آخرین بروزرسانی:

 نمایشگاه secutech در تایوان

یکی از سیاست‌ها و اهداف اصلی امسال در نمایشگاه سکیوتک (Secutech نمایشگاهی با موضوع امنیت است که در تایوان برگزار می‌شود و هرساله بسیاری از خریداران و فروشندگان در این نمایشگاه شرکت می‌کنند)، نحوه ساخت شهرهای هوشمند و پایدار بود. از روشنایی هوشمند خیابان گرفته تا حسگرها و فناوری‌های دیگری که می‌توانند به یکدیگر پیوند خورده و متصل شوند. مسؤلان نیز می‌توانند از اطلاعات حیاتی که به‌دست می‌آورند در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای شهرهای هوشمندتر استفاده کنند.

 

شرکت AAEON Technology

آیئون تکنولوژی، از شرکت‌های وابسته به شرکت ASUS، پروژه خود در زمینه اینترنت اشیاء (Internet of Things یا به‌صورت مخفف IoT) را با سیستم هوشمند روشنایی خیابان خود نشان داد. این سیستم برای پروژه‌های شهر هوشمند (پروژه‌های Gateway و Airbox) عرضه شده است.

 اریک یو، متخصص ارشد تولید آیئون تکنولوژی گفت: «گیت‌وی مشتریان را قادر می‌سازد تا نور لامپ‌های خیابان را هوشمندتر سازند. کاربران می‌توانند منطقه روشنایی را کم‌نور تنظیم کنند، با این امکان که روشنایی در محیط را می‌تواند تشخیص دهد و چراغ‌ها را متناسب با بازده انرژی بهتر و صرفه‌جویی، کم‌نور و تنظیم کنند. زمان‌بندی نیز امکان‌پذیر است یعنی روشنایی‌ها را می‌توان طوری تنظیم کرد تا در ساعت خاصی از روز روشن شود».

«از سوی دیگر، ایرباکس، حسگری دارد که می‌تواند کیفیت هوا را پایش کرده و گازها را آشکارسازی کند (برای مثال، اکسید نیتروژن و مونوکسید کربن)، ریزدانه‌ها (PM2.5)، دما، سرعت باد و فشار هوا». این اطلاعات این‌ها را می‌توان به‌طور زنده برای سازمان‌های دولتی ارسال کرد. هردو قابل سفارشی‌شدن هستند و از فناوری LoraWAN، Sub-GHz و ارتباطات پروتکل آزاد پشتیبانی می‌کنند.

 

 

شرکت HiPower

یکی از شرکت‌کنندگان حاضر در نمایشگاه، یعنی شرکت های‌پاور، در غرفه چراغ‌های هوشمند خیابان، بر مفهوم شهر هوشمند تأکید کردند. به‌این صورت که روشنایی خیابان می‌تواند به‌عنوان بستری برای تحول شهرهای هوشمند در نظر گرفته شود. سیستم iCMS (سامانه‌های مدیریت مرکزی هوشمند)، پلت‌فرمی (بستری) است که می‌تواند ویدئو، کنترل دسترسی، خواندن پلاک خودروها، حسگرها و تشخیص ورودی را از طریق یک مرکز فرمان مدیریت کند.

«پلت‌فرم ما با فناوری رایانش IVA، بازبینی ویدئو، حمل و نقل و ترافیک، پارک هوشمند و اینترنت اشیاء را پوشش می‌دهد. ما می‌توانیم لامپ‌های خیابان‌ را به دوربین های مدار بسته، حسگرها، دستگاه‌های امنیتی چندرسانه‌ای پیوند داده و حتی به ایستگاه‌های شارژ وصل کنیم. این امر به این ساختارها اجازه می‌دهد تا به‌عنوان یک راه‌کار عمومی نیز عمل کنند؛ اپراتورهای تلکام و شرکت‌ها می‌توانند از آن برای تبلیغات، ورودی پارکینگ یا عرضه خدمات وای‌فای استفاده کنند. ما می‌توانیم از استعداد این زیرساخت‌های پایه برای پشتیبانی از پیاده‌سازی شهرهای هوشمند استفاده کرده و ارزش بالقوه آن را افزایش دهیم،»
– راجر هانگ، مدیرعامل های‌پاور

شرکت HiPower در نمایشگاه امنیت secutech

 

شرکت compelson

یکی از اهدف عمده شهرهای هوشمند در سرتاسر دنیا، ارتقاء امنیت است. ظهور گوشی‌های هوشمند و رسانه‌های اجتماعی، خود تلفن همراه را تبدیل به یک ابزار ارزشمند می‌سازد که می‌تواند در بررسی جرم و جنایت به‌کار رود.

کامپلسون، یکی از شرکت‌کنندگان در غرفه جمهوری چک، با ابتکار MOBILedit Forensic خود (کالبدشکافی با ویرایش موبایل)، با سازمان‌های مجری قانون (FBI، پلیس، اینترپل) کار می‌کند تا علیه تروریسم و جرم و جنایت مبارزه کند. این یک تلفن همراه و استخراج‌کننده ابری، تحلیلگر داده‌ها و گزارش‌ساز در یکجاست که قادر به بازکردن گوشی‌ها و حتی بازیابی داده‌های پاک‌شده است.

دوسان کوزوسنیک، مدیرعامل کامپلسون گفت: «زمانیکه پلیس جرمی را بررسی می‌کند، مدارک زیادی را می‌تواند روی گوشی‌ها از طریق پیام‌ها و رایانامه‌ها پیدا کند. تلفن همراه می‌تواند موقعیت یک شخص را به دقت معین کند، که از روی شبکه وای‌فای‌ای که او استفاده می‌کند تعیین می‌شود،»

«مردم هرروزه هزاران عکس با گوشی خود می‌گیرند. نرم‌افزار ما با بهره‌گیری از فناوری یادگیری ماشین (Machine learning) و یادگیری عمیق (deep learning)  می‌تواند اشیاء و چهره افراد را شناسایی کرده و به پلیس تصاویری که در آن سلاح، شیء مشکوک و یا چهره فردی که تحت تعقیبی وجود دارد را نشان دهد.» بالستیک دوربین مداربسته مشخصه دیگری از این ابتکار است که می‌تواند یک عکس را به یک دوربین تطابق دهد و تأیید کند که این تصویر در واقع توسط دوربین این گوشی گرفته‌شده است.

شرکت compelson از جمهوری چک در نمایشگاه امنیت secutech

  

 

شرکت ELSYS

السیس یک فناوری زیست‌سنجی نسبتاً جدید از روسیه را نمایش می‌دهد که می‌تواند برای پروژه‌هایی که با ادارات دولتی و امنیتی، هواپیمایی‌ها و پلیس سروکار دارند، کاربردی باشد. فناوری Vibralmage می‌تواند تهدیدات بالقوه را آشکار کرده و یا با تجزیه و تحلیل احساس و حالت روحی فرد از رویدادهایی در این زمینه جلوگیری کند. با اندازه‌گیری سه بعدی حرکت‌های سروگردن در تصاویر ویدئویی، می‌تواند ریزحرکات و ارتعاشات ماهیچه‌های معین چشم را اندازه‌گیری کرده و به مسؤلان، حالت روحی فرد را گزارش دهند. به عقیده تد وو از شرکت السیس تایوان، این فناوری قادر است از طریق الگوریتم‌های Al و یادگیری عمیق، اطلاعاتی درباره اینکه آیا شخص عصبی، تحت فشار عصبی یا مضطرب است ارائه دهد. وی افزود پیش‌تر، این فناوری به‌طور موفقیت‌آمیزی پیاده سازی و در هواپیمایی‌های روسیه اجرا شده است. این فناوری می‌تواند با افزودن یک لایه امنیتی دیگر و در ترکیب با فناوری تشخیص چهره، استفاده می‌شود.

شرکت ELSYS در نمایشگاه بین المللی secutech

 

منبع: asmag
مترجم: احسان کیاستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *