خانه هوشمند چیست؟

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

خانه هوشمند چیست؟ آموزش هوشمندسازی ساختمان

مطمئنا تا به حال پیش آمده که خانه نباشید و نگرانی‌هایی نظیر اینکه “شیر گاز رو بستم؟” “تلویزیون رو خاموش کردم؟” کولر یا بخاری رو خاموش کردم؟” “شیر آب بسته‌س؟” “بچه‌ها چه کار می‌کنن؟ درساشونو می‌خونن یا تلویزیون می‌بینن؟” “دزدگیر رو روشن کردم؟” به سراغ‌تان بیاید. این نگرانی‌های بعضی مواقع شما را مجبور می‌کنند به خانه بازگشته و این موارد را چک کنید تا به آرامش خاطر برسید.

وقتی یک خانه هوشمند داشته باشید، تنها با یک نگاه به گوشی یا تبلت کل این نگرانی‌ها برطرف می‌شوند. خانه هوشمند شما را قادر می‌سازد به دستگاه‌ها و وسایل منزل خود متصل شده و آن‌ها را کنترل کنید. در یک خانه هوشمند کلیه وسایل می‌توانند با یکدیگر و با شما ارتباط برقرار کنند.

خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست؟

عبارت “خانه هوشمند” خانه‌ای را توصیف می‌کند که دارای یک شبکه ارتباطی جهت اتصال وسایل مختلف خانه به یکدیگر می‌باشد. یک خانه هوشمند کاربر را قادر می‌سازد از راه دور به وسایل خانه دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را کنترل کرده و بر آن‌ها نظارت کند.

دیکشنری گوگل خانه هوشمند را اینطور تعریف می‌کند:
خانه‌ای مجهز به سیستم روشنایی، گرمایشی و وسایل الکترونیکی‌ای که از راه دور توسط یک کامپیوتر یا گوشی قابل کنترل باشند.

وسایل هوشمند قادرند به اینترنت متصل شوند. اکثر آن‌ها دارای اپلیکیشن تلفن همراه بوده و از این طریق به شما اجازه می‌دهند از راه دور روی شبکه WiFi به آن‌ها دسترسی پیدا کرده و کنترل‌شان کنید.

 

یک خانه هوشمند چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

با استفاده از تکنولوژی‌های خانه هوشمند می‌توانید حتی وقتی خانه نیستید از راه دور با استفاده از کامپیوتر، لپ تاپ، گوشی همراه یا تبلت خود متوجه شوید در خانه شما چه می‌گذرد و همچنین دستگاه‌ها و وسایل الکترونیکی مختلف را کنترل کنید. این امکان کنترل مزایای فراوانی بدنبال دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را ارائه می‌دهیم.

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان - دوربین مداربسته هوشمند

نظارت بر عزیزان از راه دور

در ادامه چند مثال در ارتباط با کاربرد دوربین‌های مداربسته در یک خانه هوشمند را ارائه می‌دهیم:

 • فرض کنید کودکان‌تان در خانه تنها هستند و می‌خواهید بدانید در خانه چه می‌کنند؟ مشکلی برای آن‌ها پیش نیامده؟ تکالیف‌شان را انجام می‌دهند یا بازی می‌کنند؟
 • نوزاد و یا مادر سالمندتان در منزل با پرستار خود تنها است و شما می‌خواهید بر کارهای پرستار و حال عزیز خود نظارت کنید.
 • حیوان خانگی تان در خانه چه می‌کند؟ کار خطرناک و یا اشتباهی انجام نمی‌دهد؟

کاهش هزینه‌ها

یکی دیگر از مزایای خانه هوشمند این است که شما با کنترل دقیق سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، شیرهای آب و پریزها و چراغ‌های برق ضمن جلوگیری از هدر رفتن انرژی، هزینه قبض‌های ماهانه خود را کاهش دهید.

 • در یک خانه هوشمند هنگام خروج از منزل بطور مثال اگر فراموش کنید اسپیلت را خاموش کنید، تنها با استفاده از اپلیکیشن نصب شده روی گوشی تلفن همراه خود می‌توانید از راه دور آن را خاموش کرده و از هدر رفتن برق و پرداخت پول اضافی روی قبض برق جلوگیری کنید.

با افزایش کنترل شما روی مصرف آب، برق و گاز، می‌توانید مبلغ زیادی از هزینه‌های خود را کاهش دهید.

محافظت از افراد مسن و بیمار

خانه های هوشمند می‌توانند به کمک آسیب‌پذیرترین اشخاص در جامعه بیایند. بعضی دستگاه‌ها می‌توانند وقتی فردی سالمند نمی‌تواند قرص‌های خود را بخورد، یا وقتی روی زمین می‌افتد و یا متفاوت از حالت نرمال خود رفتار می‌کند، زنگ هشداری بصدا در آورده و یا روی گوشی تلفن همراه هشدار (نوتیفیکیشن) ارسال کند.

دانشگاه سوری واقع در جنوب شرق انگلستان، جهت تحقیق در مورد اینکه تکنولوژی خانه هوشمند چطور می‌تواند به افرادی که به علت بیماری یا سن بالا هوشیاری صددرصدی خود را از دست داده‌اند کمک کند، آزمایشگاهی تحت عنوان “living labs” ساخته است.

تجهیزات خانه هوشمند

چگونه خانه خود را هوشمند کنیم؟

شما می‌توانید به دو روش خانه خود را هوشمند کنید:

 • ساخت یک شبکه برای ایجاد ارتباط بین دستگاه‌ها و وسایل مختلف منزل با یکدیگر و با شما
 • با خرید چند دستگاه هوشمند و ایجاد ارتباط بین شما و آن‌ها از طریق اپلیکیشنی که روی گوشی خود نصب می‌کنید.

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

معرفی چند دستگاه هوشمند مورد استفاده در خانه‌های هوشمند

دستگاه‌های هوشمند اجزای تشکیل دهنده یک خانه هوشمند می‌باشند. شما می‌توانید با هرکدام بطور مجزا ارتباط ایجاد کرده و یا همانطور که اشاره شد با ایجاد یک شبکه ارتباطی بین آن‌ها و خودتان، سیستمی هوشمندتر و انعطاف‌پذیرتر تشکیل دهید. در ادامه برخی از دستگاه‌های هوشمند مورد استفاده در منزل را معرفی می‌کنیم:

دستیار صوتی

محبوب‌ترین دستگاه خانه هوشمند دستیار صوتی می‌باشد. دستیاری شخصی که در گوشی موبایل، تبلت، بلندگو و یا دیگر وسایل الکترونیکی که امکان اتصال به اینترنت دارند زندگی می‌کند. Amazon Echo و Google Home دو دستیار صوتی محبوب در بازار می‌باشند.

دستیار هوشمند Google Home در خانه هوشمند

Google Home و Amazon Echo هردو دستیارهایی هوشمند بوده که به شما اجازه می‌دهند روی اینترنت سرچ کرده، به اخبار گوش دهید، از حجم ترافیک خیابان‌های مختلف هنگام رانندگی با خبر شوید، از دستیار خود سوال‌های مختلف بپرسید، جای اشیاء مختلف را به شما یادآوری کند، شما را در ساعت مشخصی بیدار کند. بطور کلی یک دستیار هوشمند قادر به انجام مجموعه وسیعی از فعالیت‌های جالب و کاربردی می‌باشد، که می‌توانید با سرچ در اینترنت با برخی از آن‌ها آشنا شوید.

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند یکی دیگر از تکنولوژی‌های هوشمند مورد استفاده در خانه های هوشمند می‌باشد. تروموستات‌های هوشمند به شما اجازه می‌دهند در یک روز سرد زمستانی قبل از رسیدن به خانه سیستم گرمایش خانه را روشن کنید.

 استفاده از دوربین مداربسته جهت نظارت در خانه های هوشمند

دوربین مداربسته هوشمند

همانطور که اشاره شد یکی از قابلیت‌هایی که یک خانه هوشمند در اختیار شما می‌گذارد، امکان مشاهده فضای خانه از راه دور توسط گوشی موبایل با استفاده از اینترنت می‌باشد. دوربین های مداربسته بیسیم هوشمند با اتصال به شبکه وای‌فای منزل، تصاویر زنده را به اپلیکیشن مخصوص که روی گوشی خود نصب کرده‌اید ارسال می‌کنند و به شما امکان مشاهده تصاویر زنده و ضبط شده روی حافظه دوربین را می‌دهند.

ارسال تصاویر زنده و ضبط شده روی گوشی موبایل

با استفاده از دوربین های امنیتی هوشمند شما در هر نقطه از جهان که باشید، می‌توانید منزل خود را چک کرده و از امنیت خانه و عزیزان خود اطمینان حاصل کنید.

انتقال صدای دوطرفه

اکثر دوربین‌های مدار بسته هوشمند امکان انتقال صدای دوطرفه را ایجاد کرده و به شما اجازه می‌دهند صدای عزیزان خود در خانه را بشنوید و از طریق میکروفن گوشی همراه خود با آن‌ها صحبت کنید.

تکنولوژی تشخیص حرکت

دوربین‌هایی که دارای قابلیت تشخیص حرکت می‌باشند، در صورت مشاهده هرگونه حرکت هشداری روی گوشی شما ارسال کرده و شما را در جریان فعالیت‌های مشکوک قرار می‌دهد. بعضی دوربین‌های مداربسته پیشرفته‌تر به معنای واقعی کلمه هوشمند بوده تا جایی که حتی نوع حرکات را تحلیل کرده و فعالیت‌ها را از یکدیگر تشخیص می‌دهند. بدین صورت که حرکات پرخاشگرانه و نامعمول را از رفتارهای معمولی انسانی تشخیص می‌دهند.

تجهیزات خانه هوشمند - آیفون تصویری هوشمند

آیفون تصویری هوشمند

اگر می‌خواهید هنگامی که خانه نیستید، از طریق گوشی موبایل، تبلت و یا لپ تاپ خود با کسی که مقابل درب منزل شماست صحبت کنید، زنگ درب تصویری هوشمند را امتحان کنید. با نصب یک آیفون تصویری هوشمند و نصب اپلیکیشن مخصوص دستگاه روی گوشی موبایل خود، در صورتی که کسی زنگ خانه شما را به صدا در بیاورد، سریعا روی گوشی همراه خود نوتیفیکیشن (هشدار) دریافت کرده و بدین صورت بطور مثال هیچ بسته پستی را از دست ندهید.

مزایای خانه هوشمند

مقرون‌به‌صرفه بودن تکنولوژی های بیسیم، قابلیت های خانه هوشمند و گرایش مردم به سمت هوشمندسازی را شتاب بیشتری بخشیده است.

امروزه اکثر مردم به فواید یک خانه هوشمند پی برده‌اند و به‌دلیل آسودگی خاطر، امنیت و امکاناتی که به همراه دارد، به هوشمندسازی منزل به‌عنوان سرمایه‌گذاری‌ای ارزشمند می‌نگرند.

در این میان افرادی که به ساخت‌وساز منازل مسکونی مشغول‌اند، با ارائه این نوع تکنولوژی‌ها و هوشمندسازی منازل، علاوه‌بر فروش سریع‌تر، می‌توانند سود بیشتری نیز ببرند.

امروزه حتی سیستم‌های هوشمندسازی شخصی‌سازی‌شده (Custom) نیز از همیشه مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند و معمولاً هیچ احتیاجی به سیم‌کشی ندارند.

Ed Webb می‌گوید:

” قبلا نصب و راه‌اندازی تجهیزات هوشمندسازی منزل، هزینه‌ای بالغ بر 100000 دلار داشت. اما امروزه می‌توان با یک دهم هزینه قبل، با استفاده از دستگاه‌های بی‌سیم (Wireless) و به همراه‌داشتن یک گوشی موبایل، امکانات و قابلیت‌های بیشتری نیز ارائه دهیم.”

به‌دلیل افزایش تقاضای تکنولوژی‌های هوشمندسازی منزل و با توجه به قیمت مناسب، دور از انتظار نیست که در آینده‌ای نزدیک، مردم تجهیزات مختلف هوشمندسازی را به‌اندازه اجاق گاز در آشپزخانه لازم و ضروری بدانند.

اما خرید تجهیزات هوشمند سازی منزل نسب به لوازم معمولی منزل، دانش و راهنمایی بیشتری احتیاج دارد. یک مشاور فروش خوب، می‌تواند خریداران را در انتخاب بهترین پکیج تجهیزات خانه هوشمند، با توجه به نیازشان به خوبی راهنمایی کند.

شناسایی قابلیت‌های دقیق هر دستگاه هوشمند و مزایای آن پیش‌نیاز انتخاب بهترین نوع و در نتیجه بهترین پکیج می‌باشد. هر وسیله هوشمند به‌همراه خود قابلیتی خاص به خانه اضافه کرده و با‌توجه به کارایی، باعث آسودگی خاطر و حتی افزایش امنیت فضای منزل می‌شود.

به‌طور مثال درب اتوماتیک پارکینگ، باعث افزایش آسودگی شده و دیگر نیازی به باز و بسته کردن درب توسط خود افراد نیست. علاوه‌بر‌این، امکان کنترل باز و یا بسته بودن درب از راه دور نیز فراهم می‌شود.

همانطورکه می‌دانید، یک خانه هوشمند علاوه‌بر آسودگی بیشتر و راحت‌تر کردن زندگی روزمره، باعث افزایش آسودگی خاطر و امنیت به‌خصوص هنگام سفر نیز می‌گردد.

قابلیت های دوربین مداربسته هوشمندمعرفی 5 قابلیت مهم دوربین‌های مدار بسته هوشمند

وسایل هوشمند مستقل (StandAlone)

هنگام ساخت و یا بازسازی منزل، اکثر افراد تمایل به خرید دستگاه‌های هوشمند مستقل (standalone) دارند. لازم به‌ذکر است به دستگاه‌هایی که بدون نیاز به هاب مرکزی و به‌طور مستقل کار می‌کنند، StandAlone می‌گویند. محبوب‌ترین وسایل هوشمند آن‌هایی هستند که امنیت و آسودگی خاطر به ارمغان می‌آورند. مانند ترموستات، کنترل روشنایی، دوربین مداربسته هوشمند، بازکننده درب WiFi و … .

دستگاه‌های هوشمند مستقل (استندالون) دارای یک نرم افزار گوشی موبایل و تبلت می‌باشند که به کاربر اجازه می‌دهند از راه دور و از هر نقطه‌ای در جهان دستگاه را کنترل کرده و نظارت لازم را داشته باشد.

شرکت Parks Associates که در زمینه تکنولوژی فعال است، طی تحقیق سال گذشته خود، دریافت که درب‌بازکن اتوماتیک هوشمند، پراستفاده‌ترین محصول خانه هوشمند می‌باشد.

اکثر دستگاه‌های هوشمند استندالون با سیستم‌های محبوب و مطرح اتوماتیک‌سازی (اتوماسیون)، هوشمندسازی و امنیتی همخوانی داشته و بدون مشکل ارتباط برقرار می‌کنند. بدین صورت، می‌توان با تهیه و خرید یک هاب یا کنترلر مرکزی و اتصال تمام دستگاه‌های هوشمند استندالون به آن، تنها از طریق یک نرم افزار (نرم افزار مربوط به هاب) تمام وسایل را کنترل کرد. از مزایای این روش این است که دیگر احتیاجی به نصب نرم افزار تک تک وسایل روی تلفن همراه نمی‌باشد.

وقتی صحبت از یک تکنولوژی جدید پیش می‌آید، مردم هنگام خرید، احتیاج به راهنمایی بیشتر و مشاوره دقیق‌تری برای انتخاب میان برندها و مدل‌های مختلف هستند. کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت همواره آماده راهنمایی شما عزیزان و ارائه مشاوره رایگان می‌باشند.

   

آیا شما نیز تجربه استفاده از سیستم های هوشمند منزل را داشته اید؟ و یا اینکه به خرید و نصب این سیستم ها اندیشیده اید؟ 
تجربیات یا سؤالات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا همگان درک بهتری از مزایا و نحوه ی استفاده از وسایل هوشمند منزل پیدا کنند.

  

 

الکسا - آشنایی با دستیار هوشمند شرکت آمازون الکسا – آشنایی با دستیار هوشمند شرکت آمازون

 

فواید خانه هوشمند برای کودکان

در اکثر مواقع وقتی حرف از هوشمندسازی منزل می‌شود، از نگاه بزرگسالان و والدین به این موضوع نگاه می‌شود. بطور مثال تاثیراتی مانند اینکه چطور به ایمن‌سازی منزل کمک می‌کند، چطور باعث راحتی مدیریت منزل و وسایل می‌شود، چطور باعث افزایش نظم می‌شود.

اما کمتر از تاثیرات و فوایدی که خانه هوشمند روی کودکان و پروسه رشد و تربیت آن‌ها می‌گذارد صحبت می‌شود. آیا خانه هوشمند برای کودکان مناسب است؟

خانه هوشمند در ارتباط با کودکان، فواید و مضرات خود را دارد. البته با استفاده و کنترل درست، مضرات به حداقل می‌رسد. در ادامه به جنبه‌های مختلف این موضوع می‌پردازیم:

  نظارت بر کودکان از راه دور در خانه هوشمند

کنترل و نظارت کودکان

افزایش امنیت کودکان در محیط خانه. این یکی از مهم‌ترین فواید خانه هوشمند است که نمی‌توان منکر آن شد. تکنولوژی‌های بکار رفته در یک خانه هوشمند، به والدین امکان نظارت و کنترل بر اعمال کودکان در منزل را می‌دهد.

بیرون از خانه هستید؟ تنها کافیست گوشی همراه خود را در دست گرفته و تصویر زنده دریافتی از فضای خانه را بررسی کنید.

تاثیر خانه هوشمند بر یادگیری کودکان

تحصیلات و آموزش

اکثر محصولات خانه هوشمند فواید آموزشی بسیاری دارند. این تکنولوژی‌ها و دستگاه‌ها:

 • به کودکان در انجام بهتر تکالیف مدرسه کمک می‌کنند.
 • به آن‌ها در مورد تکنولوژی و استفاده از آن آموزش می‌دهند.
 • آموزش موارد تحصیلی و غیر تحصیلی با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف.

البته اکثر موارد ذکر شده بالا، با استفاده از دستیارهای هوشمند مانند Google Home و Amazon Echo ممکن می‌شوند.

جدای از موارد آموزشی، آینده با تکنولوژی است و مطمئنا فردی که از سنین پایین با آن آشنا شده باشد، بهتر برای زندگی در چنین آینده‌ای آماده خواهد شد.

 خانه هوشمند و کودک

روتین‌ها

روال‌های تکراری روزمره، می‌تواند برای کودکان بسیار مفید باشد. بطور مثال یک سیستم خانه هوشمند که در ساعت مشخص پرده‌ها را کشیده، چراغ‌ها را کم‌نور کرده و در ساعت خواب تلویزیون را خاموش می‌کند، می‌تواند به خوبی به کودکان نظم را آموزش داده و آن‌ها را به عنوان فردی منظرم تربیت کند.

همینطور صبح‌ها خانه هوشمند با انجام روال برعکس، چراغ‌های اتاق را روشن می‌کند، پرده‌ها را کنار زده و شاید موسیقی ملایمی پخش کند.

استفاده از خانه هوشمند، روال‌های مشخص روزمره را حتی در صورتی که والدین درگیر کارهای خود بوده و فراموش کنند، بطور منظم اجرا می‌کند.

 خانه هوشمند و خلاقیت در کودکان

خلاقیت

دستگاه‌های موجود در خانه هوشمند می‌توانند قوه تخیل و خلاقیت کودک را برمی‌انگیزد. والدین می‌توانند به کودک اجازه دهند برخی دستگاه‌ها را تنظیم کرده یا بین وسایل منزل سناریو IFTTT تعریف کرده و خانه هوشمند را برنامه‌ریزی کنند. این موضوع کمک شایانی به رشد خلاقیت کودک می‌کند.

دستیار هوشمند گوگل در خانه هوشمند

کودکان همچنین می‌توانند با استفاده از دستیارهای هوشمند مانند Google Home و Amazon Alexa به دنیای بزرگی از اطلاعات متصل شده که این به نوبه خود باعث رشد فکری کودک می‌شود.

موبایل و تکنولوژی های کنترل از راه دور

طی دهه گذشته، تلفن‌ و وسایل هوشمند توانستند به وسیله روزمره ای در دستان ما تبدیل شوند و انقلابی را در نحوه زندگی ما انسان‌ها به وجود آورند. این فناوری‌ها تقریباً  تمام زوایای زندگی ما را راحت‌تر نموده اند و هرگونه پیشرفتی که در آن‌ها روی دهد قابلیت هایشان را بیشتر و بیشتر خواهد کرد. اکنون زمان آن رسیده که این فلسفه مبتنی بر ترقی را در سایر صنایع به کار بگیریم چراکه مزایای فناوری خانه هوشمند بسیار بیشتر از آن است که بتوان از آن چشم پوشی کرد.

امروزه خانه‌های هوشمند با استفاده از پلتفرم‌های یکپارچه و سیستم‌های پیشرفته مبتنی‌بر فن‌آوری موجود در خانه و تلفن همراه، در حال ایجاد انقلاب دیجیتال دیگری هستند. پس می‌توان گفت که اکنون زمان آن رسیده که از تمام امکانات خودکارسازی منازل استفاده کنیم.

مزایای شگفت انگیز خانه هوشمند

تبدیل خانه خود به یک خانه هوشمند چندین مزیت دارد. شما می‌توانید از تجزیه و تحلیل و اطلاعات برای کنترل از راه دور تمام عملکردهای خانه استفاده کنید. اگرچه ذکر تمام مزایای چنین فناوری‌هایی دشوار است اما نکته اصلی این است که جدا از تمام دلایلی که برای تبدیل خانه خود به یک خانه هوشمند وجود دارد، می‌توان گفت که چنین فناوری ای مزایایی را برای همه به ارمغان خواهد آورد که از مشاهده آن‌ها شگفت زده خواهیم شد. بنابراین ما در این مقاله قصد داریم به 5 مزیت اصلی فناوری خانه هوشمند بپردازیم و بیاموزیم که چگونه می‌توانیم به این دنیای سرار از شگفتی پا بگذاریم.

تجهیزات هوشمند خانگی

 
5) پلتفرم به هم پیوسته

فرقی نمی‌کند که شما از سیستم امنیتی و بلندگوهای هوشمند استفاده کنید یا از سیستم روشنایی و یا تلویزیون هوشمند چراکه اتصال انواع مختلف تجهیزات موجود در خانه می‌تواند باعث صرفه جویی در زمان، پول و انرژی‌تان شود. علاوه‌بر این آرامش ذهنی نیز خواهید داشت، چراکه می‌دانید تمام این سیستم‌ها به‌طور مداوم با یکدیگر در ارتباط هستند و به خوبی کار می‌کنند.

تقریباً تمام ویژگی‌های شگفت‌انگیزی که با اتصال دستگاه‌های خود به دست می آورید، از طریق تلفن هوشمند قابل کنترل هستند. این بدان معناست که شما می‌توانید سیستم‌های مختلف خانه خود را در هر زمان و هر مکانی که باشید کنترل کنید. یک پلتفرم به هم پیوسته، به شما این امکان را می‌دهد تا ترموستات خود را تنظیم کنید و فیلم‌های دوربین مداربسته، برنامه روشنایی و موارد دیگر را مرور کنید.

آیا می‌خواهید قبل از بیرون رفتن ازخانه، تهویه هوا را چند دقیقه روشن کنید؟ اگر سر و صدایی شنیدید آیا می‌خواهید چراغ های حیاط خلوت را بدون اینکه از اتاق خواب خارج شوید روشن نمایید؟ همه اینها به علاوه بسیاری از موارد دیگر در خانه‌های هوشمند در اختیار شما قرار خواهند گرفت.

4) نظارت از راه دور

همانطور که در بالا ذکر شد، نظارت از راه دور یکی از مزایای بزرگ یک خانه هوشمند است. به خاطر داشته باشید که چنین مزیتی فراتر از توانایی بررسی فیلم‌های دوربین امنیتی از راه دور است. نظارت از راه دور شامل مشاهده تمام اطلاعات به صورت آنی است. شما می‌توانید با استفاده از تلفن‌های هوشمند، دسکتاپ یا رایانه لوحی، به راحتی این کار را انجام دهید. این امر شامل نظارت بر همه چیز، از فیلم‌های دوربین های مدار بسته گرفته تا نظارت بر دمای اتاق و تشخیص صداها و میزان مونواکسیدکربن اتاق است.

کنترل از راه دور وسایل منزل

3) شخصی سازی کاربر

اتصال بسترهای نرم افزاری نیز سطح بالایی از شخصی سازی را برای کاربر به همراه خواهند داشت و این یکی دیگر از مزایای فناوری خانه هوشمند است. بسته به نوع دستگاه، محصولات هوشمند معمولاً می‌توانند تقریباً با سلیقه هر کاربری منطبق شوند، چراکه از انواع منوها و ابزارهای مخصوص شخصی سازی بهره‌مند هستند. به‌عنوان مثال، یک ترموستات کوچک می‌تواند دمای اتاق شما را براساس شرایط آب و هوای محلی تنظیم کند.

یک سیستم آبپاش هوشمند، می‌تواند برای آبپاشی بخش‌های مختلف املاک شما در زمان‌های تعیین شده مورد استفاده قرار گیرد. حتی شما می‌توانید عملکرد این تجهیزات را بر اساس میزان تابش خورشید به یک منطقه خاص سفارشی سازی کنید. این نوع سفارشی سازی می‌تواند برای طرح‌ریزی یک برنامه آب و هوایی مؤثر به کار گرفته شود که با استفاده از آن می‌توانید گیاهان شاداب‌تری داشته باشید و در هزینه‌هایتان نیز صرفه جویی کنید.

2) امنیت و ایمنی

ایمنی یکی از مزیت‌های اصلی تکنولوژی خانه هوشمند است. بسیاری از دستگاه‌های موجود در خانه‌های هوشمند مانند دوربین‌های امنیتی و آلارم‌های خانگی می‌توانند امنیت خانه شما را به نحو شگفت انگیزی افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند همانند پوشش امنیتی مشهود و قابل دسترسی برای املاک شما عمل نمایند. شما می‌توانید از طریق طبیعت به هم پیوسته تکنولوژی خانه هوشمند، به راحتی امنیت خانه خود را افزایش دهید و به راحتی از چیزهایی مانند دوربین‌های مداربسته وایرلس، سیستم‌های دزگیر و آلارم و سنسورهای حرکتی، قفل‌های متصل به وای فای و زنگ درب ویدئویی استفاده نمایید. بیایید نگاه دقیق‌تری به هر کدام از این ویژگی‌ها بیندازیم.

 • دوربین‌های امنیتی وایرلس

دوربین‌های امنیتی وایرلس یکی از اولین آپشن‌های ارائه شده در سیستم‌های امنیتی خانه هوشمند هستند. نصب و عملکرد آسان این دوربین‌ها و امکان اتصال آن‌ها به تلفن، آن‌ها را به محصولات ارزشمندی تبدیل نموده چراکه استفاده از این تجهیزات امکان نظارت بر املاک‌تان را حتی از راه دور تسهیل می‌کند.

 • سیستم‌های آلارم

سیستم‌های آلارم وایرلس DIY یا آسان نصب، یک انتخاب مؤثر و کارامد برای داشتن یک سیستم امنیتی هوشمند هستند. خریداری سیستم‌های دزدگیر بی سیم DIY باعث می‌شود که دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های اضافی برای نصب حرفه ای نداشته باشید. شما می‌توانید هر تعداد سنسوری که می‌خواهید به این سیستم اضافه کرده یا آن‌ها را حذف نمایید. به عبارت دیگر، این سیستم‌های حرفه ای می‌توانند در کنار بسیاری از سیستم‌های ارتباطی مختلف نصب شوند و لذا با استفاده از آن‌ها می‌توانید امنیت املاک خود را چندبرابر کنید. شما می‌توانید از بین طیف وسیعی از آپشن‌های مختلف نظیر سنسورهای یخش‌کن، آلارم‌های صوتی و روشنایی محلی یکی را انتخاب کنید.

 • سنسورهای حرکتی

سنسورهای حرکتی از دیرباز تاکنون مورد استفاده قرار می‌گیرند و قدمت آن‌ها به مدل‌های  فراصوت سال 1970 بازمی‌گردد. اگر سن و سال‌تان به آن زمان بازمی‌گردد قطعاً به یاد خواهید آورد که آن‌ها به واسطه آلارم‌های خطا، کاربران خود را دیوانه کرده بودند. سنسورهای مدرن امروزی از سیستم‌های مادون قرمز منفعل پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند که از استاندارد ردیاب حرکتی لازم برخوردار می‌باشند. سنسورهای حرکتی خانگی معمولاً برای روشن نمودن چراغ‌های حساس به حرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ویژگی می‌تواند یک ویژگی امنیتی منحصربه‌فرد  باشد که باعث صرفه جویی در هزینه‌های شما خواهد شد.

کنترل فناوری های هوشمند خانگی

از طرف دیگر، سنسورهای خارجی بیشتر برای افزایش امنیت مورد استفاده قرار گرفته و معمولاً همراه با دوربین‌های مداربسته به‌کار گرفته می‌شوند. اگر شما سیستم خود را به چراغ‌ها متصل نموده‌اید، حتماً بالاترین سطح حساسیت را انتخاب کنید تا دیگر مجبور نباشید جای جای املاک خود را با نصب چراغ‌های بیش از حد پرنور، در نور غرق کنید. یک سیستم خوب باید ضدآب باشد و از طریق پلتفرم‌های مرکزی قابل کنترل باشد.

 • قفل‌های درب متصل به وایفای

قفل‌ هاای درب هوشمند می‌توانند یکی از اجزای کلیدی سیستم‌های امنیتی خانه هوشمند باشند، چراکه این نوع قفل‌ها می‌توانند سطح پیشرفته ای از امنیت را برای‌تان به ارمغان بیاورند و سبب شوند بتوانید از سیستم‌ ورود بدون کلید نیز استفاده کنید. از آنجا که قفل‌های درب هوشمند می‌توانند از ترکیبی از سیستم‌های ارتباطی مختلف مثل بلوتوث و وای فای استفاده کنند، می‌توان آن‌ها را با استفاده از پلتفرم‌های مرکزی کنترل نمود.

 • زنگ درب ویدئویی

استفاده از زنگ درب ویدئویی هوشمند یکی از مؤثرترین و ساده‌ترین راه‌هایی است که وقتی فردی به درب منزل شما می‌آید می‌تواند سریعاً شما را مطلع نماید. شما می‌توانید هشدارهای اتوماتیک این سیستم را بر روی تلفن یا کامپیوتر خود دریافت نمایید و همزمان با آن یک ویدئوی زنده را نیز تماشا کنید. حال سؤال این است که بهترین بخش این سیستم چیست؟ شما در هر جایی که باشید می‌توانید تماس صوتی دوطرفه ای را با کسی که به درب منزل آمده برقرار نمایید. اکنون مدتی‌ است که زنگ درب ویدئویی به یکی از پرچمداران بازار سیستم امنیتی خانه تبدیل شده است. اگرچه بعضی از دوربین‌های امنیتی خانگی پیشرفته نیز از ویژگی برقراری تماس صوتی دوطرفه بهره می‌برند، اما عملکرد آن‌ها به خوبی این زنگ‌ها نیست.

زنگ درب ویدئویی

1) صرفه‌جویی در انرژی

علاوه‌بر بسیاری از مزایای سیستم‌های خانگی هوشمند نظیر امنیت و سازگاری، یکی از بزرگ‌ترین مزایای این سیستم‌ها این است که باعث می‌شوند برای کارکردن به کمترین میزان انرژی نیاز داشته باشید. چه از لامپ‌های ال ای دی استفاده کنید که جایگزین لامپ‌های مهتابی پرنور شده اند یا فرهای پخت و پز القایی، می‌توان گفت که این تجهیزات به اندازه ای هوشمند هستند که فقط زمانی که به آ‌ن‌ها احتیاج باشد فعال می‌شوند. مثلاً این فرها تنها زمانی که ماهی تابه بر روی اجاق قرار گیرد فعال می‌گردند. بنابراین صرفه‌جویی در مخارج و انرژی هیچوقت به این اندازه آسان نبوده است.

 • پس انداز

درحالی که استفاده از انرژی سبز و صرفه جویی هم اکنون بیش از پیش اهمیت یافته، لکن یکی از مهم‌ترین دلایل روی آوردن مردم به سوی استفاده از سیستم‌های خانگی هوشمند پس انداز کردن است. ویژگی‌های قابل کنترل بی نظیری مانند تایمر و کنترل میزان مصرف، انقلابی را در میزان مصرف انرژی دستگاه‌ها به وجود آورده‌اند. با استفاده از ردیاب‌های حرفه ای هوشمند می‌توان مطمئن شد که دستگاه‌ها تنها زمانی که کاربران حضور دارند فعال می‌شوند.

آینده

تمام ویژگی‌هایی که در بالا گفته شد باید برای قانع کردن شما برای استفاده از سیستم‌های خانگی هوشمند کافی باشد، چراکه الان زمان آن است که این کار را انجام دهید. لازم است به خاطر بسپارید که این تکنولوژی یکی از آن نوع تکنولوژی‌هایی نیست که به سرعت از بین برود و جایگاه خود را از دست بدهد، چراکه ظهور تکنولوژی هوشمند و امکان ادغام آسان آن ما را به سوی جهان کنترل و خودکارسازی خانه‌ها هدایت می‌نماید.

رشد و تو‌سعه خانه‌های هوشمند آنقدر سریع پیش می‌رود که نمی‌توانیم آن را در قالب کلمات و جملات برایتان بیان کنیم. هم اکنون تکنولوژی هوشمند به همراه پلتفرم‌های DIY ارائه می‌شود، لذا امکان نظارت و تحلیل آنی را فراهم می‌آورد. این تکنولوژی‌ها اطلاعات زیادی را به کاربران ارائه می‌دهند و باعث می‌شوند که آن‌ها بتوانند کاربردهای تجهیزات خود را تا حد زیادی برنامه ریزی و کنترل نمایند. کاربردهایی که تا پیش از این حتی روحمان هم از آن خبر نداشته است.

منابع:

smarthome
house-o-matic.com
home.bt.com

مترجمین:

احسان کیاستی
سهیلا دوست‌پژوه

 

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   15 − 12 =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0