به گران ترین جزء سیستم خود می‌کنند. همچنین استفاده از پروتکل های مختلف کنترلی تجهیزات متعدد سخت افزاری در نرم افزار مدیریت ویدیویی باعث افزایش هزینه های توسعه سیستم در آینده خواهد شد.

د- پشتیبانی از سیستم های باز بسیار پیچیده تر است

نرم افزار مدیریت ویدیویی بایستی با تکنولوژی های متعدد و مختلفی روبرو شود و این افزایش پیچیدگی باعث کاهش پایداری سیستم شود و در نتیجه پشتیبانی از سیستم را دشوار سازد. از طرف دیگر سیستم های باز پشتیبانی خود را براساس یک استراتژی خاصی که مجموعی از استراتژی‌های کمپانی‌های همکار است ارائه می‌کنند. در این حالت اگر اشکالی برای کاربر پیش آید، کاربر نمی داند به کدام یک از کمپانی ها مراجعه نماید. سؤال دیگر این است که چه کسی مسؤل به روز رسانی سخت افزارها خواهد بود هنگامی که نسخه جدید نرم افزار مدیریتی ارائه می‌شود.

سیستم های جامع یکپارچه (تک سازنده)

در سیستم های یکپارچه ویدیویی تحت شبکه، تمامی اجزاء سیستم توسط یک کمپانی ارائه و تهیه می‌شود و در این سیستم ها انتخاب کاربران محدود می‌گردد. البته خیلی اوقات در واقعیت، انتخاب اجزاء مختلف در اینگونه سیستم ها نیز امکان‌پذیر است. اغلب سیستم های ویدیویی تحت شبکه ترکیبی از دوربین های مدار بسته آنالوگ و دوربین های مدار بسته تحت شبکه (IP) هستند که در این حالت‌ کاربر نهایی قادر خواهد بود دوربین مدار بسته مورد استفاده خود را بر اساس قیمت، مشخصات فنی، و یا فروشنده خاصی انتخاب نماید. به طور مشابه، بسیاری از تولیدکنندگان سیستم های ویدیویی، نرم افزار ضبط کننده تصاویر ویدئویی تحت شبکه خود را به گونهای ارائه می‌کنند تا قابلیت تنظیم برروی هر شبکه ای را دارا باشد و با هرگونه سخت افزاری نظیر یک کامپیوتر شخصی ارزان قیمت یا یک سرور قدرتمند سازگاری داشته باشد. گاهی اوقات بیان میشود که استفاده از تجهیزات مختلف در سیستم های چند سازنده آسان تر از سیستم های تک سازنده می باشد که این موضوع واقعیت ندارد، چرا که در اکثر موارد یکپارچه سازی سیستم ویدیویی تحت شبکه با انواع دیگر سیستم ها نظیر سیستم های کنترل دسترسی یا کنترل مهاجمین در سیستم های تک سازنده و یکپارچه بسیار آسان تر است. این بدان خاطر است که کنترل اجزاء مختلف سیستم و نرم افزار مدیریتی در دستان یک کمپانی است و کیفیت خروجی آن را تضمین نموده است.

یکپارچه سازی تحلیل های ویدئویی

سیستم های مدیریتی ویدیویی تحت شبکه به خوبی با سیستم های تحلیلی ویدیویی قدرتمند تلفیق می شوند و در واقع سیستم های تحلیلی بهعنوان هسته مرکزی عملیات قرار می گیرند. سیستم های ویدئویی تحت شبکه پیشرفته امروزی از دو نوع تحلیل تصاویر ویدیویی پشتیبانی می کنند: تحلیل زنده (شناسایی وقایع در لحظه وقوع) و تحلیل تأخیری (شناسایی وقایع پس از ضبط شدن ویدیو). واضح است که بهترین و مناسب‌ترین محل جهت قرارگیری تحلیل زنده ویدیویی در داخل خود دوربین مدار بسته است، چرا‌که پهنای باند شبکه اشغال نخواهد شد و ضمن اینکه هر دوربین مداربسته دارای پردازشگر و تحلیلگر مختص به خود است. مثلاً، یک دوربین مدار بسته که دارای تحلیلگر داخلی است قادر به مانیتور‌کردن کلیه فعالیت‌های یک صحنه است و تنها وقایع خاص تعریف شده را به مرکز ارسال می‌کند (مانند حرکت اشخاص در محل ممنوع شده یک فرودگاه).

بهینه ترین محل جهت نصب سیستم تحلیل تأخیری نیز بر روی یک سرور مرکزی است که در این حالت، تصاویر ضبط شده ویدیویی را می توان چندین بار با پارامترهای مختلف جستجو نمود. هر دو نوع این سیستم های تحلیلی قابل پیاده سازی در سیستم های ویدیویی تحت شبکه هستند. اما پیاده‌سازی سیستم تحلیل زنده در دوربین های مدار بسته‌ای که در یک سیستم باز (چند سازنده) به کار گرفته شده‌اند بسیار دشوار خواهد بود، چرا‌که پروتکل های کنترلی متعددی با سیستم نرم افزاری مدیریتی در ارتباط هستند و پیچیدگی کار را بیشتر می کنند. در نگاه اول، سیستم های ویدیویی باز یا همان چند سازنده‌ای انتخاب خوبی برای سیستم های CCTV به نظر می‌رسند و به کاربران قدرت انتخاب بیشتری می‌دهند و وابستگی آنها را به یک سازنده خاص کمتر می‌کنند. اما پس از بررسی دقیق تر سیستم های تک سازنده یا همان یکپارچه، می‌بینیم که این سیستم ها نیز بسیار قدرتمند بوده و پشتیبانی آسان‌تری داشته و حتی در برخی موارد ارزان قیمت تر نیز هستند. تقابل میان این دو نوع سیستم همواره ادامه خواهد داشت ولی جالب است بدانیم که سازندگان و نام های بزرگ و آشنای صنعت CCTV غالباً سیستم های ویدیویی یکپارچه ارائه می کنند.

 

منبع: ماهنامه سیباشهر

مترجم: مهندس رضا حاج رحیم

نظر دهید

پاسخ دهید

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما با خبر شوید!

فروشگاه آنلاین فرافن مارکت

فروشگاه فرافن مارکت از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را در زمینه تأمین و فروش تجهیزات امنیتی و سیستم های حفاظتی و نظارتی از قبیل دوربین مدار بسته، دزدگیر اماکن، اعلام حریق، تلفن سانترال و ویپ، درب اتوماتیک، شبکه کامپیوتر، ups، موتور برق، خانه هوشمند و ..آغاز نمود و اکنون با بیش از یک دهه تجربه موفق در اجرای پروژه‌های بزرگ دوربین مدار بسته و سیستم‌های امنیتی ادارات دولتی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، کارخانجات صنعتی، هتل‌ها و مراکز تفریحی، فروشگاه‌ها، مغازه ها و منازل مسکونی، آماده ارائه محصولات و خدمات به هموطنان عزیز در کلیه شهرهای ایران از جمله تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، قم، شیراز، اراک، ساری، سمنان، گرگان، بندرعباس، اهواز، شاهرود، یزد و .. می‌باشد.

فرافن مارکت

نمادهای اعتماد

نماد اعتماد

logo-samandehi

نشان شرکت برتر

ارتباط با ما

آدرس تهرانتهران: سعادت آباد، بلوار پاک‌نژاد، خیابان بنفشه، پلاک 124

آدرس گرگان گرگان: بلوار شهید شکاری، نبش کوچه پنجم، پلاک 73

پست الکترونیکی پست الکترونیکی: info[at]farafan-market.com

شماره تماس شماره تلفن: 02126742969 | 02126743685

تلگرام فرافن مارکت    اینستاگرام فرافن مارکت    آپارات فرافن مارکت    فیسبوک فرافن مارکت

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فراسرمایه فرجاد نواندیش (فرافن) می‌باشد.

بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0