5 مزیت motion Detection در دوربین های مداربسته

ذخیرهذخیرهحذف شده 0
پیشنهاد امتیاز+1
پیشنهاد امتیاز+1

راه های مختلف تشخیص حرکت Motion Detection در محیط

راه‌های مختلفی برای تشخیص حرکت در یک محیط وجود دارد، ولی بهترین روش با توجه به نیاز شما چیست؟ در این مقاله تکنولوژی‌های مطرح در تشخیص حرکت را بررسی خواهیم کرد و درمی‌یابیم که هر کدام در چه شرایط و محیط‌هایی بهترین کارایی را دارند.

انتخاب بهترین راه برای تشخیص حرکت در یک محیط

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام خرید و اضافه کردن دستگاه یا تکنولوژی جدید برای سیستم امنیتی خود باید مدنظر قرار دهید، توجه به این موضوع است که تکنولوژی یا دستگاه جدید چطور در کنار شبکه و سیستم موجود کار می‌کند. سنسورها و دستگاه‌های تشخیص حرکت در سیستمی مجهز به بهترین وسایل در نوع خود که به خوبی در کنار یکدیگر فعالیت می‌کنند، به بهترین و مؤثرترین شکل عمل می‌کنند.

پس قبل از انتخاب و خرید دستگاهی جدید برای سیستم امنیتی خود، این سؤال را از خود بپرسید که این تکنولوژی یا دستگاه جدید چگونه در شبکه و سیستم امنیتی موجود جای گرفته و در کنار دستگاه‌های موجود و یا دستگاه‌هایی که احتمالاً در آینده اضافه خواهید کرد چگونه کار می‌کند.

لازم به ذکر است در میان تکنولوژی‌های تشخیص حرکتی که در ادامه بررسی خواهیم کرد، بین محصولات مختلف بهره گرفته از یک نوع تکنولوژی ممکن است اختلاف اندکی در کیفیت و کارآیی وجود داشته باشد. در این مقاله مزایای هر تکنولوژی را در بهترین شرایط محیطی بررسی خواهیم کرد.

مهم‌تر از همه تکنولوژی و یا دستگاهی را انتخاب کنید که دقیقاً برای پروژه مشخص مناسب باشد. هر پروژه نصب چالش‌های خود را داشته و هر کدام به تکنولوژی تشخیص حرکت مخصوصی برای رفع نیازهای خود احتیاج دارد.

انواع سیستم تشخیص حرکت

سنسور PIR - تشخیص حرکت

سنسور PIR

سنسورهای تشخیص حرکت PIR (مخفف Passive infrared به معنای مادون قرمز غیرفعال) اثر گرمایی اشیایی که در زاویه دیدش قرار دارد را دریافت می‌کند. سنسور مادون قرمز یا PIR تغییراتی که در میزان اشعه مادون قرمز دریافت شده از محیط را نیز تشخیص داده و هنگامی که این مقدار از حد مشخصی بیشتر شود، زنگ خطر یا هر وسیله دیگری که به آن متصل است مانند یک چراغ یا دوربین مداربسته یا گوشی تلفن همراه را به صدا درآورده و یا هشدار ارسال می‌کند.

این تکنولوژی ساده در کاری که انجام می‌دهد کارآمد و مؤثر است. اما سادگی این تکنولوژی مشکلاتی به همراه داد.

 • برای مثال خروجی سنسور دو حالته است مانند بله یا خیر (چراغ روشن شود یا نه، زنگ خطر به صدا آید یا نه). اهمیت این موضوع وقتی با تکنولوژی‌هایی که در ادامه مطرح خواهد شد آشنا شوید، مشخص می‌شود.
 • به‌علاوه نوع تکنولوژی به‌کار رفته در سنسور های PIR باعث می‌شود به سادگی اشتباه کنند. به‌طور مثال تارعنکبوت، برگ درخت و یا گذشتن یک گربه یا موش باعث ارسال هشدار خطا شده و یا باعث می‌شود زنگ خطر به اشتباه به صدا درآید.

جدای از نقاط منفی، نقاط قوتی نیز دارند که در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • سنسور های PIR در فضاهای داخلی کوچک بسیار خوب عمل می‌کنند.
 • حرکات پشت پنجره را نمی‌بینند. (مشکلی که سیستم‌های تشخیص حرکت ویدئویی یا VMD با آن دست و پنجه نرم می‌کنند)
 • بسیار مقرون به صرفه هستند و مدت زیادی است که در انواع سیستم‌های امنیتی به کار گرفته می‌شوند.

لازم به‌ذکر است همانطور که گفته شد سنسورهای PIR متنوع با کیفیت‌های مختلفی در بازار وجود دارند. بهترین سنسور مادون قرمز با توجه به نیازهای خود را انتخاب و خریداری کنید.

 تشخیص حرکت در محیط توسط دوربین مدار بسته

تشخیص حرکت ویدیویی یا VMD

سیستم تشخیص حرکت ویدئویی یا VMD (مخفف Video Motion Detection) از تلفیق تصاویر ضبط شده توسط یک دوربین مداربسته و یک نرم افزار که وظیفه تحلیل تصاویر درحال ضبط دوربین مدار بسته را دارد، ایجاد می‌شود. VMD دقیقاً کار نگهبان یا اپراتوری را می‌کند که به تماشای تصاویر می‌نشیند. با این تفاوت که اتوماتیک بوده و مزایای خاص خود را دارد.

به سادگی می‌شود برخی معایب این نوع تکنولوژی را تصور کرد. با توجه به اینکه دوربین مداربسته در میزان روشنایی خاصی کار می‌کند، دوربین در صورت عدم وجود نور کافی و یا در صورتی که نور زمینه زیاد باشد، کور می‌شود. حتی در صورتیکه منبع نور کمکی در محیط روشن شود، سایه‌های ایجاد شده ممکن است دردسر ساز شوند.

این روش از تشخیص حرکت شدیداً به دو عامل بستگی دارد:

 • کیفیت تصویر دوربین مداربسته
 • کیفیت عملکرد نرم افزار یا الگوریتم تشخیص حرکت مورد استفاده

انواع مختلفی از سیستم‌های تشخیص حرکت موجود در تصویر وجود دارد، بعضی تنها حرکت را تشخیص داده و برخی به کاربر امکان اعمال تنظیمات خاصی جهت تشخیص نوع مشخصی از حرکات را می‌دهند.

معمولاً نرم‌افزار تشخیص حرکت در دستگاه ضبط DVR) یا NVR) تعبیه می‌شود. شما به سادگی می‌توانید Motion Detecion را در تنظیمات دستگاه روشن و یا خاموش کنید. در برخی دستگاه‌های پیشرفته‌تر شما می‌توانید ناحیه خاصی در تصویر را تعریف کرده تا سیستم تنها حرکات ایجاد شده در این ناحیه را تشخیص داده و گزارش کند.

بعضی دوربین‌های مداربسته پا را فراتر گذاشته و به سیستم اجازه می‌دهد حتی نوع حرکات را تحلیل کند. به‌طور مثال این سیستم‌ها رفتارها و حرکات معمولی افراد را از رفتارهای مشکوک تشخیص می‌دهند.

 دوربین مداربسته حرارتی برای تشخیص حرکت

دوربین های مداربسته حرارتی یا ترمال (Thermal)

دوربین‌های حرارتی در واقع دوربین نیستند، زیرا نورهای مرئی را دریافت و ضبط نمی‌کنند. به زبان ساده دوربین های مداربسته حرارتی سنسورهایی هستند که بر اساس اختلاف دماهای بین اشیاء موجود در زاویه دید خود تصویر ایجاد می‌کنند.

دوربین های ترمال به میزان نور محیط وابسته نبوده و حتی در دود و گردوغبار و مه غلیظ، تاریکی مطلق و دیگر شرایطی که برای دوربین‌های مداربسته معمولی دردسر ساز هستند، به خوبی کار می‌کنند. البته با ادغام و استفاده از دوربین های معمولی و حرارتی در کنار هم، کارایی سیستم به‌طور چشم‌گیری افزایش می‌یابد.

 رادار - تشخیص حرکت در محیط

رادار

رادارها از طریق ارسال امواج رادیویی و تحلیل بازتاب امواج پس از برخورد با اشیاء موجود در محیط، حرکات موجود در محیط را تشخیص می‌دهند. این تکنولوژی از آنجاییکه قادر به تشخیص فاصله، سرعت و اندازه اشیاء می‌باشد، می‌تواند به سیستم‌های امنیتی کمک شایانی کند.

از مزایای مهم امواج رادیویی نسبت به نورهای مرئی و نامرئی (مادون قرمز یا IR)، کاهش چشم‌گیر هشدارهای خطا می‌باشد. امواج رادیویی از اشیاء بی‌جرم مانند تار عنکبوت، برگ و دود می‌گذرد و به رادار اجازه می‌دهد روی سوژه‌ها و اشیاء دارای اهمیت تمرکز کند. همچنین با توجه به اینکه امواج رادیویی به میزان روشنایی محیط وابسته نیستند، رادارها می‌توانند در هر شرایط محیطی و نوری به خوبی کار کنند.

یکی از مهم‌ترین مزایای قابلیت تشخیص فاصله اشیاء در رادارها این است که کاربر می‌تواند فاصله معینی را برای رادار مشخص کند تا روی محیط مشخص شده تمرکز کند. این موضوح باز هم همانطور که اشاره شد به کاهش هشدارهای خطا کمک می‌کند.

لازم به‌ذکر است که برد رادار نسبت به دوربین‌های مداربسته حرارتی جهت تشخیص حرکات موجود در محیط بسیار بیشتر است.

سخن پایانی

هر کدام از روش‌های تشخیص حرکت مزایا و معایب خود را داشته و کارایی آن‌ها به 2 عامل زیر بستگی دارد:

 • محیط و پروژه‌ای که در آن به‌کار می‌روند.
 • سیستم‌ها و وسایلی که سیستم تشخیص حرکت در کنار آن‌ها فعالیت می‌کند.

برای‌مثال در توضیح مورد دوم، یک دوربین مداربسته معمولی در تاریکی شب کاملاً بلااستفاده است، ولی وقتی در کنارش یک سنسور تشخیص حرکت جهت روشن کردن محیط به کار رود، کارایی سیستم به شکل چشم‌گیری افزایش می‌یابد.

مسلماً نصب یک رادار در یک اتاق 12 متری درست نیست، و یا استفاده از یک سنسور PIR در یک پناهگاه حیاط وحش جهت تشخیص ورود غیرقانونی مزاحمان راه‌حل مناسبی نیست.

اغلب زمانی که شما از طریق کاتالوگ برای خرید دوربین های مداربسته اقدام می‌کنید، متوجه خواهید‌شد که برخی از آنها ویژگی مشخصی به نام  Motion Detection دارند. برخی از این نوع دوربین‌ها، دوربین های مداربسته Motion Detection نامیده می‌شوند. اگرچه تعداد زیادی از این دوربین‌های مداربسته وجود دارند، اما تعداد انگشت‌شماری از مردم مفهوم دوربین های مداربسته Motion Detection را درک می‌کنند.

318 Motion Detection

Motion Detection چیست؟

دوربین تشخیص حرکت یا Motion Detection، دوربینی است که می‌تواند با تشخیص حرکت فعال شود. این تشخیص را می‌توان با اندازه‌گیری میزان سرعت یا پرتاب اشیاء در میدان‌دید انجام داد. این دوربین مداربسته می‌تواند با روشن‌شدن نورافکن، صدای آلارم (آژیر) یا حتی شروع ضبط، فعال شود. چنین دوربین هایی می‌توانند با روش دقیق‌تری در مواردی که این مشخصه را ندارند، عمل کنند.

5 مزیت نصب دوربین هایی با قابلیت Motion Detection (تشخیص حرکت)

مزایای زیادی وجود دارد که شما می توانید حین استفاده از دوربین های مداربسته Motion Detection از آنها بهره ببرید؛ ازجمله:

1- صرفه جویی در قیمت دوربین مدار بسته

اکثر مردم این ادعا را درست نمی‌دانند، اما وقتی منطقی به قضیه نگاه کنید متوجه می‌شوید که این قابلیت صرفه اقتصادی زیادی برای شما خواهد‌داشت. در شرایط عادی، وقتی شما دوربین مداربسته ندارید باید برای مراقبت از اموال و دارایی تان محافظان بیشتری استخدام کنید و در این موارد شما هزینه بیشتری را ماهیانه پرداخت خواهید کرد. اما با این دوربین های مداربسته شما یکبار آن را خریداری خواهید کرد و تمام مدت از پرداخت هزینه محافظان معاف خواهید شد.

2- صرفه جویی در زمان

در بیشتر اوقات شما بایستی زمان زیادی را برای محافظت از اموال خود با بازبینی تصاویر دربرابر هرگونه تجاوز صرف کنید، اما با استفاده از دوربین های مداربسته Motion Detection، شما زمان کمتری را صرف می‌کنید و به دیگر امور کسب‌و‌کارتان می‌پردازید. این دوربین ها می‌توانند همیشه آماده به کار بوده و با درک حرکت یک شیء یا انسان، بطور خودکار شروع به ضبط نمایند. چند دقیقه بعد زمانی که هیچ حرکتی نباشد، ضبط دوربین متوقف می‌شود و دوباره به حالت آماده به کار در‌می‌آید و شما می توانید فقط آنچه را که از قبل اتفاق افتاده بازبینی کنید.

 

3- تأمین حفاظت بهتر

اگر شما قابلیت‌های دوربین های مدار بسته Motion Detection و معمولی را مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که دوربین های تشخیص حرکت، امنیت بیشتری را تأمین می‌کنند. اگر شما به دنبال حفاظت از خانه، محل‌کار  یا دفتر خود هستید، دوربین های Motion Detection بهترین انتخاب هستند. شما همیشه می‌توانید فقط آنچه را که در زمان عدم حضور شما اتفاق افتاده، مشاهده کنید.

 

4- اعتماد و اطمینان بیشتر

یک دوربین مداربسته Motion Detection به مراتب از یک دوربین مداربسته معمولی یا هر دوربین مداربسته دیگر قابل اعتمادتر است. چراکه این دوربین تنها صحنه های مهم را ضبط می‌کند. این دوربین به گونه‌ای طراحی‌شده که اگر آلارمی به صدا در‌بیاید؛ حرکت را تخمین می‌زند. بعلاوه اگر آنرا روی ضبط تنظیم کنیم، زمانی که حرکتی باشد شروع به ضبط می‌کند. به همین دلیل است که وقتی لازم است آلارم دریافت می‌کنید. با این مزیت است که شما می‌توانید حافظه زیادی از دسنگاه ذخیره ساز را تنها برای صحنه هایی که ضروری هستند ذخیره کنید.

 

5- ذخیره مقدار زیاد انرژی

دو روش برای ذخیره انرژی در دوربین های مداربسته  Motion Detection وجود دارد.

نخست اینکه، آن انرژی که شما برای تماشای اتاق‌های خالی صرف می‌کنید، ذخیره می‌شود. این دوربین ها فقط چیزهایی مثل یک فعالیت ادامه‌دار را ضبط می‌کنند. به عبارت دیگر، دوربین های دیگر هر چیزی را ضبط خواهند کرد، به این معنی که شما الزاماً تمام ورودی‌های آن‌را حتی اگر چیزی اتفاق نیفتاده باشد، مشاهده خواهید کرد. دوم اینکه این دوربین ها همیشه آماده به کار خواهند بود تا زمانی که حرکتی باشد. این کار انرژی زیادی را ذخیره می‌کند که می‌تواند از قدرت دوربین مداربسته در تمام دوره استفاده کند.

به‌طور کلی دوربین های مدار بسته Motion Detection می‌توانند کمک بیشتری به شما بکنند تا نظارت بهتری در خانه خود داشته باشید. علاوه‌بر مسائل امنیتی، شما همچنین می‌توانید از این دوربین ها برای تشخیص برخی آسیب‌های احتمالی استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند که این آسیب ها را بشناسید و آنها را کنترل کنید. به‌طور ایده‌آل مزایای بیشتری وجود دارد که شما می‌توانید حین استفاده از این دوربین های مدار بسته در مقایسه با دوربین های دیگر تجربه کنید.

 

 

منبع: axis
مترجم: احسان کیاستی

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   یک × 2 =

   فرافن مارکت
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0