انواع سیستم برق اضطراری: UPS، موتور برق، پنل خورشیدی یا سولار، توربین بادی

1
انواع سیستم برق اضطراری: UPS، موتور برق، پنل خورشیدی یا سولار، توربین بادی

خرید و فروش انواع برق اضطراری: یو پی اس ups، موتور برق، توربین بادی، پنل خورشیدی یا سولار 

 

سیستم برق اضطراری هنگام قطعی برق شهری، به‌عنوان پشتیبان عملکرده و مسؤلیت تأمین برق اماکن و دستگاه‌ها را بر‌عهده می‌گیرد.

برخی بخش‌ها و تجهیزات در ساختمان‌ها و اماکن عمومی مانند درب‌های اتوماتیک، آسانسور، تلفن و سیستم مخابراتی، روشنایی برخی اماکن حساس، اتاق جراحی و مراقبت‌های ویژه در بیمارستان ها، تأسیسات رایانه‌ای و از همه مهم‌تر سیستم‌های حفاظتی مانند دوربین مداربسته لازم است که بی‌وقفه فعال بوده و دارای یک سیستم پشتیبان برق اضطراری باشند.

انواع سیستم‌های برق اضطراری شامل موارد زیر می‌شوند که در ادامه به توضیح هر یک از آنها خواهیم پرداخت:

 • UPS
 • موتور برق یا ژنراتور
 • پنل خورشیدی
 • ژنراتور بادی

در این میان برخی سیستم‌ها با بهره‌گیری از باتری و برخی دیگر با سوخت بنزین یا گاز برق سامانه را تأمین می‌کنند. سیستم‌هایی که از باتری بهره می‌گیرند، بدون هیچگونه وقفه فعال شده و برق سامانه را تأمین می‌کنند، در صورتیکه سیستم‌هایی که از موتور مکانیکی یا مولد برای تأمین برق اضطراری بهره می‌گیرند مانند موتور برق با مدتی تأخیر وصل می‌شوند.

 

ده راه افزایش و بهبود دید در شب دوربین مداربسته 10 راه بهبود دید در شب دوربین مدار بسته – قسمت اول

 

UPS یا منبع تغذیه بدون وقفه

یو پی اس UPS (مخفف Uninterruptible power supply به‌معنای منبع تغذیه بدون وقفه) دستگاهی است که بین سیستم و برق شهری قرار گرفته و با بهره‌گیری از باتری خود، هنگام نواسانات شدید و یا قطعی برق، برق مورد‌نیاز سیستم را به‌صورت یکنواخت تأمین می‌کند.

معرفی یو پی اس و انواع آن

راهنمای خرید یو پی اس UPS - لیست قیمت فروش یو پی اس راهنماي کامل خريد یو پی اس UPS

طریقه کار یو پی اس

UPS یا منبع تغذیه بدون وقفه همانطور که گفته شد دارای یک باتری می‌باشد. در حالت عادی یو پی اس ضمن تامین برق سیستم با استفاده از برق شهری، باتری خود را نیز شارژ می‌کند.

طریقه کار یو پی اس ups

در صورت بروز هرگونه نوسان برق یا قطعی، یو پی اس در کمتر از 2 میلی‌ثانیه جریان برق شهری را قطع کرده و برق سیستم را از باتری داخلی خود تأمین می‌کند. در زمینه نوسان برق لازم به‌ذکر است در صورتیکه شدت جریان از یک عدد معین کمتر یا بیشتر شود، UPS جهت عدم آسیب دیدن سیستم، برق سیستم را از باتری داخلی خود تأمین می‌کند.

 

 

 

موتور برق

موتور برق، مولد برق یا ژنراتور وسیله‌ای است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند، یا به عبارت دیگر با احتراق بنزین یا گازوئیل، برق تولید می‌کند. ژنراتور در صورت قطعی برق، برق سیستم را  تأمین کرده و مانع از اختلال و وقفه در عملیات کاری می‌شود.

خرید و فروش انواع موتور برق

موتورهای برق معمولاً از طریق هندل یا دکمه استارت روشن می‌شوند و تا زمانیکه سوخت در مخزن خود داشته باشند، برق سیستم را تأمین می‌کنند.

از موتور برق جدای از تأمین برق هنگام قطعی برق، می‌توان در مناطق دور افتاده که برقی وجود ندارد نیز استفاده کرد. این دستگاه معمولاً جهت روشنایی و تأمین برق باغ، ویلا، منزل، مجتمع‌های مسکونی و… استفاده می‌شود.

راهنمای کامل خرید موتور برق یا ژنراتور - لیست قیمت فروش راهنمای کامل خرید موتور برق یا ژنراتور

انواع موتور برق

موتور های برق را می‌توان به لحاظ سوخت مصرفی به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 • موتور برق بنزینی
 • موتور برق گازی
 • موتور برق دیزلی یا گازوئیلی

جهت خرید موتور برق ابتدا باید لوازم برقی که استفاده می‌کنید را لیست کرده و سپس مجموع مقدار کیلووات مصرفی وسایل لیست شده را محاسبه کنید. از این طریق مقدار برق مورد نیاز خود را محاسبه کرده و متوجه می‌شوید موتور برق با چه قدرتی خریداری کنید. البته لازم به‌ذکر است همیشه باید موتور برقی با 20% قدرت بیشتر نسبت به نیاز خود خریداری کنید، زیرا موتوربرق نباید در نهایت توان خود کار کند.

 

 

 

پنل خورشیدی

پنل خورشیدی یا صفحه خورشیدی سیستمی است که نور خورشید را جذب کرده و آن را به برق تبدیل می‌کند، یا به‌عبارت دیگر انرژی موجود در نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. از صفحه خورشیدی می‌توان برای تولید و ذخیره برق در امکان مسکونی و تجاری استفاده کرد.

پنل خورشیدی, صفحه خورشیدی, ماژول خورشیدی

 

هر ماژول خورشیدی (یا صفحه خورشیدی) بر اساس خروجی برق DC خود در شرایط استاندارد رتبه‌بندی می‌شود، و معمولا از 100 تا 350 وات درجه‌بندی می‌شوند.

 

از یک سلول خورشیدی تا ماژول خورشیدی و پنل خورشیدی

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، از اتصال چند سلول خورشیدی یک ماژول خورشیدی ساخته شده و از در کنار هم قرار گرفتن چند ماژول خورشیدی یک صفحه یا پنل خورشیدی ایجاد می‌شود.
لازم به‌ذکر است در پروژه‌های بزرگ با قرار دادن چند پنل خورشیدی یک سیستم PV (سیستم فتوولتائیک) یا سیستم برق خورشیدی ایجاد می‌شود.

سلول خورشیدی - ماژول خورشیدی - صفحه یا پنل خورشیدی - سیستم برق اضطراری خورشیدی

یک ماژول خورشیدی یا سولار تنها مقدار معینی برق تولید می‌کند، بیشتر سیستم‌ها جهت تأمین برق مورد نیاز چندین ماژول خورشیدی یا همان صفحه خورشیدی نصب می‌کنند. یک سیستم سولار شامل چندین صفحه خورشیدی، یک اینورتر، پکیجی از باتری جهت ذخیره‌سازی برق، سیم‌کشی داخلی و در بعضی موارد مکانیسم ردیابی می‌باشد.

 

قیمت صفحه خورشیدی

قیمت صفحه خورشیدی یا صفحه سولار پیوسته در‌حال کاهش است، تا جایی که انتظار می‌رود در آینده در بیشتر کشورها ارزان‌تر از سوخت فسیلی معمول شود. برای مثال در سال 2012 قیمت هر وات برق تولید شده توسط صفحه خورشیدی 0.6 دلار بود، که در مقایسه با سال 1970 که قیمت 150 دلار داشت، 250 برابر کاهش قیمت داشته است.

   

توربین بادی

توربین بادی دستگاهی است که انرژی جنبشی باد را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.

مزرعه بادی - مزرعه ای از توربین های بادی

مزرعه بادی

ردیف‌هایی از توربین های بادی بزرگ که با عنوان مزرعه بادی شناخته می‌شوند، به یکی از بزرگترین منابع مهم انرژی تجدیدپذیر تبدیل شده‌اند و توسط بسیاری از کشورها به عنوان بخشی از استراتژی کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی استفاده می‌شود.

 

انواع توربین بادی

توربین های بادی می‌توانند در محور افقی یا عمودی بچرخند. توربین های بادی با محور افقی قدیمی‌تر و رایج‌تر هستند و می‌توانند دارای پره یا بدون پره باشند. توربین های بادی که به‌صورت عمودی طراحی می‌شوند، برق کمتری تولید کرده و کمتر استفاده می‌شوند.

در کل توربین های بادی همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • Savonius VAWT
 • towered HAWT یا Modern HAWT
 • Darrieus VAWT

انواع توربین بادی 

 

نصب توربین بادی در منازل و اماکن دولتی و…

کوچکترین توربین های بادی جهت شارژ باتری برای سیستم برق کمکی در قایق‌ها و یا تامین برق چراغ‌های راهنمایی استفاده می‌شوند. توربین های بادی کمی بزرگتر می‌توانند به‌عنوان سیستم برق اضطراری پشتیبان در کنار برق شهری به‌کار رود.

نصب توربین بادی در منازل

 نصب توربین بادی روی سقف منازل
نصب توربین بادی در منازل و ادارات

 

انواع دوربین مداربسته معرفی کامل انواع دوربین مدار بسته

 

 

منابع:

مترجم و گردآورنده: احسان کیاستی

تیم تولیدمحتوای فرافن همواره در تلاش‌اند تا بهترین و کاربردی‌ترین مطالب علمی و آموزشی مرتبط با حوزه امنیت و تکنولوژی را در دسترس شما خوانندگان گرامی قرار دهند.

نظر دهید

پاسخ دهید

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما با خبر شوید!

فروشگاه آنلاین فرافن مارکت

فروشگاه فرافن مارکت از سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را در زمینه تأمین و فروش تجهیزات امنیتی و سیستم های حفاظتی و نظارتی از قبیل دوربین مدار بسته، دزدگیر اماکن، اعلام حریق، تلفن سانترال و ویپ، درب اتوماتیک، شبکه کامپیوتر، ups، موتور برق، خانه هوشمند و ..آغاز نمود و اکنون با بیش از یک دهه تجربه موفق در اجرای پروژه‌های بزرگ دوربین مدار بسته و سیستم‌های امنیتی ادارات دولتی، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، کارخانجات صنعتی، هتل‌ها و مراکز تفریحی، فروشگاه‌ها، مغازه ها و منازل مسکونی، آماده ارائه محصولات و خدمات به هموطنان عزیز در کلیه شهرهای ایران از جمله تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، قم، شیراز، اراک، ساری، سمنان، گرگان، بندرعباس، اهواز، شاهرود، یزد و .. می‌باشد.

فرافن مارکت

نمادهای اعتماد

نماد اعتماد

logo-samandehi

نشان شرکت برتر

ارتباط با ما

آدرس تهرانتهران: سعادت آباد، بلوار پاک‌نژاد، خیابان بنفشه، پلاک 124

آدرس گرگان گرگان: بلوار شهید شکاری، نبش کوچه پنجم، پلاک 73

پست الکترونیکی پست الکترونیکی: info[at]farafan-market.com

شماره تماس شماره تلفن: 02126742969 | 02126743685

تلگرام فرافن مارکت    اینستاگرام فرافن مارکت    آپارات فرافن مارکت    فیسبوک فرافن مارکت

استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی فرافن مارکت فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت فراسرمایه فرجاد نواندیش (فرافن) می‌باشد.

ثبت حساب جدید
بازیابی رمز عبور
مقایسه موارد
 • کل (0)
مقایسه
0