دوربین مدار بسته مخفی

1
دوربین مدار بسته مخفی

 

دوربین مخفی، جاسوسی و امنیتی یک دوربین مداربسته ویدئویی و ثابت است که برای ضبط تصویر از اشخاص، بدون اطلاعشان به‌کار می‌رود. عبارت “دوربین مخفی” در مواقعی‌که شخص از ضبط‌شدن تصویرش اطلاعی ندارد و یا تصویرش بدون آگاهی و اجازه‌اش ضبط می‌شود، به‌کار می‌رود. “دوربین جاسوسی” نیز معمولاً در مواقعی‌که بدون اطلاع افراد جهت تحقیقات و با هدف جاسوسی به حریم شخصی‌ آنها تعارض می‌شود، استفاده می‌شود. “دوربین امنیتی” نیز زمانی کاربرد دارد که ضبط تصویر به‌صورت مخفیانه با یک توجیه امنیتی صورت می‌گیرد. این نوع دوربین که همان دوربین مدار بسته است، برای افزایش سطح امنیت خانه، اداره، مغازه، فروشگاه و غیره به‌کار می‌رود و در مواقعی‌که حادثه‌ای رخ دهد، تصویر ضبط شده دوربین مداربسته قابل استناد و ارائه به دادگاه است. معمولاً در اماکن از اخطار “این مکان مجهز به دوربین مداربسته است” برای آگاهی دادن از حضور دوربین امنیتی در محیط استفاده می‌شود.

دوربین ممکن است مخفی باشد زیرا در دید شخصی که تصویرش ضبط می‌شود نیست. این نوع دوربین طوری نصب می‌شود که از دید سوژه خارج باشد، به‌طور مثال با رنگ محیط استتار یافته باشد، یا پشت آینه‌ای دوطرفه مخفی شده باشد و یا در قالب شیء دیگری در محیط نصب شود. دوربین های مخفی می‌توانند در وسایل رایج و معمولی پنهان شده باشند، مثل تلویزیون، سنسور دود نصب شده روی سقف، رادیو، سنسور حرکت، کلاه لبه دار، گیاهان و گوشی موبایل. یک دوربین مخفی می‌تواند جهت نظارت بر خانه و اهداف تبلیغاتی و صنعتی به‌عنوان دوربین مداربسته امنیتی نصب و استفاده شوند. قیمت پایین دستگاه های ضبط ویدئویی باعث افزایش استفاده از دوربین های مخفی برای اهداف نظارتی قانونی و همچنین سرگرمی و دیگر اهداف شده است.

استفاده از دوربین مخفی باعث بروز برخی مشکلات در ارتباط با حریم شخصی افراد شده و ممکن است برای استفاده از این نوع دوربین ها بسته به نوع استفاده و محل نصب، نیاز به مدنظر قرار دادن برخی جنبه‌های قانونی باشد.

انواع دوربین مدار بسته مخفی

یک دوربین مخفی ممکن است سیمی یا بیسیم (وایرلس) باشد. دوربین مخفی سیمی از طریق یک کابل به یک نمایشگر مانند تلویزیون و یا یک دستگاه ضبط مانند VCR، دستگاه DVR، مموری کارت یا دیگر دستگاه‌های ذخیره سازی، متصل می‌شود. دوربین مخفی بیسیم یا وایرلس می‌تواند سیگنال‌های ویدئویی را به یک گیرنده که در فاصله کوتاهی قرار دارد، ارسال کند. در این گیرنده تصاویر دریافت شده می‌تواند نمایش داده شده و یا ضبط شوند. دوربین مخفی ممکن است قابلیت ضبط و ارسال صدا را نیز داشته باشد. یک دوربین مخفی امکان فعال شدن دستی توسط یک ریموت کنترل (کنترل از راه دور) یا با اتصال به یک سنسور تشخیص حرکت را دارد.

دوربین مخفی کوچک یا مینیاتوری

دوربین مخفی کوچک

دوربین های مخفی فوق کوچک و ثابت زمان زیادی است که برای فیلم برداری و عکس برداری مخفیانه استفاده می‌شوند. نوع دیگری از دوربین مخفی به نامه دوربین مینوکس برای تصویر برداری مخفیانه از اسناد به‌صورت کلوزآپ برای جاسوسی به‌کار می‌روند. امروزه هر کسی می‌تواند دوربین های جاسوسی را با قیمتی کم خریداری کند. این نوع دوربین مخفی کوچک می‌تواند به کوچکی یک جاسوئیچی با رزولوشن تصویری بسیار بالا باشد.

دوربین نانی

دوربین های مخفی می‌توانند درون وسایل معمول خانگی برای نظارت و ضبط فعالیت های اشخاصی مانند پرستار بچه و سالمندان نصب شوند. این نوع دوربین‌ها به دوریبن‌های نانی معروف هستند. قانوناً استفاده از این نوع دوربین مخفی برای نظارت بر جنجال و پرخاش در خانه است. باید توجه داشت که در همه نوع دوربین های مداربسته و نظارتی، کیفیت تصویر و فیلم ضبط شده بسیار حائز اهمیت است، به‌طور مثال تصویری که از یک پرستار بچه در حال تکان دادن نوزاد به‌طور خشونت آمیزی بود توسط دوربین مخفی مداربسته ای که والدین نصب کرده بودند ضبط شد، ولی تنها به‌دلیل اینکه کیفیت تصویر مناسب نبود، غیر قابل استناد و ارائه در دادگاه شد.

 

چگونه یک دوربین مخفی نصب شده در محیط را پیدا کنیم

تا‌به‌حال هنگام ورود به یک اتاق یا پیاده روی در خیابان حس کرده‌اید که کسی شما را تماشا می‌کند؟ به کسی مشکوک هستید یا کسی به شما مشکوک است و احتمال می‌دهید که از شما فیلم بگیرد؟ اینکه کسی حرکات شما را با استفاده از یک دوربین مخفی مداربسته مشاهده کند، در واقع خیلی نگران‌کننده‌تر از این است که کسی تماس‌های تلفنی و ایمیل‌های شما را کنترل کند. این روزها دوربین های جاسوسی همه‌جا هستند و هر روز نیز به تعدادشان افزوده می‌شود.

به عنوان یک شهروند در دنیای مدرن امروز برایمان قابل‌قبول است که در اماکن عمومی مثل خیابان و بانک‌ها به‌دلیل مسائل امنیتی تصویرمان توسط دوربین های مداربسته نصب شده ضبط شود، اما در مورد اماکن شخصی مانند خانه، محل کار، سرویس بهداشتی، اتاق پرو یا هر مکان دیگری که انتظار وجود یک دوربین مداربسته برای ضبط تک تک حرکاتمان را نداریم، چطور؟

تصاویری که بدون اطلاعتان از شما ضبط می‌شوند، ممکن است با هدف کنترل حرکات و اعمالتان بوده و علیه‌تان استفاده شوند. دوربین به‌کار رفته ممکن است دوربینی پیشرفته یا یک وب کم متصل به یک کامپیوتر و یا یک برد رزبری پای باشد. حتی ممکن است یک گوشی موبایل هوشمند قدیمی یا تبلت باشد. شما برای مقابله با این کار چه می‌توانید بکنید؟

شاید کنجکاو باشید که چطور می‌شود این دوربین های مخفی را پیدا کرد تا از حریم خصوصی خود محافظت کنید. به‌غیر از دستگاه‌های دوربین یابی که در فیلم‌های جیمزباند دیده‌ایم، چه دستگاهی برای اینکار وجود دارد؟

روش اول: از چشمانتان استفاده کنید.

با اینکه دوربین را می‌توان به‌طور کامل مخفی کرد، ولی لنز دوربین را نمی‌توان مانند بدنه‌اش پشت مانعی پنهان کرد و تنها می‌توان آن را با محیط اطرافش هم‌شکل یا هم‌رنگ (استتار) کرد. بنابراین به‌دنبال علامت‌های واضح و مشخص بگردید.

  • در محل کار یا منزل مکان‌هایی که ممکن است دوربین مخفی نصب شده باشد را پیدا کنید. جستجو را از جاهایی مانند اتاق خواب، حال یا مکان‌هایی اشیاء قیمتی وجود دارد شروع کنید.

نصب دوربین مخفی در اتاق خواب

  • وسایل رایجی که ممکن است درونشان دوربین مخفی نصب شده باشد شامل کتاب، سنسور دود، گلدان‌های رومیزی، جعبه دستمال کاغذی، عروسک‌ها و پریزهای برق هستند.

 دوربین مخفی در پریز USB

  • اشیائی که کمتر مشکوک هستند را نیز چک کنید. از جمله کیف ورزشی، کیف دستی، جعبه DVD، بدنه اسپیلت یا کولر، عینک، چراغ مطالعه، لوستر و غیره.

دوربین مخفی در چراغ مطالعه

  • به‌دنبال حفره‌ای کوچک، به کوچکی O انگلیسی بگردید. مخصوصاً در مکان‌هایی که به کل اتاق دید دارند.

دوربین مخفی در حفره های کوچک

  • آئینه‌ها را چک کنید، مخصوصاً در مکان‌هایی که وجود آئینه لازم یا منطقی نیست.

دوربین مخفی در مکان‌های عمومی

  • مکان‌هایی که بیشترین زاویه دید دارند را جستجو کنید. به‌طور مثال در مکان‌های مرتفع روی ساختمان‌ها، یا فضاهای باز.

دوربین مخفی در گل و گیاه و باغچه

  • به‌دنبال اشیاء گنبدی شکل رنگی پلاستیکی یا شیشه‌ای بگردید. دوربین های مخفی نصب‌شده در اماکن عمومی معمولاً پشت نوعی حفاظ‌ نصب می‌شوند.

  

 

روش دوم: ردیابی دوربین مخفی با استفاده از گوشی موبایل

با اینکه به‌نظر این کار ما را به یاد فیلم‌های جیمزباند می‌اندازد، ولی در واقع با استفاده از گوشی موبایل اندروید یا iOS خود (با توجه به اینکه یک گوشی همراه هوشمند می‌تواند امواج الکترومغناطیسی موجود در محیط را تشخیص دهد)، می‌توانید دوربین های مخفی مدار بسته نصب شده در محیط را پیدا کنید.

1. با تماس گرفتن

با گوشی همراهتان با شخصی تماس گرفته و هنگامی که گوشی موبایل در حال تماس است، گوشی را در مکان‌های مشکوک بچرخانید. وقتی گوشی در کنار یک منبع امواج الکترومغناطیسی قرار گیرد، صدای نویز می‌دهد. همان صدایی که از یک گوشیِ در حال تماس وقتی کنار بلندگویی قرار می‌گیرد، شنیده می‌شود.

ردیابی دوربین مخفی مداربسته توسط گوشی موبایل

2. با نصب نرم افزار

در واقع شما می‌توانید از گوشی موبایل هوشمند خود به‌عنوان یک دستگاه ردیاب دوربین مخفی استفاده کنید. با نصب تنها یک اپلیکیشن (نرم افزار) بر روی گوشی موبایل خود و چرخاندن گوشی همراه در مکان‌هایی که مشکوک به نصب دوربین مخفی هستند. اگر سیگنال الکترومغناطیسی قوی‌ای دریافت کردید، می‌توانید احتمال دهید که در یکی شیء یا در دیوار، دوربین مخفی مداربسته نصب شده است.

شما می‌توانید اپلیکیشن های مختلفی برای سیستم عامل های مطرح مانند اندروید (Android) و ای او اس (iOS) برای ردیابی دوربین های مخفی در گوگل پلی و اپ استور پیدا کنید که در اینجا چند مورد را معرفی می‌کنیم. برای Iphone نرم افزار hidden Camera Detector بهترین گزینه است. کاربران گوشی های اندروید نیز می‌توانند از نرم افزار Glint Finder یا Hidden Camera Detector استفاده کنند.

نرم افزار Hidden Camaera Detector برنامه ای محبوب است. این اپلیکیشن را می‌توانید به‌صورت رایگان از برنامه “گوگل پلی” یا “بازار” یا “اپ استور” دانلود و نصب کنید. با نصب این نرم افزار به‌راحتی می‌توانید دوربین های مخفی نصب شده در محیط را با استفاده از امواج رادیویی ردیابی کنید.

به محض نصب و اجرا، اگر گوشی تلفن همراه در نزدیکی دوربین مخفی‌ای باشد، برنامه خط متقاطع قرمز رنگی نشان می‌دهد. لازم به‌ذکر است این خط وقتی گوشی موبایل اندروید در نزدیکی دیگر انواع سخت افزار قرار گیرد نیز نشان داده می‌شود، پس به عددی که در وسط صفحه نمایش داده می‌شود، توجه کنید. این عدد وقتی گوشی موبایل در نزدیکی یک دوربین مخفی قرار گیرد، بالاتر از 100 می‌رود.

ردیابی دوربین مخفی مداربسته توسط گوشی موبایل اندروید

برای افزایش قابلیت ردیابی دوربین مخفی، برنامه Hidden Camera Detector حالتی به‌نام IR دارد (IR Mode) که با استفاده از این حالت می‌توانید دوربین هایی که از چشم شما دور مانده‌اند را بیابید. برای این کار باید گوشی موبایل هوشمند خود را به سمت جایی که احساس می‌کنید دوربین مخفی کار گذاشته شده است نشانه روید، اگر برنامه دوربینی پیدا کند، نور سفید دایره‌ای شکلی نشان می‌دهد.

روش سوم: با استفاده از دستگاه دوربین یاب (wireless camera detector)

اگر می‌خواهید به‌طور تخصصی‌تر به این موضوع بپردازید، می‌توانید دستگاه RF detection یا Wireless camera detection که قادر به خواندن سیگنال های ارسال شده توسط دوربین های بیسیم است، را خریداری و استفاده کنید. با خرید دستگاه ردیاب دوربین مخفی می‌توانید به‌کلی مکانی که در آن به‌دنبال دوربین مخفی هستید، را جستجو کنید.

دستگاه ردیاب دوربین مخفی

لازم به‌ذکر است گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. به‌طور مثال وقتی با گوشی همراه خود شبکه های وای فای (Wifi) اطراف را جستجو کنید، بعضی دوربین های مخفی بی سیم در لیست دستگاه های پیدا شده، ظاهر می‌شوند.  

اگر یک دوربین مخفی در محیط پیدا کردم، چه کنم؟

اگر متوجه شدید یک دوربین مداربسته مخفی در محیط نصب شده است، می‌توانید برای جلوگیری از دیده شدن نوار چسبی روی لنز دوربین بزنید. ولی باید توجه داشته باشید که با انجام هر کاری مثل پوشاندن لنز دوربین مخفی، نصاب دوربین متوجه آگاهی شما می‌شود.

 

منابع: wikipedia، wikihow، makeuseof و بخش فنی فروشگاه فرافن مارکت

مترجم، گردآورنده و ویراستار: احسان کیاستی

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

پاسخ دهید

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما با خبر شوید!

فروشگاه آنلاین فرافن مارکت

فروشگاه فرافن مارکت از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را در زمینه تأمین و فروش تجهیزات امنیتی و سیستم های حفاظتی و نظارتی از قبیل دوربین مدار بسته، دزدگیر اماکن، اعلام حریق، تلفن سانترال و ویپ، درب اتوماتیک، شبکه کامپیوتر، ups، موتور برق، خانه هوشمند و ..آغاز نمود و اکنون با بیش از یک دهه تجربه موفق در اجرای پروژه‌های بزرگ دوربین مدار بسته و سیستم‌های امنیتی ادارات دولتی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، کارخانجات صنعتی، هتل‌ها و مراکز تفریحی، فروشگاه‌ها، مغازه ها و منازل مسکونی، آماده ارائه محصولات و خدمات به هموطنان عزیز در کلیه شهرهای ایران از جمله تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، قم، شیراز، اراک، ساری، سمنان، گرگان، بندرعباس، اهواز، شاهرود، یزد و .. می‌باشد.

فرافن مارکت

نماد اعتماد

نماد اعتماد

logo-samandehi

نشان شرکت برتر

تماس با ما

آدرس تهرانتهران: سعادت آباد، بلوار پاک‌نژاد، خیابان بنفشه، پلاک 124

آدرس گرگان گرگان: بلوار شهید شکاری، نبش کوچه پنجم، پلاک 73

پست الکترونیکی پست الکترونیکی: info[at]farafan-market.com

شماره تماس شماره تلفن: 02126742969 | 02126743685

تلگرام فرافن مارکت    اینستاگرام فرافن مارکت    آپارات فرافن مارکت    فیسبوک فرافن مارکت

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فراسرمایه فرجاد نواندیش (فرافن) می‌باشد.

ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0