راهنمای خرید دوربین مدار بسته اسپیددام (Speed Dome)

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

418 Speed Dome

دوربین های مدار بسته دام متحرک که در بازار با نام هایی مثل Speed Dome یا Fast Dome شناخته می شوند، دوربین های مدار بسته‌ای هستند که دارای دو موتور درونی می‌باشند که به دوربین مدار بسته قابلیت حرکت در دو محور عمودی و افقی یعنی بالا-پایین و چپ-راست می‌دهند. دوربین های مدار بسته دام متحرک (اسپید دام) به‌طور گسترده در سیستم های نظارت تصویری زمانیکه پوشش کل فضا با یک دوربین مداربسته امکان پذیر نمی‌باشد و از طرفی از لحاظ امنیتی زوایای خاصی مورد توجه نمی‌باشد، به کار می‌روند.

یک دوربین مدار بسته اسپید دام خوب باید ویژگی های زیر را دارا باشد:

به حداقل نور لازم برای ایجاد تصویر قابل‌قبول گفته می‌شود که با واحد لوکس سنجیده می‌شود. متأسفانه در‌مورد تصویر قابل‌قبول تعاریف متفاوتی وجود دارد و شرایط آزمایش در تعیین آن بسیار مهم است و بسیاری از کمپانی ها این شرایط را اعلام نمی‌کنند.

418 Minimum Illumination

 • BLC

وقتی زمینه‌ی تصویر نور زیادی دارد، مثل وضعیتی که فرد در مقابل پنجره ایستاده است، در حالت معمولی تصویر تیره دیده می‌شود. با استفاده از این ویژگی که به آن جبران‌ساز نور پس‌زمینه گفته می‌شود تصویر صورت یا منطقه کم‌نور بهتر می‌شود.

418 BLC

 • WDR

این ویژگی امکان می‌دهد در تصاویری که پدیده ضد نور وجود دارد، بخش های کم نور و پرنور به وضوح مشاهده شوند. در صورتی که دوربین مدار بسته در مقابل درب ورود نصب شود وجود این ویژگی ضروری است.

418 WDR

 • Scanning Mode

دو نوع روش برای اسکن تصاویر استفاده می‌شود. روش اینترلیس که اکثر دوربین های مدار بسته از آن استفاده می‌کنند، هر فریم را به دو قسمت زوج و فرد تقسیم می‌کنند که یک بار فیلد زوج و بار دیگر فیلد فرد جاروب می‌شود.

روش دیگری وجود دارد که تمام تصویر را یکبار جاروب می‌کند و به آن روش پروگرسیو گفته می‌شود. این روش در مواردی که دوربین مدار بسته از سوژه های پرسرعت تصویر برداری می‌کند به مراتب کیفیت بهتری را ارائه می‌کند. نمونه این کاربردها پردازش پلاک خودرو می‌باشد.

 • Digital Zoom

بزرگ کردن تصویر به صورت دیجیتالی به معنی بزرگ کردن پیکسل ها می‌باشد و برعکس آنچه تصور می‌شود منجر به کاهش کیفیت تصویر می‌شود.

418 Digital Zoom

 • Pan Speed

در دوربین های مدار بسته‌ ای که دارای موتور داخلی جهت حرکت به چپ و راست هستند تعریف می‌شود. به‌عبارت دیگر سرعت حرکت دوربین مدار بسته در محور افقی می‌باشد و با واحد مقدار زاویه در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود.

418 Pan Speed

 • Pan Angle

به حداکثر زاویه ای که دوربین مدار بسته در محور افقی می‌تواند بچرخد اطلاق می‌شود.

418 Pan Tilt

 • Tilt Speed

در دوربین های مدار بسته ای که دارای موتور داخلی جهت حرکت به بالا و پایین هستند تعریف می‌شود. به‌عبارت دیگر سرعت حرکت دوربین مداربسته در محور عمودی می‌باشد و با واحد مقدار زاویه در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود.

 • Tilt Angle

به حداکثر زاویه ای که دوربین مدار بسته در محور عمودی می‌تواند بچرخد اطلاق می‌شود.

418 Tilt Angle

 • SNR

نسبت سیگنال به نویز که معمولاً با واحد دسی‌بل سنجیده می‌شود.

418 SNR

 • Image Stabilizer

توانایی دوربین مداربسته در تثبیت تصویر زمانیکه دوربین مدار بسته به علت شرایط محیطی مثل باد، لرزش دارد گفته می‌شود.

418 STABILIZER

 • Patrol

توانایی دوربین مدار بسته در حرکت در مسیر از پیش تعیین‌شده را گویند. دوربین های مدار بسته ای که این توانایی را دارند می‌توانند در مسیری که به آنها آموزش داده شده است بدون نیاز به اپراتور حرکت کنند.

 • Privacy Masking

توانایی دوربین مدار بسته برای سیاه کردن قسمت هایی از تصویر، که معمولاً برای حفظ حریم خصوصی افراد به‌کار می‌رود.

418 Privacy Masking

 • Flip

توانایی دوربین مدار بسته در معکوس کردن تصویر به صورت الکترونیکی می‌باشد. با‌وجود این ویژگی، زمانیکه جسم متحرکی که از زیر دوربین مدار بسته عبور میکند را دنبال می‌کنید برای جلوگیری از معکوس شدن تصویر، دوربین مدار بسته نیازی به چرخش 180 به صورت مکانیکی را ندارد و به این ترتیب استهلاک دوربین مدار بسته کاهش می‌یابد.

418 Flip

توانایی دوربین مدار بسته در تشخیص حرکت در تصویر می‌باشد.

418 Motion Detection

 • Object Tracking

توانایی دوربین مدار بسته در تعقیب شیئ متحرک در محدوده تصویر فعلی را می‌گویند.

418 Object Tracking

 • PTZ Over Video

توانایی دوربین مدار بسته در انتقال فرامین لازم برای حرکت دوربین مدار بسته بر روی همان کابل ویدئو می‌باشد، به این‌ترتیب با حذف یک کابل در زمان و هزینه های نصب صرفه جویی می‌گردد.

418 PTZ

 نصب دوربین مداربسته اسپیددام یا ptz

 

دوربین مداربسته اسپید دام یا PTZ (مخفف pan-tilt-zoom)، دوربینی است که قادر به زوم و جهت‌گیری از راه دور است. از دوربین های مداربسته PTZ در استودیوهای تلویزیونی، استادیوم‌ها و سالن‌های ورزشی، جاده‌ها و بزرگراه‌ها جهت کنترل ترافیک و … استفاده می‌شود. این نوع از دوربین‌های مداربسته در زبان انگلیسی به دوربین های مدار بسته روباتیک نیز معروف‌اند.

عبارت PTZ یا pan-tilt-zoom به قابلیت حرکت لنز دوربین در جهات مختلف و امکان زوم دوربین مداربسته اسپیددام اشاره دارد. در این عبارت pan به حرکت افقی لنز، tilt به حرکت عمودی لنز دوربین و zoom نیز همانطورکه از نامش پیداست به قابلیت زوم اتوماتیک دوربین مدار بسته speed dome اشاره دارد.

بعضی دوربین‌ها که به ePTZ یا vPTZ (مخفف virtual pan-tilt-zoom) معروف‌اند، به‌صورت نرم افزاری قابلیت زوم روی بخش خاصی از تصویر و حرکت در بخش‌های مختلف تصویر (بدون حرکت فیزیکی لنز دوربین) را دارند. در سیستم‌هایی که محدودیت پهنای باند وجود دارد، بخش‌هایی از تصویر محیط که مورد‌نظر کاربر است را با استفاده از دوربین های مداربسته vPTZ (اسپیددام مجازی)‌ به کاربر ارسال می‌کنند. دوربین های مداربسته اسپیددام مجازی یا vPTZ توسط دستگاه DVR کنترل‌شده و تصویر دوربین به‌صورت کامل و با کیفیت بالا در دستگاه دی وی ار ضبط و ذخیره می‌شود.

نصب دوربین مداربسته اسپیددام یا ptz در خیابان

موارد استفاده از دوربین های مداربسته اسپیددام یا PTZ

 • سیستم‌های نظارت تصویری
 • در جاده‌ها و بزرگراه‌ها، شهرها و چهارراه‌ها جهت کنترل ترافیک
 • در کنفرانس‌های ودیوئی
 • برنامه‌های زنده تلویزیونی
 • ضبط سخنرانی‌ها
 • آموزش از راه دور

ردیابی اتوماتیک (Auto tracking)

از نوآوری‌های جالب دوربین های مداربسته اسپیددام برنامه‌ای است که بررسی و دنبال کردن تغییرات پیکسلی در تصویر یا به‌عبارت دیگر تحرکات به‌وجود آمده در تصویر را ممکن می‌سازد. وقتی در نقطه‌ای از تصویر پیکسل‌های تصویر تغییر کنند (تحرکی در نقطه‌ای از تصویر به‌وجود آید)، دوربین مداربسته اسپیددام به‌صورت اتوماتیک فوکوس را روی نقطه مورد‌اشاره بیشتر کرده و با تغییر جهت لنز، نقطه مورد‌نظر را در مرکز تصویر قرار می‌دهد. سپس دوربین اسپیددام به‌صورت نرم افزاری اندازه‌ی شیء و فاصله‌اش تا محل نصب دوربین را تخمین می‌زند. بعد از خروج تحرک از زاویه دید دوربین PTZ، لنز دوربین به‌صورت اتوماتیک به مکان از پیش تعیین شده بازمی‌گردد و با ایجاد تحرک جدید این پروسه تکرار می‌شود.

با استفاده از دوربین های مدار بسته اسپیددام کاربر می‌تواند مناطقی از محیط را برای دوربین تعریف کرده تا دوربین با چرخش لنز و بررسی نقاط مهم، در صورت مشاهده حرکات مشکوک روی گوشی موبایل کاربر آلارم یا هشدار ارسال کرده یا دزدگیر را به‌صدا درآورد. لازم به‌ذکر است دوربین های اسپیددام یا PTZ امکان دنبال کردن اشیاء متحرک در محیط را نیز دارند.

 
نصب دوربین مداربسته اسپیددام یا ptz در چهار راه

مزایای نصب دوربین های مداربسته اسپیددام

نصب دوربین مداربسته‌ای که از راه دور قابل کنترل است، کاربر را قادر می‌سازد نقاط بسیار بیشتری از محیط را تحت پوشش قرار داده و نظارت کند. به‌جای نصب چند دوربین مداربسته ثابت در یک محیط، می‌توان با نصب یک دوربین مداربسته اسپیددام تمام محیط را تحت پوشش قرار داد.

تفاوت دوربین مداربسته اسپیددام و دام

تفاوت دوربین مداربسته دام و اسپیددام

با اینکه دوربین های دام و اسپیددام از لحاظ ظاهری شبیه‌اند ولی تفاوت‌های مهم زیادی دارند. این تفاوت‌ها از قابلیت‌ها و اجزای داخلی دوربین‌ها شروع می‌شود. دوربین های مداربسته PTZ یا اسپیددام، مغز هوشمندی در داخل خود دارند و از الگوریتم‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. دوربین های مداربسته speed dome پیشرفته‌تر بوده و قابلیت چرخش افقی و عمودی و زوم در محیط به‌صورت دستی یا اتوماتیک را دارند. در صورتیکه دوربین های مداربسته دام تنها می‌توانند لنز ثابت یا وریفوکال داشته باشند.

دوربین های مدار بسته دام هیچگاه نمی‌توانند از راه دور، چه دستی و چه اتوماتیک قابل کنترل باشند. با استفاده از دوربین های مداربسته dome کاربر امکان زوم در تصویر محیط یا چرخش به اطراف را ندارد. این دو نوع دوربین مداربسته قابل مقایسه نیستند، حتی در یک کلاس کاری هم قرار نمی‌گیرند. اگر به تفاوت قیمت این دو نوع دوربین دقت کنید، به تفاوت‌ها و قابلیت‌ها و امکانات بسیار دوربین مداربسته اسپیددام و دام پی خواهید برد. می‌توان گفت این دو نوع دوربین تنها در شکل ظاهر مشابه هستند.

استفاده از دوربین دام یا اسپیددام بسته به نیاز و مکان نصب متفاوت است. در بعضی اماکن و پروژه‌ها نصب دوربین مداربسته دام مقرون‌به‌صرفه و پاسخگوی نیازهاست، ولی در بعضی شرایط نصب دوربین مداربسته اسپیددام کاربرد بیشتری دارد.

نصب دوربین مداربسته دام یا اسپیددام

کلام آخر
دوربین های مداربسته اسپیددام می‌توانند بخش مهم و ضروری‌ای از یک سیستم نظارت تصویری مدرن و پیشرفته باشند. دوربین های PTZ می‌توانند طوری تنظیم شوند که روی بعضی وقایع محیطی توجه بیشتری داشته باشند. در محیط‌هایی که تحرکات زیادی وجود دارد، دوربین های مداربسته اسپیددام می‌توانند به صورت اتوماتیک روی بعضی وقایع تمرکز و حساسیت بیشتری داشته و با تنظیم جهت لنز دوربین و زوم (ب‌صورت اتوماتیک توسط دوربین) وقایع مهم را ضبط‌کرده و اطلاعات مفیدی به کاربر ارائه دهند.

 دوربین مداربسته اسپیددام دید در شب

دوربین های مداربسته گردان اسپیددام یا PTZ نسبت به سایر دوربین ها قابلیت‌های خاص و متعددی دارند. زاویه دید دیگر دوربین‌ها هنگام نصب مشخص می‌شود و زاویه دید دوربین منعطف نبوده و جهت تغییر زاویه دید باید جهت لنز دوربین مداربسته را تغییر داد. اما دوربین های مداربسته speeddome یا PTZ با تکیه بر لنز گردان 360 درجه بر این محدودیت‌ها فائق آمده و علاوه بر نصب آسان، انعطاف پذیری بالایی دارند.

مانند دیگر سیستم های نظارت تصویری، دوربین های مداربسته اسپید دام نیز امکان انتقال تصویر با استفاده از دستگاه DVR و نظارت تصویری از راه دور روی گوشی موبایل اندروید، کامپیوتر و لپ تاپ را دارند. قیمت دوربین مداربسته اسپیددام با توجه به قابلیت‌های مورد نیاز کاربر متغیر است.

در این مقاله قصد داریم 8 مزیت مهم دوربین های مداربسته اسپیددام یا PTZ را ارائه دهیم.

زاویه دید در دوربین های مدار بسته اسپیددام

1. زاویه دید بالا

بسته به مکان نصب، دوربین های مداربسته اسپیددام قابلیت پوشش محیط با زاویه 360 درجه را دارند. اکثر مدل‌ها به کاربر امکان تعریف چند نقطه یا مکان مهم در محیط برای دوربین اسپیددام برای نظارت دقیق‌تر مناطق حساس را می‌دهند. این قابلیت کارایی دوربین های مداربسته ای که در پارکینگ ها، روی بام ساختمان‌ها و غیره نصب می‌شوند را افزایش می‌دهد. در شرایط مشابه بدون دوربین های اسپیددام برای پوشش مناسب محیط احتیاج به نصب چند دوربین مداربسته معمولی است. بعضی مواقع با نصب یک یا نهایتاً دو دوربین مداربسته اسپیددام می‌توان در محیط‌های وسیع، تمام محیط را پوشش داد و از این طریق ضمن کاهش هزینه‌های خرید و نصب، کارایی سیستم را به حداکثر رساند.

2. ردگیری خودکار

تمام دوربین های مداربسته اسپیددام دارای قابلیت ردگیری اتوماتیک هستند. کاربر می‌تواند دوربین PTZ را تنظیم کرده تا حرکات را تشخیص داده، افراد و اشیاء متحرک در تصویر را با تغییر جهت لنز دوربین بصورت افقی (pan) و عمودی (tilt) و زوم، دنبال کند. این یکی از محبوب‌ترین قابلیت‌های دوربین ها مدار بسته اسپید دام است. هنگام خرید دوربین مداربسته اسپیددام مطمئن شوید که قابلیت ردگیری خودکار با امکانات کامل را داشته باشد.

عملکرد دوربین‌ مداربسته‌ دید در شبعملکرد دوربین‌ مداربسته‌ دید در شب

3. دید در شب

قابلیت دید در شب در مکان‌هایی که نور محیط کم است، بسیار مهم است. میزان نور محیط روی کیفیت تصویر ضبط شده تاثیر فراوانی دارد. جدیدترین دوربین های مداربسته اسپیددام (PTZ) که در سال‌های اخیر تولید شده‌اند، قابلیت ضبط تصویر در تاریکی کامل را نیز دارند. این مهم با نور مادون قرمزی که از لامپ‌های LED کوچک نصب شده کنار لنز دوربین مداربسته ساطع می‌شود بدست می‌آید. به‌علاوه فیلتر IR مخصوصی که روی لنز دوربین مداربسته کار گذاشته می‌شود، به ضبط تصاویر با کیفیت در نور کم کمک زیادی می‌کند. نور مادون قرمز توسط چشم انسان قابل تشخیص نیست، ولی فیلتر IR دوربین مداربسته نور مادون قرمز پخش شده در محیط توسط لامپ‌های LED را بخوبی دیده و محیط از نگاه دوربین مداربسته روشن است.

دوربین مداربسته اسپیددام

4. ضد آب

دوربین های مداربسته اسپیددام طوری طراحی و ساخته می‌شوند که در شرایط آب‌وهوایی سخت و نامساعد به خوبی کار کرده و با مشکل مواجه نشوند. باد، باران، برف و حتی گرمای بسیار شدید روی کارکرد دوربین های اسپیددام تاثیری نمی‌گذارد. بدین ترتیب امکان نصب دوربین های PTZ در مکان‌هایی مانند جاده‌ها، پشت‌بام‌ها، اطراف ساختمان‌های بلند و غیره فراهم می‌شود.

5. زوم قدرتمند

دوربین های مدار بسته اسپید دام دارای قابلیت تشخیص سوژه در فواصل 50 متری (در سری های اکونومی یا ارزان) تا 300 متری (در مدل‌های حرفه‌ای و پیشرفته) می‌باشند. دوربین های PTZ قابلیت زوم روی اشخاص یا اشیاء از 12 برابر تا 36 برابر (در مدل‌های بالاتر) را دارند. معمولا دوربین های مداربسته speeddome حرفه‌ای‌تر با قابلیت ردگیری (tracking) امکان زوم تا 36 برابر را داشته که باعث تصویربرداری با وضوح بسیار بالا از محیط، اشخاص و اشیاء حتی در فواصل دور می‌شود. این قابلیت برای دوربین هایی که در پارکینگ‌ها یا بالای ساختمان‌ها نصب می‌شوند، بسیار کاربردی است و باعث افزایش کارایی دوربین مداربسته PTZ می‌شود. از این طریق با اینکه دوربین دور از دسترس و دید اشخاص است، تصاویر با کیفیت بالایی ارسال می‌کند.

6. چند ورودی هشدار (آلارم)

اکثر دوربین های مداربسته Speed Dome چهار ورودی آلارم دارند. این قابلیت به دوربین اسپیددام امکان اتصال به دیگر دستگاه‌ها مانند تشخیص‌دهند حرکت (Motion Detector)، درب اتوماتیک و سنسورهای تشخیص‌دهنده شکسته شدن شیشه را می‌دهد. بدین ترتیب در صورت ارسال هشداری توسط هر یک از این تجهیزات امنیتی به دوربین مداربسته PTZ، دوربین هر برنامه‌ای که از پیش توسط نصاب تعریف شده را کنار گذاشته و روی نقطه ایجاد هشدار چرخیده و زوم می‌کند.

7. فوکوس (تمرکز) اتوماتیک

برخلاف دوربین های مداربسته دام و بولت معمولی ارزان قیمت، تمام دوربین‌های مداربسته اسپیددام قابلیت فوکوس اتوماتیک دارند. قابلیت تمرکز خودکار باعث می‌شود هرجاییکه دوربین اسپیددام را چرخانده و زوم کنید، تصویری با کیفیت دریافت کنید.

 نصب دوربین مداربسته اسپیددام

8. نصب آسان و کم هزینه

همانطورکه اشاره شد، با استفاده از دوربین های مداربسته اسپیددام می‌توان به‌طور کامل محیطی که احتیاج به نصب چند دوربین مداربسته دام یا بولت معمولی برای نظارت کامل دارد، را پوشش داد. بدین ترتیب به جای نصب چندین دوربین، با نصب یک یا نهایتا دو دوربین مداربسته PTZ می‌توان محیط‌های وسیعی مانند پارکینگ‌ها، گاراژها و غیره را پوشش داد و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد.

یکی از انواع دوربین‌ هایی که به دلیل تطبیق پذیری و قابل اطمینان بودنش به سرعت در حال پیشرفت می‌باشد، دوربین مدار بسته PTZ است. در گذشته، دوربین‌ های امنیتی PTZ در صنایعی به‌جز صنعت امنیت و نظارت اصلاً شناخته شده نبودند.

علی‌رغم توانایی منحصربه‌فرد دوربین‌ های مداربسته PTZ در حرکت افقی، عمودی و زوم، این نوع دوربین‌ ها برای اکثر مصرف‌کنندگان بسیار حجیم و غیرقابل کنترل بودند. اما این روند در سال‌های اخیر، به‌شدت تغییر کرده است. اما امروزه دیگر فرقی نمی‌کند که  فضای موردنظر یک گاراژ باشد یا پارکینگ، فروشگاه خرده فروشی باشد یا یک شرکت تجاری بزرگ  ویا املاک و مستغلات؛ چراکه هم‌اکنون دوربین‌ های مداربسته پی تی زد می‌توانند امنیت و دسترسی گسترده‌ای را در اختیارتان قرار دهند.

دوربین PTZ از زمانی‌که برای اولین بار اختراع شد تا کنون مسیری طولانی را طی کرده است. از آنجاکه امروزه دوربین‌های مداربسته بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته‌اند، دوربین‌ های پی تی زد نیز توانسته‌اند طیف گسترده ای از مصرف‌کنندگان را به سوی خود جلب نمایند.

اکنون قصد داریم به شما بگوییم که چگونه می‌توانید با استفاده از دوربین‌ های مداربسته گردان PTZ نه تنها در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید، بلکه بتوانید یک سیستم نظارت تصویری بسیار مؤثر را هم راه‌اندازی نمایید.

مقاله زیر به شرح دقیق دوربین PTZ، نحوه عملکرد آن و برخی از مزایایی که مصرف کنندگان می‌توانند از این نوع دوربین‌ها انتظار داشته باشند، می‌پردازد.

دوربین‌ مداربسته گردان با قابلیت زوم (دوربین‌ PTZ)

دوربین‌ های مداربسته گردان مدرن با قابلیت زوم، دستگاه‌هایی کاملاً جمع و جور و مفید هستند که از ویدئوهای با کیفیت، لنزهای زوم موتورایز و موتورهای پر‌سرعتی برخوردار می‌باشند که می‌توانند در کسری از ثانیه، زاویه دوربین را 360 درجه تغییر دهند. این ویژگی‌ها در کنار هم می‌توانند نظارت گسترده‌ای را در اختیار شما قرار دهند و باعث شوند که هزینه‌های شما نیز کاهش پیدا کند.

تنها یک دوربین PTZ می تواند جایگزین چهار دستگاه دوربین مداربسته استاندارد مانند دوربین های مداربسته بولت شود. در گذشته دوربین‌ های امنیتی PTZ توسط سازمان‌ های بزرگی که می‌توانستند هزینه پرسنل لازم برای نظارت و کار با دوربین‌ ها را پرداخت کنند مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

مهم‌ترین اماکنی که معمولاً در آن‌ها از این نوع دوربین‌ ها استفاده می‌شود استادیوم‌ها و سایر اماکنی از این دست هستند. پرسنل امنیتی می‌توانند ضمن نظارت بر کلیه فعالیت‌ها، به راحتی محوطه بزرگ این نوع اماکن را تحت پوشش قرار دهند.

دوربین‌ های  PTZ  مدرن نیز می‌توانند به همان روش مورد استفاده قرار گیرند و ویژگی‌های بیشتری را نیز در اختیار مصرف کننده قرار دهند. به عنوان مثال، دوربین‌ های امنیتی پی تی زد را می‌توان به صورتی برنامه ریزی کرد تا به طور خودکار مناطق خاصی را تحت پوشش قرار دهند. این توانایی باعث می‌شود که دیگر به تیمی متشکل از پرسنل امنیتی برای کنترل حرکات دوربین‌های مداربسته نیازی نباشد.

ویژگی های دوربین‌ مداربسته پی تی زد

ویژگی‌‌های دوربین های امنیتی گردان با قابلیت زوم، آنها را در بین مصرف کنندگان بسیار محبوب نموده است. سیستم‌های نظارت تصویری مدرن به همراه پردازنده‌ های هوشمند، توانایی‌های باور نکردنی‌ای را به این دستگاه بخشیده‌اند.

این پردازنده‌های هوشمند به‌عنوان سیستم‌های تجزیه و تحلیل ویدیوئی شناخته می‌شوند. بنابراین یک دوربین PTZ و یک دستگاه ضبط ویدئو در کنار هم می‌توانند به طور خودکار هر فعالیت مشکوکی را شناسایی کنند. هنگامی که فعالیت مشکوکی مانند تجاوز به املاک شخصی تشخیص داده شد، این دوربین ها می‌توانند به‌طور خودکار افراد و وسایل نقلیه مربوطه را ردیابی کنند.

برخی از دوربین‌ های امنیتی PTZ دارای پردازشگر هایی هستند که در نسخه‌ IP  به کار گرفته شده اند. اتصال اترنت و رابط‌های PTZ در بسیاری از این ضبط کننده‌ها همان اتصالات استاندارد هستند. دوربین‌ های امنیتی تحت شبکه IP باعث می‌شوند که کاربران بتوانند فیدهای ویدئویی را از راه دور و تنها از طریق اتصال به اینترنت مشاهده کنند.

درست شبیه به دوربین های مداربسته دام معمولی، دوربین‌های مداربسته PTZ قابل نصب بر روی هر سطحی هستند. کاربران می‌توانند به منظور تأمین نیازهای امنیتی خود، فضای داخلی و خارجی را برای نصب این دوربین‌ ها انتخاب کنند. علاوه بر این، تصویر برداری مادون قرمز نیز در دسترس است.

تجهیزات لازم برای دوربین PTZ

یکی از سؤالات رایج در مورد نحوه استفاده از دوربین PTZ این است که این نوع دوربین‌ها به چه تجهیزاتی نیاز دارند؟

از آنجا که دوربین‌های مداربسته PTZ نیز به کابل برق و انتقال تصویر نیاز دارند، می‌توان گفت که از این جهت شبیه به دوربین‌ های مداربسته مرسوم هستند.

در مورد دوربین‌ های مدار بسته پی تی زد آنالوگ، کاربران برای اتصال به دستگاه رکوردر به یک کابل داده احتیاج دارند. کابل شبکه  CAT5 نیز برای چنین کاری قابل استفاده است، اما دوربین‌های امنیتی پی تی زد تحت شبکه آی پی، فقط به  یک کابل شبکه و یک کابل برق نیاز دارند.

مزایای دوربین‌ های مدار بسته PTZ برای مشاغل مختلف

کسب و کارهای بزرگ، اولین و مهم‌ترین مشتریان دوربین‌ های امنیتی PTZ بودند که از این دوربین‌ ها برای نظارت بر دارایی خود استفاده می‌کردند. مزایای فراوانی که این نوع دوربین‌های امنیتی مداربسته برای شرکت‌های تجاری بزرگ ارائه می‌دادند بسیار زیاد است.

هم اکنون نیز مانند گذشته، امنیت یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های مشاغل بزرگ است. خوشبختانه، دوربین‌های مدار بسته گردان پی تی زد می‌توانند امنیت زیادی را از هر جهت برای شما به ارمغان آورند.

علاوه بر این، این نوع دوربین‌ها می‌توانند مزایای زیادی را که باعث افزایش بهره‌وری تجارت و کسب و کار شما خواهند شد ارائه نمایند. در زیر به برخی از رایج‌ترین مزایایی که صاحبان مشاغل مختلف در هنگام نصب دوربین‌های مداربسته  PTZ می‌توانند از آنها بهره‌مند شوند اشاره شده است.

نظارت بر مناطق بزرگ روباز

انبارها، فروشگاه‌ های بزرگ و پارکینگ‌ها فقط برخی از مناطقی هستند که نظارت بر آن‌ها در گذشته کار بسیار سختی بود. سختی نظارت بر این نوع مناطق در درجه اول به بزرگ بودن آن‌ها بازمی‌گشت. چراکه نظارت بر این نوع سازه‌ها و کنترل دقیق جزئیات و اطمینان از ایمنی و امنیت ملک، کارمندان و بازدید کنندگان بسیار مهم است.

لکن امروزه تنها یک دوربین مداربسته  PTZ می‌تواند مناطق مختلفی از قبیل این نوع سازه‌ها را به دقت کنترل کند و در عین‌حال ویدئوهایی با وضوح بالا را از همه فعالیت‌ها ثبت نماید. در یک پارکینگ، علی‌رغم فضای بزرگ و باز، می‌توان به سرعت فعالیت مشکوک را تشخیص داد. محافظت از مناطقی از این قبیل باعث آرامش خاطر بازدیدکنندگان و مراجعه مجدد آن‌ها خواهد شد.

بهبود بهره‌وری

حصول اطمینان از اینکه وظایف روزانه بدون هیچ‌گونه وقفه خاصی انجام می‌شوند، برای موفقیت هر کسب و کاری لازم است. گاهی اوقات، از این طریق می‌توان بهره وری را بهبود بخشید. نظارت بر مشاغل با استفاده از دوربین‌ های گردان PTZ می‌تواند به شناسایی مشکلات و برطرف نمودن آن‌ها کمک کند.

به عنوان مثال، در چنین شرایطی برخی وظایف کارمندان غیر ضروری تلقی خواهند شد، لذا استفاده از چنین تجهیزات نظارتی می‌تواند به شرکت‌های تجاری در پس انداز و بهبود بهره وری کمک کند. علاوه بر این نصب دوربین‌های مداربسته PTZ می‌تواند برای نظارت بر کارمندان مورد استفاده قرار گیرد تا بتوان اطمینان حاصل نمود که وظایفی را که بر عهده‌شان قرار داده شده به درستی انجام می‌دهند.

بهبود طرح کسب و کار

طرح هر کسب و کاری به طور مستقیم با چگونگی یافتن سریع محصولات و کشف محصولات جدید مرتبط می‌باشد. دوربین‌های مداربسته PTZ به صاحبان مشاغل اجازه می‌دهند تا بر میزان تعامل مشتریان با مشاغل نظارت کنند. بسیاری از مشاغل از این اطلاعات برای بهبود چیدمان فروشگاه، تغییر محل قرارگیری محصولات و بازاریابی استفاده می‌کنند.

منابع:

wikipedia 
networkwebcams 
security-camera-warehouse 
securitycameraking
ezwatch

مترجمین:

احسان کیاستی
سهیلا دوست‌پژوه

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   17 − 1 =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0